۱۶ باور اشتباه که از کودکی با ما هستند و وقت کنار گذاشتن آن ها رسیده است

۱۶ باور اشتباه که از کودکی با ما هستند و وقت کنار گذاشتن آن ها رسیده است

رسانه ها مملوء از اطلاعات نادرستی هستند که باعث شکل گیری باورهای اشتباهی می شوند که می توانند بر افکار و اعمال ما تأثیر بگذارند. همین امر صحت سنجی اطلاعات و استفاده از منابع قابل اعتماد برای پیدا کردن راه خود از میان دریای باورهای غلط را ضروری می سازد.

۱- خوردن هویج قدرت بینایی در شب را افزایش می دهد

درست است که هویج مملوء از ویتامین A است که به حفظ بینایی کمک می کند، اما به ما قدرت دید در شب نمی دهد. در دهه ی ۱۹۴۰، نیروی هوایی انگلیس یک رادار جددی اختراع کرد و آن را مخفی نگه داشت. آن ها به همه گفتند خوردن هویج به آن ها کمک می کرد که شب ها هم بتوانند ببینند.

۲- الماس یک سنگ کمیاب است

الماس به آن کمیابی که تصور می کنیم نیست. در حقیقت، تبلیغات از این سنگ بسیار رایج چیزی استثنایی ساخته است. اگر به دنبال یک سنگ واقعاً نادر باشید، سنگ پینایت هم ظاهر زیبایی دارد و هم جیب تان را خالی خواهد کرد، چرا که هر قیراط آن ۵۰ هزار دلار قیمت دارد.

۳- اگر یک سکه ی یک سنتی را از بالای ساختمانی به بلندای امپایر استیت به پایین اندازید، به هر کسی بخورد چیزی از او باقی نخواهد ماند

ساختمان امپایر استیت یک برج ۱۰۲ طبقه است اما سکه ی یک سنتی به کسی روی زمین صدمه نخواهد زد. در حقیقت سکه هنگام رسیدن به زمین سرعت کافی برای وارد کردن چنین آسیبی را نخواهد داشت.

۴- ماه یک نیمه ی تاریک دارد

خیر، کره ماه با زمین در یک قفل جزر و مدی است که باعث گردش هماهنگ این دو سیاره با یکدیگر می شود. به همین دلیل است که ما روی کره زمین همیشه یک سمت ماه را می بینیم. بنابراین هیچ نیمه ی تاریک دائمی ای در کره ماه وجود ندارد.

۵- شکلات ضرر دارد

گرچه شکلات زیاد هم مانند افراط در مصرف هر چیز دیگری به طور حتم می تواند ضررهایی داشته باشد، اما مقدار اندک آن برای ما بسیار مفید است. البته نه هر شکلاتی، تنها شکلات تلخ.

۶- خواب آخر هفته، کمبود خواب طول هفته را جبران می کند

شاید آخر هفته وسوسه شویم زمان بیشتری را در تخت بمانیم، اما این کار کمکی به جبران کمبود خواب ما نمی کند. خواب خارج از قاعده (خلاف برنامه ی خواب همیشگی) می تواند تمرکز و عملکرد را کاهش دهد. اگر بعد از بیدار شدن از خواب احساس کردید سر حال آمده اید و دیگر احساس خستگی نمی کنید، یعنی به اندازه ی کافی خوابیده اید و نیازی به خواب بیشتر ندارید.

۷- زامبی ها واقعاً وجود دارند

تا به حال هیچ انسانی به یکی از آن زامبی های گرسنه ای که در فیلم ها و سریال ها دیده ایم تبدیل نشده است. اما در دنیای حیوانات وجود دارند. یک قارچ واقعی هست که با مواد شیمیایی خود بر مورچه ها تسلط پیدا می کند. مورچه تحت کنترل قارچ، خانواده ی خود را برای یافتن نوع به خصوصی شاخه یا برگ ترک می کند. بعد از آن اجازه می دهد قارچ از بدنش بیرون بزند و تخم های خود را در فضا پخش کند.

۸- بزرگ ترین موجودات زنده ی دنیا نهنگ آبی و فیل آفریقایی هستند

درست است که این موجودات عظیم الجثه هستند، اما قارچ عسلی که در کوهستان بلو در نزدیکی شهر اورگن ِ آمریکا رشد می کند، با اختلاف اندکی از آن ها جلوتر است. این قارچ با طولی به اندازه ی ۵ کیلومتر کماکان در حال رشد است. شاید ترسناک به نظر برسد اما دست کم خوردنی است.

۹- ما تنها ۵ حس داریم

هیچ عدد دقیقی برای آن وجود ندارد، برخی می گویند ما ۵، ۷، ۱۴، ۲۴ یا حتی ۵۷ حس داریم. پایه ای ترین حس های ما نه تنها بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه، بلکه حرکت، حالت قرارگیری بدن، دما، تعادل و حس وضعیت داخلی هستند. مثل حس کردن قلب خود. مثلاً چشمان خود را ببندید و بینی خود را لمس کنید؛ این همان حس حالت قرارگیری بدن است.

۱۰- خفاش ها نابینا هستند

شب ها قدرت بینایی خفاش ها بهتر از ما است. آن ها فقط در روشنایی روز دید خوبی ندارند، چون همه چیز را سیاه و سفید می بینند. این باور غلط شاید از این حقیقت به وجود آمده باشد که خفاش ها برای پیدا کردن مسیر خود از امواج صوتی استفاده می کنند.

۱۱- عسل فاسد نشدنی است

اگر در یک محیط مرطوب قرار داشته باشد و در ظرف در بسته ای نباشد، حتماً فاسد خواهد شد. عسل تا زمانی که ظرف آن در بسته باشد و هیچ آبی به آن اضافه نشود، خراب نخواهد شد. عسل دارای خواص ضد قارچ و ضد باکتری است که بدین معنی است که هیچ موجود زنده ای قادر به زندگی در آن نیست. فرقی نمی کند عسل تان چقدر قدیمی باشد، اگر ظرف آن در بسته بوده باشد، احتمالاً کاملاً قابل خوردن خواهد بود.

۱۲- پرتقال ها فقط نارنجی اند

پرتقال های شیرین، حاصل پیوند نارنگی و پومیلو (گریپ فروت چینی) که پوستی به رنگ سبز دارد هستند تا در برابر آفتاب محفوظ بمانند. در آب و هوای گرم تر، همچون جنوب شرق آسیا، پرتقال ها بعد از رسیدن هم کماکان پوستی به رنگ سبز دارند.

۱۳- کسانی شپش می گیرند که موهای تمیزی ندارند

تمیزی موها هیچ اهمیتی برای شپش ها ندارد. آن ها صرفاً به دنبال مویی برای چسبیدن به آن هستند، چه از شدت تمیزی برق بزند و چه روغنی باشد. شپش ها از پوست کف سر ما تغذیه می کند و تارهای مو برای آن ها تنها جایی برای چسبیدن است.

۱۴- شترها در کوهان خود آب ذخیره می کنند

شترها آب ذخیره نمی کنند، آن ها در بافت های خود چربی نگه می دارند. این ذخیره ی چربی به آن ها این امکان را می دهد که روزهای طولانی در بیابان بدون غذا دوام آورند. آن ها یکباره آب بسیار زیادی می نوشند که آن را در جریان خون خود ذخیره می کنند.

۱۵- هر روز باید ۸ لیوان آب بنوشیم

حفظ آب بدن امری ضروری است، به ویژه در هوای گرم. اما از قرار معلوم فراموش کرده ایم که هر نوشیدنی ای عمدتاً از آب است، حتی چای و قهوه. بدن ما بهترین معیار برای پی بردن به زمان نوشیدن آب است. هر زمان که احساس تشنگی کردید یعنی وقت نوشیدنی است.

۱۶- موزها سر و ته رشد می کنند

موزها به طور طبیعی هر چه بزرگ تر می شوند به طرف بالا، به سمت خورشید رشد می کنند، به همین دلیل است که شکلی منحنی دارند. پس شاید این ما هستیم که آن ها را برعکس پوست می کنیم.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود