وزیر امور خارجه ارسال پهپاد به روسیه را پذیرفت: «به روسیه پهپاد دادیم اما نه برای حمله به اوکراین»

وزیر امور خارجه ارسال پهپاد به روسیه را پذیرفت: «به روسیه پهپاد دادیم اما نه برای حمله به اوکراین»

در هفته های اخیر بحث خرید پهپادهای ایرانی توسط روسیه و استفاده موثر از آن ها در حمله به اوکراین به یکی از اصلی ترین خبرهای رسانه های بین المللی تبدیل شده است. بدنبال حملات برق آسای اوکراین و بازپس گیری غیرمنتظره بخش هایی از مناطق تصرف شده، نیروهای نظامی روسیه در شرایط مساعدی قرار نداشتند و پس از آن بود که با تغییراتی در سطح فرماندهان ارشد، رویکردی جدید توسط مقامات نظامی کرملین برای ادامه نبرد در اوکراین در پیش گرفته شد که عمدتاً بر استفاده از پهپادهای کامیکازه یا مهمات های پرسه زن برای نابودی زیرساخت های اوکراین در عمق خاک این کشور متمرکز بود.

وزیر امور خارجه ارسال پهپاد به روسیه را پذیرفت

از آن زمان بود که اوکراین و کشورهای غربی مدعی شدند روسیه از پهپادهای شاهد ۱۳۶ و مهاجر ۶ ایرانی در عملیات های انتحاری علیه تاسیسات و تجهیزات این کشور استفاده می کند و در ادامه نیز تصاویری از برخی از این پهپادها بعد از منهدم شدن منتشر شد. بدنبال این ادعاها، اروپا و ایالات متحده از اعلام تحریم های جدید مرتبط با برنامه پهپادی کشور به تلافی فروش پهپاد به روسیه خبر دادند و برخی از این تهدیدهای تحریمی نیز در روزهای اخیر عملی شده است. در حالی که مقامات اوکراینی و غربی از فروش هزاران پهپاد ایرانی به روسیه خبر می دادند، مقامات ایرانی بارها این ادعاها را رد کرده و مدعی شدند که ایران به هیچ کدام از طرفین جنگ در اوکراین سلاح نفروخته است.

وزیر امور خارجه ارسال پهپاد به روسیه را پذیرفت

اکنون وزیر امور خارجه اعلام کرده است که ایران پیش از شروع جنگ اوکراین تعداد محدودی پهپاد به روسیه فروخته و در صورتی که ثابت شود از این پهپادها در حمله به اوکراین استفاده شده، واکنش نشان خواهد داد. حسین امیرعبداللهیان در این باره گفته است:

من اینجا تاکید میکنم که این هیاهویی که برخی از کشورهای غربی به راه انداختند که جمهوری اسلامی ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار داده، بخش موشکش کاملا اشتباه است و بخش پهپادش درست است و ما تعدادی معدود پهپاد ماهها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم. ما توافق کردیم با وزیر خارجه اوکراین چنانچه هر گونه مستندی در اختیار دارند که روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده آن را در اختیار ما قرار بدهد و چنین قراری را دو هفته پیش داشتیم تا در یک کشور اروپایی حضور یابیم و هیات دفاعی و سیاسی ما به آن کشور اروپایی رفت اما در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی حضور پیدا نکرد.

وزیر امور خارجه ارسال پهپاد به روسیه را پذیرفت

علتش این بود که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی بطور ویژه آلمان از اوکراین خواسته بودند که در حالی که ما می خواهیم علیه ایران تحریم به واسطه پهپاد اعمال کنیم شما می خواهید با ایرانی ها قهوه بنوشید در یک کشور اروپایی؟

اما بعد از آن در گفت و گوی تلفنی که هفته گذشته من با همکارم وزیر خارجه اوکراین داشتیم توافق کردیم چنانچه مستندی وجود دارد در اختیار ما قرار بدهند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند طی روزهای آینده ما بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ما است. البته اگر برای ما ثابت شود که روسیه در جنگ اوکراین از پهپاد ایرانی استفاده کرده ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود و موضع ما در خصوص جنگ اوکراین توقف جنگ و بازگشت طرفین به مذاکره و بازگشت آوارگان  به منازل خود است و جمهوری اسلامی تلاش های زیادی داشته و این تلاش ها هم در سطح رئیس جمهور و هم در سطح وزیر خارجه بوده و به این تلاش ها همچنان ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • h آبان ۱۴, ۱۴۰۱

    برای جشن تولد پوتین داده بودن، قرار بود بزاره رو کیک جشن تولد فوت کنه. هپی برث دی میستر پیتین ?