روایت دیدار سری رییس سازمان سیا با زلنسکی پیش از حمله روسیه که جان او را نجات داد

روایت دیدار سری رییس سازمان سیا با زلنسکی پیش از حمله روسیه که جان او را نجات داد

پیش از حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال گذشته میلادی، بیل برنز، رییس سازمان سیا در سفری سری به کی‌یف، با ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور این کشور دیدار کرد تا اخباری را به اطلاع وی برساند که باعث حیرت زلنسکی شد: اینکه روس ها به دنبال ترور او هستند.

سازمان سیا دستکم دو بار مانع از ترور زلنسکی توسط روسیه شده است

در آن زمان، در ژانویه ۲۰۲۲، زلنسکی این ایده که روسیه بدون تحریک شدن از سوی ناتو یا اوکراین به این کشور حمله خواهد کرد را رد کرده و مدعی بود که هشدارهای عمومی دولت ایالات متحده باعث ایجاد «وحشت» می شود، این موضوعی است که در کتاب کریس ویپل که به زودی منتشر می شود به آن اشاره شده است؛ کتابی با عنوان «نبرد زندگی او: درون کاخ سفیدِ جو بایدن» (The Fight of His Life: Inside Joe Biden’s White House).

سازمان سیا دستکم دو بار مانع از ترور زلنسکی توسط روسیه شده است
بیل برنز، رییس سازمان سیا

غیرمعمول بود که دولت ایالات متحده به طور علنی اطلاعات محرمانه ای اینچنینی را فاش کند که نشان می داد واشنگتن از ارزیابی خود در مورد نیات روسیه برای حمله به اوکراین مطمئن است. اما تنها چند هفته پیش از حمله روسیه، زلنسکی از نگرانی های خود در مورد چنین هشدارهایی و تاثیرات منفی آن بر اقتصاد اوکراین گفته و تاکید کرده بود که کی‌یف به مواجهه با تهدیدهای روسیه عادت دارد. و بر اساس کتابی که به زودی منتشر خواهد شد، «برنز آمده بود تا بررسی کردن واقعیت را با او انجام دهد» و رییس سیا به زلنسکی گفت که نیروهای ویژه روسیه به سراغ او خواهند آمد و افزود که جو بایدن به برنز گفته است که «جزییات دقیق نقشه های روسیه» را با رییس جمهور اوکراین در میان بگذارد.

سازمان سیا دستکم دو بار مانع از ترور زلنسکی توسط روسیه شده است

ویپل در کتابش نوشته است: «این موضوع به سرعت توجه زلنسکی را به خود جلب کرد؛ او حیرت زده شده و با این خبر از غفلت خارج شد». روسیه ماه بعد به اوکراین حمله کرد و بزرگ ترین درگیری نظامی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم آغاز شد. از آن زمان تاکنون، مقامات رسمی اوکراین گفته اند که زلنسکی از چندین مورد ترور توسط روسیه جان سالم به در برده است. اما ویپل که با برنز مصاحبه کرده، جزییات بیشتری از تلاش زلنسکی با هشدارهای ایالات متحده در مورد قریب الوقوع بودن حمله را فاش کرده است.

سازمان سیا دستکم دو بار مانع از ترور زلنسکی توسط روسیه شده است

وی در کتابش که قرار است ۱۷ ژانویه منتشر شود می نویسد: «اطلاعات چنان با جزییات بود که به نیروهای امنیتی زلنسکی کک کرد دو تلاش مجزای روس ها برای کشتنش را خنثی کنند». همانطور که قبلاً گزارش شده بود، برنز همچنین «الگویی از نقشه حمله پوتین» را در جریان دیدار از دفتر زلنسکی در اختیارش گذاشت تا به آماده شدن نیروهای اوکراینی برای مقابله با این حمله کمک کرده باشد. او نقشه روسیه برای حمله به فرودگاه آنتونوف در شمال کی‌یف و استفاده از آن به عنوان پایگاهی برای حمله به کی‌یف با او در میان گذاشت. ویپل در کتاب خود می گوید که محتوای بسیاری از این مصاحبه ها که با برنز داشته را در کتاب خود منتشر نکرده و تنها تایید انتشار بخش هایی را از سازمان سیا گرفته است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود