لحظه ترسناک باز شدن سقف کابین و تلاش نفسگیر خلبان زن برای کنترل هواپیما + ویدیو

لحظه ترسناک باز شدن سقف کابین و تلاش نفسگیر خلبان زن برای کنترل هواپیما + ویدیو

نادین ملکومیان، خلبان هلندی، به تازگی فیلمی از تجربه دلهره‌آور پرواز آموزشی خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است. این واقعه که چند سال پیش رخ داد، دومین پرواز آکروباتیک نادین بوده است.

در حین پرواز با هواپیمای Extra 330LX، ناگهان سقف کابین خلبان باز شده و می شکند. نادین که هیچ محافظی برای سر و چشم‌هایش نداشته، با باد شدید مواجه شد و به سختی توانست چشمانش را باز نگه دارد. او بعدها اعلام کرد که ۲۸ ساعت طول کشید تا بینایی‌اش به حالت عادی بازگردد.

علی‌رغم شرایط دشوار، نادین با حفظ خونسردی توانست کنترل هواپیما را در دست بگیرد و فرود خود را روی یک مسیر آغاز کند و به طور معجزه آسایی بدون هیچ خراشی، روی باند فرود آید. او پس از فرود، نفس راحتی از سر آسودگی کشیده است.

نادین در پیامی همراه با انتشار این ویدیو، تجربه خود را از این پرواز آموزشی پریشان‌کننده توصیف کرد و گفت که با مشکلات تنفسی و دید محدود مواجه بوده است: «پرواز یک تجربه ناراحت کننده بود، پر از سر و صدا، مشکلات تنفسی و دید محدود. اگرچه به دلیل سر و صدای زیاد، شنیدن آنچه مربی من در رادیو می‌گفت دشوار بود، یک چیزی که بلند و واضح شنیدم این بود که “فقط به پرواز ادامه بده”.»

او همچنین اذعان کرد که این حادثه می‌توانست با بررسی‌های دقیق‌تر قبل از پرواز پیشگیری شود. این خلبان ماهر اعتراف کرده که پین قفل سقف کابین در جای خود قرار نگرفته بوده و او متوجه این موضوع نشده است. همچنین، پرواز بلافاصله پس از بهبودی از کرونا و عدم استفاده از محافظ چشم، شرایط را دشوارتر کرده است.

نادین با انتشار این ویدیو قصد دارد تجربه خود را به عنوان هشداری برای سایر خلبانان به اشتراک بگذارد. او می‌گوید: «به اشتراک گذاشتن آسیب‌پذیری‌هایم در برابر جهانیان آسان نیست، اما متوجه شده‌ام که شفافیت درباره کاستی‌ها و درس‌های آموخته شده چقدر مهم است.»

تجربه نادین نشان می‌دهد که حتی خلبانان ماهر نیز باید همواره هوشیار و دقیق باشند تا از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنند.

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود