جزیره‌ای که یک قرن است سنگ گرانیت ورزش «کرلینگ» المپیک زمستانی را تامین می‌کند

جزیره‌ای که یک قرن است سنگ گرانیت ورزش «کرلینگ» المپیک زمستانی را تامین می‌کند

جزیره ای خالی از سکنه در نزدیکی سواحل اسکاتلند حدود یک قرن است که گرانیت مورد نیاز برای ساخت سمگ های بازی «کرلینگ» در المپیک زمستانی را تامین کرده است.

به گزارش دیلی میل، سنگ های آتشفشانیِ جزیره ایلسا کریگ که در ۱۶ کیلومتری خشکی واقع شده است بار دیگر برای تهیه سنگ های کِرلینگ در المپیک زمستانی پکن مورد استفاده قرار می گیرد.

المپیک زمستانی

محیط این جزیره حدود ۳.۲ کیلومتر است که سابقاً از آن به عنوان یک زندان استفاده می شده. اما حالا تبدیل شده به مأمن پرندگان و گونه های بسیاری را در خود جای داده است.

شرکت «کِیز کِرلینگ» که در سال ۱۸۵۱ بنیانگذاری شده است تنها دارنده ی حق استخراج گرانیت برای تبدیل آن به سنگ کرلینگ است. کارگاه این شرکت در ماکلینِ ایرشِر اولین بار برای بازی های المپیک زمستانی ۱۹۲۴ شامونی در کشور فرانسه سنگ کرلینگ درست کرده است.

کرلینگ المپیک زمستانی

در هفته ۳۸ سنگ تولید می شوند که تقریباً برابر است با یک سنگ در ساعت که کیفیت شان بررسی می شود تا مشخص شود برای استفاده در المپیک کیفیت لازم را دارند یا نه.

کیز کرلینگ مدعی است گرانیت سبز برای بدنه سنگ استفاده می شود چرا که سازه ی خاصش در برابر انتقال گرما مقاوم تر است و بهتر می تواند از پس میعان بربیاید؛ این یعنی اگر به سنگ دیگری برخورد کند شکاف برنمی دارد. تمام سنگ ها از دو گرانیت آبی جدید در هر طرف بهره می برند. در رقابت های فدراسیون جهانی کرلینگ تنها از سنگ های کیز کرلینگ استفاده می شود.

المپیک زمستانی پکن

جیمی ویلی ۷۲ ساله، از ۱۵ سالگی در این کارگاه مشغول به کار بوده است و پله پله تا مدیریت مجموعه بالا آمده است. او مدعی است گرانیت ایلسا کریگ حالا قریب به ۲ قرن است که در این جزیره استخراج می شود.

بیشتر بخوانید:

حمل سر دو انسان در پرواز اسکاتلند توسط یک کارشناس پزشکی قانونی

تصاویری دیدنی از عمارت متروکه کوکو شنل در اسکاتلند

منبع: Dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود