۱۸ حقیقت عجیب و جالب درباره دنیا که نگاه تازه ای به شما می بخشد

۱۸ حقیقت عجیب و جالب درباره دنیا که نگاه تازه ای به شما می بخشد

دنیای ما با همه ی عجایب، اختراعات و شگفتی های طبیعی اش می تواند جای بسیار حیرت انگیزی باشد. و درست زمانی که فکر می کنید همه چیز را درباره ی آن یاد گرفته اید، با نکته ی جدیدی غافلگیرتان می کند. دانستن بعضی از این حقایق شاید کمک چندانی به زندگی روزمره تان نکند، اما به طور حتم نگاه تان را به دنیا تغییر می دهد و البته از شما هم‌صحبت جالب تری می سازد.

با حقایقی خواندنی درباره ی دنیا همراه باشید.

۱- در ژاپن، مردها از همسرشان پول تو جیبی می گیرند

در بسیاری از خانواده های ژاپنی، این زن است که بودجه ی خانواده را کنترل می کند و از درآمد مرد، یک مستمری ماهانه به او می دهد. مرد این پول که در ژاپن به آن «اوکوزوکای» (Okozukai) می گویند را صرف تفریحات و سرگرمی ها و قبض تلفن همراه خود می کند. مقدار اوکوزوکای معمولاً  حدود ۱۰ درصد از درآمد مرد است.

۲- دو درصد از مردم دنیا ژن «ضد بو» دارند

بیشتر ما می دانیم که بوی زیربغل تا چه می تواند خجالت آور باشد، اما درصد اندکی از مردم دنیا هیچوقت مجبور به سر و کله زدن با چنین مشکلی نیستند. دانشمندان پی برده اند ۲ درصد از مردم دنیا ژن «ضد بو» دارند، یعنی از زیربغل آن ها بویی تولید نمی شود. برای تسلای خاطر باقی مان باید گفت که عرق به خودی خود بوی بدی ندارد. آن بوی ناخوشایند زمانی به وجود می آید که باکتری های روی پوست با عرقی که از غدد غرق تولید می شود، تماس پیدا می کنند.

۳- رختخواب نامرتب برای سلامت ما مفیدتر است

مرتب نکردن رختخواب بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب شاید شلختگی به نظر برسد اما در واقع برای سلامت مان مفیدتر است. تحقیقات نشان داده رها کردن ملحفه روی تشک به صورت نامرتب باعث هوا خوردن آن ها می شود و می تواند نزدیک به ۱/۵ میلیون مایت گرد و غبار را از بین ببرد.

۴- از پوست تخم مرغ به منظور ساخت استخوان های جدید برای انسان استفاده می شود

پوست تخم برای ما اغلب معادل شکنندگی است، اما در واقع محکم تر از چیزی است که به نظر می رسد. تا جایی که حتی می توان از آن برای ساخت استخوان انسان استفاده کرد. دانشمندان راهی پیدا کرده اند که با کمک پوست تخم مرغ می توان استخوان های جدید ساخت. در این روش از تکه های تخم مرغ شکسته استفاده می شود.

۵- طول زبان مردان بیشتر از زن ها است

این باور رایج که زن ها بیشتر از مردها صحبت می کنند را علم تأیید نکرده است. با این حال، از جهت طول زبان، مردان قطعاً از زنان پیشی می گیرند. تحقیقات نشان داده متوسط طول زبان در زن ها ۷/۹ سانتیمتر و در مردان ۸/۵ سانتیمتر است.

۶- ارتفاع برج ایفل در تابستان می تواند ۱۵ سانتیمتر بیشتر شود

یکی از مشهورترین آثار تاریخی اروپا در فصول مختلف سال تغییر ارتفاع می دهد. در تابستان وقتی دمای هوا به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد، ارتفاع برج ایفل حداکثر ۱۵ سانتیمتر بیشتر می شود. علتش آن است که گرما فلز را منبسط می کند، درنتیجه ارتفاع برج بیشتر می شود..

۷- امکان ندارد بتوانید خود را قلقلک دهید

مغز انسان توانایی های حیرت انگیزی دارد که یکی از آن ها پیش بینی آینده است. تحقیقات نشان داده بخشی از مغز ما به نام مخچه می تواند حس قلقلک را پیش بینی کند اما تنها زمانی که بخواهید این کار را با خودتان انجام دهید. به همین دلیل است که دیگر واکنشی به آن ندارید و چیزی حس نمی کنید. اما وقتی دیگران این کار را با شما انجام می دهند، مغزتان غافلگیر می شود و قلقلک را احساس می کنید.

۸- عروس های دریایی می توانند به بزرگی یک انسان باشند

عروس های دریایی بشکه ای یا رایزوستوما پولمو (Rhizostoma Pulmo) می توانند به اندازه ی یک انسان معمولی یا حتی بیشتر رشد کنند. این عروس های دریایی با وزنی نزدیک به ۳۶ کیلوگرم و شکمی به پهنای حداکثر ۹۱ سانتیمتر، به طور حتم موجودات حیرت انگیزی هستند اما به ندرت مشاهده می شوند.

۹- یوتیوب در روز ولنتاین تأسیس شد و در ابتدا یک وبسایت دوستیابی بود

یوتیوب که حالا در همه جای دنیا برای تماشای ویدئوهای سرگرمی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد، ابتدا برای هدف دیگری در نظر گرفته شده بود. به گفته ی استیو چن، بنیانگذار آن، وقتی یوتیوب در روز ولنتاین سال ۲۰۰۵ راه اندازی شد، در ابتدا هدف ایجاد فضایی بود که مردم در آن ویدئوهایی از خود منتشر کنند و در این ویدئوها از تمایلات عاشقانه ی خود و ملاک هایشان برای انتخاب شریک عاطفی صحبت کنند.

