۷ نکته در مورد مکنزی اسکات ؛ سومین زن ثروتمند دنیا

۷ نکته در مورد مکنزی اسکات ؛ سومین زن ثروتمند دنیا

در سال ۲۰۱۹ که جف بزوس و مکنزی اسکات از یکدیگر جدا شدند خانم اسکات بزرگترین توافق طلاق دنیا به مبلغ ۳۸ میلیارد دلار را امضا کرد. با پایان این ازدواج ۲۵ ساله اسکات به چهارمین زن ثروتمند دنیا بدل شد و این سوال در ذهن بسیاری شکل گرفت که او قرار است با سهم خود چه کند.

حالا با خبرهایی که اخیرا منتشر شده پاسخ این سوال مشخص گردیده است: امور خیریه. نیویورک تایمز در گزارش اخیر خود خانم اسکات را به یک بابانوئل تشبیه کرده است که با هدیه های میلیونی خود مردم را شگفت زده می کند. او ظاهرا این پول ها را خرج بهبود آموزش در دانشگاه ها و کالج های ناشناخته آمریکا می کند تا از این طریق به دانشجویان کم درآمد کمک کند.

خانم اسکات گفته است که طی شش ماهه اخیر ۴.۱ میلیارد دلار از ثروت خود را به ۳۸۴ دریافت کننده اعطا کرده است تا از آن برای تهیه غذا، مقابله با نابرابری های نژادی، فقر و دسترسی به کمک های بشردوستانه استفاده شود. گفته می شود که اسکات تاکنون ۶ میلیارد دلار از ثروت خود را در سال ۲۰۲۰ بخشیده است و آنطور که متخصصان می گویند این بیشترین مبلغی است که یک فرد زنده تا کنون مستقیما به خیریه کمک کرده است.

در ادامه این مطلب چند نکته جالب در مورد مکنزی اسکات همسر سابق جف بزوس را با شما به اشتراک میگذاریم.

۱- او از ابتدا با بزوس بود

مکنزی اسکات

جف بزوس و مکنزی اسکات در سال ۱۹۹۲ میلادی با یکدیگر ملاقات کردند یعنی درست زمانی که هر دویشان در صندوق پوشش ریسک D.E. Shaw کار می کردند. آنها یکسال بعد با هم ازدواج کردند و در سال ۱۹۹۴ میلادی شغل خود را رها کردند و به سیاتل نقل مکان نمودند تا آمازون را راه اندازی کنند. آمازون در گاراژ منزل این زوج و به عنوان یک کتاب فروشی آنلاین کارش را شروع کردند و طبق گزارش ها کار مذاکره برای اولین قراردادهای آمازون را مکنزی انجام داده است.

۲- مکنزی یک نویسنده دارای اثر چاپ شده است

خانم اسکات که با نام مکنزی بزوس قلم می زند مولف دو رمان به نام های آزمایش لوتر آلبرایت (که در سال ۲۰۰۵ کتاب سال لس آنجلس تایمز لقب گرفت) و تله ها است که هشت سال بعد منتشر شد . خانم مکنزی پیشتر به نشریه ورج گفته بود که نوشتن اولین کتابش ۱۰ سال زمان برده است. مکنزی و جف چهار فرزند دارند.

۳- او مربیان خوبی داشت

اسکات که در سانفرانسیسکو بزرگ شده است دختر یک مدیر مالی و مادر خانه دار است. مکنزی در دانشگاه های Hotchkiss و پرینستون درس خوانده و خودش گفته علت انتخابش این بوده که شانس کارآموزی داستان نویسی پیش تونی موریسون را داشته باشد که زمانی از اسکات با نام بهترین دانشجوی خلاق خود یاد کرده بود.

۴- جدایی از بزوس کاملا دوستانه بود

مکنزی اسکات

البته جدایی این زوج کاملا هم آگاهانه نبود اما بزوس و مکنزی طلای کردند که بدون جلب توجه مردم به زندگی مشترکشان خاتمه بدهند. با وجود آنکه پیام های رد و بدل شده بزوس به زن دیگری در سال ۲۰۱۹ توسط یکی از نشریات آمریکایی منتشر شد مکنزی اعلام کرد که تمایل دارد رابطه دوستانه اش را با همسرش ادامه دهد.

۵- به سرعت وعده داد که ثروتش را می بخشد

تنها چند ماه پس از جدایی، اسکات بیانیه بخشش را امضا کرد و براساس آن متعهد شد که تا پایان عمرش نیمی از ثروت خود را صرف امور خیریه کند. این بیانیه که به رهبری بیل و ملیندا گیتس راه اندازی شده تاکنون توسط بسیاری از ثروتمندان دنیا امضا شده و هدفش بازسازی تلاش های بشردوستانه در سراسر دنیاست.

۶- پول مکنزی تا به حال به دست چه کسانی رسیده است؟

اسکات تاکنون پول های قابل توجهی را به چند دانشگاه ویژه سیاهپوستان هدیه داده است و همچنین مبالغی را هم به دانشگاه های ویژه بومیان آمریکا، جنبش های زنان و دانش آموزان مناطق روستایی داده است. صندوق حمایتی کووید، صندوق قرض الحسنه شیکاگو، طرح غذارسانی آمریکا و مرکز کمک رسانی بلایای طبیعی آمریکا از دیگر گیرندگان کمک های مالی مکنزی هستند.

۷- هنوز کار مکنزی تمام نشده است

براساس اعلام مجله فوربس اسکات حالا سومین زن ثروتمند دنیاست و کمی پس از فرانکو بترکورت میرز وارث برند آرایشی لورآل و آلیس والتون وارث فروشگاه های زنجیره ای والمارت قرار دارد. فوربس تخمین زده که ثروت فعلی مکنزی برابر با ۵۵.۱ میلیارد دلار باشد  و این یعنی هنوز راه درازی پیش روی او قرار دارد اگر می بخواهد که به تعهد خود برای بخشش نیمی از ثروتش وفادار بماند.

 

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۲ نظر

ورود

 • محمد دی ۲, ۱۳۹۹

  ه

 • بهاور دی ۲, ۱۳۹۹

  پول بادآورده است دیگه. حالا یک بخشیش رو هم میبخشه که بیوفته سر زبونها.

  • امیررضا دی ۲, ۱۳۹۹

   میشه شما هم لطف کنی منت بزاری نصف نصف نصف ایشون رو با باد جمع کنی بعد نصف نصف نصفش رو وقف کنی اگرم با افتادن سر زبونا مخالفی اسمی از خودتم نیار خوشحال ترم باشی.طرف چهارمین زن ثروتمند دنیاس عنوان بزرگتر از این واسه سر زبونا بودن؟همین ماجرای طلاقش کلی سروصدا کرد فک کردی مث احمق های اینستان ک بخان با هر مسخره بازی ای دنبال این چیزا باشن؟خیلی ها که خیلی ثروتمند تر از ایشونن ممکنه تا حالا یک دهم همین مبالغ اخیری ک ایشون تو سن ۵۱ سالگی بخشیده کمک نکنن.اول فکر بعد قضاوت لطفن

   • بهاور دی ۳, ۱۳۹۹

    ابزار لازم رو مثل ایشون برای دادن و کسب مال و منال از طریق تلکه کردن شوهر ندارم. خودت که اینکاره ای برو بده.

    • علی خانی دی ۵, ۱۳۹۹

     خ حاجی الان تو چ ابزاری داری؟
     (غیر حرف الکی زدن)برو با همونات وقف کن ایهمه متن خاندی آخرش ایجو فک مکنی اصن گیرم تلکه هم کرده باشه وقتی داره میگه همه ر کمک مکنم دیگه چ فرقی داره براش خود همو شوهر سابقشم ک کلی بیشتر از ای داره انقد کمک نکرده

  • Khorkhe دی ۲, ۱۳۹۹

   به بزرگی خودت ببخشیش!

  • تورک ازاد دی ۳, ۱۳۹۹

   توی فارس ببخش

 • اااا دی ۲, ۱۳۹۹

  سلام عرض ادب احترام شمارو به عزیزانتون قسم میدم بهم کمک کنیدالتماستون میکنم مامانم مریضی قندخون داره دیگ پول نداریم داروهاشو تهیه کنیم به همه سازمان هارفتم ولی کمک چندانی نکردن التماستون میکنم به پاتون میوفتم کمک کنید دیگ طاقت درداشو ناله هاشو نداریم خداخوشحالتون کنه کمک کنید
  ۵۸۹۲۱۰۱۰۳۲۹۸۰۴۶۴
  این شماره کارتمه التماستون میکنم برای سلامتی عزیزانتون کمک کنید

 • امیر دی ۲, ۱۳۹۹

  این زنها جز تلکه کردن مردها هیچ عرضه ای ندارن