جزییات امروز پذیره نویسی «اتکاسا» در فرابورس

جزییات امروز پذیره نویسی «اتکاسا» در فرابورس

پذیره نویسی اتکاسا از جمله پذیره نویسی ها سال ۹۹ در بورس ایران است. اتکاسا مربوط به نماد شرکت بیمه اتکایی سامان است که در شرف تاسیس بوده و سهامداران می توانند در فرآیند پذیره نویسی اتکاسا شرکت کنند.

اتکاسا، عرضه اولیه نیست چون عرضه اولیه، مربوط به شرکت هایی است که سهامی عام بوده و مدت ها از تاسیس و تشکیل ان ها گذشته است. شرکت بیمه اتکایی سامان شرکتی است در شرف تاسیس که از روز دوشنبه هفدهم آذر ۹۹، ۳۵۵ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم آن به مدت ۱۰ روز از طریق بازار سوم فرابورس ایران، عرضه می شود. روش مشارکت در پذیره نویسی اتکاسا به صورت ثبت سفارش بوده و قیمت پذیره نویسی اتکاسا ۵۰۰ ریال است.

نکته ای که باید درباره پذیره نویسی اتکاسا باید بدانید آن است که ربطی به عرضه اولیه ندارد. یعنی انتظار نداشته باشید که از چند روز بعد، اتکاسا صف خرید میلیونی شود. پس از تمام شده دوره پذیره نویسی اتکاسا ، فرآیند ثبت شرکت و دریافت مجوزهای قانونی برای فعالیت شرکت در دستور کار قرار می گیرد. فرآیندی که احتمالا تا اسفند ۹۹ به طول خواهد انجامید.

لذا معاملات ثانویه اتکاسا از سال ۱۴۰۰ شمسی احتمالا آغاز خواهد شد. لذا اگر در پذیره نویسی اتکاسا شرکت کردید، مطلع باشید که اتکاسا، عرضه اولیه نیست و مدت ها قادر به فروش سهم این شرکت نخواهید بود. فقط اگر قصد سهامداری اتکاسا دارید، در فرآیند پذیره نویسی در بازه قانونی فوق الذکر شرکت کنید. زمان ثبت سفارش پذیره نویسی اتکاسا نیز توسط ناظر بازار اعلام می شود. مبلغ سفارش پذیره نویسی اتکاسا در واقع ۵۰ درصد ارزش اسمی سهم اتکاسا است.

پنجاه درصد بقیه ارزش اسمی هر سهم اتکاسا نیز در تعهده پذیره نویسان بوده که حداکثر به مدت ۲۴ ماه پس از تاریخ ثبت شرکت و مطابق با اعلام آن شرکت، وصول می شود. توجه داشته باشید که حداقل تعداد سفارش در پذیره نویسی اتکاسا ، ۱ سهم بوده و حداکثر تعداد سفارش برای اشخاص حقیقی ۱۰۰ هزار سهم معادل ۵ میلیون تومان و برای اشخاص حقوقی نیز ۱ میلیون سهم معادل ۵۰ میلیون تومان است.

چند نکته مهم

 • با فرض مشارکت حدود ۷۰ هزار نفر (طبق آمار مشارکت حگردش) در این پذیره نویسی به هر کد حقیقی و حقوقی حدود ۵۰۰۰ سهم ۵۰ تومانی معادل ۲۵۰ هزار تومان تخصیص می یابد.
 • در پذیره نویسی اتکاسا البته شما خیلی بیشتر هم می‌توانید درخواست بذارید ولی احتمالش کم است که بیشتر از ۲۵۰ سهم  به هر کد بورسی اختصاص یابد.
 • زمان ثبت سفارش پذیره نویسی اتکاسا  ۱۷ آذر و ساعت ثبت سفارش مطابق با پیام ناظر (معمولا از ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰ و در صورت تمدید تا ۱۳) خواهد بود.
 • زمان ورود سفارشات اهمیت و اولویت ندارد و پس از پایان تایم ثبت سفارش بین همه متقاضیان به صورت مساوی تقسیم می شود.
 • با توجه به امکان اختلال در سامانه ها معاملاتی توصیه می شود از ساعات اولیه سفارش خود را ثبت کنید.
 • با توجه به سابقه دو پذیره نویسی قبلی و اتمام سهام در روز اول سفارش خود رو همان روز ۱۷ آذر ثبت کنید تا جا نمونید.
 • در روز پذیره نویسی  اتکاسا وضعیت نماد در ساعات پذیره نویسی به صورت ممنوع-متوقف می باشد و سفارش گیری در همین وضعیت انجام می گیرد.
 • نماد پس از اتمام ساعت پذیره نویسی مجاز-محفوظ میشود و تخصیص انجام می گیرد.
 • مبلغ اضافه روز بعد به پرتفو شما برگشت داده می شود.
 • برای سهامدارانی ک هنوز نماد در کارگزاریشون نیامده، روز قبل از پذیره نویسی یا همون روز پذیره نویسی اضافه میشود.
 • روز پذیره نویسی اتکاسا ، تابلو آپدیت میشود و حداکثر و حداقل قیمت همون ۵۰ میشه پس نگران تابلو الان نباشید.
پذیره نویسی اتکاسا

تابلو معاملاتی پذیره نویسی اتکاسا

برای اطلاع از تابلو معاملاتی پذیره نویسی اتکاسا در سایت tsetmc.com به این لینک بروید. اتکاسا در واقع ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون قطعه سهم است. در گروه بیمه و صندوق بازنشستگی فرابورس قرار دارد. ۱۴ درصد اتکاسا در پذیره نویسی مشارکت خواهد داشت. در روز پذیره نویسی اتکاسا ، شاخص کل بورس بالای ۱ میلیون و ۵۲۰ هزار واحد قرار گرفت.

بیمه اتکایی (Reinsurance) نوعی بیمه است و شرکت بیمه، که خود بیکه گر است و بیمه نامه صادر می کند، خود را در مقابل خسارات احتمالی که بیمه نامه ها دچار ان می شود، نزد بیمه اتکایی، بیمه میکند. صنعت بیمه را باید مثل صنعت فناوری اطلاعات، جدی گرفت.

باید ببینیم در روزی که اتکاسا برای معامله در بورس آماده می شود، شاخص کل روی چه عددی قرار گرفته است. در روز پذیره نویسی اتکاسا ، شاخص کل بورس بالای ۱ میلیون و ۵۲۰ هزار واحد قرار گرفت. باید ببینیم در روزی که اتکاسا برای معامله در بورس آماده می شود، شاخص کل روی چه عددی قرار گرفته است.

۸ نظر

ورود

 • محمدرضا آذر ۱۷, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی امیدوارم همیشه موفق و سلامت باشید
  ممنون از اینکه این مطلب رو گذاشتید?????

 • علی آذر ۱۷, ۱۳۹۹

  با عرض سلام و ارادت خدمت جناب زمانی،دو تا سوال داشتم خدمتتون
  اول اینکه تا به الان پذیره نویسی های قبل که انجام شده بازدهیشون چطور بوده؟من متاسفانه نتونستم تا حالا اطلاعاتی کسب کنم درموردش
  و سوال دوم اینکه فرمودین تا ۱۰ روز وقت هست دیگه درسته؟

  • علی زمانی آذر ۱۷, ۱۳۹۹

   پذیره نویسی ها چند سال طول میکشه بیاد توی بورس.
   مهم نیست
   فعلا صدها سهم بورس را مطالعه بفرمایید

   • محمدرضا آذر ۱۷, ۱۳۹۹

    یعنی ارزش ندارن شرکت کنیم میشه راهنمایی کنید ما نوبورسییم

 • علی آذر ۱۸, ۱۳۹۹

  آقای استاد زمانی میخواستم بدونم مهلتش همون ۱۷ آذر هست ؟

  ۱۹ آذر هم میشه خرید یا تموم شد رفت …

  لطفا پاسخ بدید آقای زمانی عزیز . با تشکر از مطالب مفید شما

  • علی زمانی آذر ۱۸, ۱۳۹۹

   سلام
   ❌به هر نفر ۱۰۱۸ سهم یکم بیشتر از ۵۰ هزارتومان? رسید? به فردا هم نرسید

 • زینب سیدی بهمن ۶, ۱۳۹۹

  با سلام
  میخوام بدونم اتکاسا چه زمانی باز میشه؟؟