طرح نمایندگان مجلس برای ممنوعیت نگهداری و خرید و فروش «حیوانات خانگی خطرناک»

طرح نمایندگان مجلس برای ممنوعیت نگهداری و خرید و فروش «حیوانات خانگی خطرناک»

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام «طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک» به مجلس معرفی کرده و اعلام وصول شده است که هدف آن قانونمند سازی نگهداری از حیوانات «مضر و خطرناک» و دفاع از حقوق مردم در برابر خطرات ناشی از این حیوانات است. بر اساس این طرح نگهداری، تکثیر و خرید و فروش و گرداندن حیوانات وحشی و نامتعارف و البته خطرناک مانند کروکودیل، لاک پشت، مار، گربه، میمون، سگ و دیگر حیوانات نجس ممنوع است.

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام «طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک» به مجلس معرفی کرده

جزییات این طرح به شرح زیر است:

ماده واحده: چهار ماده به شرح ذیل به عنوان ماده (۶۸۸ مکرر ۱)، (۶٨٨ مکرر ٢)، (۶٨٨ مکرر ۳) و (۶۸۸ مکرر ۴) به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم- تعزیرات) الحاق می گردد:

ماده ۶۸۸ مکرر ۱: واردات، تولید، تکثیر، پرورش، خرید و فروش، حمل و نقل و گردانیدن اعم از پیاده و یا با وسیله نقلیه و نگهداری حیوانات وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک، از قبیل: کروکودیل (تمساح)، لاک پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ و سایر حیوانات نجس العین و میمون ممنوع می باشد و هر یک از مرتکبین، به جزای نقدی معادل ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگری (که سالانه توسط دولت و اتحادیه های مربوطه تعیین و اعلان می گرددد) و نیز ضبط حیوان مربوطه محکوم می گردند.

تبصره ۱: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مراکز و آزمایشگاه های تحقیقاتی، علمی، تخصصی، دارو و واکسن سازی دولتی و یا غیر دولتی دارای مجوز رسمی از دستگاه های ذیربط مانند وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی به تناسب ماموریت ها و نیازهای علمی و تحقیقاتی خود از شمول این قانون مستثنی می باشند و همچنین روستا نشینان، عشایر و گله داران، صرفاً در محدوده فعالیت و متناسب با نیازهای زندگی خود می توانند از سگ نگهبان استفاده نمایند. سایر اشخاص حقیقی و حقوقی و متقاضی استفاده از حیوانات یاد شده، درخواست مکتوب خود را به دادستانی استان و یا شهرستان مربوطه جهت بررسی و اقدام مقتضی در کمیته مذکور در تبصره ۲ این ماده تقدیم می نمایند.

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام «طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک» به مجلس معرفی کرده

تبصره ۲– در راستای اجرای این قانون کمیته ای با مسئولیت دادستانی هر شهرستان و با عضویت نمایندگان ذیربط شهرداری، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی، (اداره بهداشت و درمان) سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی، نماینده تام الاختیار فرماندار برای بررسی و تعیین تکلیف موارد ذیل تشکیل می گردد:

۱. بررسی در خواست اشخاص حقیقی و حقوقی یا متقاضی استفاده از حیوانات موضوع این قانون، تائید یا رد ضرورت و لزوم استفاده متقاضی از حیوانات مورد تقاضا و صدور مجوز استفاده برای متقاضیانی که تقاضای آنان مورد تائید قرار گرفته است.

۲، تعیین تکلیف در خصوص حیوانات ضبط شده و مصادره ای و یا حیوانات رها شده در سطح جامعه.

ماده ۶۸۸ مکرر ۲: اتحادیه صنف مشاورین املاک موظف است حداکثر ۳ ماه پس از ابلاغ رسمی این قانون، ممنوعیت نگهداری حیوانات موضوع این قانون را جهت اطلاع و رعایت موجرین و مستاجرین، در قراردادهای اجاره گنجانیده و ذکر نماید.

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام «طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک» به مجلس معرفی کرده

در صورتیکه هر یک از دفاتر مشاورین املاک، بعد از زمان مقرر یا دشده، این موضوع را رعایت نکنند، مستنکف از قانون تلقی و برای هر بار تکرار تخلف، به مجازات ذکر شده در ماده ۶۸۸ مکرر ۱ محکوم می شوند. تبصره: چنانچه موجرین در عقد قرارداد از قید ممنوعیت نگهداری حیوانات موضوع این قرارداد، در مورد اجاره خودداری نماید و مستاجرین مرتکب نگهداری حیوانات یا شده در ملک مورد اجاره شوند، هر یک از موجرین و مستاجرین مستقلاَ به جزای نقدی ذکر شده در ماده ۶۸۸ مکرر ۱ محکوم می شوند.

ماده ۶۸۸ مکرر ۳: چنانچه هر یک از شهروندان از نگهداری حیوانات موضوع این قانون توسط همسایگان، گزارش یا شکایت نمایند، دستگاه قضائی و نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضائی، موظف به رسیدگی و اعمال این قانون می باشند و اگر فرد گزارشگر یا شاکی، خواستار عدم افشای هویت خویش باشد، دستگاه قضائی موظف است ضمن حفظ هویت فرد موصوف موضوع گزارش را بدون نیاز به پیگیری شاکی و گزارشگر، رسیدگی و مورد اعمال این قانون قرار دهد.

ماده ۶۸۸ مکرر ۴: در صورت حمل و گردانیدن حیوانات موضوع این قانون با وسائل نقلیه، علاوه بر مجازات نقدی مالک یا حامل حیوان، راننده خودرو نیز به جزای نقدی تعیین شده در این قانون محکوم و خودروی مربوطه نیز علاوه بر جریمه توسط پلیس به مدت ۳ ماه توقیف می گردد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۶۹ نظر

ورود

 • Hamed آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  مشکل اصلی این سرزمین مسئولین بی لیاقتی هستند که به جای حل مشکلات مردمی که دارند در فقر خفه میشن دنبال سگ و گربه هایی بیگناه افتاند

  • طاهری آبان ۲۹, ۱۴۰۰

   برادر عزیز
   در مجاورت زندگیمان پارکی واقع شد که گروهی از این سگگردانان آسایش مردم و اهالی این محل را بهم ریختن
   از صبح تا غروب محل مزاحمت این افراد شده نجاست سگش محیط را آلوده کردن عملا مردم وخانوادها امکان استفاده از پارک را ندارند همه مردم که دل شیر ندارند خانم ها و بچه ها از جمله ور شدنش هراس دارند .
   برادر فرهنگ اینکار را بدست نیاوردیم .از بیکاری ۶الی۷ساعت مستمر مزاحمت دارند.وهیچ رعایت هم نمی‌کنند .حالا با این توصیفات شما باشی چکار میکنید.

   • پگاه آذر ۱, ۱۴۰۰

    مگه این زبون بسته ها چکار کردن آخه اگ میخاستن کسی بخورن تا حالا صاحب هاشونا خورده بودن بعدشم زمین ک فقط مال ما آدم ها نیس حیوونا هم سهم دارن

  • خسرو آبان ۲۹, ۱۴۰۰

   من مذهبی نیستم ولی بسیار کار عالی که چهارتا تازه بدوران رسیده شخصیت خودشان را سگ و گربه نشان بدهند

   • armin آبان ۳۰, ۱۴۰۰

    بیا پایین بابا.لاکپشت و گربه چه ضرری برای کسی داره؟ناموصن لاکپشت؟بروبابا جیره خور

   • آتنا آذر ۱, ۱۴۰۰

    مشکل میدونی کجاست مردمن که با دولت همکاری میکنن و گزارش میدن که فلانی سگ داره.از ماست که بر ماست وله پلیس امنیت از کجا میفهمه تو شهرک فلان بلوک فلان واحد فلان کی سگ داره.تا زمانیم که همچین مردمی داریم هیچوقت پیشرفتی روخ نخواهد داد.این مدل زندگی تو همچین کشورایی واقعا خفم میکنه مگه من چن سال جوونم و میتونم از زندگیم کنار سگم لذت ببرم.

  • محسن آبان ۳۰, ۱۴۰۰

   تو خدا به وضع کشور برسید به فقر فلاکت برسید نمی دونم یک روز طرح صیانت یک روز طرح حیوانات خانگی مگه کار شما اینا هستند یک روز هم به درد مردم بیچاره بخورید

  • محسن آبان ۳۰, ۱۴۰۰

   برید مشکلات مملکت رو حل کنید کم سرک تو حریم خصوصی مردم بکشید با روح و روان مردم بازی نکنید بخدا خجالت داره گرانی تورم بیکاری ….

   • حمید آبان ۳۰, ۱۴۰۰

    شما میگی پارک قانون اینا به خونه و ماشین و حریم شخصی مردم کار داره و داره توش دخالت میکنه این لایحه رو یک مشت نماینده خشک مقدس بدون پشتوانه علمی از خودشون در آوردن حتی ضد دین و اسلام پیامبر و ضد خداست همون نماینده هایی که به شفافسازی اموال نمایندگان رای مخالف دادند.

  • B آذر ۲, ۱۴۰۰

   مشکلات و بدبختی های مردمو ول کردید افتادید دنبال سگ و گربه ها
   مردم سرشون تو اشغال دونیه دنبال یه لقمه نون، اینهمه بدبختی دارن، گرونیه، فساده، اختلاسه، ملت افسردگی گرفتن، اعتیاد و دزدی بیداد میکنه، جوونا هیچ امیدی به زندگی ندارن ، اونوقت مشکلات آدم ها رو ول کردید گیر دادید به حیوونا
   اینقدر تو مسائل خصوصی مردم دخالت نکنید، خودشون میتونن اونها رو مدیریت کنن، به جای این موضوعات پیش پا افتاده به حل مشکلات حاد تر بپردازید اگه عرضشو دارید
   تو این دنیا هیچ موجودی نجس تر و خطرناک تر از شما ها آفریده نشده، خیالتون راحت باشه کسی نمیتونه به پای شماها برسه

 • Kkkk آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  شماها نمیخواید بزارید مردم راحت زندگی کنند اینهمه گرانی و فقر و کرونا بس نیست که هر چند وقت با روح و روان مردم بازی می کنید فکر کنم این حضرات کاسه داغ تر از آش هستند گویا اینها با خوارج نسبت دارند

