۱۱ باری که شاه چارلز پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت

۱۱ باری که شاه چارلز پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت

قوانین و دستورالعمل هایی هست که اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا ملزم به رعایت آن ها هستند. با این حال، شاه چارلز سوم که با درگذشت مادرش، الیزابت دوم، به تازگی به پادشاهی رسیده، بارها پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشته است. در ادامه با تعدادی از این موارد آشنا خواهیم شد.

۱- وقتی ۱۴ ساله بود در یک رستوران اسکاتلندی در حال خوردن مشروب دیده شد

در دهه ی ۱۹۶۰، چارلز در مدرسه ای شبانه روزی در اسکاتلند درس می خواند. سال دوم مدرسه، چارلز جوان و تعدادی از هم کلاسی هایش پیش از رفتن به سینما، در یک هتل شام خوردند.

در آنجا چارلز به بار هتل رفت و یک نوشیدنی سفارش داد. اما بدشانسی آورد و خبرنگار یکی از نشریات زرد، شاهزاده ی جوان را در حال سفارش یک برندی دید و ماجرای الکل نوشیدن او زیر سن قانونی را در روزنامه منتشر کرد. گفته می شود بعد از این اتفاق، محافظ چارلز اخراج شد.

۲- در سفری که در سال ۱۹۷۷ به استرالیا داشت، اجازه داد یک دختر نوجوان گونه ی او را ببوسد

چارلز زمانی که بیست و چند ساله بود، از محبوبیت زیادی در میان زنان جوان کشورهای مشترک المنافع برخوردار بود، بنابراین تعجبی ندارد که یکی از آن ها سعی کرد او را ببوسد.

۳- در زمان تولد هر دو فرزندش حضور داشت

پرنسس دایانا اولین نفر از خاندان سلطنتی بریتانیا بود که در بیمارستان زایمان کرد. تا پیش از آن رسم بود که زنان خاندان سلطنتی در کاخ زایمان کنند. چارلز هم با حضورش در زمان تولد هر دو پسر خورد، سنت شکنی کرد.

اینطور که گفته می شود دایانا و چارلز بر سر نامی که می خواستند برای پسر اول خود انتخاب کنند، توافق نظر نداشتند. بر اساس آنچه در کتاب اندرو مورتون به نام «دایانا: داستان واقعی او» (Diana: Her True Story) از زبان دایانا نقل شده، چارلز در ابتدا می خواست نام پسر اول شان، آرتور باشد.

۴- در سال های ابتدایی ازدواج شان، همسرش دایانا را در ملأعام می بوسید

چارلز و دایانا از بیرون یک زوج بی عیب و نقص و شاد به نظر می رسیدند. آن ها به طور مرتب در ملأعام به یکدیگر ابراز علاقه می کردند، امری که برخلاف پروتکل سلطنتی است.

۵- اولین پرنس ولز و ولیعهدی بود که از همسر خود جدا شد

چارلز و دایانا بعد از ۱۵ سال زندگی مشترک، در اوت سال ۱۹۹۶ رسماً درخواست طلاق دادند. ازدواج چارلز و دایانا با مشکل رو به رو شده بود و هر دو به خیانت چارلز اذعان کرده بود.

پرنسس دایانا بر اساس توافقنامه ی طلاق شان هم عنوان سلطنتی «پرنسس ولز» را حفظ کرد و هم آپارتمانش در کاخ کنزینگتون را. با این حال، مجبور شد از عنوان سلطنتی «علیاحضرت» و هر گونه ادعایی در خصوص سلطنت انگلیس در آینده دست بکشد.

چارلز و کامیلا در سال ۲۰۰۲ با یکدیگر ازدواج کردند.

۶- در یک سفر سلطنتی به رومانی، یک پسر ۱۱ ساله را در آغوش گرفت

این پسر ۱۱ ساله که فرزند یک طرفدار محیط زیست اهل رومانی بود، با پروتکل سلطنتی آشنایی نداشت. پسر دست هایش را دور چارلز حلقه کرد و او هم متقابلاً پسر را در آغوش کشید.

۷- در سال ۲۰۰۵، در یک مسابقه ی پولو همسرش کامیلا را در ملأعام بوسید

اعضای خاندان سلطنتی جز در موقعیت های ویژه ای مثل مراسم عروسی خود، از بوسیدن یا ابراز علاقه ی آشکار به همسر خود پرهیز می کنند. به همین دلیل، چارلز با این کار پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت.

۸- در سال ۲۰۱۰، به یک خانواده ی سیل زده ی انگلیسی امضا داد

اعضای خاندان سلطنتی معمولاً اجازه ی امضا دادن ندارند تا یک وقت امضای آن ها جعل نشود. با این حال، هنگام دیدار با قربانیان سیل منطقه ی کورنوال در سال ۲۰۱۰، چارلز درخواست یک زوج برای دادن امضا به پسرشان را پذیرفت.

اینطور که گفته می شود، چارلز روی یک تکه کاغذ که محافظش با تعجب به او داد، نوشت «چارلز ۲۰۱۰» و حتی به خاطر دستخط بدش عذرخواهی کرد و گفت به خاطر این است که هیچوقت ایستاده چیزی ننوشته.

۹- یک بار صدف خورد

بر اساس پروتکل سلطنتی، اعضای خاندان سلطنتی به دلیل خطر مسمومیت باید از خوردن صدف خوراکی پرهیز کنند.

با این حال، چارلز در سال ۲۰۱۳ در جریان بازدیدش از یک جشنواره ی صدف خوراکی، این قانون را نادیده گرفت و یک صدف تازه پوست کنده شده را خورد.

۱۰- عروسش مگان مارکل را در مراسم ازدواجش با پرنس هری همراهی کرد

بعد از دعوای مگان مارکل و پدرش که به عدم حضور او در مراسم ازدواج دخترش انجامید، چارلز به جای پدر مگان، او را در کلیسا مشایعت کرد.

پرنس هری بعدها در مستندی اعلام کرد که او از پدرش خواسته بود که این کار را انجام دهد.

او در اینباره گفت: «من از او خواستم که این کار را انجام دهد و فکر می کنم که خودش می دانست که این اتفاق می افتد، چون فوراً گفت: “بله البته. هر کاری که لازم باشد برای مگان انجام می دهم و برای حمایت از تو اینجا هستم.”»

۱۱- حامی محیط زیست است و با تغییرات اقلیمی مبارزه می کند

چارلز طی دوران فعالیتش به عنوان یکی از اعضای خاندان سلطنتی، همواره طرفدار محیط زیست بوده و بارها درباره ی اینکه دولت انگلیس چگونه می تواند در رابطه با تغییرات اقلیمی اقدام کند اظهار نظر کرده است، این در حالی است که اظهارنظر درباره ی مسائل سیاسی برای اعضای خاندان سلطنتی ممنوع است.

در ژانویه ۲۰۲۲، چارلز تلاش های پسرش، پرنس هری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی را ستود.

او در یادداشتی برای نشریه ی نیوزویک نوشت: «به عنوان یک پدر افتخار می کنم که پسرانم به این خطر پی برده اند. و پسر کوچک ترم، هری تأکید زیادی بر تأثیر تغییرات اقلیمی، به ویژه در رابطه با قاره آفریقا داشته است و مؤسسه خیریه خود را ملزم کرده کربن صفر باشد.»

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود