شهرهای مردگان؛ زیباترین قبرستان‌های جهان از ایرلند تا سواحل زیبای استرالیا + تصاویر

شهرهای مردگان؛ زیباترین قبرستان‌های جهان از ایرلند تا سواحل زیبای استرالیا + تصاویر

کتاب شهرهای مردگان: زیباترین قبرستان های جهان اثر یولاندا زاپاترا که توسط انتشارات فرانسیس لینکلن منتشر شده است گورستان های منحصر به فردی را به نمایش می گذارد. در مقدمه این کتاب، نویسنده آن می‌نویسد: «برخی از گورستان ها به دلیل جذابیت فیزیکی‌شان انتخاب شده‌اند، اما برخی دیگر به خاطر قدمت تاریخی و فرهنگی، مقبره افراد مشهور، موقعیت مکانی‌شان در این مجموعه گنجانده شدند.»

در ادامه این مقدمه آمده است: «مانند شهرهای ما زنده ها، شهرهای مردگان نیز دریچه ای به تمام جنبه های بشریت و طبیعت هستند. در اینجا، به وضوح توانایی بشر برای خلق عظمت قابل مشاهده است؛ هوش، دستاوردهای شخصی، بشردوستی، سخاوت، خلاقیت، تخیل، همه اینها دیده می شوند و در کنار آن شکننده و فانی بودن ما، جنگ، قحطی، طمع و بی رحمی نیز نمود پیدا می کند.»

ناشر کتاب زیباترین قبرستان های جهان می نویسد: «همراه با تصاویر خاطره انگیز، داستان های پشت این گورستان ها، به این مکان های مقدس جان می بخشند، ویژگی هایی را که آنها را خاص می کند، برجسته می کند، هم شباهت ها و هم تفاوت های بین دوره های زمانی، ادیان و فرهنگ ها را آشکار می کند.»

در ادامه ۱۰ عکس منتخب از این کتاب را ببینید:

برزیل: این گورستان، در سال ۱۸۵۲ افتتاح شد. بیش از ۲۵,۰۰۰ مقبره بقایای حدود ۷۰,۰۰۰ نفر را در این مکان نگهداری می کنند. افراد مشهوری که در اینجا دفن شده اند عبارتند از ژائو هاولانژ رئیس فیفا و کارمن میراندا خواننده.

گلاسگو، اسکاتلند: قدمت این قبرستان به سال ۱۸۳۱ بر می گردد.

قبرستان هایگیت، لندن، انگلستان: این مکان در سال ۱۸۳۹ تأسیس شد و به بخش شرقی و غربی تقسیم شده است. مسیرهای پر پیچ و خم تپه‌ای در میان جنگل‌های زیبا و به‌طور شگفت‌انگیزی متراکم برای کاوش و دوست‌داشتنی هستند، اما یافتن قبرهای خاص می‌تواند دشوار باشد. رابرت لیستون، معروف ترین جراح بریتانیایی، الکساندر لیتویننکو، جاسوس سابق روسیه که در سال ۲۰۰۶ با پولونیوم-۲۱۰ کشته شد و جرج مایکل خواننده، در این گورستان به خاک سپرده شده اند.

گورستان خیابان پارک جنوبی، کلکته، هند: زاپاترا خاطرنشان می کند که این گورستان در سال ۱۷۶۷ تأسیس شد و مکان آن توسط شرکت هند شرقی [یک شرکت سهامی بریتانیایی] تعیین شده بود. این قبرستان برای اروپایی هایی در نظر گرفته شده بود که به راحتی تسلیم بیماری‌های استوایی، بهداشت ضعیف و داروها و اقدامات بهداشتی ناکافی شدند.

گورستان جنگلی استکهلم، سوئد: این گورستان خیره کننده، که در آن ۱۰,۰۰۰ درخت کاج بر روی سنگ قبرها دیده می شوند. این فبرستان توسط دو معمار، ساخته و در سال ۱۹۲۰ تاسیس شد. یکی از قبرهای قابل توجه در این گورستان، قبر هنرپیشه قرن بیستم گرتا گاربو است.

گورستان گلندالو، ایرلند: بازدید از این قبرستان سفری هزار ساله به گذشته است. این مکان در یکی از زیباترین نقاط این کشور قرار دارد. برج گرد با ارتفاع ۳۳ متر که توسط راهبان در قرن یازدهم ساخته شد، و کلیسای سنت کوین، از جمله موارد برجسته این قبرستان هستند.

گورستان پر لاشز، پاریس، فرانسه: زمان افتتاح این گورستان، سال ۱۸۰۴ بود. سالانه بیش از سه میلیون نفر از پرلاشز بازدید می کنند که آن را به پربازدیدترین گورستان در جهان تبدیل کرده است.

گورستان ویورلی، سیدنی، استرالیا: زاپاترا می‌گوید که این مکان باید یکی از زیباترین مکان ها برای یک قبرستان در نظر گرفته شود. حدود ۵۰,۰۰۰ قبر که بر فراز آب‌های آبی عمیق قرار گرفته اند، فکر اینکه این مکان خانه ابدی کسی باشد، آنقدر هم ناخوشایند نیست. این قبرستان در سال ۱۸۷۵ تأسیس شد.

گورستان بوناونچر، جورجیا، ایالات متحده آمریکا: به گفته زاپاترا، در این قبرستان، که در سال ۱۸۴۶ تأسیس شد، به هر کجا که نگاه کنید، سرسبزی و گیاهان فراوانی وجود دارد، از گل رز و آزالیا بهاری با رنگ های خیره کننده گرفته تا برگ های نخل تاب دار و بلوط های زنده که اعتقاد بر این است که قدمت آنها به ۲۵۰ سال قبل می رسد.

گورستان آرنوس وِیل، بریستول، انگلستان: این قبرستان در سال ۱۸۳۷ ایجاد شد تا مردم ثروتمند بریستولی را از کلیساهای غمگین و غیربهداشتی خود دور کند. این قبرستان امروزه بیش از ۵۰,۰۰۰ قبر را در خود جای داده است.

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود