۴ مکمل دارویی بی‌ فایده ای که فقط پولتان را با خرید آن ها هدر می دهید

۴ مکمل دارویی بی‌ فایده ای که فقط پولتان را با خرید آن ها هدر می دهید

صنعت مکمل ها به سرعت در حال رشد است، اما متخصصان تغذیه دریافت ویتامین ها و مواد معدنی از طریق قرص ها را توصیه نمی‌کنند. این صنعت در سال ۲۰۲۰ و از زمان شیوع همه گیری کووید-۱۹ با فروش ۵۵ میلیارد دلاری در آمریکا رکوردشکنی کرد.

اِما لینگ، استاد بالینی دانشگاه جورجیا و متخصص تغذیه معتقد است اکثر بزرگسالانِ سالم، مواد مغذی خود را به جای مکمل ها از طریق غذا دریافت می‌کنند، زیرا غذا مواد بیوشیمیایی و فیبری را ارائه می‌دهد که از یک قرص به دست نمی‌آید.

۴ مکمل که به اندازه کافی از غذا دریافت می‌ کنید و عملا بی فایده اند

غذاهایی نظیر غلات کامل، سبزیجات و حبوبات عموما غذاهای مقرون به صرفه ای هستند که سرشار از مواد مغذی اند. دکتر لینگ می‌گوید: «ساخت مکملی که مشخصات دقیق مواد مغذی این غذاها را شبیه سازی کند و همان فواید را داشته باشد، دشوار خواهد بود.»

گمان می‌رود که افراد عموما ویتامین های A ،B و C و Zinc مورد نیاز بدن را از طریق رژیم غذایی‌ شان به میزان کافی دریافت می‌کنند و بهترین راه دریافت مواد مغذی از طریق غذاست، با این حال کارشناسان می‌گویند افراد مبتلا به برخی کمبودهایی که توسط پزشک تشخیص داده شده، یا کسانی که به دلیل حساسیت، رژیم غذایی محدودی را دنبال می‌کنند ممکن است به مکمل ها نیاز داشته باشند.

۴ مکمل که به اندازه کافی از غذا دریافت می‌ کنید و عملا بی فایده اند

مکمل ویتامین C و A

مکمل های ویتامین سی ممکن است که بتوانند شدت یا طول سرماخوردگی را کاهش دهند، اما مصرف بیش از اندازه آنها کمکی نمی‌کند. بدن ما بسیار پیچیده تر از چیزی است که تصور می‌کنیم و می‌داند به چه مقدار ویتامین سی نیاز دارد، بنابرای مقدار اضافی را از طریق ادرار دفع می‌کند.

اگرچه کمبود ویتامین آ یکی از دلایل رایج نابینایی است، اما مصرف بیش از حد مکمل ویتامین A می‌تواند موجب مسمویت شده و با تهوع، سردرد و تاری دید همراه شود.

ویتامین های A و C در میوه ها و سبزیجات مختلفی یافت می‌شوند و لازم نیست برای تامین نیاز روزانه مقدار زیادی از آن را مصرف کنید. گفته می‌شود تنها یک عدد پرتقال حاوی بیشتری ویتامین سی مورد نیاز روزانه بدن است.

۴ مکمل که به اندازه کافی از غذا دریافت می‌ کنید و عملا بی فایده اند

مکمل ویتامین B

ویتامین بی انواع مختلف دارد و به تبدیل غذا به انرژی، تقویت ایمنی و ساخت سلول های جدید کمک می‌کند. با این حال متخصصان معتقدند مصرف مکمل های ویتامین B مزایای بسیار کمی دارد.

البته ویتامین ب۱۲ داستان متفاوتی دارد. از آنجایی که B12 عمدتا در محصولات حیوانی یافت می‌شود، گیاهخواران و افراد وگن ممکن است با کمبود این ماده مغذی مواجه شوند که به کم خونی، مشکلات حسی و آسیب عصبی منجر می‌شود.

۴ مکمل که به اندازه کافی از غذا دریافت می‌ کنید و عملا بی فایده اند

مکمل روی 

در مورد zinc شواهد بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد ما نیاز به مصرف مکمل آن نداریم. بزرگسالان معمولا روی مورد نیاز بدن را دریافت می‌کنند و درنتیجه کمبود آن برای بزرگسالان نباید موجب نگرانی شود. مصرف این ماده معدنی مانع سرماخوردگی نمی‌شود اما می‌تواند طول مدت علائم را کوتاه کند.

در آخر با آنکه برخی افراد ممکن است همچنان به مصرف مکمل ها نیاز داشته باشند، اما متخصصان می‌گویند وقتی به ویتامین ها فکر می‌کنید باید تصور «هرچه بیشتر بهتر» را کنار بگذارید، زیرا ما همیشه به میزان کافی از آنها نیاز داریم و گاهی بیش از این میزان مضر است.

بیشتر بخوانید:

با عوارض استفاده بیش از حد از مکمل ویتامین D آشنا شوید

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود