علت زرد شدن برگ پتوس چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

علت زرد شدن برگ پتوس چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

پتوس یا پوتوس با نام علمی (Epipremnum aureum) یک گیاه آپارتمانی رونده محبوب است که علاوه بر زینت بخشیدن به محیط به تصفیه هوا نیز کمک می‌کند. پتوس در انواع مختلف ابلق، طلایی، مرمری، پتوس ملکه و … با برگ های زیبا، براق و سبز خود و به دلیل نگهداری آسان همواره در صدر فهرست خرید گیاهان آپارتمانی قرار دارد. اما همین گیاه سازگار و کم دردسر هم گاهی ممکن است دچار مشکل شود و با برگ های زرد خود شما را نگران و ناراحت کند.

یکی از رایج ترین مشکلات گیاه پتوس زرد شدن شاخ و برگ آن است که می‌تواند ناشی از کمبود مواد مغذی، آبیاری نامناسب، نور ناکافی یا زیاد خورشید و موارد دیگر باشد که در ادامه درباره هر کدام بیشتر توضیح می‌دهیم. البته زرد شدن برگ‌ها همیشه نشانه بدی نیست چون مثل هر گیاه آپارتمانی دیگری، برگ‌های قدیمی‌تر پوتوس نیز ممکن است زرد شده یا دچار ریزش شوند. این اتفاق برای فراهم شدن فضای بیشتر برای رشد برگ‌های جوان صورت می‌گیرد. بنابراین اگر متوجه زرد شدن برگ‌های پوتوس شدید، نگران نشوید. به‌ویژه اگر تمام مواردی را که در ادامه آمده است بررسی کردید و متوجه شدید که همه چیز مرتب است.

دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

در مطلب پیش رو به علت زرد شدن برگ پتوس و راه های رفع این مشکل می‌پردازیم.

کوددهی نامناسب

همان‌طور که گفتیم پتوس یک گیاه آپارتمانی است و نیاز زیادی به کوددهی ندارد. بهترین شیوه کوددهی گیاه پتوس هر دو الی سه ماه یک‌بار است که بهتر است در فصل رشد گیاه باشد تا نتیجه بهتری حاصل شود. پاییز و زمستان زمان مناسبی برای این کار نیست، زیرا در این ایام گیاه در حال استراحت و فراغت از رشد است.

دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

توجه داشته باشید که کوددهی باید متعادل و به اندازه باشد زیرا کوددهی زیاد باعث توقف رشد گیاه و زرد شدن برگ گیاه پتوس می‌شود. به علاوه یادتان باشد که کوددهی را همراه با آبیاری انجام دهید تا کود باعث سوختن ریشه‌های گیاه و از بین رفتن آن نشود. همچنین سعی کنید کود را بیش‌از حد توصیه شده روی بسته‌بندی رقیق کنید تا احتمال سوختی ریشه گیاه کمتر شود.

دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

آبیاری نامناسب

آبیاری بیش‌ از حد باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه پتوس خواهد شد. نکته بعدی در مورد آبیاری پتوس، زمان آبیاری آن است، هرگز طبق یک برنامه زمانی ثابت به گیاه آب ندهید، در عوض هر چند روز یک‌بار خاک گیاه را با فرو کردن انگشت‌ داخل خاک چک کرده و در صورتی که رطوبت خاک رو به خشکی بود، آن را آبیاری کنید.

به‌عنوان نکته آخر در مورد آبیاری گیاه پتوس، به مقدار آبی که به گیاه خود می‌دهید توجه داشته باشید، به‌طوری‌که مقدار آب باید به اندازه‌ای باشد که گل خاک موجود در گلدان را آبیاری کرده و اضافه آن از سوراخ زیر گلدان خارج شود. درغیراینصورت بخشی از گلدان آبیاری نشده و آب به همه ریشه‌های گیاه نمی‌رسد.

دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

نور نامناسب

پوتوس به نور زیاد ولی غیرمستقیم خورشید نیاز دارد، ولی در نور کم و متوسط هم می‌تواند به رشد خود ادامه دهد، اما مسئله‌ای که در مورد آن باید درنظر داشته باشید این است که نور کم باعث کم شدن سرعت رشد آن می‌شود. مزیت نگهداری از پتوس یا پوتوس در این است که این گیاه با نور لامپ‌های فلوئورسنت نیز رشد کرده و این موضوع، گیاه را از اکثر گیاهان آپارتمانی (که صرفا با نور خورشید رشد می‌کنند) متمایز می‌کند.

برای نگهداری از گیاه پتوس یا پوتوس بهتر است هر چند‌وقت یک‌بار گیاه خود را بچرخانید. به طوری که تمام بخش‌‌های آن به طور برابر نور خورشید را دریافت کنند. این کار باعث بهبود روند فتوسنتز گیاه شده و در رشد بهتر آن تاثیر به‌سزایی دارد.

دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

دمای خیلی بالا یا خیلی پایین

پوتوس می‌تواند در محیطی با دمای بین ۲۱ الی ۲۹ درجه سانتی‌گراد رشد کرده و کمترین دمای قابل تحمل برای آن، ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. باتوجه به این موضوع در طول نگهداری از گیاه پتوس قرار دادن آن در خارج از خانه می‌تواند به قرارگیری آن در معرض هوای بیش‌از حد سرد یا گرم (بسته به فصل) و در نتیجه زرد شدن برگ‌های آن منجر شود.

قرار گرفتن این گیاه در معرض باد سرد کولر و همچنین در کنار وسایل گرمایشی نیز می‌تواند آن را سریعا دچار مشکل کرده و به زرد شدن برگ های پتوس بینجامد.

دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

کنه تار عنکبوتی

کنه تار عنکبوتی یک مقصر دیگر برای زرد شدن برگ‌ها در طول نگهداری از گیاه پوتوس یا پتوس است. کنه تار عنکبوتی برای اکثر گیاهان تهدیدی جدی به‌شمار می‌رود و بدترین نکته در مورد آن‌ها این است که بسیار کوچک هستند و به راحتی دیده نمی‌شوند. به‌خصوص اگر فقط یک نگاه اجمالی به گیاه بیاندازید و خیلی با دقت به آن نگاه نکنید.

اگر گیاه پوتوس مورد هجوم این کنه‌ها قرار بگیرد، برگ‌هایش زرد، زبر و تکه‌تکه خواهند شد. اگر چنین اتفاقی برای پتوس شما افتاد آب ولرم را به همه بخش‌های گیاه اسپری کنید تا از شر آن‌ها خلاص شوید. سپس، محلول آب و صابون را نیز به گیاه اسپری کنید و هر دو هفته یک‌بار این کار را تکرار کنید.

دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

عفونت قارچی

این مورد نیز در اثر آبیاری بیش‌از حد گیاه رخ می‌دهد، اگر در طول نگهداری گیاه پتوس قبل از خشک شدن خاک گلدان آن را آبیاری کنید، خاک همواره خیس خواهند ماند و به‌این‌ ترتیب بستری ایده‌آل برای رشد قارچ‌ها ایجاد خواهد شد. بیماری قارچی می‌تواند گیاه را از دریافت مواد و عناصر ضروری محروم کند، اتفاقی که در نهایت ممکن است سبب پوسیدگی ریشه شود. در این شرایط برگ‌ها ضمن زرد شدن ممکن است کاملا پژمرده شوند.

علاوه‌بر آبیاری اسپری کردن همیشگی آب به گیاه نیز می‌تواند قارچ‌ها را به‌ سمت گیاه جذب کند و زرد و پژمرده شدن برگ‌ها را برای آن به‌دنبال داشته باشد.

دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

نگهداری از گیاه پتوس در آب

پوتوس از گیاهان گرمسیری است و می‌تواند در آب نیز ریشه بدهد و رشد خوبی داشته باشد. تمام وسایلی که برای این کار نیاز دارید یک گلدان شیشه‌ای ارزان، کمی آب و کود مایع است. اگر قصد نگهداری از گیاه پوتوس یا پتوس در آب را دارید، گام‌های زیر را طی کنید:

  • برای شروع باید یک گلدان تمیز و شفاف را انتخاب کنید؛ حتی شیشه‌های مربا نیز برای این کار مناسب هستند. گلدان شفاف به شما کمک می‌کند تا به راحتی تغییرات ریشه را مشاهده کنید.
  • داخل ظرف را با آب تمیز پر کنید. به‌این‌منظور آب لوله کشی معمولا مناسب است، زیرا اغلب گیاهان می‌توانند به‌خوبی در آن رشد کنند، اما اگر آب لوله کشی در منطقه شما حاوی مقادیر بالایی از کلر است، بهتر است آن را در یک ظرف روباز بریزید و اجازه دهید تا یک شب باقی بماند. به‌ این‌ صورت کلر موجود در آن خارج خواهد شد. ضمن اینکه این کار را قبل از هر بار آبیاری به هر گیاهی نیز باید انجام دهید.
  • قبل از قرار دادن قلمه در آب، چند قطره کود به آب اضافه کنید. هر نوعی از کود مایع برای پوتوس مناسب است.
دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن
  • حال قلمه خود را در آب مستقر کنید. فقط مطمئن شوید که بخش‌های بریده شده آن کاملا با آب احاطه شده‌اند. پس از گذشت چند هفته، ریشه‌های دوست داشتنی را روی قلمه‌ها مشاهده خواهید کرد. در این زمان، ریشه‌ها بلندتر شده و قلمه آماده پروراندن پوتوسی جدید است.
  • هر دو الی سه هفته یکبار، آب گلدان گیاه را تعویض کنید، چون آب به مرور زمان اکسیژن خود را از دست می‌دهد و کمبود اکسیژن در آب نیز می‌تواند باعث اختلال در رشد گیاه شود.
  • در ادامه همواره ریشه‌های گیاه را بررسی کنید تا خارج از آب نباشند و هر چهار الی شش هفته یک‌بار به گیاه کود بدهید. فقط یادتان باشد کود را در یک چهارم قدرت توصیه شده رقیق کنید. مثلا اگر به‌طور استاندارد باید دو میلی‌لیتر کود را در یک لیتر آب حل کنید، به‌جای یک لیتر چهار لیتر آب استفاده کنید.
  • در نهایت نیز درنظر داشته باشید که ممکن است بعد از مدتی گلدان پتوس محل رشد جلبک‌ها شود و احتمالا بخواهید برای از بین بردن جلبک‌ها از مواد شیمیایی مخصوص استفاده کنید، اما باید درنظر داشته باشید که این مواد باعث آسیب دیدن پتوس شما خواهند شد. از این‌ رو در طول نگهداری از پتوس یا پوتوس در آب بهتر است برای از بین بردن جلبک‌ها از یک مسواک قدیمی یا پارچه کوچک استفاده کرده و جلبک‌های گلدان را با ساییدن از بین ببرید. می‌توانید گلدان را نیز کاملا بشویید. در این حالت گیاه را به گلدانی دیگر که با آب تازه پر شده است منتقل کنید و گلدان اصلی را به‌خوبی تمیز کنید. سپس گیاه را به گلدان خود بازگردانید.
دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

روش تکثیر پوتوس

بهترین روش برای تکثیر پتوس روش قلمه زدن است. برای تهیه قلمه پوتوس و تکثیر آن حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌ متر از ساقه را انتخاب کنید و درست تا زیر گره ببرید. در حالت ایده آل این قلمه باید دارای حداقل چهار برگ و دو گره باشد. سپس آن را به داخل خاک یا آب منتقل کنید و منتظر بمانید تا رشد کند.

تکثیر پوتوس می‌تواند هم در آب و هم در خاک صورت بگیرد، اما به‌محض اینکه فرایند ریشه‌دهی آغاز شد، تغییر دادن بستر رشد بسیار سخت خواهد بود، ازاین‌رو اگر قلمه را در آب گذاشتید بگذارید گیاه تا زمانی که بزرگ می‌شود در آب بماند، بعد آن را به خاک منتقل کنید.

دلیل زرد شدن گیاه پتوس و روش های جلوگیری از آن

آیا گیاه پتوس سمی است؟

پتوس از گیاهان سمی به‌شمار می‌رود، ازاین‌رو لازم است آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود دور نگه دارید، چون در صورت خورده شدن باعث مسمومیت کودک یا حیوان خانگی شما خواهد شد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود