با ۱۰ غول شکست ناپذیر دنیای بوکس در تمام دوران آشنا شوید

با ۱۰ غول شکست ناپذیر دنیای بوکس در تمام دوران آشنا شوید

از نظر شما بهترین بوکسور جهان کیست؟ پاسخ به این سوال دشوار است و بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، هر کسی انتخاب خاص خود برای بهترین بوکسور جهان یا قوی ترین بوکسور جهان را دارد. بوکس یکی از قدیمی ترین ورزش هایی است که انسان آن را انجام می داده است. نبرد تن به تن با دست های خالی بدون شک بسیاری قدیمی تر از آن است که تصور می کنید اما اولین شکل از بوکس به ۶۸۸ سال قبل از میلاد مسیح در یونان باز می گردد که این ورزش به یک ورزش المپیکی تغییر پیدا کرد. بدون شک این ورزش از درگیری دست خالی دو نفر آغاز شده و به شکل کنونی درآمده است.

بهترین بوکسور جهان در تاریخ بوکس کیست؟

اگر چه بوکسورهای بزرگی در طول قرن ها نام خود را در عرصه این ورزش خشن و طاقت فرسا بر سر زبان ها انداخته اند اما تعداد معدودی از آن ها از چنان قدرت، استقامت و اعتباری برخوردار بوده اند که بتوان آن ها را جزو بهترین بوکسورهای جهان در تاریخ بوکس به شمار آورد. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با تعدادی از بهترین بوکسورهای تاریخ آشنا کنیم.

۱- محمد علی کلی

بهترین بوکسور جهان کیست؟

با نام سابق کاسیوس کلی، بسیاری محمد علی کلی را بهترین بوکسور جهان در تاریخ این ورزش می شناسند. وقتی پای بهترین بوکسورهای سنگین وزن جهان به میان می آید هیچ کسی مانند محمد علی جست و خیز نمی کرد. شعار او این بود:” مانند پروانه برقص و مانند زنبور نیش بزن”. این شعار سبک بوکس او را به خوبی نشان می دهد. مشت زدن به محمد علی بسیار سخت بود زیرا وی به سرعت حرکت می کرد و ضربات او به حریفانش نیز بسیار سنگین بود. وی در سن ۲۵ سالگی به دلیل خودداری از حضور در جنگ ویتنام به عنوان سرباز از دنیای بوکس کنار گذاشته شد و تا سن ۲۹ سالگی نتوانست به رینگ بازگردد. محمد علی کلی سال ها قهرمان بوکس جهان در دسته سنگین وزن بود.

وقتی که کلی برگشت، درست مانند سال های قبل از تعلیق بر دنیای بوکس فرمانروایی می کرد. او یکی از رجزخوان ترین افرادی بود که ورزش به خود دیده و بدترین ناسزاها و توهین ها را به حریفانش می گفت اما هر بار موفق می شد از دست انتقادها بگریزد. رکورد ۵۶ برد و تنها ۵ باخت او به نظر نمی رسد رکوردی باشد که بتوان به راحتی به آن دست یافت، رکوردی که تنها تعداد اندکی از قهرمانان بوکس جهان به آن دست یافته اند.

۲- سانی لیستون

بهترین بوکسور جهان کیست؟

سانی لیستون یک بوکسور خلافکار بود و تاریخ نیز با او مهربان نبود، بوکسوری که یکی از خشن ترین بوکسورهای دنیا بود. وقتی که پای سانی در دنیای بوکس به میان می آید کمتر کسی در مورد او اطلاعاتی دارد زیرا به ندرت در رسانه ها به او پرداخته می شد. علیرغم اینکه یکی از بهترین بوکسورهای جهان بود، لیستون برخلاف محمد علی کلی علاقه ای به نشان دادن شخصیت خود و هیاهو کردن در رینگ بوکس و خارج از آن نداشت. او در زمان خود از بسیاری از بوکسورهای برتر آن دوران مانند کلیولند ویلیامز و فلوید پترسون بهتر بوده و آن ها توان ایستادن در برابر لیستون حتی برای یک راند را نیز نداشتند.

باخت او به محمد علی کلی با شرایط خاصی که پیش آمد باعث شد که زندگی حرفه ای او به کلی افت کند و نادیده گرفته شود. در واقع در این مبارزه، محمد علی کلی در نتیجه ضربات لیستون به شدت مجروح شد اما لیستون به دلیل مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر قبل از مسابقه و نداشتن آمادگی کافی برای مبارزه، در برابر کلی کاری از پیش نبرد. با این وجود، سانی لیستون علیرغم رفتارهای مجرمانه و ارتباطاتش با دنیای خلافکاران، همواره یکی از بهترین بوکسورهای جهان شناخته می شود.

۳- هنری آرمسترانگ

بهترین بوکسور جهان کیست؟

هنری آرمسترانگ بوکسوری بود که در  سه دسته وزنی مختلف و در دورانی که تنها ۸ وزن در دنیای بوکس وجود داشت توانست قهرمان بوکس جهان لقب بگیرد. جالب این که وی تمامی این عنوان ها را با هم کسب کرد و هنوز هم تنها کسی است که توانسته به چنین موفقیتی دست یابد. او در رشته پر وزن در سال ۱۹۳۷ قهرمان بوکس جهان شد، در سال ۱۹۳۸ در سبک وزن نیز این عنوان را به خود اختصاص داد و همان سال نیز قهرمان میان وزن بوکش شد. وی لقب «هنری قاتل» ، «هنری طوفان» و «هنری چکش زن» را داشت و در طول دوران بوکس خود رکورد ۱۵۱ برد، ۲۱ باخت و ۹ مساوی را بر جای گذاشت. بدین ترتیب هنری آرمسترانگ را می توان یکی از خشن ترین بوکسورهای تاریخ بوکس دانست.

۴- شوگر ری رابینسون

بهترین بوکسور جهان کیست؟

شوگر ری رابینسون بوکسوری بود که بیش از هر کس دیگری در این فهرست مبارزه کرد. وی رکورد خیره کننده ۱۷۳ برد و تنها ۱۹ باخت را در کارنامه خود به ثبت رساند که ۱۰۸ مورد از بردهای او با ناک اوت بدست آمد. رابینسون ۱۷۸ سانتیمتر قد داشت اما در سبک وزن، خروس وزن، میان سبک وزن مبارزه می کرد. شوگر ری در سال ۱۹۴۶ قهرمان بوکس جهان در میان سبک وزن شد و به مدت ۵ سال این عنوان را حفظ کرد. سپس او به میان وزن رفت و در آنجا نیز قهرمانی بوکس جهان را بدست آورد. شوگر ری شانسش در سنگین وزن سبک را نیز آزمایش کرد اما این بخش برای وی بسیار مشکل بود. همه او را کامل ترین بوکسور تمام دوران می شناسند و حتی بهترین بوکسوری که رینگ بوکس بر اساس وزن به خود دیده است. بدون شک شوگر ری رابینسون یکی از بهترین بوکسورهای جهان در تاریخ این ورزش است.

۵- مایک تایسون

بهترین بوکسور جهان کیست؟

مایک تایسون یکی از قدرتمندترین بوکسورهایی است که تاکنون دنیای بوکس به خود دیده است، بوکسوری که می توان او را خشن ترین بوکسور دنیا نامید. در اوایل دهه ۹۰ میلادی، تایسون بوکسوری بود که در ابتدای جوانی هر رقیبی که در برابرش می ایستاد را اغلب در همان راند اول ناک اوت می کرد. با حرکات و رقص پای دیوانه کننده و ضربات مشت سنگین و کشنده اش با هر دو دست، وی بسیاری از رقیبانش را در همان دقایق ابتدایی مسابقه به زانو در می آورد. تایسون در دوران فعالیت خود به رکورد ۵۰ برد و ۶ باخت رسید که در ۴۴ مورد از بردها حریفانش را ناک اوت کرده بود. وی پس از بدست آوردن کمربند قهرمانی سنگین وزن جهان در سال ۱۹۹۰ به بیراهه رفت و در سال ۱۹۹۲ به جرم تجاوز به ۶ سال زندان محکوم شد.

بعد از آزادی از زندان وی بار دیگر مقام قهرمان بوکس جهان خود را بازپس گرفت اما یکسال بعد از آن در برابر اوندر هالیفیلد شکست خورد و در بازی بعدی نیز با گاز گرفتن گوش هالیفیلد بازنده اعلام شد. تایسون یکی از ترسناک ترین و بهترین بوکسورهای تاریخ بود و شهرتش در خارج از رینگ بوکس نیز طنین انداز شد. در آن دوران دوستداران بوکس برای دیدن مسابقه او و یک ناک اوت بیرحمانه و خونین دیگر دست به هر کاری می زدند. تایسون جوان ترین قهرمان بوکس جهان در دسته سنگین وزن بوده و تاکنون کسی رکورد او را نشکسته است.

۶- جولیو سزار چاوز

بهترین بوکسور جهان کیست؟

مکزیک بوکسورهای بسیار خوبی را به دنیای بوکس معرفی کرده اما بزرگ ترین آن ها بدون شک جولیو سزار چاوز بوده است. وی بوکسوری بود که به خاطر قدرت ضربه های مشتش شناخته می شد و با استقامت و صبر فراوان رقبایش را در طول رینگ تعقیب کرده و از پای در می آورد. چاوز در سال ۱۹۶۲ بدنیا آمده و در سن ۱۷ سالگی وارد دنیای حرفه ای بوکس در سبک وزن شد. وی در مدت ۱۰ سال هیچ شکستی در مسابقات بوکس نداشت و در مکزیک به یک مرد افسانه ای تبدیل شد. این بوکسور مکزیکی مشهور به رکورد ۱۰۸ برد با ۸۷ ناک اوت و تنها ۶ باخت دست یافت.

همچنین وی ۸۷ مسابقه پشت سر هم را بدون شکست پشت سر گذاشت و در سه وزن به مقام قهرمان بوکس جهان دست یافت. او در برابر هر رقیبی که برایش تعیین می شد می ایستاد و از مسابقه با آن ها ابایی نداشت. چاوز بوکسوری قدرتمند و سرسخت بود که مردم از تماشای او در رینگ بوکس لذت می بردند. شاید به یاد ماندنی ترین مبارزه او در سال ۱۹۹۰ با ملدریک تیلور باشد که در آن زمان قهرمان بوکس جهان در یکی از رده های سبک میان وزن بود. در حالی که ملدریک تیلور در هشت راند اول دست بالا را داشته و برنده بود، چاوز در راند نهم تازه گرم شده و در چهار راند باقیمانده و تنها چند ثانیه قبل از پایان راند دوازدهم تیلور را از پای درآورد.

۷- فلوید می ودر

بهترین بوکسور جهان کیست؟

فلوید می ودر برای بوکس بدنیا آمده است. پدرش با ری شوگر لئونارد مسابقه داده و عمویش نیز یک قهرمان بوکس جهان بود. این بوکسور دفاعی بی نظیر، هنوز هم بی شکست باقی مانده و در طول یک دهه اخیر ۸ عنوان قهرمانی جهان را بدست آورده است. او ذاتاً یک بوکسور است و از تکنیک های خارق العاده ای برای از پای درآوردن رقبای خود برخوردار می باشد. سال گذشته او توانست مانی پاکیائو را نیز شکست داده و به رکوردی خیره کننده در رینگ بوکس دست یابد. بسیاری به خاطر رکورد خارق العاده اش او را بهترین بوکسور جهان در تاریخ بوکس می دانند.

بدون شک وی یکی از باهوش ترین بوکسورهای تمام دوران است و ضریب هوشی او در رینگ شانسی برای رقبایش باقی نمی گذارد. او براحتی از ضربات مشت رقبای خود فرار کرده و به شدت بیرحم است. شاید می ودر بزرگ ترین بوکسور جهان نباشد اما در حال ماندگار کردن اسم خود در تاریخ بوکس بوده و بیش از هر بوکسور و ورزشکاری در جهان درآمد دارد.

۸- ویلی پپ

بهترین بوکسور جهان کیست؟

ویلی پپ بدون شک بهترین بوکسور جهان در دسته پر وزن در تمام دوران و بوکسوری بود که بیش از هر بوکسور دیگری در تاریخ و به دلیل سرعت عمل بالایش از ضربه های رقبایش فرار می کرد. گفته می شود وی از چنان سرعت و استقامتی برخوردار بوده که یک راند را حتی بدون خوردن یک ضربه از حریف به نفع خود به پایان برده است. او در ابتدا ۶۳ مسابقه بدون شکست را پشت سر گذاشت و پس از شکست در برابر سامی انگوت، ۷۲ مسابقه متوالی دیگر را نیز بدون شکست پشت سر گذاشت تا این که به سندی سندلر باخت.