۱۰- مردانی که دختر دارند بیشتر عمر می کنند

نمی توان با قطعیت گفت که آیا پدرانی که دختر دارند در مجموع شادتر از پدران پسردار هستند یا نه، اما تحقیقی نشان داد داشتن فرزند دختر می تواند عمر پدرها را بیشتر کند. گروهی از دانشمندان متوجه شدند تعداد فرزندان دختر تأثیر مثبتی بر طول عمر پدرها داشت. اما تعداد فرزندان پسر هیچ تأثیر قابل توجهی بر طول عمر آن ها نداشت.

۱۱- عطرهای ویکتوریا سکرت بهتر از محصولات دافع تجاری، حشرات را دور می کنند

پشه ها موجودات کوچک و مزاحمی هستند که می توانند زندگی را به کام مان تلخ کنند. اما خلق تان را تنگ نکنید، از قرار معلوم تنها چیزی که برای دور نگه داشتن آن ها از خودتان لازم دارید چند پیس عطر است. دانشمندان در پژوهشی به مقایسه ی عطر Bombshell برند ویکتوریا سکرت با محصولات دافع حشرات پرداختند. جالب آنکه این عطر در مقایسه با محصولات مخصوص دفع حشرات، عملکرد بهتری داشت. عطر ویکتوریا سکرت توانسته بود به مدت ۲ ساعت از زمان زدن آن، پشه ها را دور نگه دارد.

۱۲- مردم تمدن های مایا و آزتک از دانه های کاکائو به عنوان پول استفاده می کردند

سخت می شود تصور کرد محصولی که امروز بسیار متداول و در دسترس است، در مقطعی از تاریخ از آن به عنوان پول استفاده می شده. برای مردم آمریکای میانه، دانه های کاکائو به اندازه ی مستر کارت های امروزی ارزشمند بود. مردم تمدن های آزتک و مایا از آن برای پرداخت هر هزینه ای، از مالیات گرفته تا خوراک و پوشاک استفاده می کردند.

۱۳- خفاش ها سر و ته زایمان می کنند

خفاش ها به این شهره اند که می توانند تقریباً هر کاری را در حالت آویزان و سر و ته انجام دهند. آن ها در این حالت می خوابند، به خواب زمستانی فرو می روند و حتی بعد از مرگ هم به همین شکل می مانند. اما علاوه بر همه ی این ها، خفاش های ماده می توانند در این حالت زایمان هم کنند. وقتی بچه خفاش به دنیا می آید، مادرش به سرعت آن را می گیرد و با بال هایش نگهش می دارد.

۱۴- زمانی مشق شب را برای سلامت بچه ها مضر می دانستند

با وجود آنکه زمان زیادی از دوره ای که دادن تکلیف برای خانه به بچه ها ممنوع بود می گذرد، اما از قرار معلوم بحث ها درباره ی این موضوع کماکان ادامه دارد. قانون ممنوعیت دادن مشق شب به بچه ها از سال ۱۹۰۱ در ایالت کالیفرنیای آمریکا به اجرا درآمد و تمامی دانش آموزان زیر ۱۵ سال را دربرمی گرفت. برخی پزشکان و معلمان معتقد بودند مشق شب اضطراب زیادی به بچه ها وارد می کند و بنابراین اثری منفی بر سلامت آن ها دارد. با این حال، عمر دوران فراغت بال بچه های مدرسه ای نسبتاً کوتاه بود. این قانون کمتر از ۲ دهه دوام آورد و از سال ۱۹۱۷ مشق شب بار دیگر به نظام آموزشی ایالت کالیفرنیا بازگشت.

۱۵- خرچنگ زمانی غذای زندانی ها بود

تا پیش از دهه ی ۱۸۸۰ میلادی که رستوران ها آن را در منوی خود قرار دهند، خرچنگ به قدری فراوان و مقرون به صرفه بود که «پروتئین فقرا» لقب گرفته بود. خرچنگ پیش از آنکه به یک خوراک گران قیمت تبدیل شود، اغلب به زندانی ها داده می شد چون آن را غذای کم ارزشی می دانستند.

۱۶- در قرن پانزدهم میلادی بارداری مُد بود

در قرن پانزدهم میلادی بارداری آنچنان مُد بود که حتی زنانی که باردار نبودند هم با گذاشتن بالشتک در زیر لباس خود، شکم شان را برآمده نشان می دادند. و این حتی پیش از اختراع لباس های بارداری بود.

۱۷- مغز ما نمی تواند در خواب چهره ی جدیدی بسازد

مغز ما توانایی های شگفت انگیز زیادی دارد اما «اختراع» چهره های کاملاً جدید در خواب در توانش نیست. دانشمندان عصب شناس معتقدند هر فردی که در خواب می بینید را قبلاً جایی دیده اید، یا یک آشنا یا یک دوست بوده، یا صرفاً یک غریبه که در خیابان برای لحظه ای از کنارش عبور کردید.

۱۸- پاک کن ۲۰۰ سال بعد از مداد اختراع شد

۴۰۰ سالی می شود که صاحب مداد شده ایم اما پاک کن مدت بسیار زیادی بعد از آن اختراع شد؛ دقیق ترش می شود نزدیک به ۲۰۰ سال بعد. از قرن هجدهم میلادی، لاستیک به ماده ی اصلی ساخت پاک کن بدل شد. اما تا قبل از آن، برای پاک کردن مداد از اسفنج یا حتی تکه های نان استفاده می شود.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود