زندگی در شهر عجیبی که مرز دو کشور از درون خانه هایش می‌گذرد

زندگی در شهر عجیبی که مرز دو کشور از درون خانه هایش می‌گذرد

شهر بارله هرتوگ (Baarle-Hertog) یک منطقه محصور بلژیکی در هلند است که مناطق کوچک‌تر هلندی به نام بارله ناسائو (Baarle-Nassau) در آن قرار دارد. این شهر به ۲۴ منطقه کوچک تقسیم شده و درهای ورودی برخی از ساکنان آن درست در مرز میان دو کشور قرار دارد.

در اکثر نقاط دنیا بیدار شدن، دوش گرفتن و بیرون رفتن برای کار یا خرید یک برنامه روتین صبحگاهی است اما برای ساکنان این شهر این کار شامل عبور از چندین مرز ژئوپلیتیکی است. زمین این شهر پر از خطوط گیج کننده است. در بعضی موارد مرزها درست از وسط خانه ها می‌گذرند و این به این معنی است که ساکنان می‌توانند در یک کشور غذا بپزند و در کشور دیگر آن غذا را بخورند.

شهر عجیبی که مرز دو کشور از درون خانه هایش می‌ گذرد

شهر عجیبی که مرز دو کشور از درون خانه هایش می‌ گذرد

این شهر یک خط مشی و قانون «درِ ورودی» دارد به این معنی که کشور زادگاه شما همانی است که درِ ورودی منزلتان در آن قرار دارد. اما در این میان بعضی خانه‌ها هستند که مرزها درست از وسط درهایشان می‌گذرد. گیج کننده است، نه؟

شهر عجیبی که مرز دو کشور از درون خانه هایش می‌ گذرد

بارله هرتوگ و بارله ناسائو هر کدام دولت، شورا، شهردار و مدارس خود را دارند. زبانی که به آن صحبت می‌کنید هم بستگی به جایی دارد که پایتان را روی زمینش می‌گذارید؛ اگرچه اکثر افراد صحبت کردن به هر دو زبان فنلاندی و هلندی را آموخته‌اند.

شهر عجیبی که مرز دو کشور از درون خانه هایش می‌ گذرد

جدای از تمامی قوانین متفاوت دو کشور هلند و بلژیک که باعث سردرگمی ساکنین می‌شود، تصور کنید زندگی در زمانه سخت همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت ها برای ساکنان این منطقه چگونه بوده است؛ زیرا هلندی ها و بلژیکی ها قوانین متفاوتی برای فاصله گذاری اجتماعی وضع کرده بودند. هر کدام از این دو کشور قوانین خاص خود را برای استفاده از ماسک و باز یا بسته بودن فروشگاه‌ها و رستوران‌ها وضع کرده بودند که باعث دودستگی و پیچیدگی اوضاع برای ساکنان این شهر شده بود.

چرا بارله هرتوگ این‌طور تقسیم‌بندی شده است؟

پیشینه بارله هرتوگ و بارله ناسائو به سال ۱۱۹۸ برمی‌گردد؛ زمانی که این منطقه توسط هنری اول، دوک برابانت تقسیم و بخش‌هایی از آن را به حاکم شهر شوتان داد.

شهر عجیبی که مرز دو کشور از درون خانه هایش می‌ گذرد

حدود ۶۳۲ سال بعد بلژیک از هلند مستقل شد و بحث درباره اینکه مرز باید کجای شهر قرار بگیرد دهه ها به طول انجامید. تصمیم گیری درباره این مناطق در نهایت در سال ۱۹۹۵ انجام شد و این به این معنی است که این شهر به شکل فعلی کمتر از ۳۰ سال قدمت دارد.

شهر عجیبی که مرز دو کشور از درون خانه هایش می‌ گذرد

امروز این شهر با وجود وسعت کمی که دارد گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند که بسیاری از آنها مشتاق این هستند که با یک حرکت از یک کشور به کشور دیگر بپرند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۵ نظر

ورود

 • فرهود مرداد ۲۸, ۱۴۰۱

  Flemish یک گویش از زبان هلندی (Dutch) است و در فارسی «فلامان» یا «هلندی-بلژیکی» گفته میشه. زبان «فنلاندی» که در متن اومده درست نیست.

  • علی مرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   نه دیگه چرا گیج کننده.؟ به این میگن دوگانه سوز

 • خسرو مرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  مرز افقانستان و ایران دیوار داخل کشور کشیده شده بخاطر موقعیت جغرافیایی طالبان صاحب شده

 • علی انصاری مقدم مرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  تمدنه، دیگه

 • فرهاد مرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  مسلمونها هم هستند .واقعآ شرمنده شدن فقط یک واژه نیست اینجا معنی کردن شرمندگی شعور میخواهد و ….

  • میلاد شهریور ۱, ۱۴۰۱

   توی سرزث اسلامی هم همچنین مرزهای وجود دارد از جمله آن کردستان ایران و عراق که مرز دو کشور از وسط روستا های مرزی می گیرد درضمن شرمندگی مال مسلمین نیست ان شاء الله که مسلمانان همیشه سربلند و با عزت باشند

   • امیر شهریور ۱, ۱۴۰۱

    چ ربطی به مسلمان بودن داره؟ دیوار بتنی ک ترامپ کشید میشه بگی چیه؟ مرز امریکا و مکزیک؟ و حتی دیوار برلین در زمان جنگ سرد؟ زمان و موقعیت جغرافیایی خیلی تاثیر گذاره امان از خود تحقیری

 • عبدالعزیز براهویی مرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  مرز ایران و افغانستان بهتر از این درست شده محکم اما ……

 • زع مرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  فکر می کردم کارهای عجیب و غریب فقط مال ایرانی هاست حالا می بینم نه بدتر از ایران هم پیدا میشه

  • فرامرز مرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   این عجیب و غریب نیست، فرهنگ بالای اونارو نشون میده

   • معین شهریور ۱, ۱۴۰۱

    چه ربطی داره طرف راحت می‌ره اون ور میاد دیگه هر آدمی با این کنار میاد

 • مجید. مرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  بله. نمیدونم ما مسلمانان اشتباه میکنیم که همه جا باید محک با دیوار بتنی و سیم خاردار و بعضٱ برق هم داشته باشه و نگهبان مسلح هم داشته باشه. هرکسی هم بخواد از هر مرزی به هر شکلی باشد بخواد بره اوتطرف مرز باید بهش شلیک کنند. ولی مثلا فنلاند یا همسایه هاش با یک علامت+کشیده شده و هیچکس از اینکه حاشیه مرز هست هیچ ناراحتی نداره. ولی مال مسلمانان خطرناکترین جا نزدیک مرز هست. اینکه نوشتم مسلمانان چون هیچ جای مسلمان نشینی یا جایی که مسلمان اداره می‌کند همچنین مرزی مثل فنلاند نداره.

  • Diamontor مرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   داداش به مرز آمریکا و مکزیک نگا کن
   یجوری میگه من ندیدم کشور مسلمون دیگه ای اینجوری باشه انگار کل دنیا رو گشته

   • مهرداد مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

    خخخخ دقیقا.
    خودتحقیری به مسلمان تحقیری سرایت کرده.

  • امیر مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

   عزیز من چرا داری ترول می کنی؟
   توی اونجا امنیت کاملا یه چیز اسمیه مثل اینجا
   شما فکر کن توی بریتانیا از هر ۱۰ زن جوان و نوجوان ۸ ۹ تا یه چند بار مورد تجاوز قرار گرفتن.
   فکر کن ۶۳ میلیون کودک آمریکایی با افکار فمینیسم و سقط جنین توی نیم قرن کشته شدند.
   فکر کن توی آمریکا هر هفته یه حادثه ی تیراندازی رخ میده و چند نفر کشته میشن و توی سال ۲۰۲۱ دو هزار نفر از این ماجرا آسیب دیدن و هزارتاشون مردن! (حادثه ی تیراندازی اصلا توی شرق معنی نمیده.)
   فکر کن که اونجا مواد مخدر در حال جرم زدایی شدنه تا متوجه بشی که اونجا هم همین قدر ناامنی هست.
   در ضمن
   شما به من بگو
   ناتو که هر غلطی دلش می خواست کرد و همه جور سلاحی داشت؛
   چرا از افغانستان پرت شد بیرون؟
   نکنه ناتو اینقدر ضعیفه که از پس یه مشت شورشی بر نیومد؟
   یا شاید هم طالبان دست نشانده ناتو هست؟
   گزینه ی مورد نظر را به ۳۰۰۰۰۹۰۹۰ ارسال کن تا همینجوری در قرعه کشی یه یارویی شرکت داده بشی.

  • میلاد شهریور ۱, ۱۴۰۱

   اشتباه می کنی برادر این فقط یک قسمت خیلی کوچک از مرز بلژیک و هلند بقیه ش مثل مرزهای بقیه کشورهاست درضمن در سرزمین های اسلامی هم همچنین مرزهای وجود دارد از جمله آن کردستان ایران و عراق که مرز دو کشور از وسط روستا ها قرار داره

   • Ariya شهریور ۱, ۱۴۰۱

    ازوسط روستا؟کدوم روستا؟میشه نام ببرید؟

 • مهدی مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  الان ایران بود شهرداری هیچی رو گردن نمیگرفت یا ثبت احوال مثلا میگفت تو کشور دیگه متولد شدی شناسنامه نمیداد.خلاصه همین الانشم اینجوریه????

 • علیرض مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  زبان فلاندری نه فنلاندی.

 • Amin مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  ربطی به مسلمان بودن نداره به عقل ربط داره . قوانین هر کشور متفاوت هست و مثلا کسی از افغانستان بیاد اینجا و مثلا دزدی کنه ، مجازاتش باید طبق قوانین کدوم کشور باشه ؟ کدوم کشور حق مجازاتش رو داره؟
  هیچ کجای دنیا غیر از اون دو کشور ، مرز اینجوری وجود نداره و مال اونا هم بخاطر اختلافات نتونستن تصمیم بگیرن شهر مال کدوم کشور باشه و مردمش هم کلی مشکل بابت این قضیه دارن . حالا این قضیه چه ربطی به مسلمونا داره ؟؟؟ الان بگیم اینجا هم مثل کشور اونا باشه . ایرانیا برن افغانستان و مثلا دزدی کنن . اونجا چون طالبان هست میگن حکم دزدی قطع دسته. اینجا فوقش زندانه . الان اینجوری مرز آزاد باشه خوبه؟ این فقط یکیشه ، هزار تا مشکل دیگه داره . لطفا قبل از توهین به مسلمونا یکم فکر کن .

 • مسعود مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  جهل مدرن

 • رضا مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  گیج کننده نیست.مرز های کشور ما گیج کننده هست.اونا مثل یک انسان وارسته رفتار میکنند

 • حسن مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  دلیلش که مرزهامون ناامنه،اگه قراره مرزهامون باعراق یا با کویت یا باهرکشوری که تصورش بکنی با ایران هم مرزه، حصارکشی نباشه،باورکنید الآن جنگ داخلی داشتیم.اون مرزها مال کشورهایی که جنگ داخلی ندارند،الآن کشورهای عربی اکثرشون درگیر جنگ داخلیند..

 • حسن مرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  دلیلش که مرزهامون ناامنه،اگه قراره مرزهامون باعراق یا با کویت یا باهرکشوری که تصورش بکنی با ایران هم مرزه، حصارکشی نباشه،باورکنید الآن جنگ داخلی داشتیم.اون مرزها مال کشورهایی که جنگ داخلی ندارند،الآن کشورهای عربی اکثرشون درگیر جنگ داخلیند..

 • ساحل شهریور ۱, ۱۴۰۱

  خیلیییییی عجیب