راهکارهایی برای انتخاب رنگ مبلمان در اتاق پذیرایی

راهکارهایی برای انتخاب رنگ مبلمان در اتاق پذیرایی

مبلمان خانه یکی از اثاثیه ی اصلی آن است و هزینه ی قابل توجهی صرف آن می شود، بنابراین باید در انتخاب آن دقت داشته باشیم. از مبلمان خانه مثل هر اتاثیه ی دیگر آن، سال های زیادی استفاده خواهیم کرد. این وسیله می تواند تأثیر زیادی در انتخاب رنگ بقیه ی وسایل اتاق پذیرایی داشته باشد.

از کجا باید شروع کرد؟

اگر می خواهید برای طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی تان دست به کار شوید، می توانید ابتدا مبلمان را انتخاب کنید و بقیه ی چیدمان اتاق پذیرایی را بر اساس آن انجام دهید.

مبلمانی که قرار است منبع الهام شما برای بقیه ی چیدمان اتاق باشد، می تواند پارچه ای لوکس یا طرحی رنگارنگ داشته باشد؛ به این ترتیب مبلمان نقطه ی کانونی در چیدمان فضا خواهد شد.

اگر قصد دارید مبلمان را به اتاقی اضافه کنید که بقیه ی چیدمان آن قبلا انجام شده یا در نظر دارید این وسیله نقشی مکمل در چیدمان اتاق داشته باشد، بنابراین انتخاب رنگ مبلمان اهمیت بسیار زیادی دارد. انتخاب مبلمان برای ترکیب رنگ فعلی اتاق پذیرایی به معنی آن است که می بایست تصمیم بگیرید رنگ مبلمان خنثی باشد یا نقشی تأکیدی در چیدمان شما داشته باشد.

بعضی از طراحان دکوراسیون مبلمان را به رنگ دیوارها انتخاب می کنند تا اتاق بزرگ تر به نظر برسد. اما توجه داشته باشید که اگر مبلمان شما همرنگ دیوارها باشد، تغییر رنگ دیوارها در آینده دشوار خواهد بود. رایج ترین شیوه، انتخاب مبلمانی است که مکمل بقیه ی دکوراسیون اتاق است؛ در حقیقت نه مرکز توجه است و نه با دیوارها استتار شده است. به همین دلیل مبلمانی که رنگ های خنثی دارند اغلب بسیار پرطرفدار هستند.

رنگ مبلمان باید روشن باشد یا تیره؟

بعد از آنکه تصمیم گرفتید مبلمان تان رنگی خنثی داشته باشد یا رنگی تأکیدی، می بایست در مورد روشن یا تیره بودن رنگ آن تصمیم بگیرید. رنگ کف اتاق تأثیر زیادی در انتخاب درست رنگ مبلمان دارد. وقتی مبلمان تان را روی کف اتاق تصور می کنید، باید در نظر بگیرید که آیا روی پارکت های چوبی، سرامیک های سفید یا فرش اتاق، ظاهری برجسته پیدا می کند یا در ترکیب با آن ها در عمل ناپدید می شود.

به دلیل آنکه مبلمان وسیله ی بزرگی است و بخش زیادی از آن را پارچه تشکیل می دهد بنابراین مبلمان نقش مهمی در روشنایی اتاق دارد. یکی از ترفندهایی که می توانید برای تشخیص مناسب بودن رنگ مبلمان انجام دهید این است که پارچه ای به رنگ مورد نظرتان را روی مبلمان فعلی تان بیندازید. این کار به شما کمک می کند متوجه شوید رنگ مورد نظرتان چطور به نظر خواهد رسید و آیا برای اتاق خیلی روشن یا خیلی تیره نیست.

اگر مبلمان تیره را در اتاقی بگذارید که کف آن تیره است، در حقیقت مبلمان ناپدید خواهد شد. اما اگر می خواهید این کار را انجام دهید باید تلاش کنید مبلمان را برجسته کنید. استفاده از مبلمان تیره با پایه های چوبی یا فلزی می تواند یک فضای بصری میان مبلمان و کف خانه به وجود آورد. اگر فرشی با رنگ روشن تر را در زیر و مقابل مبلمان قرار دهید، رنگ های تیره از یکدیگر تفکیک و رنگ مبلمان برجسته می شود. اگر میز مبلمان  را از چوبی به رنگ روشن یا از جنس فلز انتخاب کنید، با این کار هم می توانید به برجسته شدن مبلمان نسبت به کف اتاق کمک کنید.

استفاده از مبلمان روشن هم دشواری های دیگری دارد. بزرگ ترین مشکل مبلمان روشن، کثیف شدن و کهنگی آن است. پیش از آنکه مبلمانی سفید یا رنگ روشن انتخاب کنید، درباره ی شکل استفاده از اتاق پذیرایی تان واقع بین باشید. اگر فرزندتان کوچک است یا حیوان خانگی دارید، احتمالا مایل نخواهید بود مبلمان تان سفید رنگ باشد.

اما اگر با وجود فرزند یا حیوان خانگی هم تصمیم دارید رنگ مبلمان تان روشن باشد، استفاده از رومبلی های قابل شستشو شیوه ی مناسبی است.

 نکاتی درباره ی رنگ مبلمان

بعد از آنکه درباره ی روشن یا تیره بودن رنگ مبلمان جدیدتان تصمیم گرفتید، وقت آن است که به رنگ آن فکر کنید. مبلمانی که رنگ خنثی دارند انتخاب پرطرفداری هستند چون چیدمان محیط اطراف آن ها کار ساده ای است و بنابراین سال ها می توان از آن ها استفاده کرد.

رنگ های خنثی شامل بژ، خاکستری، قهوه ای مایل به خاکستری (taupe) و کرم هستند. ترکیب یک پارچه ی بژ و مات با بقیه ی رنگ های محیط اطراف آن ممکن است خسته کننده باشد، اما پارچه ی بژی که بافت ویژه ای دارد می تواند بدون نیاز به اضافه کردن رنگی جدید ایجاد جذابیت کند.

مبلمانی که رنگ خنثی دارند اگرچه بی سر و صدا مکمل بقیه ی چیدمان اتاق می شوند اما می توانند کماکان شیک و جذاب باشند.

هر مبلمانی با هر رنگی را می توانید به زیبایی در اتاق مورد نظر خود بگنجانید به شرط آنکه رنگ مبلمان را به عنوان یکی از موارد ترکیب رنگ چیدمان تان در نظر بگیرید.این به معنی اضافه کردن لوازم یا طرح هایی همرنگ مبلمان است تا رنگ آن را به نقاط دیگر اتاق گسترش دهید. با تکرار رنگ پارچه ی مبلمان در نقاط مختلف برای ایجاد تأکید، می توانید در چیدمان اتاق تعادل به وجود آورید.

منبع: thespruce
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود