دانشمندان: بزرگ بودن مردمک چشم نشانه باهوشی است!

دانشمندان: بزرگ بودن مردمک چشم نشانه باهوشی است!

با نگاهی به چشم های یک شخص می توان به وضعیت عاطفی او پی برد، می توانید نشانه هایی که هست را بخوانید و بفهمید شاد است، یا غمگین، یا عصبانی. اما کمتر کسی می داند که چشم ها می توانند پنجره ای به هوش آدم ها هم باشند و ضریب هوشی آن ها را به شما بگویند. در حقیقت، پژوهشی نشان داده کسانی که مردمک چشم بزرگی دارند باهوش تر از آن هایی هستند که مردمک چشم هایشان کوچک تر است.

در ادامه از این پژوهش جالب بیشتر خواهیم گفت.

کاربرد مردمک در چشم ها

در حقیقت، پژوهشی نشان داده کسانی که مردمک چشم بزرگی دارند باهوش تر از آن هایی هستند که مردمک چشم هایشان کوچک تر است.

مردمک چشم یک نقطه ی سیاه رنگ درون چشم ها است که معمولاً بین ۲ تا ۸ میلیمتر قطر دارد. در بحث کاربرد آن، مردمک چشم به همراه عنبیه چشم میزان نوری که از چشم ها می گذرد را تنظیم می کند تا از شبکیه چشم محافظت شود. علت سیاه بودن مردمک چشم جذب نور است.

اندازه ی مردمک چشم ها در هر موقعیتی تغییر می کند

تحقیقات ثابت کرده که اندازه ی مردمک ممکن است در هر موقعیتی متفاوت باشد. اندازه ی مردمک با سن کاهش می یابد و تغییر احساسات هم بر روی آن اثر می گذارد: به ادعای بعضی محققان وقتی کسی به چشم مان جذاب می آید، مردمک چشم ها شروع به بزرگ شدن می کنند.

تحقیقات می گوید بزرگ تر بودن مردمک چشم ها با برخورداری از هوش سیال مرتبط است

در حقیقت، پژوهشی نشان داده کسانی که مردمک چشم بزرگی دارند باهوش تر از آن هایی هستند که مردمک چشم هایشان کوچک تر است.

این تحقیق در مؤسسه فناوری ایالت جورجیای آمریکا بر روی ۵۰۰ فرد ۱۸ تا ۳۵ سال در شهر آتلانتا صورت گرفت. این پژوهش حول محور سه جزء اصلی توانایی شناختی بود: هوش سیال، کنترل توجه و حافظه فعال.

در وهله ی اول باید این را بدانید که هوش سیال، هنر حل مشکلات به شدت سخت با استفاده از دانشی است که در حال حاضر از آن برخوردار نیستیم. دانشمندان برای مطالعه ی جزء اول، دست به انجام تست های خاصی بر روی شرکت کنندگان زدند و متوجه شدند کسانی از هوش سیال برخوردار بودند که در مقایسه با آن هایی که این هوش را نداشتند، مردمک چشم هایشان بزرگ تر بود.

به بررسی دیگر توانایی های شناختی هم پرداختند

در حقیقت، پژوهشی نشان داده کسانی که مردمک چشم بزرگی دارند باهوش تر از آن هایی هستند که مردمک چشم هایشان کوچک تر است.

دانشمندان تصمیم گرفتند کنترل توجه را هم مورد بررسی قرار دهند که به معنای توانایی تمرکز بر چیزی فارغ از چیزهایی است که در پیرامون وجود دارند و باعث پرت شدن حواس می شوند. در یکی از تست های مربوط به کنترل توجه،شرکت کنندگان باید یک حرف را پیش از محو شدن تشخیص می دادند و در عین حال سعی می کردند که به ستاره ی چشمک زنی  که از روی صفحه رد می شد نگاه نکنند. در انتهای تست، کسانی که مردمک چشم بزرگ تری داشتند، از نتایج بهتری برخوردار بودند.

در پایان، شرکت کنندگان باید تست هایی می دانند که توانایی آن ها در به خاطر آوردن اطلاعات پس از یک دوره ی زمانی را اندازه می گرفت. نتایج از وجود ارتباط میان حافظه فعال و بزرگ بودن مردمک چشم ها حکایت داشت اما این ارتباط به اندازه ای نبود که در مورد کنترل توجه و حافظه سیال وجود داشت.

چرا بین اندازه ی مردمک چشم و هوش ارتباط وجود دارد؟

در حقیقت، پژوهشی نشان داده کسانی که مردمک چشم بزرگی دارند باهوش تر از آن هایی هستند که مردمک چشم هایشان کوچک تر است.

نتیجه ی تست های مختلف صورت گرفته بر روی شرکت کنندگان نشان داد که میان اندازه ی مردمک چشم ها و هوش ارتباط وجود دارد، اما چطور می توان آن را توضیح داد؟ بر اساس پژوهش دیگری، مردمک چشم ها به بخش لوکوس سیرولئوس در مغز متصل هستند که توانایی های شناختی بیشتر از آنجا شکل می گیرد. هر قدر این بخش از مغز فعال تر باشد، مردمک چشم ها بیشتر ممکن است بزرگ شود.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۹ نظر

ورود

 • .... دی ۲۳, ۱۴۰۰

  ربطی هم نداره. کلا وقتی نور کمتری به چشم بخوره مردمک هم بزرگ میشه و نور بیشتری به چشم بخوره، مردمک کوچکتر میشه

  • M oo دی ۲۳, ۱۴۰۰

   دقیقا

   • مهدی دی ۲۶, ۱۴۰۰

    مطالعه ای که روی ۵۰۰ نفر انجام شه چه بهتر که انجام نشه. کلا چشم رنگی ها علی الخصوص آبی ها مردمک بسیار بزرگی دارند ولی خیلیاشونو دیدم که اتفاقا اصلا باهوش نبودن…

  • Paniz دی ۲۴, ۱۴۰۰

   منظورشون اینه در کل بطور مادرزادی مردمک چشمشون بزرگتره
   من چند نفر از اطرافیانم مردمک چشمشون بزرگه نسبت ب چشمهای معمولی وگرنه با نور زیاد و کم مردمک همه برزگ و کوچک میشه

   • عره دی ۲۹, ۱۴۰۰

    دوستان بپذیرین دیگه اونایی که نمیخوان اینو قبول کنن حتما بر عکسشونه یعنی مردمکتون کوچکه والا. من مردمکم خیلی بزرگه و خیلی باهوشم از هفتم تا الان یعنی دهم کلا معدلم ۲۰ بوده بپذیرین please

  • Amir-hossein دی ۲۴, ۱۴۰۰

   فک کنم منظورش اینه که اگه دو نفر تو شرایط نوری یکسان باشن، اونی که مردمک چشمش بزرگتره، احتمالن باهوشترع

  • Nazanin دی ۲۷, ۱۴۰۰

   دقیقا من یه دوست دارم مردمکه چشمش کوچیکه ولی یه نابغس پس به این چیزا ربطی نداره

 • Mamad bash دی ۲۳, ۱۴۰۰

  داداش چرا چرت میگید من یادمه داخل کلاس چهارم یاد گرفتم زمانی که به چشم نور میخوره مردمک بزرگ میشه دادششششش ساقی شما رو بیاد پیدا کرد ???

 • Ava دی ۲۳, ۱۴۰۰

  اوک راجبش تحقیق کردم و کاملا نظریه اشتباهی هست

 • سورا دی ۲۴, ۱۴۰۰

  چه بدونم

 • مزوفبجثتزج:) دی ۲۴, ۱۴۰۰

  نه بیشتر نشانه گل کشیدنه

 • Amin دی ۲۴, ۱۴۰۰

  اگه کسی عاشق شما باشه وقتی کنار شماست ، مردمکش بزرگ میشه . توی تاریکی مردمک چشم بزرگ میش . مصرف بعضی مواد مخدر هم باعث بزرگ شدن مردمک میشه . بعضی بیماری های چشمی هم ظاهرا
  باعث بزرگ شدن مردمک میشه . همه ی اینها موقتیه و چند دقیقه یا چند ساعت طول میکشه . منظور این مطلب کسایی هست همیشه مردمکشون نسبتا بزرگتره .

 • علی دی ۲۴, ۱۴۰۰

  کاملا فیک می باشد دروغ هم بلد نیستین بگین??
  این ازمایشات از دم مسخره و غیر قابل توجه و ادعاست بزرگ یا کوچک بودن مردمک چشم و نوع ازمایشات اصلا ربطی به هوش شخص ندارد ننه منم میتونه چشمک نبینه و حروف رو تشخیص بده????فقط بند اخر بحث قابل توجه و ارزیابی میباشد و میباید روی موضوع تحقیق بیشتری صورت گیرد تا قابل قبول باشد و یک ارتباط چیز قابل توجه ای برای اثبات این موضوع نیست??
  فقط قابل توجه ها???

 • Ss دی ۲۷, ۱۴۰۰

  دروغه چون اصلا بزرگ و کوچیک بودن مردمک چشم به میزان نور موجود در محیط بستگی داره و این برای تمام افراد کره ی خاکی و حتی حیوانات هم صدق میکنه و ربطی به هوش نداره و یک عمل طبیعی و ناخودآگاه هست و واکنش ماهیچه های چشم به میزان نور هستش

 • Anonymous دی ۲۷, ۱۴۰۰

  چرت و پرت

 • عدالت اجتماعی دی ۲۹, ۱۴۰۰

  دندانپزشکان از دزد سر گردنه بدترند؛ بی عرضه گی و بیسوادی دندانپزشکان رژیم فاسد که از راه های دز‌دی(کلاس کنکور و سهمیه… )با پول و پارتی دندانپزشک شدند??باعث خسارات شدید مالی(استفاده از ذره ایی مواد نامرغوب? پر کردن«کامپوزیت یا آمالگام» که زود می افتد و چند بار #دندانپزشک_جیب_بر ٬برای پر یک دندان پول اضافه هنگفت??از #بیمارمظلوم می گیرد…) و آسیب جسمانی☠(بعضی از دندانپزشکان موارد ساده بهداشتی مثل تعویض دستکش یکبار مصرف? که باعث انتقال باکتری ها و قارچ های دهانی مثل برفک دهان… و انتقال ویروس های آنفولانزا« #کرونا و سارس…»از راه دست کثیف دندانپزشکان بیشرف به #بیمارمظلوم میشوند??????☠)و … را رعایت نمی کنند☠? و باعث انتقال بیماریهای کشنده(HIV #ایدز??☠و #هپاتیت??☠…) سایر بیماران به #بیمارمظلوم می شوند?☠?همچنین باعث عفونت دندان و رماتیسم قلبی می شوند??☠? دندانپزشکان دزد با اندکی موادپرکردنی سرب و جیوه دار #سرطانزا☠«آمالگام» نامرغوب جیب #بیمارمظلوم را خالی می کنند?☠ همچنین دندانپزشک بیسواد با گرفتن چندتا عکس #رادیواکتیویته_سرطانزا☠ اضافی باعث سرطانی شدن سلول های بدن بر اثر عکس های رادیواکتیویته اضافه دندانپزشک بیسواد بی عرضه میشود)?☢?☢☠? #دندانپزشکان_جیب_بر برای یک ذره سرامیک روکش دندان پول هنگفت اضافه از #بیمارمظلوم می گیرند???
  #دندانپزشکان_دزد رژیم فاسد برای یک قطره چسب نامرغوب روکش پول یک کارتن چسب را از بیمار مظلوم می گیرند?? #دادرسی_نیست?#پزشکی_قانونی همکار #دکتردزدقاتل است و پروندهای جنایات دکتردزدقاتل( #بیماران_مظلوم) را ماس مالی میکند??⚖??
  پخش کنید تا #دندانپزشک_جیب_بر خجالت بکشد .?
  دندانپزشکی آسانترین رشته است??????
  دندانپزشکی تراشکاری دندان است??باید در #فنی_حرفه_ایی دوره ی سه ماهه #تراشکاری_دندان(دندانپزشکی آسانترین رشته)برگزارکنند??‍?????با برگزاری دوره سه ماهه #تراشکاری_دندان(دندانپزشکی) در #فنی_حرفه_ایی تعداد دندانپزشکان افزایش میابد که باعث رقابت دندانپزشکان(تراشکاران دندان) و کاهش هزینه ی کمرشکن دندانپزشکی(آسانترین رشته)میشود?????????
  پخش کنید همه دانا شوند?❤️????

 • Mahsa دی ۳۰, ۱۴۰۰

  کاملا الکییی من دوستم مردمک چشمش بزرگه اما هنگه خیلییییییییییی ضایع هست که الکیه???