اکثریت ایرانیان خارج از کشور در دور اول به سعید جلیلی رای داده‌اند

اکثریت ایرانیان خارج از کشور در دور اول به سعید جلیلی رای داده‌اند

محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور روز سه شنبه با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ۱۳۶ نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، شامل سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشورمان و حضور ایرانیان در انتخابات مرحله نخست، ابراز کرد: در مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری نیز تمهیدات لازم برای اخذ آرا از ایرانیان مقیم خارج از کشور اندیشیده شده است.

وی با ارائه مجموع ۹۷ هزار و ۹۶۷ رأی مأخوذه از حضور ایرانیان خارج از کشور پای صندوق‌های رأی در مرحله نخست انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار داشت: از این آراء ۳۲ هزار و ۵۸۲ رأی مربوط به آقای مسعود پزشکیان ـ ۴۸ هزار و ۴۲ رأی مربوط به آقای سعید جلیلی ـ ۱۳ هزار و ۲۱۵ رأی مربوط به آقای محمدباقر قالیباف و یک‌هزار و ۶۲ رأی مربوط به آقای مصطفی پورمحمدی ثبت شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور آراء باطله را نیز سه‌هزار و ۶۶ رأی اعلام کرد.

اسلامی تأکید کرد: در مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری که روز جمعه ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود نیز تمام شعبی که برای مرحله نخست در خارج از کشور در نظر گرفته شده بودند، با هماهنگی‌های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و تمهیدات ستاد انتخابات کشور فعال هستند و آماده اخذ رأی از ایرانیان خارج کشور می‌باشند.

وی تصریح کرد: در مرحله اول انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری با هماهنگی‌های انجام‌شده حجاج ایرانی مستقر در عربستان سعودی نیز در انتخابات شرکت کردند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: وزارت امور خارجه تعرفه‌های مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی ایران را برای نمایندگی‌های کشورمان ارسال کرده است.

بر اساس تبصره (اصلاحی ۲۶ˏ۱۰ˏ۱۳۹۱) ماده ۱۹ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، رأی‌دهندگان در خارج از کشور در صورت همراه نداشتن شناسنامه و کارت ملی می‌توانند با ارائه گذرنامه معتبر ایرانی، رأی دهند، بنابراین به‌موجب این ماده ایرانیان خارج از کشور می‌توانند در صورت عدم دسترسی به شناسنامه یا کارت ملی از گذرنامه معتبر ایرانی خود برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری استفاده کنند.

منبع: تسنیم
۶ نظر

ورود

 • حاج محمود تیر ۱۳, ۱۴۰۳

  احسنت، تنها راه نجات ایران از این فلاکت فقط انتخاب دکتر جلیلی به عنوان رئیس جمهور می باشد

 • Ramin Bahadori تیر ۱۳, ۱۴۰۳

  همون فک و فامیل و آقازاده های نظام بودن وگرنه عامه ایرانیان خارج اصلا رای ندادن.

 • 🐱Mahdi😼 تیر ۱۳, ۱۴۰۳

  اونا واسه چی نمیان ایران زندگی کنن؟؟؟؟؟

 • میثم تیر ۱۴, ۱۴۰۳

  ما (افراد خارج از کشور) به جلیلی رای دادیم به چند دلیل: چون ما درآمد دلاری داریم و می دانیم که جلیلی بیاد مملکت رو نابود می کنه و ارزش ریال میاد پایین و ما که دلار داریم ارزش دلارمون نسبت به ریال بیشتر میشه و ارزش پول بیشتری برای خانوادمون میفرستیم.
  گرفتین ؟

  • ناشناس تیر ۱۴, ۱۴۰۳

   معلومه با هدف جمع کردن رأی برای پزشکیان همچین نظری می‌نویسی و کشور خارجی هم زندگی نمیکنی

   • hg تیر ۱۵, ۱۴۰۳

    افرین،دقیقا