  • راحتی تو سگ و گربه داریه اخه آبان ۳۰, ۱۴۰۰

   چرااینو میگین اگه واقعا کلاقراره جمع اوری بشن سگای ولگرد مرحبا دارن چیه هرجا میری سگ میارن بچه های ماکه کوچیکن همه جا دست میزنن مافقط نگران بزرگ شدنشون بااین بیماری سگ و گربه هاییم .هرجا میریم هستن خسته شدیم از این حیونایی که دست بدست میگردن دست یه مشت ادم ندید پدید تازه به دوران رسیده

   • . آبان ۳۰, ۱۴۰۰

    وقتی کارای خیلییییی مهم از قبیل بستن اینترنت و ممنوعیت حیوانات خانگی رو کردید، یکم هم به این همه مشکلات بی‌اهمیت اقتصادی و… برسید!?

   • armin آبان ۳۰, ۱۴۰۰

    دوست عزیز سگ های ولگرد با حیوانات خونگی فرق دارن.اینا بحثشون کاملا جداست.حیوانات خونگی رو واکسن میزنن و بیماری منتقل نمیشه.بدون اطلاعات زر مفت نزنید خواهشا

   • بی نام آذر ۲, ۱۴۰۰

    واقعا اینطور ک معلومه بیمار تویی ؛ خودتو ب روانپزشک معرفی کن

 • آرشام رضایی آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  بی زحمت مجلس طرح صیانت از مردم در مقابل گرانی فقر فحشا پارازیت تورم افسار گسیخته کم آبی بیکاری رسیدن سن اعتیاد وتن فروشی به زیر سیزده سال رو بی زحمت تصویب کنن

 • طاهری آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  سلام طرح عالی این سرگردانی در اماکن عمومی مخل آسایش و امنیت مردم شده از جمله در پارکها.

 • حسن آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  با با این سگها رو از خیابونا خواهشن جمع کنید
  من پسرم رو بردم پارک .یکی سگ آورده بود پارس کرد بچم داشت سکته میکرد از ترس

  • من آبان ۳۰, ۱۴۰۰

   شما اول یاد بگیر بگی پاس نه پارس بعد بیا نظر بده

 • حبیب آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  خیلی خوب است با جدیت انجام داد شود بچه ی از سگ همسایه می ترسد خواب نم ره

 • خسرو آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  بسیار کار عالی ولی برای همیشه نه چند صباحی (با تشکر فراوان)

 • ... آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  نجس همون مجلسه با آدمای بی لیاقتش نه اون حیوون خدا

 • رادین آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  میخوان فقط خودشون حیوون باشن بقیه حیوانات براشون مثل هوو میمونن

 • Ali آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  متاسفانه برخی ها بعضا از عقل و حداقل بنیه هم برخوردار نیستند، یکی نیست بگه ،نگهداری از سگ و گربه به تو چه مربوطه ، اگر اذیتی به مردم کرد شاکی باشد شکایت میکند اما سگ برای نگهبانی از منازل ،کارخانه ها ،باغات و گله لازم هست چون جلوی انسانهای دزد رو میگیرد پس حتی بعضا از برخی انسانها بهتر هست ،چون هم وفادار هست ، هم ریاکار نیست و دزد هم‌ نیست و هم‌ جلوی دزد رو میگیرد ،امیدوارم شعور درکشور حاکم شود، اگر نجس بود خدا خلق نمیکرد ،خدا نجس خلق نمیکند این موجودات کثیف هستند که هم نحس تولید میکنند هم به مخلوقات خدا نجس میگویند.اگر نجس بود در کتب دینی نوشته میشد .قدیم دزدها برای در امان بودن از سگ گفته اند نجس هست .امامان و پیامبران نگفته اند .

  • حسن آذر ۳, ۱۴۰۰

   من نه روحانی هستم نه دولتی نه هم طرفدار مجلس
   سیاسی هم نیستم حرف سیاسی هم نه دوست دارم بزنم نه دوست دارم بشنوم
   عزیزان اولا خدا هیچ موجودی رو بی حگمت خلق نکرده
   دوم کدوم امام یاپیغمبر گفته سگ جاش تو خونه است؟
   سگ نباید از سه قدم به انسان نزدیکتر بشه.اخیرا محققان کشف کردن ک هر تار موی سگ دارای سه میکروب هست ک اگه وارد چشم آدم بشه بیناییش از دست میده.
   به همدیگه نتازید عزیزان فکر کنید

 • حسین آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  کاش هرچیزی قراره تو این مملکت از خارج بیاد و مُد بشه، فرهنگش هم باهاش میومد و کسانی که قراره از اون استفاده کنند کمی زحمت کشیده و اونارو هم یاد می‌گرفتن و رعایت میکردن، مثل آپارتمان نشینی، موبایل، موتور و… واقعیت اینه که ما همیشه اسیر افراط و تفریط هستیم، صفر و صد می‌بینیم، متعادل و متعارف رفتار نمی‌کنیم، همسایه ما بعد از چندین ماه تحمل کردن صدای سگشان، با اولین اعتراض بنده به اینکه چرا سگ را در خانه تنها رها می‌کنید و بیرون می‌روید و حیوان بیچاره بعد از ساعت‌ها سر و صدا و واق واق کردن از نفس می‌افتد و باعث سرسام ما می‌شود، حالا جواب سلام نمی‌دهد، نگهداشتن سگ حداقل به آموزش هایی نیاز دارد که کمتر کسی زحمت یاد گرفتن آن را به خود می‌دهد، ما هم خارج نرفتیم ولی از ایتالیا و سیسیل خبر داریم که نگهداری این حیوانات چه قوانین سنگینی دارد
  سگی که برای دفع ادرار بیرون برده می‌شود هرجایی قرار نیست این‌کار را بکند و هر محله و یا شهر کوچک جاهای بخصوصی پیش‌بینی می‌شود و صاحب سگ باید لوازم لازم ازجمله دستکش و کیسه مخصوص همراه داشته و مدفوع حیوان را جمع کرده و در سطل‌های مخصوص به این کار بیاندازد… آیا شما که این حیوانات را دارید یک صدم این موارد را رعایت می‌کنید؟؟!!! بله، این حیوان می‌تواند بهترین همدم بعضی انسان‌ها باشد و بارها خودش را برای این مطلب ثابت کرده، اما حتما باید آموزش لازم را ببیند که هزینه سنگینی دارد، چند درصد شما دوستان عزیز، توان پرداخت آن را دارید و حاضر به این‌کار می‌شوید؟!! هزینه غذای مخصوص بماند؟!! توی پارک با هم کل کل می‌کنید و صدای سگ ها مزاحمت ایجاد می‌کند و با اولین اعتراض کار را به توهین و دعوا می‌کشید و با حیوانتان طرف را تهدید می‌کنید! توی مشاعات ساختمان حق ندارید سگ یا گربه را رها کنید ولی انجام می‌دهید و به اخلاق و اعتقاد دیگران احترام قائل نیستید ولی با اولین اعتراض دیگران، آنها می‌شوند عقب مونده و متحجر و اُمُل و…. من به شخصه مشکلی با این حیوان ندارم و در شمال لااقل ۶ یا ۷ سگ هست که با اون‌ها رابطه خوبی هم دارم و با هم سرگرم می‌شیم
  مطمئن هستم این لایحه و کار مجلس هم راه به جایی نمی‌برد و نتیجه‌ای هم نخواهد داشت، مثل خیلی موارد دیگه… اما شاید وقتش شده، برای ورود محصولات زندگی جدید به کشورمون، بجای برخورد اینگونه همراه با افراط و تفریط و تساهل زیاد و سخت‌گیری سنگین، ابتدا قوانین آن را همراه با اجرای دقیق و بی کم و کاست اجرا کنیم تا کسانی که هنوز در خودشون توان و تحمل انجام اون ها رو می‌بینند وارد گود بشن و نه اون حیوون بیچاره و نه انسانهای دیگه رو که مثل اون‌ها فکر نمی‌کنند اذیت و آزار نکنند و در آخر طلبکار هم نشن….

 • فریده آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  از کی تا بحال گربه و سگ و لاک‌پشت خطرناک شده اند. مشکل اصلی ما رودل کردن است

 • محمد آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  با اقوام درجه ۲ خانواده رفت و امد ندارند و یا بزور رفت و امد میکنند. بعد به تعداد افراد خانواده سگ و گربه نگهداری میکنند.
  بابا این حیوانات را هم بدبخت کردید. اینها یه روز شکار بلد بودند . حالا اگر ۲ روز ولشون کنی از گرسنگی می میرند.
  این قرتی باز ی ها یه مشت مرفه بی درد را نماینده های کم شعور به پای همه می گیرند و میگن اینها که مشکلی ندارند اینقدر پول اضافی دارند که خرج چیزهای بی خود می کنند و از جیب مردم فقر در میارند.
  اون خارجی هم که تقلید را ازش یاد گرفتین بعضی هاشون نهایت یه دونه حیوان دارند نه تک تک خانواده.

 • مصطفی زمانی آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  اگر نگهداری حیوانات خانگی جرم بود و بد چرا خداوند در قرآن کریم و در سوره کهف برای غار نشینان به همراه آنان سگ فرستاد .چرا حضرت محمد ،زمانی که چوپان بود با سگان با مهربانی رفتار میکرد .

 • پارسی آبان ۲۹, ۱۴۰۰

  آخه این به اصطلاح نمایندگان مجلس ، که این طرح رو دادند و سگ رو نجس معرفی میکنند، پس چرا نیروهای ویژه، از سگهای خارجی استفاده میکنند؟ آخه کسی نیست به این گوسفندان بگه ، کمی به حرفهاشون فکر کنند ، بعد مصوبه بدارند. وامصیبتا ، وامصیبتا از چنین گووووووسفندانی ، بلا نسبت گوسفند.

 • بابک آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  حالا پدر مردمو در آوردین گیر دادین به حیوانات بیچاره خجالت آوره واقعا به شما چه کسی میخواد سگ و گربه داشته باشد. بیعرضه ها برید فکری برای مشکلات اقتصادی مردم بکنین برنج کیلویی ۶۰ هزار و….

