بزرگترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۲۴؛ جایگاه ایران کجاست؟ + اینفوگرافیک

بزرگترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۲۴؛ جایگاه ایران کجاست؟ + اینفوگرافیک

با وجود اینکه ایالات متحده قوی ترین نیروی نظامی جهان محسوب می شود، بزرگترین ارتش را از نظر پرسنل ندارد. اینفوگرافیک زیر، ۱۰ کشور برتر را بر اساس پرسنل نظامی تا مه ۲۰۲۴ نشان می دهد که شامل پرسنل فعال و ذخیره و همچنین نیروهای شبه نظامی می شود.

ویتنام، هند و کره جنوبی بزرگترین ارتش ها را دارند

چین بزرگترین ارتش دائمی را با بیش از ۲ میلیون پرسنل فعال دارد. با افزایش هزینه‌های دفاعی طی دهه‌های گذشته، این کشور از نظر تعداد تانک‌ها در رتبه سوم و از نظر تعداد ناوهای هواپیمابر در حال خدمت رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

با این حال، با احتساب پرسنل ذخیره، ارتش چین از ارتش ویتنام، هند، کره جنوبی و روسیه عقب تر است.

نیروهای ویتنام شامل ۶۰۰,۰۰۰ پرسنل فعال و بیش از ۵ میلیون نفر ذخیره هستند. این تعداد نیرو به این دلیل است که ویتنام، مانند ایران، کره جنوبی و اسرائیل، یک سیاست ثابت برای به خدمت گرفتن جوانان برای سربازی دارند.

در این رتبه بندی با توجه به پرسنل نظامی فعال و ذخیره، ایران در جایگاه دهم قرار می گیرد.

جالب اینجاست که تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ منجر به افزایش گسترده تعداد پرسنل نظامی اوکراین شد. پرسنل فعال از حدود ۱۷۰,۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۹۰۰,۰۰۰ نفر افزایش یافت.

علیرغم اینکه ایالات متحده بزرگترین ارتش را ندارد، تقریباً ۴۰ درصد از هزینه های نظامی جهان را به خود اختصاص داده است و مجموع هزینه های آن در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۸۷۷ میلیارد دلار بوده است.

چین با ۱۳ درصد دیگر از هزینه های نظامی جهان با ۲۹۲ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود