جاسوسان روسی که خود را به عنوان خانواده ای آمریکایی جا زده و دنیا را فریب دادند

جاسوسان روسی که خود را به عنوان خانواده ای آمریکایی جا زده و دنیا را فریب دادند

در سال ۲۰۱۰ گروهی از جاسوسان روسی پس از حدود ۲۰ سال نفوذ به محله‌ های امریکایی و جمع‌آوری اطلاعات به عنوان بخشی از برنامه غیرقانونی ها (نامی که وزارت دادگستری ایالات متحده بر این شبکه جاسوسی گذاشت)، توسط اف بی آی دستگیر شدند.

فیلم های هالیوودی پر است از داستان‌های مربوط به جاسوسان و ماموران دوجانبه و دشمنان دوست‌نما. اما وقتی صحبت از دنیای واقعی و واقعیت ماموریت های مخفی به میان می‌آید، به نظر هولناک می‌رسد. همسایه کناری‌تان که شب‌ها با هم سطل زباله را بیرون در می‌گذارید و گهگاه فرزندتان را از مدرسه به خانه آورده را در نظر بگیرید. حالا تصور کنید او بخشی از یک حلقه جاسوسی کشور روسیه است و از روابطه برون‌شهری خود برای نفوذ در جامعه و جمع‌آوری اطلاعات برای استفاده مسکو به نفع خود بهره می‌برد.

به نظر باورنکردنی می‌رسد اما این دقیقا همان چیزی است که در دهه ۹۰ میلادی در امریکا رخ داد. گروهی متشکل از ۱۰ مامور روسی با پوشش عمیق و هویت جعلی وارد ایالات متحده شده و در برخی از امن‌ترین و مرفه‌ترین محله‌های این کشور ساکن شدند. برای آنها غیرمعمول نبود که پس از مدتی بچه‌دار شوند و یک خانواده کاملا امریکایی جعلی تشکیل دهند.

داستان ۱۰ جاسوس روسی که ۲۰ سال خود را به عنوان امریکایی جا زدند
ولادیمیر و لیدیا گوریف که پیش از دستگیری در سال ۲۰۱۰ با نام‌های ریچارد و سینتیا مورفی شناخته می‌شدند

ریچارد و سینتیا مورفی که اواسط دهه ۹۰ به ایالت نیوجرسی نقل مکان کردند، دقیقا همین کار را انجام دادند. ولادیمیر و لیدیا گوریف که از نام‌های ریچارد و سینیتا برای پوشش استفاده می‌کردند پس از سال‌ها آموزش در مدرسه مخوف جاسوسی روسیه به ایالات متحده اعزام شدند.

آنها پیش از آنکه هویت واقعی‌شان فاش شود، نزدیک به ۲۰ سال همسایگان و همکاران خود را فریب دادند و در این مدت صاحب دو فرزند به نام‌های کیت و لیزا شدند.

داستان ۱۰ جاسوس روسی که ۲۰ سال خود را به عنوان امریکایی جا زدند
ریچارد و سینتیا مورفی، جاسوسان روسی به همراه فرزندانشان

طبق اسناد دادگاه، سینتیا، مادر نان‌آور خانواده، زمانی که به عنوان دانشجو در دانشگاه کلمبیا تحصیل می‌کرد به جمع‌آوری اطلاعات از اعضای هیات علمی این دانشگاه گماشته شده بود. این افراد شامل کسانی بودند که برای عضویت در سازمان سیا درخواست داده یا پیش از آن به استخدام این سازمان درآمده بودند.

او پس از فارغ‌ التحصیلی به استخدام یک شرکت حسابداری در منهتن در آمد و بر اساس گزارش‌ها سالانه ۱۳۵ هزار پوند حقوق دریافت می‌کرد. سینتیا همچنین بر امور مالی آلن پاتریکوف، سرمایه‌دار نیکوکاری که از مهم‌ترین سرمایه‌گذاران بیل و هیلاری کلینتون بود، نظارت داشت.

داستان ۱۰ جاسوس روسی که ۲۰ سال خود را به عنوان امریکایی جا زدند
طرحی از مظنونین جاسوسی برای روسیه در دادگاه در سال ۲۰۱۰

در سال ۲۰۱۰ FBI برای دستگیری آنها وارد عمل شد. همزمان هشت نفر دیگر از اعضای حلقه جاسوسی نیز در قالب برنامه غیرقانونی ها دستگیر شدند. این زوج به همراه دیگر ماموران خفته توسط امریکا، با سرگی اسکریپال، مامور دوجانبه و سه تبعه دیگر روسیه که توسط سرویس امنیت فدرال روسیه به جرم جاسوسی زندانی شده بودند مبادله شدند.

داستان ۱۰ جاسوس روسی که ۲۰ سال خود را به عنوان امریکایی جا زدند
به آنها هویت جعلی داده می‌شد تا بدون آنکه شناسایی شوند به ایالات متحده سفر کنند

فرزندان ریچارد و سینتیا به والدین خود در روسیه ملحق شدند اما در صورت تمایل آزادند که به آمریکا برگردند.

داستان ۱۰ جاسوس روسی که ۲۰ سال خود را به عنوان امریکایی جا زدند
آنا چپمن، مامور اطلاعاتی، مدل و شخصیت رسانه‌ای روسیه

یکی از معروف‌ترین این ماموران، آنا چپمن بود که با موهای قرمز روشنش شناخته می‌شود و تصور می‌شد قصد نزدیک شدن و اغوای یکی از اعضای کابینه باراک اوباما، رئیس جمهور اسبق ایالات متحده را داشت که سپس توسط اف بی آی دستگیر شد. آنا که اکنون یک مدل و شخصیت تلویزیونی در روسیه است، در این کشور به عنوان یک قهرمان ملی مورد ستایش قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

لحظه دراماتیک دستگیری پیرزن اوکراینی به جرم جاسوسی برای نیروهای روسی + ویدیو

همه واکنش ها به ماجرای جاسوس بودن کاترین شکدم و ادعاهای وی

جاسوس مذاکرات صلح اوکراین و روسیه به ضرب گلوله کشته شد

دیجیاتو
بدون نظر

ورود