آرنولد شوارتزنگر چگونه میلیاردر شد؟

آرنولد شوارتزنگر چگونه میلیاردر شد؟

زندگی آرنولد شوارتزنگر مانند بسیاری از فیلم‌های اکشن پرماجرا است.

شوارتزنگر در یک خانواده کم‌بضاعت در دهکده کوچک اتریشی «تال» چشم به جهان گشود و بعداً متوجه شد که پدرش یکی از اعضای حزب نازی بوده است.

او با عضلات و جذابیت خود توانست چهار بار عنوان مستر یونیورس را از آن خود کند، سپس هالیوود را فتح کرد و به بالاترین مقام سیاسی کالیفرنیا دست یافت. او در این مسیر، شهرتش را به ثروت تبدیل کرد.

طبق برآورد وب‌سایت فوربس، این مرد ۷۶ ساله اکنون یک میلیارد دلار ثروت دارد.

این بازیگر هالیوودی جدیدترین چهره در موجی از هنرمندانی است که موفق شده‌اند از شهرتشان به نفع خود استفاده کنند.

در لیست میلیاردرهای جهان فوربس در سال ۲۰۲۴، ۱۴ سلبریتی شناسایی شده‌اند که از شهرت خود برای دستیابی به ثروت‌های ده رقمی استفاده کرده‌اند، از جمله تیلور سویفت ۳۴ ساله، دیک وولف ۷۷ ساله تهیه‌کننده سریال «نظم و قانون» و کمدین جری ساینفلد ۷۰ ساله.

شوارتزنگر دومین بازیگری است که پس از تایلر پری ۵۴ ساله که بیشتر به خاطر فرانچایز «مدیا» شناخته می‌شود و ثروتی ۱.۴ میلیارد دلاری دارد، به این جمع پیوست.

اما شوارتزنگر مسیر دیگری را برای ثروتمند شدن در پیش گرفت، مسیری که عمدتاً ناشی از سرمایه گذاری هوشمندانه است؛ نه فقط بازیگری.

شوارتزنگر که در سال ۱۹۶۸ به ایالات متحده مهاجرت کرد و در ابتدا به دلیل لهجه غلیظش با مشکلاتی در گرفتن نقش مواجه بود، در حدود 50 فیلم نقش‌آفرینی کرده که ۵.۵ میلیارد دلار در گیشه فروش داشته اند.

به گزارش فوربس، او از فیلم‌هایش حدود ۵۰۰ میلیون دلار کسب کرده که بخشی از آن به دلیل شیوه تنظیم قراردادهایش است.

هنگامی که مدیران استودیو در اولین فیلم کمدی او به نام دوقلوها (Twins) که دنی دویتو نیز در آن بازی می‌کرد، تردید داشتند، شوارتزنگر با آن ها توافق کرد که از دستمزد خود صرف نظر کند و در عوض، حدود ۲۰ درصد از عواید ناخالص فیلم را به دست آورد.

این فیلم در سال ۱۹۸۸ به یک فیلم پرفروش تبدیل شد و شوارتزنگر در نهایت بیش از ۳۵ میلیون دلار به دست آورد که خیلی بیشتر از مبلغی بود که می توانست در ابتدا دریافت کند.

شوارتزنگر در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۶ گفت:

این معامله به قدری تاریخی شد که استودیو هرگز دوباره چنین معامله ای نخواهد کرد.

او همچنین میلیون‌ها دلار از تبلیغات و آگهی‌های تلویزیونی مانند حضورش در تبلیغ Agent State Farm در سوپر بول ۲۰۲۴ به دست آورده است.

اما طبق تخمین فوربس، حدود ۶۵ درصد از کل درآمدهای شوارتزنگر به مالیات و هزینه‌ها، از جمله پرداخت به نماینده، مدیر، وکیل و غیره اختصاص می‌یابد که پس از کسر مالیات، نزدیک به ۱۷۰ میلیون دلار برای او باقی می‌ماند.

طبق برآورد شوارتزنگر، او ۲۰۰ میلیون دلار دیگر از درآمد خود را صرف کرد تا به عنوان فرماندار کالیفرنیا از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ خدمت کند.

کسانی که شوارتزنگر را بهتر می شناسند، به یکی از بزرگترین دلایل موفقیت مالی او اشاره می کنند: شوارتزنگر همیشه علاقه زیادی به ریسک دارد.

این میلیاردر در کتاب خود به نام Total Recall گفته است:

من به دنبال سرمایه‌گذاری های بزرگی بودم که جالب، خلاقانه و متفاوت باشد.

سرمایه گذاری های محافظه‌کارانه، آن‌گونه که مثلاً ۴ درصد در سال سود دارند، برای من جالب نبودند.

این ریسک پذیری برای او به عنوان یک سرمایه گذار نتیجه داد، اما ممکن است که در زندگی شخصی او نتیجه معکوس داشته باشد.

نام شوارتزنگر ماه گذشته در دادگاه حق السکوت رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ توسط دیوید پکر، ناشر سابق نشریه National Enquirer ذکر شد.

او با شوارتزنگر توافقی مشابه تکنیک «خبر را بخر و خفه کن» در دوران نامزدی او برای فرمانداری کالیفرنیا داشت، همان توافقی که با تیم ترامپ نیز داشت.

پکر ادعا کرد که ۴۰ زن به American Media Inc، صاحب وقت National Enquirer، با ادعاهایی درباره او مراجعه کردند.

پکر افزود که او «صدها هزار دلار» برای جلوگیری از انتشار داستان‌ها در National Enquirer به نمایندگی از شوارتزنگر پرداخت کرده که در مقطعی سالانه ۱ میلیون دلار از American Media برای تبلیغ مجلات تناسب اندام دریافت می‌کرد.

نمایندگان این بازیگر به درخواست فوربس برای اظهار نظر پاسخی ندادند.

شوارتزنگر در یک مجموعه مستند نتفلیکسی در سال ۲۰۲۳ در مورد زندگی خود اعتراف کرد که رفتار او «اشتباه» بوده است. لس آنجلس تایمز برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ گزارش‌های متعددی درباره دست‌درازی و آزار جنسی این بازیگر منتشر کرد.

طلاق او از خبرنگار سابق، ماریا شرایور، در سال ۲۰۲۱ نهایی شد.

در حالی که شرایط طلاق آن ها علنی نشده است، فوربس فرض می‌کند که این دو پیش از ازدواج توافقنامه‌ای نداشتند و دارایی‌هایشان را طبق قانون کالیفرنیا ۵۰/۵۰ تقسیم کردند.

اگر آنها یک قرارداد پیش از ازدواج منعقد می کردند، شوارتزنگر ممکن بود تقریباً دو برابر ثروت فعلی اش را داشته باشد.

آرنولد شوارتزنگر که یکی از پردرآمدترین و پرکارترین ستارگان هالیوود در تمام دوران است، در طول سه دهه ۱۳ فیلم ساخته که هر کدام بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در گیشه فروش داشته‌اند.

شوارتزنگر از همان ابتدا پول خود را به کار انداخت.

او بلافاصله پس از ورود به کالیفرنیا در سال ۱۹۶۸، از بدنسازی، همراه با درآمد اضافی ناشی از فعالیت های جانبی اش برای خرید آپارتمان در سانتا مونیکا استفاده کرد.

شوارتزنگر مدعی است که پیش از بازی در نقش های بزرگ سینمایی در دهه ۱۹۷۰ میلیونر بوده است.

منبع:
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود