روایت‌هایی از «محمد مقیسه»؛ قاضی محاکمه‌کننده «نسرین ستوده» و «مهدی هاشمی»

روایت‌هایی از «محمد مقیسه»؛ قاضی محاکمه‌کننده «نسرین ستوده» و «مهدی هاشمی»

محمد ناصر مقیسه از چهره های سرشناس قوه قضاییه و از قضات معروف تهران است که ریاست شعبه بیست و هشتم دادگاه عمومی و انقلاب تهران را بر عهده داشت. قاضی مقیسه اخیرا به دیوان عالی قضایی منتقل شد و دیگر در مسند قاضی در دادگاه های عمومی و انقلاب استان تهران فعالیت نمی کند. قاضی مقیسه سابقه طولانی در قوه قضاییه دارد.

محمد مقیسه متولد سال ۱۳۳۵ در روستای کوچک مقیسه در اطراف سبزوار است. این مرد سبزواری، نسرین ستوده را محاکمه کرد. او چند فرزند دارد و برخی رسانه ها وی را از وارثان مرحوم خلخالی، از قضات محاکمه کننده سران رژیم پهلوی خطاب کرده اند.

قاضی مقیسه ، قاضی صلواتی (قاضی محاکمه کننده بابک زنجانی) ، قاضی سراج (قاضی محاکمه کننده مهدی هاشمی) و قاضی مسعودی مقام  (قاضی محاکمه کننده مفسدان اقتصادی) ، ۴ قاضی سرشناس قوه قضاییه در سال های اخیر هستند که بسیاری از چهره های سیاسی، امنیتی، مفسدان اقتصادی از اختلاسگران بانک سرمایه تا بابک زنجانی و سلاطین ارز و طلا و قیر و املاک را محاکمه و بعضی را به اعدام و حبس ابد محکوم کردند.

این ۴ فرد سابقه محاکمه آقا دامادهایی چون سید محمد هادی رضوی و خانم زاده هایی چون شبنم نعمت زاده و دیگران را نیز در کارنامه دارند. اما در این بین، نام قاضی مقیسه شاید بیش از دیگران، مورد توجه رسانه های داخلی و خارجی باشد. صدور حکم های طولانی مدت و برخوردی به نسبت سخت با متهمان، سبب جنجالی شدن پرونده های قاضی مقیسه در یک دهه اخیر شده است. او از ۲۰ آبان از ریاست دادگاه انقلاب تهران به دیوان عالی کشور رفت.

دادیار شعبه ۳ زندان اوین، ناظر زندان قزل حصار، دادیار ناظر و سرپرست زندان گوهردشت، دادیار زندان اوین، رئیس شعبه دادگاه حجاب و ماهواره در تهران از جمله سمت های قاضیه مقیسه در ۲۰ سال اخیر محسوب می شود.

قاضی مقیسه در فهرست تحریم های دولت ایالات متحده آمریکا هم قرار گرفت. محمد مقیسه از اوایل انقلاب یعنی سال شصت، در دادسرای انقلاب اسلامی آغاز به کار کرد و در سال شصت و چهار به عنوان ناظر زندان قزل حصار منصوب شد. قاضی مقیسه سابقه حضور بیش از ۳۰ سال در دادگاه انقلاب داشته و در محاکمه چهره های سیاسی و اقتصادی بسیاری نقش داشت.

قاضی مقیسه در طول ۸ سال دفاع مقدس، سابقه حضور در مناطق عملیاتی جبهه ها را نیز در کارنامه دارد. قاضی مقیسه و قاضی صلواتی دو قاضی معروف ایران هستند که وزارت خزانه داری امریکا آن ها را تحریم کرده است. در فهرست تحریم مقامات ایرانی که اردیبهشت سال ۱۳۹۰ توسط اتحادیه اروپا منتشر شد، نام قاضی مقیسه نیز دیده می شود. برای اطلاع از فهرست مقامات تحریم شده به این PDF مراجعه کنید.

سوابق قضایی قاضی مقیسه در محاکمه چهره ها

قاضی مقیسه سعید ملک پور که به انتشار محتوای غیر اخلاقی محکوم شده بود، به اعدام محکوم کرد اما بعدا این حکم به حبس ابد تقلیل یافت. حکم اعدام حامد روحی نژاد از دیگر حکم های اعدامی صادر شده توسط قاضی مقیسه است. حامد روحی نژاد متهم شده بود که در انجمنی موسوم به انجمن پادشاهی ایران عضویت دارد. دادگاه تجدید نظر، حکم اعدام صادر شده توسط قاضی مقیسه را به ۱۰ سال حبس کاهش یافت.

قاضی مقیسه چندی پیش، مدیر سایت آپارات و تهیه کنندگان گزارش ژلوفن تی وی را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. قاضی مقیسه هم چنین، مهدی هاشمی، فرزند مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس سابق مجمع تشخیص مصحلت نظام) را به صورت غیر علنی در دادگاه انقلاب در سال ۲۰۱۴ میلادی محاکمه کرده بود.

رسیدگی به پرونده موسوم به شاخ های اینستاگرامی نیز سال پیش به ریاست قاضی مقیسه انجام شده بود. حمید بقایی از معاونان دولت محمود احمدی نژاد، از نام های مطرحی است که توسط قاضی حیدری محاکمه شده نه قاضی مقیسه. قاضی مقیسه هم چنین در سال ۱۳۹۶، رئیس دادگاه رسیدگی به اتهامات پرونده موسوم به فساد بزرگ نفتی بود که پای بابک زنجانی را نیز به این دادگاه کشاند.

قاضی مقیسه
قاضی مقیسه ، مهدی هاشمی را محاکمه کرد
قاضی مقیسه قاضی رسیدگی به پرونده همدستان بابک زنجانی در سال ۱۳۹۶ بود

قاضی مقیسه همچنین ۲ هم دست بانک زنجانی، مفسد اعدامی را نیز در سال ۱۳۹۶ محاکمه کرده بود. ان ها متهم بودند که برای خرید شرکت های سازمان تامین اجتماعی، تخلف کرده اند. مهدی شمس از دوستان بانک زنجانی یکی از محکومان دادگاه شعبه ۲۸ به ریاست قاضی مقیسه بود.

۲۵ تیر ماه سال ۱۳۹۳، قاضی مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه عمومی و انقلاب تهران به جای قاضی سراج که ریاست سازمان بازرسی کل کشور را بر عهده داشت، قاضی دادگاه رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی شد. علت تغییر قاضی سراج به قاضی مقیسه در آن سال ، بحث های زیادی داشت. مهدی هاشمی گفته بود که جایگزین قاضی پس از شروع رسیدگی به پرونده، مغایر با اصول دادرسی است. در نهایت مهدی هاشمی پس از ۲۸ جلسه دادگاه، به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

خروج قاضی مقیسه از شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، بازتاب های زیادی در شبکه های اجتماعی داشت و با اظهارنظرهای متفاوتی همراه شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود