پیش بینی افزایش جمعیت جهان تا سال ۲۰۴۰ پیش از نابودی میلیاردها نفر تا پایان قرن

پیش بینی افزایش جمعیت جهان تا سال ۲۰۴۰ پیش از نابودی میلیاردها نفر تا پایان قرن

تجزیه و تحلیل توسط دانشگاهیان و آمار ثبت‌شده در گزارش جدید پروژه Earth4All نشان می‌دهد که جمعیت جهان که در حال حاضر هشت میلیارد نفر است پیش از کاهش شدید، تا سال ۲۰۴۰ افزایش خواهد یافت.

بر اساس یک سناریوی «روز قیامت» که توسط دانشگاهیان ارائه شده است، تا پایان قرن میلیاردها نفر از جمعیت جهان ناپدید خواهند شد.

تحلیلی که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد که تعداد انسان ها در حدود سال ۲۰۴۰ به اوج خود خواهد رسید و حدود ۸.۵ میلیارد نفر خواهد بود. اما پس از آن طی شش دهه آینده، این تعداد به شدت کاهش خواهد یافت، زیرا فقیرترین کشورهای جهان از فقر رها می‌شوند.

پیش بینی رسیدن جمعیت جهان تا ۸.۵ میلیارد نفر تا سال ۲۰۴۰

پراکندگی جمعیت جهان در کشورهای مختلف از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۵۰ + اینفوگرافیک

محققان بر این باورند که در نتیجه دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی بهتر و همچنین انرژی پاک، جمعیت تا زمانی که تقویم ها به سال ۲۱۰۰ می‌رسند به حدود ۶ میلیارد نفر کاهش می‌یابد.

Per Espen Stoknes، سرپرست پروژه Earth4All می‌گوید: «ما می‌دانیم که توسعه سریع اقتصادی در کشورهای کم درآمد تأثیر زیادی بر نرخ باروری دارد. نرخ باروری کاهش می‌یابد زیرا دختران به تحصیلات دسترسی پیدا می‌کنند و زنان از نظر اقتصادی توانمند شده و به مراقبت های بهداشتی بهتر دسترسی خواهند داشت.»

پیش بینی رسیدن جمعیت جهان تا ۸.۵ میلیارد نفر تا سال ۲۰۴۰

نمودار رشد جمعیت جهان از سال ۱۸۰۰ تا سال ۲۱۰۰ به تفکیک کشور + ویدیو

این سناریو که به عنوان جهش عظیم (Giant Leap) شناخته می‌شود، می‌گوید تأثیر همه این پیشرفت‌ها در بهره‌وری منابع، در مجموع، دامنه وسیعی دارد. آنها همچنین تأثیر قابل توجهی بر ظرفیت جمعیت جهانی دارند که به تفصیل در زیر توضیح داده شده است.

به طور کلی، بر اساس شبیه‌سازی Earth4All، مداخله سیاست بلندپروازانه و فوری می‌تواند به طور قابل‌توجهی تمام ابعاد فهرست‌شده کارایی منابع را بهبود بخشد و به جای سال ۲۱۰۰، نتایج بهتری را تا سال ۲۰۵۰ به دست دهد.

پیش بینی رسیدن جمعیت جهان تا ۸.۵ میلیارد نفر تا سال ۲۰۴۰

رتبه بندی ۱۰ شهر پرجمعیت جهان؛ پرجمعیت ترین شهر جهان کجاست؟

زمانی که ماهیت درازمدت فرآیندهای جمعیتی و فیزیکی و نیاز به اقدام سریع که توسط شرایط نامطمئن مرزهای سیاره‌ای طبیعی برجسته می‌شود، در نظر گرفته شود، اقدام سریع حتی اهمیت بیشتری می‌یابد.

علاوه بر این، این نتایج بدون کاهش استانداردهای زندگی جمعیت قابل دستیابی است. در واقع بهبود بهره وری منابع اجازه می‌دهد تا استانداردهای زندگی بهتر در مقیاس جهانی قابل دستیابی باشد.

این تحلیل از ۱۰ منطقه جهان مانند آفریقای جنوب صحرا (آفریقای سیاه)، چین و ایالات متحده به دست آمده است. در حال حاضر رشد جمعیت در برخی از کشورهای آفریقایی مانند آنگولا، نیجر، جمهوری دموکراتیک کنگو و نیجریه و همچنین برخی از کشورهای آسیایی مانند افغانستان بالاترین میزان است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • لویزانی همسر اوتادی فروردین ۲۰, ۱۴۰۲

    جمعیت جهان به شدت رو به کاهش است امار سازمان ملل صحیح نیست وقتی تک فرزندی رسم شده پس از گذشت یک نسل ۲۴ سال دیگه جمعیت نصف خواهد شد تازه امکان ازدواج برای خیلی از جوان‌ها وجود ندارد من حاضرم شرط ببندم هنوز ۸ میلیارد نفر بیشتر وجود ندارد. ثبت احوال صحیح نیست

  • لویزانی همسر اوتادی فروردین ۲۰, ۱۴۰۲

    مسأله پیچیده ای نیست تک فرزندی در طول یک نسل جمعیت جهان را نصف می‌کنه