۲۶ چهره مشهور هالیوود که در عین ناباوری تاکنون موفق به کسب جایزه اسکار نشده اند [قسمت اول]

۲۶ چهره مشهور هالیوود که در عین ناباوری تاکنون موفق به کسب جایزه اسکار نشده اند [قسمت اول]

بدون شک در مواردی جوایز اسکار به درستی توزیع نمی شوند چنان که بعضی اوقات بسیاری از بازیگران یا فیلم هایی که استحقاق دریافت جایزه اسکار را ندارند یا دستکم نسبت به بازیگران و فیلم های دیگر شایستگی کمتری دارند، این جایزه را دریافت می کنند. به عبارت دیگر در مواردی بازی های درخشان برخی بازیگران یا فیلم های جالب و قوی یک کارگردان به دلایلی عمدی یا غیر عمدی نادیده گرفته می شوند. برخی نیز نامزد دریافت جایزه اسکار می شوند اما مورد بی مهری داوران قرار گرفته و از رسیدن به آنچه که استحقاق آن را دارند باز می مانند. ممکن است در مراسم اسکار چند روز آینده نیز شاهد این موضوع باشیم.

فهرست بلند بالایی از بازیگران، کارگردانان و عوامل دیگر هالیوود وجود دارند که ممکن است شما فکر کنید دستکم یک جایزه اسکار در کارنامه خود دارند اما در واقع اشتباه می کنید. برخی از آن ها بارها برای دریافت جایزه اسکار نامزد شده اند، برخی چند بار معدود و برخی در کمال تعجب هیچ وقت موفق به نامزدی برای دریافت این جایزه ارزشمند نشده اند. در ادامه متن به تعدادی از بهترین چهره های هالیوود که تاکنون از بردن جایزه اسکار محروم مانده اند اشاره می کنیم.

گلن کلوز (Glenn Close)

glenn-close-w900-h600

foto-glenn-close-en-albert-nobbs-301-w900-h600

بین سال های ۱۹۸۳ تا ۲۰۱۲، کلوز ۶ بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد که آخرین آن ها مربوط به سال ۲۰۱۲ برای فیلم «آلبرت نابز» (Albert Knobbs) بود اما تاکنون موفق نشده که این جایزه را از آن خود کند.

سیگورنی ویور (Sigourney Weaver)

o-SIGOURNEY-WEAVER-facebook-w900-h600

allien-w900-h600

ویور برای بازی در فیلم «بیگانه» “Alien” نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول شد اما نتوانست جایزه را ببرد. وی برای بازی در فیلم «گوریل ها در مه:داستان دیان فوسی» (Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey) نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن و برای فیلم «دختر کارگر» (Working Girl) نیز نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل شد ولی در نهایت نتوانست برنده هیچ کدام از این جایزه ها باشد. ویور خود ادعا کرده است که داوران اسکار “هیچ احترامی” برای فیلم های علمی تخیلی قایل نیستند.

آنِت بنینگ (Annette Bening)

1b34decdbc2186e01dbedfe0ee0858cc-w900-h600

tout-va-bien-the-kids-are-all-right-nic-annette-bening-jules-julianne-moore-the-kids-are-alright-1855848712-w900-h600

او تاکنون سه با نامزد دریافت اسکار شده اما هر بار بازیگر دیگری این جایزه را به دست آورده است. بنینگ آخرین بار برای بازی در فیلم «حال بچه ها خوب است» (The Kids Are Alright) نامزدی اسکار را به دست آورد اما ناتالی پورتمن برای برای نقش آفرینی در فیلم «قوی سیاه» (Black Swan) جایزه اسکار را از چنگ وی در آورد. اما در سال ۲۰۱۷ همه فکر می کردند که بنینگ برای بازی در فیلم «زن قرن بیست و یکم» (۲۰th Century Women) نامزد اسکار خواهد شد که اینطور نبود.

تام کروز (Tom Cruise)

tom-cruise-w900-h600

screen-shot-2014-12-03-at-00-25-18-w900-h600

چه او را دوست داشته باشید و چه نداشته باشید تام کروز چندین نقش آفرینی داشته است که شایسته دریافت جایزه اسکار بوده اند. بازی تحسین برانگیز او در فیلم «ماگنولیا» (Magnolia) نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای او به ارمغان آورد اما در نهایت مایکل کین برای فیلم «قوانین خانه سایدر» (The Cider House Rules) جایزه اسکار را بهخانه برد.

خواکین فینیکس (Joaquin Phoenix)

joaquin-phoenix-w900-h600

tumblr-wy-yiqm-qzoaqio-walk-the-line-5d1985b1dac50c06c2cbb853a7d96cd5-large-1098533-w900-h600

در سال ۲۰۰۶ خواکین فینیکس نتوانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را برای ایفای نقش جانی کَش (Johnny Cash) در فیلم «سر به راه باش» (Walk the Line) به دست آورد و فیلیپ سیمور هافمن برای بازی در نقش ترومن کاپوتی در فیلم «کاپوتی» (Capote) جایزه اسکار را از آن خود کرد. این دو بعدها در سال ۲۰۱۲ در فیلم «استاد» (The Master) با هم به ایفای نقش پرداختند. فینیکس برای این فیلم نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شد اما در مقابل بازی بی نظیر دانیل دی لوییس در فیلم «لینکلن» (Lincoln) شانسی نداشت و جایزه را به دی لوییس واگذار کرد.

راجر دیکینز (Roger Deakins)

RogerDeakins_FDTimes-w900-h600

roger-deakins-w900-h600

راجر دیکینز، استاد بی بدیل حوزه فیلم برداری تاکنون ۱۳ بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده ولی در کمال تعجب تاکنون موفق به دریافت آن نشده است. برای مثال وی برای فیلم های «اسکای فال» (Skyfall)، «کشوری برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men)، «فارگو» (Fargo) و «رستگاری در شاوشنک» (The Shawshank Redemption) نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود. داوران اسکار بدون تردید یک جایزه اسکار به این استاد برجسته فیلم برداری بدهکار هستند.

ویولا دیویس (Viola Davis)

viola-davis-interview-620-w900-h600

viola-w900-h600

این بازیگر برنده جایزه اِمی تاکنون نتوانسته است برنده جایزه اسکار شود اما از سال ۲۰۰۳ تاکنون سه بار برای فیلم های «شک»(Doubt)، «کمک» (The Help) و البته فیلم اخیر خود «نرده ها» (Fences) نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

ویل اسمیت (Will Smith)

will-smith-w900-h600

maxresdefault-w900-h600

با دو بار نامزدی جایزه اسکار، ویل اسمیت هنوز نتوانسته است جایزه اسکار را به چنگ بیاورد. او بخت زیادی برای بردن جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم «علی» (Ali) داشت اما رقابت را به دنزل واشینگتن برای بازی در فیلم «روز تعلیم» (Training Day) واگذار کرد. اگر اسمیت این جایزه را به دست می آورد به دومین بازیگر سیاه پوستی تبدیل می شد که برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شده است. اولین بازیگر سیاهپوستی که این جایزه را بدست آورد سیدنی پورتیه در سال ۱۹۶۴ بود. دیگر نامزدی اسکار اسمیت در سال ۲۰۰۷ و برای بازی در فیلم «در جستجوی خوشبختی» (The Pursuit of Happyness) بوده است.

پل توماس اندرسون (Paul Thomas Anderson)

080208_DD_0584_IMG_FIX_1200x800-w900-h600

Daniel-Day-Lewis-w900-h600

پل توماس اندرسون با ۶ بار نامزدی جایزه اسکار بهترین کارگردانی تاکنون موفق نشده است این جایزه را به دست بیاورد. وی حتی برای فیلم بی نظیر «خون به پا خواهد شد» (There Will be Blood) نیز نتوانست برنده جایزه اسکار شود.

گری اولدمن (Gary Oldman)

gary-oldman-w900-h600

Tinker-Tailor-Soldier-Spy-w900-h600

این بازیگر بریتانیایی فوق العاده تاکنون موفق به کسب جایزه اسکار نشده و تنها یک بار در سال ۲۰۱۲ برای بازی در فیلم «تعمیرکار، خیاط،سرباز، جاسوس» (Tinker, Tailor, Soldier, Spy) نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شده است.

اَیمی آدامز (Amy Adams)

461696933-w900-h600

arrival-amy-adams-jeremy-renner-arr42-w900-h600

ایمی آدامز از لحاظ شایستگی دریافت جایزه اسکار به لئوناردو دی کاپریو شبیه است. دی کاپریو برای بازی در فیلم «بازگشته» (The Revenant) در نهایت توانست بعد از سال ها جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را بدست بیاورد و این موضوع ما را امیدوار کرده که آدامز نیز بعد از ۶ بار نامزدی اسکار بالاخره بتواند این جایزه فاخر را دریافت کند. بازی فوق العاده آدامز در فیلم «ورود» (Arrival) در سال ۲۰۱۶ مورد بی مهری داوران جشنواره اسکار قرار گرفت و اسم وی در میان نامزدهای دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن سال ۲۰۱۷ دیده نمی شود. با این وجود باید به زودی شاهد دریافت جایزه اسکار توسط این بازیگر با استعداد باشیم.

رالف فایِنِس (Ralph Fiennes)

ralph-fiennes-w900-h600

Amon-Goeth-–-Schindlers-List-1993-w900-h600

رالف فایِنِس تاکنون دو بار برای مجموعه فیلم های «هری پاتر» و «فهرست شیندلر» (Schindler’s List) نامزد دریافت جایزه اسکار شده اما هر دو بار دستش از رسیدن به جایزه کوتاه مانده است. گمان می رفت که وی بتواند جایزه اسکار را برای فیلم «فهرست شیندلر» به دست بیاورد اما تامی لی جونز برای بازی در فیلم «فراری» (The Fugitive) این جایزه را کسب کرد.

اِد هریس (Ed Harris)

ed-harris-w900-h600

09a4184ea8b75ae1891d3796e45e8788-w900-h600

اد هریس در دوران بازیگری خود ۴ بار نامزدی دریافت جایزه اسکار را به دست آورده اما هر بار نتوانسته این جایزه را به خانه ببرد. وی آخرین بار ۱۳ سال پیش برای بازی در فیلم «ساعت ها» (The Hours) نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد ولی این جایزه به کریس کوپر برای بازی در فیلم «اقتباس» (Adaptation) رسید.

قسمت دوم این مطلب از طریق این لینک در دسترس شما قرار دارد.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • علیرضا مرداد ۲۵, ۱۳۹۷

    گری اولدمن که امسال اسکار گرفت.