۹ حقیقت شگفت انگیز درباره چیزهایی که هر روز با آن ها سر و کار داریم

۹ حقیقت شگفت انگیز درباره چیزهایی که هر روز با آن ها سر و کار داریم

شاید فکر کنیم چیزهای روزمره خسته کننده هستند و دیگر نمی توانند غافلگیرمان کنند. اما این کاملاً درست نیست، چرا که بعضی چیزهایی که هر روز می بینیم شگفت انگیزترین رازها یا حقایقی ناشناخته را در خود پنهان کرده اند.

۱- لکه های سیاه رنگ روی سیب زمینی های سرخ کرده

همه ی ما دست کم یک بار در زندگی مان با لکه های سیاه رنگی روی سیب زمینی های سرخ کرده مواجه شده ایم. این لکه ها شاید ناخوشایند به نظر برسند، اما در حقیقت چیز مضری نیستند. آن ها صرفاً انباشته هایی از قند هستند که در اثر سرما، هنگام نگهداری سیب زمینی ها در یخچال به وجود می آیند. وقتی سیب زمینی ها را سرخ می کنید، این انباشته های قند به دلیل حرارت به رنگ سیاه درمی آیند چون بیرون سیب زمینی زودتر از درون آن می پزد و این انباشته های قند می سوزند.

۲- انسان ها تنها موجوداتی هستند که صورت شان سرخ می شود

علاوه بر این تنها موجوداتی نیز هستیم که احساس خجالت را تجربه می کنند. برای تجربه ی احساس خجالت باید عقاید دیگر را متوجه شویم که احساس بسیار پیچیده ای است.

۳- سگ ها واقعاً کور رنگ نیستند

شاید شنیده باشید که سگ ها کور رنگ هستد اما در حقیقت آن ها می توانند رنگ ها را ببینند. تنها چند رنگ هست که برای دیدن آن ها با مشکل مواجه اند، مثل قرمز، نارنجی و سبز، اما می توانند آبی، زرد و بنفش را به خوبی ببینند.

۴- ارتفاع برج ایفل می تواند ۱۵ سانتیمتر بیشتر شود

در گرمای تابستان، بر اثر انبساط گرمایی، آهن داغ می شود و شروع به منبسط شدن می کند. به همین دلیل است که ارتفاع برج ایفل می تواند تا ۱۵ سانتیمتر بیشتر شود.

۵- دندان های انسان ها به طور خودکار التیام نمی یابد

دندان های انسان ها تنها بخشی از بدن آن ها است که توانایی التیام خود را ندارد، چون مینای دندان آن را پوشانده که بافت زنده نیست.

۶- بارش برف در صحرای بزرگ آفریقا پدیده ای غیرمعمول است

دیدن برف بر روی شن های روان صحرای بزرگ آفریقا اتفاقی نادر است، با این حال، رخ می دهد. برای بارش برف در هر جایی به ۲ چیز نیاز است: دمای پایین و هوای مرطوب. گرچه صحرای بزرگ آفریقا عمدتاً با هوای بسیار گرمش شناخته می شود اما دماهای بسیار پایینی هم دارد، دمایی به کمی منفی ۱۴ درجه سانتیگراد.

به دلیل خالی بودن سطح این صحرا و بی ابر بودن آسمان آن در شب، طی گردش هوایی فصل زمستان برف به راحتی شکل می گیرد و هوای مرطوب از اقیانوس های اطلس و مدیترانه به سمت شمال صحرا کشیده می شود.

۷- سس کچاپ زمانی به عنوان دارو به فروش می رسید

در دهه ی ۱۸۳۰ از کچاپ به عنوان دارو استفاده می شد، چون آن را برای کسانی تجویز می کردند که از سوء هاضمه یا اسهال رنج می بردند.

۸- آووکادو سبزی نیست

آووکادو یک میوه است، نه سبزی. در حقیقت، آووکادو بخشی از خانواده ی بـِری های تک دانه است، مثل هلو، گیلاس و بسیاری میوه های تک دانه ی دیگر که با آن ها آشنا هستیم.

۹- کلیدها از اول جیبی نبودند

در گذشته کلید درها بسیار بزرگ تر از کلیدهایی بودند که حالا از آن ها استفاده می کنیم. از آنجایی که در هر سبکی از معماری از درهایی با اندازه های مختلف استفاده می شد، یک در بزرگ تر، به کلید بزرگ تری هم نیاز داشت.

منبع: brightside
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • ناشناس دی ۲۳, ۱۴۰۱

    جالُبه

  • عمران شریفی اصل دی ۲۷, ۱۴۰۱

    همون دندون جلویی یادخودم افتادم باتیرکمون زدن شکستنش قوی ترین دندان روخودم دارم از فاصله دور هدف گرفت زد می خوام بهترین دندون ازجنس صدف روداشته باشم
    عمران شریفی اصل ******