 • رضایی آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  چرااینو میگین اگه واقعا کلاقراره جمع اوری بشن سگای ولگرد مرحبا دارن چیه هرجا میری سگ میارن بچه های ماکه کوچیکن همه جا دست میزنن مافقط نگران بزرگ شدنشون بااین بیماری سگ و گربه هاییم .هرجا میریم هستن خسته شدیم از این حیونایی که دست بدست میگردن دست یه مشت ادم ندید پدید تازه به دوران رسیده

 • بهنام آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  واقعا مشکل مردم اینه ؟ طرف نون نداره ب بچش بده بعد فلان اقا زاده رانت و وام نجومی و … چرا صورت مساله و عوض میکنین اینا هر چند وقت یکبار فکر مردم میبرن ی طرف دیگه ک مردم یادشون بره گشنه ان امکانات و درامد ندارن ???

 • من آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  کاش این قانون تصویب بشه یه لخشی از آرامش ما از دست این همسایمون برگرده. حیوانات بیچاره هم نفسی بکشن از دست انسان ها

 • محمد 369 آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و اما بعد.. آقاما ندونستیم کشور اسلامی زندگی می کنیم یا نه تو یه کشور از همه چی بی‌خبر. آقای قانونگذاری پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حضرت ختمی مرتبط گفتن در خانه خود گربه نگهدارید تا از ‌‌شر شیاطین واجنه نتوانند به اهل خانه ضرری برسانند. واما نام گربه من مثل نام گربه حضرت موعزز است. ودر یکی مونده به آخر کسی که به یه حیوون زبون بسته نجس میگه داره اول از هر چیزی یا هر کسی به خداوند متعال توهین می اگه بلدین شما یه دونه تمیزشو خلق کنی آنها نیز امتهای هستند همآنند شما. وبه نظر بنده حتی بهتر از خیلیها

 • ناشناس آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  مشکل کشور هم به لحاظ فرهنگی رسیدگی شود و هم اقتصادی

  گاهی ضربه کارهای ضد فرهنگی بدتر از اقتصادی است چرا که وقتی فرهنگ نظام غربی و سرمایه داری و طاغوتی در نظام باقی ماند تربیت یافتگان این مکتب بلایی به سر مملکت آوردند که افراد پاک و مومن و انقلابی و ارزشی مثل رئیسی هم گرفتار این افراد بی هویت می شوند

  پس باید به کار فرهنگی از همین جاها شروع کنیم هر چند عزیزان کمی دیر از خواب بیدار شدند…

 • Kk آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  واقعا زشته تو قرن ۲۱ این کارا با این قانونا بعدشم این حیوانات نجس نیستن نجس طرز فکر شماس که خلق خداوندرو نجس میدونید. دیگه واقعا حالم آدمو بهم میزنید خفه شدیم از دستتون انقد زندگی نکردیم

 • حقیقت آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  همین الان صدای سگ همسایه ماداره عذابمون میده وزبون هم نمیفهمندیاحق گرفتاراین عذاب کن هرکسی مخالف اقدام علیه مردم آزاریست. ناراحتی از مشکل فقروبی عدالتی جای خودش رادارد

 • یه ایرانی اصیل آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  الان با جمع اوری و ممنوعیت نگه داری از حیوانات تمام مشکلات زندگی همه حل میشه کار زیاد میشه در امد زیاد میشه فساد از بین میره شیره تریاک کم میشه شیشه و کریستال و هرویین نمیکشن جوونامردم بابا هر کسی هرجور دلش میخواد زندگی میکنه خدا انسان رو ازاد خلق کرده نه اینکه هر کسی بیاد به زندگی ادم سرک بکشه برین به داد همون بیچاره هایی برسین که شبا جای خواب ندارن به اونایی برسین که نون شبشون رو از تو اشغالا پیدا میکنن نه کسایی که سگ و گربه دارن. مگه غذا دادن به یک حیوون یا درمان کردنش یا محبت کردن بهش چه مشکلی داره که نمیتونین باهش کنار بیاین خدا چشماتونو باز کنه. کجای قرآن اومده سگ نجسه؟
  خوبه که یکی از اولین بهشتیان سگ اصحاب کهفه
  برین از خدا بترسین بعد از ۴۲سال انقلاب نه ازادی نه رفاهی بدبختی پشت بدبختی دست از سرمون بردارین

 • شمیم آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  چقد عالی ناموصا?

 • محمد آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  والا همسایه ما یک سگ بزرگی تو بالاکنش نگهداری می کنه بیچاره کرده به خدا شب و روز پاس می‌کنه آخه بابا این حیوون چرا اسیر کردی این سگ جاش اینجا نیست که

  • سروش باقری آذر ۳, ۱۴۰۰

   سگ بزرگ واقعا جاش تو بالکن نیست حیون آسیب میبینه من خط قرمزم حیونامه خودم تو ویلای ۸۰۰متری نگه میدارم بگردن بخدا پولدارم نیستیم وضعمون بدتر از خیلیاس ۱۴سگ‌ دارم ولی تابحال ینفرم ازم دلخوری نداشته چه برسه به شکایت بخدا که این طرح از پایه غلط اینا برا درگیر کردن مردم به چیزای دیگه و بهونه تراشی برای گندکاریای اصلیشون این حرکتارو پیاده میکنن که مردم بگن مسعولین جدی گرفتن بخدا که گناه به ولله که جنایت همه کارشون شماهم با همسایمون مشکل داری همه مردم مقسر نیستن

 • D.Taraj آبان ۳۰, ۱۴۰۰

  کاشکی ی روز طرح صیانت از قانون گذاری شما احمقا میومد.
  کی بشه عو عوی سگای شما بگذره!