پپ بسیار سرسخت و سریع بوده و بسیاری از مسابقات او به جنگی تمام عیار تبدیل می شد. وی رقابت سختی با سندی سندلر داشت و مسابقه این دو بزرگ ترین مسابقه بوکس سبک وزن در دوران خود بود. سندلر بسیار بیرحم و کثیف مبارزه می کرد و بیشتر ضرباتش را نیز به چشم حریف وارد می کرد، بدین ترتیب او می تواند رقیب مایک تایسون در تبدیل شدن به خشن ترین بوکسور دنیا در تاریخ این ورزش باشد . وی برای شکست دادن ویلی پپ گاهی به گلاویز شدن و کشتی گرفتن با او می پرداخت.

۹- جو لوییس

بهترین بوکسور جهان کیست؟

جو لوییس که او را با نام «بمب افکن قهوه ای» می شناختند در سال ۱۹۱۴ در آلاباما بدنیا آمد و قبل وارد شدن به دنیای بوکس حرفه ای به رکورد خیره کننده ۵۰ برد و تنها ۴ باخت دست یافت. وی در بوکس ناب سنگین وزن به معنای واقعی کلمه یک افسانه بود و بین سال های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ عنوان قهرمان بوکس جهان را در اختیار داشت. لوییس ضربات مشت مهلکی داشت و در تمام کردن کار حریفان خود نیز استاد بود. او رقبایش را در درون رینگ تعقیب کرده و در نهایت در اکثر موارد آن ها را ناک اوت می کرد. از ۶۸ برد او در دنیای بوکس ۵۴ برد با ناک اوت بدست آمد و در این مدت وی تنها ۳ شکست داشت.

لوییس به عنوان یکی از بهترین بوکسورهای جهان در تاریخ بوکس، ۲۲ نفر از ۲۵ بوکسوری که قصد گرفتن کمربند قهرمانی جهان از او را داشتند را شکست داد و به مدت ۱۱ سال، ۸ ماه و ۷ روز متوالی از قهرمانی خود در سنگین وزن دفاع کرد و در این مدت در ۲۷ مسابقه بزرگ به میدان رفت، رکوردی که هنوز نیز شکسته نشده است. لوییس به اولین بوکسوری تبدیل شد که ۶ قهرمان بوکس جهان در دسته سنگین وزن را شکست داده است که از میان آن ها به نام های افسانه ای مانند جیم برادوک، پریمو کانرا، مکس بائر و راکی مارسیانو می توان اشاره کرد.

۱۰- روبرتو دوران

بهترین بوکسور جهان کیست؟

روبرتو دوران فقط یک بوکسور بزرگ نبود بلکه وی به چهره ای افسانه ای در دنیای بوکس تبدیل شده و عناوینی بدست آورد که شاید باور آن ها سخت باشد. وی در ۱۱۹ مسابقه بوکس حرفه ای شرکت کرد و ۱۰۳ مسابقه را با برد پشت سر گذاشت که ۷۰ مورد آن با ناک اوت بود و در این مدت تنها ۱۶ شکست را تجربه کرد. دوران در ۴ وزن مختلف عنوان دار بود و به مدت ۵ دهه به مبارزه در رینگ بوکس ادامه داد. زمانی که وی آخرین مسابقه اش را در دهه ۲۰۰۰ انجام داد ۵۰ سال سن داشت. وقتی که دوران ۱۴ سال داشت با یک ضربه مشت قاطری را از پای درآورد اما این فقط یک داستان و افسانه نبود بلکه واقعیت داشت.

قدرت ضربات مشت او به حدی بود که حتی تماشاگران را نیز به وحشت می انداخت. وی یک بوکسور قدرتمند با فکی به سختی فولاد آبدیده بود که به اندازه یک تیرانوسوروس نفس داشت. مردم نیز او را دوست داشته و از قدرت و بیرحمی اش در رینگ بوکس لذت می بردند.

بهترین بوکسور جهان کیست؟
راکی مارسیانو

اگر چه در این مطلب به ۱۰ نفر از بهترین بوکسورهای جهان در تاریخ بوکس اشاره شده اما انتخاب این تعداد انگشت شمار از صدها بوکسور قدرتمندی که تاکنون رینگ بوکس به خود دیده کاری فراتر از «دشوار» بود. در این میان  از نام هایی مانند راکی مارسیانو با ۴۹ برد (۴۳ ناک اوت) و بدون شکست گذشتیم اما به دلیل این که در عصر خود رقیب قدرتمندی نداشت نتوانست در فهرست بهترین بوکسورهای تاریخ جایی داشته باشد. جک دمپسی آمریکایی نیز بوکسور دیگری بود که در این فهرست به نامش اشاره نشد اما او کسی بود که بیش از هر بوکسور دیگری تماشاگر به سالن بوکس می آورد و اولین کسی بود که مبارزه او درآمدی میلیون دلاری داشت.

دمپسی بوکسوری سرسخت و بیرحم بود و از ۶۶ برد خود ۵۱ مورد را با ناک اوت به پایان رساند و در این مدت تنها ۶ باخت داشت. جورج فورمن، جو فریزیر، اوندر هالیفیلد، لنوکس لوییس، مانی پاکیائو و جک جانسون نیز بزرگانی در دنیای بوکس بودند که در دوران خود از بهترین بوکسورهای تاریخ بوده و یم توانستند در این فهرست جای داشته باشند.

طولانی بودن مسابقه در دنیای بوکس حرفه ای؛ دلیل شکست کانر مک گرگور از فلوید مَی ودر

لیلا علی؛ از قهرمانی در بوکس تا دنیای آشپزی

گزارش خواندنی روزیاتو از زندگی اسطوره بوکس جهان

منبع: pressroomvip
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۴۳ نظر

ورود

 • hamidreza kiani فروردین ۱۵, ۱۴۰۰

  روح همه بوکسور های قدرتمند از جمله مایک تایسون و کاستیوس کلی شاد . همگی بینظیرید . من ۱۵ ساله هستم و خودم هم بوکسورم امیدوارم یک روز مثل اینا قدرتمند بشم . از مطالب شما هم متشکرم

  • ss خرداد ۱۶, ۱۴۰۰

   مایک تایسون هنوز زندست ! روحش شاد ؟؟

  • میلاد مهر ۸, ۱۴۰۰

   آقای بوکسور محض اطلاعت باید بگم که روح مایک تایسون هنوز توی جسمش هست و خوشبختانه هنوز فوت نکرده

  • روحم شاد اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۱

   خاکش کردی تایسون رو میگم

  • Hossein خرداد ۲۰, ۱۴۰۲

   استاد ، دلاور، به قول خودت بوکسور
   تایسون که هنوز زنده است🤣😂 حداقل یه اطلاعات کوچیکی در مورد رشته ای که میری داشته باش

 • امیرخان اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۰

  پس نسیم حمید تنها با یک باخت دسته بیل بود خخخ یکم قبلش تحقیق میکردی

  • محمد اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۱

   پسر جان پس جورج فورمن
   جو فریزر آزاد
   آرچی مور که ۱۸۶ تا برد داره چی

 • Hamidreza kiani اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰

  بیخشید حواسم نبود

 • آرشام تیر ۱۶, ۱۴۰۰

  اخه بوکس هم شد ورزش؟!بوکس خیلی ورزش مسخره و پر آسیبیه و همه این قهرمان های بوکس مواد کشیدن و رفتن توی رینگ و مسابقه رو برنده شدند مثل تایسونه بی ذات.
  ورزش بوکس اصلا ورزش نیست و به طویله ربط داره و هیچ قانونی نداره.

  • Mohammad Taha فروردین ۸, ۱۴۰۱

   تو که هیچ مفیدی تو این دنیا نداری چرت و پرت از خودت در نیار همه ی این بوکسور هایی که این سایت معرفی کرد باعث امید خیلیا شدن تو که هیچی از بوکس و دنیای بوکس نمیدونی و مفیدی نداره ****نگو

  • Reza فروردین ۲۶, ۱۴۰۲

   پس فوتبال ورزشه طرف ۹۰دقیقه دنبال توپ سگ دو میزنه آخرم نمیتونه توپ به این کوچیکی رو توی ۸ متر دروازه جا کنه

  • Arman اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۳

   محمد علی کلی که قهرمان بوکس بود . هیچ وقت مواد مصرف نکرد . محض اطلاعت

 • عباس شهریور ۱, ۱۴۰۰

  اینا که همش سیان.

 • آمی دی ۱۸, ۱۴۰۰

  نویسنده قشنگ معلومه با محمد علی کلی مشکل داشتی نصف حرفات راجع بهش روغ بود احمق

 • وحید? دی ۲۶, ۱۴۰۰

  بوکس ورزش مزخرفیه

  • ؟؟؟ بهمن ۲۳, ۱۴۰۱

   آره چون هر کسی وجودشو نداره شرط میبندم ک حتا یدونه مسابقه هم تاحالا ندادی ک میگی مزخرفه بوکس پادشاه تمام رشته هاس

 • ناشناس بهمن ۷, ۱۴۰۰

  جورج فورمن در حد کلی و تایسون بوده اما اسمش نیست…و تئوفیلو استیونسن کوبایی دارنده سه طلای المپیک..که متاسفانه نتونست تو المپیک چهارمی شرکت کنه

 • YasinNostalgi بهمن ۱۰, ۱۴۰۰

  اینکه بگیم راکی مارسیانوی کبیر، رقیبای بزرگی نداشته حرف مسخره ای هستش و نشان دهنده کم سوادی گویندگان این حرف هستش.. برید تحقیق کنید میفهمید چه کارای بزرگی کرده.. چه رقیبای خفنی رو شکست داده.. چه آمار و رکوردهایی داره.. ضمنا!!!!! جو لوییس از راکی شکست خورده!! نه اینکه راکی رو برده باشه? درکل بدونید راکی بنظرم برای همیشه جزو ۳ بوکسور برتر تاریخ خواهد موند.

  • بوكسور آبان ۶, ۱۴۰۲

   شدیدا باهات موافقم دادا حرفه دلمو زدی راکی مارسیانو افسانس همه ی حریفاشم افسانه بودن ارچی مور که با ١۴١ ناک اوت رکورد داره که مارسیانو ناک اوتش کرد جو لوییس که تو همین لیست هست ازارد چارلز جو ولکات استرازا اینا همه پشم بودن بعد حریفای میودر خوب بودن

 • حامد اسفند ۷, ۱۴۰۰

  نسیم حمید رکردش ۳۷ بازی ۳۶برد۳۱تاک اوت تنها یک باخت چرا نزاشتی??☹

 • علی فروردین ۲۴, ۱۴۰۲

  راکی بالبائو کجاس؟

  • Reza فروردین ۲۶, ۱۴۰۲

   بعدش هم حتما میخوای اسم کرید هم بیاره ها؟؟؟
   داش فیلم دیدی فاز بکس برداشتی

 • محمد تیر ۳, ۱۴۰۲

  هالیفیلد و لنوکس لوئیس چی

 • بوكسور مهر ۲۹, ۱۴۰۲

  داداش گلم حریفایی مرسی جو ولکات،جو لوییس،ارچی مور که رکورد بیشترین ناک اوتو داره،ازارد چارز که فک نکنم با توجه به اطلاعات نویسنده چیزی از بوکس بدونه اینا ابر بوکسور بودن که راکی مارسیانو با ٨۴ کیلو این سنگین وزنارو با امار ٨٨ درصد ناک اوت زده اول تحقیق بعد تبلیغ

 • بوكسور آبان ۲۸, ۱۴۰۲

  کی این مطلبو نوشته انقد اطلاعاتش پایینه مگه مجبورش کردن با اون رده بندیه داغون جو لوییس ٣ تا شکست داره و ۶٩ مبارزه کرده رنکینگ درست
  ١_شوگر ری رابینسون
  ٢_جو لوییس
  ٣_ارمسترانگ
  ۴_راکی مارسیانو
  ۵_ویلی پپ
  ۶_تایسون
  ٧_چاوز
  ٨_ارچی مور
  ٩_علی
  ١٠_چاوز