  • دارا آبان ۳۰, ۱۴۰۰

   دمتون گرم با این طرح که گذاشتیدن تا چوب تر نباشد این افراد سرجاشون نمیشینن

 • نعمت آذر ۱, ۱۴۰۰

  دوستان عزیز
  اینکه گرانی و تورم و فقر هزار تا مشکل ریز و درشت داریم درسته و باید حاکمیت حلشون کنه
  این سگ گردانی و… هم مشکله مثل همونا که باید حل بشه
  اینطور نیست که ما چون گرانی داریم بقیه مشکلها رو بیخیال بشیم
  من محل کارم بالا شهره صبح که میرم تو کوچه پشت شرکت ماشینمو پارک کنم بوی ادرار سگ هوش از سرم میپرونه تقریبا تک تک خونه ها سگ دارن قد خرس گریزلی که با زنجیر میارن بیرون
  خوب زن و بچه مردم چه گناهی کردن
  بنظر من این مشکل اهمیتش کمتر از فقر و گرانی نیست
  با این فرمون بریم همه جانبه سر از ترکستان در میاریم ? باید از یه جا شروع کرد ?

  • امیر آذر ۵, ۱۴۰۰

   ترکستان نیمی از ایرانه که اصالت ترک دارن. ترکستان آذربایجان و ترکیه هست که وضع زندگیشون از ما بهتره. در ترکیه بیش از هرجای دنیا به حیوانات شهری یعنی گربه و سگ احترام قائلن و بهشون ظلم نمیکنن و دشمن حیوانات نیستن. خدا هم بابت اینکارشون قطعا حمایتشون میکنه. ۴۰۰۰سال پیش مصریها گربه رو در حد یک فرشته الهی میدونستن. قطعا دلیلی داشته. شعوری که گربه و سگ داره حداقل ۷۰ درصد ملت دنیا ندارن. محبتی رو که گربه و سگ داره حداقل ۹۹ درصد انسانها ندارن. از روستاهاتون ریختین تو شهرها و خونه ساختین و فضاهای خالی رو پر کردین و عرصه رو به گربه ها و سگها و پرنده ها تنگ کردید طلبکارید. شماها صاحب زمین نیستید و حیوانات هم به اندازه انسان حق زندگی دارن. گربه و سگ حیوان جنگل نیستن بلکه حیواناتی هستند که خدا برای همراهی انسانها خلق کرده. اینکه برای سگهای ولگرد جایی ساخته بشه و عقیم بشن خوبه. اینکه گربه های خیابون عقیم بشن خوبه چون اکثر مردم لیاقت ندارن اطرافشون حیواناتی مثل گربه و سگ باشه. همون رفتار پلید بعضی انسانها برای همدیگه بهتره. در ضمن من هم مخالفم خانه های آپارتمانی سگ بزرگ یا پر صدا نگهداری کنن چون هرچیزی جایی داره. گرداندن سگهای بزرگ در پارکها هم غلطه. برای سگهای کوچیک و فانتزی هم میتونن در هم منطقه فضای سبزی در نظر بگیرن. با گربه ها هم کاری نداشته باشید چون واقعا از انسانها تمیزتر و ب ضررتر هستن. خواهش میکنم با ماشینهاتون به عمد یا با بی توجهی گربه ها رو نکشید چون ممکنه خدا جون اعضای خانوادتون رو بگیره.

 • (یک مادر) آذر ۱, ۱۴۰۰

  الحمدالله. خیلی خوشحالم که این طرح قانونی و اجرا بشه. هم به خاطر خود آدم ها(چون عوارضِ نگهداری از یک حیوانی مثل سگو گربه علاوه بر خود شخصِ نگه دارنده ، دامن‌گیر همسایه هاش هم میشه، و هم به خاطر اون حیوون های زبون بسته که اسباب بازیِ خودخواهیِ بعضی ها شده بودند. کار درست اینه و کار درست باید با شجاعت تمام انجام بشه.

 • Rozita آذر ۱, ۱۴۰۰

  واقعاً الآن تو این مملکت هیچ مشکل و معضل دیگه ای جز نگهداری از این موجودات زیبا،بی پناه و مظلوم البته منظورم سگ و گربه،وجود نداره؟؟ اینهمه گرونی،بدبختی و فلاکت انواع بیماری،فقر،فساد، فحشا،بی آبی،خشکسالی،و اختلاس،خروج مخفیانه میلیاردها میلیارد ارز از مملکت،و هزارن هزار معضل دیگه،که گریبان ملت رو گرفته و دارند زیر بار اینهمه ظلم خفه میشن، نمایندگان لطف میکنند و از خودشون طرح ارائه میدن و مثل همیشه طرح هاشون فقط به نفع خودشون و باز هم به ضرر مردم هستش. مثل همین طرح ممنوعیت تردد که خوشبختانه با شکست مواجه شد.بس کنید دیگه اینقدر پاهاتون رو روی گلوم مردم نگذارید. اینقدر اذیت نکنید. مردم رو راحت بگذارید.اگر حیوانات نجس هستند پس اون افردای که با جان و مال و ناموس مردم بازی میکنند چه هستند؟

 • علی آذر ۱, ۱۴۰۰

  یک حقیقت رو بهتون میگم.متاسفانه با این سخت گیری های و فوضولی های بی مورد در زندگی مردم به پایان قطعی دین اسلام قمی در ایران رسیدیم.و مقصر تمام مسئولین کشور هستند.که مردم رو یه مشت برده و حیوون و بدبخت بیچاره میبینن.براتون متاسفم

 • Mrym آذر ۱, ۱۴۰۰

  من واقعا نمیفهمم،چرا میگن سگ و گربه نجسه???
  خواهشا انقد اشغال نریزین تو مخ مردم✋???
  حیوان به این خوبی ✋???

 • Ahmad آذر ۱, ۱۴۰۰

  تمام مشکلات جامعه حل شده و فقط مشکل مبارزه با حیوانات خطر ناک را داشتیم .
  این همه معتاد بدحال و کارتن خواب در سطح جامعه وجود دارد هیچ دستگاه و ارگانی مسولیت آن را نمی‌پذیرد ،
  در پارک منطقه ما هر شب کیلو کیلو مواد مخدر مبادله میشود به رغم گزارشات مکرر و درخواست اهالی هنوز هیچ اقدام مقتضی بعمل نیامده نسل جوان ما در حال نابود شدن است با بیماری اعتیاد شما اول این مشکل را چاره بفرماید بعد به فکر مبارزه با حیوانات خطر ناک باشید.
  مگر چند نفر در این جامعه کروکودیل و تمساح دارند چند نفر مار دارند خجالت بکشید از عمل کردتان

 • پگاه آذر ۱, ۱۴۰۰

  واقعا متاسفم واسه کسانی ک این طرح دور از انسانیت را قبول دارن
  بعضی از این حیوان ها واقعا ب کمک ما نیاز دارن

 • رضا آذر ۱, ۱۴۰۰

  سلام به همه ی حیوان بازان خواهشن یه کاری کنید مردم از شما ناراضی نشوند بنده خودم کفتر بازم ولی تا امروز یه کاری نکردم همسایه ناراحت بشه بخاطر خوشی خودمان نباید دیگران را ناراحت بکنیم

 • بابک آذر ۱, ۱۴۰۰

  بسیار عالی دمتون گرم

 • حسن آذر ۲, ۱۴۰۰

  از بچگی به ما می‌گفتند یزید میمون بازه و ما فکر می‌کردیم لابد نجس است.
  اگه سگ نجسه چرا در مبارزه با مواد مخدر ازش استفاده می‌کنید و سگ پلیس و زنده یاب هم همینطور.
  فلسفه بوجود آمدن تسبیح را برای مردم توضیح دهید که از بس مردان عرب همیشه جلوی لباسشون کثیف بود و تسبیح را درست کردند تا دستاشون مشغول باشه.

 • ولی حسینی آذر ۲, ۱۴۰۰

  چه عجب کاخ سبز نشینان تکانی به خود دادند

 • محمد آذر ۲, ۱۴۰۰

  من با طرح صیانت از مردم در مقابل
  سوسمارهای مجلس موافقم

 • نظر بسیار درست و خوب یکی از کاربران آذر ۲, ۱۴۰۰

  حسینآبان ۲۹, ۱۴۰۰
  کاش هرچیزی قراره تو این مملکت از خارج بیاد و مُد بشه، فرهنگش هم باهاش میومد و کسانی که قراره از اون استفاده کنند کمی زحمت کشیده و اونارو هم یاد می‌گرفتن و رعایت میکردن، مثل آپارتمان نشینی، موبایل، موتور و… واقعیت اینه که ما همیشه اسیر افراط و تفریط هستیم، صفر و صد می‌بینیم، متعادل و متعارف رفتار نمی‌کنیم، همسایه ما بعد از چندین ماه تحمل کردن صدای سگشان، با اولین اعتراض بنده به اینکه چرا سگ را در خانه تنها رها می‌کنید و بیرون می‌روید و حیوان بیچاره بعد از ساعت‌ها سر و صدا و واق واق کردن از نفس می‌افتد و باعث سرسام ما می‌شود، حالا جواب سلام نمی‌دهد، نگهداشتن سگ حداقل به آموزش هایی نیاز دارد که کمتر کسی زحمت یاد گرفتن آن را به خود می‌دهد، ما هم خارج نرفتیم ولی از ایتالیا و سیسیل خبر داریم که نگهداری این حیوانات چه قوانین سنگینی دارد
  سگی که برای دفع ادرار بیرون برده می‌شود هرجایی قرار نیست این‌کار را بکند و هر محله و یا شهر کوچک جاهای بخصوصی پیش‌بینی می‌شود و صاحب سگ باید لوازم لازم ازجمله دستکش و کیسه مخصوص همراه داشته و مدفوع حیوان را جمع کرده و در سطل‌های مخصوص به این کار بیاندازد… آیا شما که این حیوانات را دارید یک صدم این موارد را رعایت می‌کنید؟؟!!! بله، این حیوان می‌تواند بهترین همدم بعضی انسان‌ها باشد و بارها خودش را برای این مطلب ثابت کرده، اما حتما باید آموزش لازم را ببیند که هزینه سنگینی دارد، چند درصد شما دوستان عزیز، توان پرداخت آن را دارید و حاضر به این‌کار می‌شوید؟!! هزینه غذای مخصوص بماند؟!! توی پارک با هم کل کل می‌کنید و صدای سگ ها مزاحمت ایجاد می‌کند و با اولین اعتراض کار را به توهین و دعوا می‌کشید و با حیوانتان طرف را تهدید می‌کنید! توی مشاعات ساختمان حق ندارید سگ یا گربه را رها کنید ولی انجام می‌دهید و به اخلاق و اعتقاد دیگران احترام قائل نیستید ولی با اولین اعتراض دیگران، آنها می‌شوند عقب مونده و متحجر و اُمُل و…. من به شخصه مشکلی با این حیوان ندارم و در شمال لااقل ۶ یا ۷ سگ هست که با اون‌ها رابطه خوبی هم دارم و با هم سرگرم می‌شیم
  مطمئن هستم این لایحه و کار مجلس هم راه به جایی نمی‌برد و نتیجه‌ای هم نخواهد داشت، مثل خیلی موارد دیگه… اما شاید وقتش شده، برای ورود محصولات زندگی جدید به کشورمون، بجای برخورد اینگونه همراه با افراط و تفریط و تساهل زیاد و سخت‌گیری سنگین، ابتدا قوانین آن را همراه با اجرای دقیق و بی کم و کاست اجرا کنیم تا کسانی که هنوز در خودشون توان و تحمل انجام اون ها رو می‌بینند وارد گود بشن و نه اون حیوون بیچاره و نه انسانهای دیگه رو که مثل اون‌ها فکر نمی‌کنند اذیت و آزار نکنند و در آخر طلبکار هم نشن….

 • مجید آذر ۲, ۱۴۰۰

  نگهداری سگ در تمام کشور ها قانون داره حتی طول طناب قلاده سگ در کشور های پیشرفته در قانون مشخص هست استفاده از اسانسور با سگ قانون داره و… در کشور ما نه قانونی هست نه کسی بر خورد می کنه. ما یک همسایه داریم که چند تا سگ داره پارس سگ ها که جای خود، در راهرو و اسانسور بدون قلاده سگ ها رو میاره چندین بار به خود من حمله کردن وقتی اعتراض می کنیم، میگه شما حیوان ازار هستید. هر حیوانی حقوقی داره ما حق نداریم سگ ها رو بیاریم تو اپارتمان هم اون سگ بیچاره رو اسباب بازی خودمون کنیم و هم همسایه ها رو اذیت کنیم هر چیزی جایی داره شما برو باغ بخر سگ نگهدار، تو همین قانون هم هست، تو اپارتمان جای نگهداری سگ نیست.

 • بی نام آذر ۲, ۱۴۰۰

  سگی را گفتند از چه روی شما را نجس نامیدند؟ سگ با پوزخند پاسخ داد: ما از زمانی با فتوا نجس شدیم که پاچه دزدان شهر را گرفتیم. “عبید زاکانی

 • محمد از مشهد آذر ۷, ۱۴۰۰

  با سلام، نظرم را خیلی خلاصه می نویسم امیدوارم بتوانم منظورم را برسانم،. درود بر مجلس انقلابی که بعد از حل انقلابی مشکلات مردم اعم از اقتصاد و بیکاری و گرانی و جرم جنایت و بزه کاری های نوجوانان و ویروس کرونا و حقوق معلمان و تحصیل دانش آموزان و فرار مغز ها و ……. و….. هزاران مشکل دیگر. حال نوبت حل این مشکل واقعا آزار دهنده و ضد مردمی رسیده که مجلس تماما انقلابی در یک حرکت برق آسا و بدون فوت وقت طرح مبارزه با خانواده هایی که حیوانات خانگی را در خانه نگهداری می کنند رسیده و باید به این نمایندگان خدا قوت گفت و دعای خیر مردم را بدرقه راهشان کرد که خداوند ایشان را برای جامغه اسلامی مان نگهدارد……. واما سخنی با مردم کشورم ،. د.و ستان و عزیزان هموطنان گرامی آن روزی که فریب دشمن را خوردیم و در دام تحریم انتخابات افتادیم باید فکر این زوزها را می کردیم چرا که نمایندگان ۱۰ درصدی نباید بیشتر از این بفهمند، چرا انتظار دارید اینها افکار شما را پیروی کنند و عالمانه و با دانش روز دنیا دنبال مسائل بروند،. البته آنها عالمانه به سبک علم آن ۱۰ درصد دنبال تصویب قوانین عالمانه هستند و مطمئن باشید آن هموطنان از این حرکت با شعارهای کوبنده و انقلابی حمایت حواهند کرد….. پس نباید نسیت به سرنوشت کشورمان بی تفاوت باشیم و در بزنگاه تعیین سر نوشت سرمان را زیر برف کنیم و امروز هم ناراحت باشیم…. از قدیم گفته اند « خود کرده را تدبیر نیست»