راهنمای جامع ثبت نام و شرکت در آزمون زبان وزارت بهداشت: MHLE

تفاوت MHLE با IELTS و TOEFL

راهنمای جامع ثبت نام و شرکت در آزمون زبان وزارت بهداشت: MHLE

آیا شما قصد شرکت در آزمون زبان انگلیسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (MHLE) دارید؟ روش آماده سازی برای این آزمون مهم داخل را  می دانید؟  این گفتار  شما را با اطلاعات خوبی  آشنا میکند.

بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در سراسر جهان، برای پذیرش داوطلبان به تحصیل در رشته های مختلف، در صورتی که زبان تدریس، زبان انگلیسی باشد، معیاری را برای بررسی سطح زبان انگلیسی داوطلبان (English language proficiency) در نظر می گیرند تا سواد داوطلبان را برای تحصیل در رشته هایی که به زبان انگلیسی برگزار می شود ارزیابی کنند.

داستان MHLE, IELTS,  TOEFL, GRE

برای این کار، بهترین راه حل، استفاده از مدارک بین المللی و معتبر و معروف زبان مانند: PTE-IELTS-TOEFL و آزمون کمبریج است. در واقع اگر شما بتوانید در آزمون های بین المللی منتهی به اخذ ۳  مدارک فوق شرکت کنید و نمرات لازم را بر اساس نمرات اعلامی دانشگاه (Minimum score requirement) کسب کنید، یکی از شرایط مهم ورود به دانشگاه ها را بدست آوردید. مثلا برای ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه های انگلیسی زبان، آیلتس ۵.۵ و تافل اینترنتی ۷۵ و برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، معمولا آیلتس ۶.۵ از ۹ و تافل اینترنتی ۸۵ از ۱۲۰ درخواست می شود.

حال اگر بخواهید در دانشگاه های آمریکای شمالی تحصیل کنید، علاوه بر مدرک زبان، مدرک دیگری به نام GRE یا GMAT هم مورد نیاز است که باید ضمیمه application خود بکنید. البته این دو مدرک فقط برای دانشگاه های ایالات متحده بوده و برای اپلای دانشگاه های اروپایی و آسیایی و حتی کانادایی برای مقطع ارشد، دکترا و پسا دکترا، چنین مدارک استعداد تحصیلی نیاز نیست.

در ایران، مدتی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، آزمون های اختصاصی و ملی زبان را برای پذیرش داوطلبان جهت رشته های مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور برگزار می کنند. مثلا وزارت علوم، آزمون زبان MSRT را برگزار می کند و وزارت بهداشت نیز آزمون زبان MHLE.

در گفتار امروز شما را با ثبت نام و جزییات شرکت در آزمون زبان MHLE که توسط وزارت بهداشت برگزار می شود و برای سنجش سطح زبان علاقمندان به شرکت در دوره های دکترای تخصصی پزشکی و پیرا پزشکی (غیر مهندسی) است ، آشنا میکنیم.

با ما همراه باشید.

داستان MHLE

این کلمه عجیب، مخفف Ministry Health Language Examination است که برای سنجش سطح زبان و سواد زبان انگلیسی متقاضیان تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و پیرا پزشکی در دانشگاه های و مراکز آموزش عالی پزشکی داخل کشور برگزار می شود. یعنی اگر قصد شرکت در مقطع دکترای تخصصی پزشکی را دارید، بایستی خود را برای شرکت در این آزمون و کسب حداقل نمره اعلامی آماده کنید.

گفتنی است، شاخه های زیر گروه علوم پزشکی نیز می بایست نمره قبولی در این آزمون را جهت شرکت در دوره دکترای تخصصی در اختیار داشته باشند. مدارک کسب شده در این آزمون، معمولا در هنگام مصاحبه دکترا و یا پیش از برگزاری آزمون جامع دکترا، توسط کلیه دانشگاه های علوم پزشکی قابل پذیرش بوده و اعتبار دارد.

اگر قصد دارید تا از بورسیه های رسمی دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور استفاده کنید، اخذ این مدرک زبان الزامی خواهد بود. اعتبار مدرک اخذ شده ۲ سال است و شما بایستی از زمان اعتبار آن برای قبولی یا شرکت در آزمون تخصصی دکترا پزشکی استفاده کنید.

ثبت نام در آزمون

داوطلبان ثبت نام در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و حتی دکترا در علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی، زبان های خارجی و هنر معمولا به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه میکنند. اما برای شرکت در دوره های تخصصی پزشکی و همچنین شرکت در آزمون زبان مربوطه، می بایست به سایت مرکز سنجش وزارت  بهداشت که متعلق به وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی کشور است مراجعه نمود.

این سایت یکی از سایت های پر مراجعه برای دانشجویان پزشکی در کشور محسوب می شود. آخرین اطلاعیه های مبنی بر اعلام اسامی قبول شدگان رشته های پزشکی و پیزا پزشکی تخصصی دانشگاه ها و همچنین مشخصات تکمیل ظرفیت و شرایطی که استعدادهای درخشان برای تحصیل در رشته های پزشکی دارند در این سایت در دسترس خواهد بود.

ظرفیت ثبت نام در این آزمون محدود است و بایستی در زمان مشخص، نسبت به ثبت نام اقدام و با دریافت کارت اینترنتی، در آزمون مقرر شرکت نمایید. این آزمون معمولا هر شش ماه یکبار برگزار می شود و مستقیم توسط وزارت بهداشت در تهران مدیریت می شود و مانند آیلتس و تافل، سنترهای مختلفی در سراسر ایران  ندارد. البته در سالهای اخیر شاهد برگزاری آزمون ام اچ ال ایی در استان های شیراز و تبریز و اصفهان بودیم.

برای ثبت نام، می بایست اطلاعات هویتی خود را وارد کرده و کد کاربری و رمز عبور دریافت کنید. در اختیار داشتن پست الکترونیک معتبر برای دریافت تاییدیه ورود الزامی است.

زمان اعلام نتایج آزمون MHLE

نتایج آزمون در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت اعلام می شود. با مراجعه به ایندکس این سایت، در جریان زمان اعلام نتایج آزمون قرار خواهید گرفت. سپس میتوانید به پروفایل خود مراجعه و نسبت به نمره کسب شده ، اطلاع حاصل کنید. معمولا حداکثر تا ۱ هفته پس از برگزاری آزمون،‌نتایج بر روی پرتال اعلام می شود. اگر به قسمت آزمون زبان MHLE مراجعه کنید، اطلاعات بیشتری را دریافت خواهید کرد. در قسمت SHOW EXAM RESULT میتوانید نتایج را مشاهده کنید.

برای اینکه دانشگاه ها متوجه شوند که نمره اعلامی شما در آزمون MHLE صحیح است، می توانند به بخش CHECK CERTIFICATION VALIDITY رجوع کرده و با طی مراحلی که ذکر شد از اعتبار کارنامه داوطلبان مطلع شوند.

آزمون MHLE چه محتوایی دارد؟

اگر قصد شرکت در آزمون تخصصی زبان پزشکی وزارت بهداشت را دارید، باید مطلع باشید که این آزمون همواره ۱۰۰ سوال ۴ گزینه ای را در اختیار داوطلب قرار می دهد. این آزمون همچون آیلتس و تافل نمره منفی ندارد. اما همانند این آزمون، ۴ بخش دارد ولی ۴ مهارت شنیداری، گفتاری ، نوشتاری  و درک مطلب را ارزیابی نمی کند و فقط مهارت شنیداری و درک مطلب را می سنجد. بخش گرامری آن شبیه تافل است.

۴ مهارت داوطلب در زبان انگلیسی را مورد سنجش قرار می دهد.

 • قسمت شنیداری: ۳۰ سوال

در این قسمت، مکالمه هایی با لهجه آمریکایی را بین یک یا چند نفر در موضوعات مختلف شاهد هستیم که داوطلب می بایست به محض شنیدن مکالمه، به سوالات ۴ گزینه ای مطرح شده پاسخ و گزینه صحیح را انتخاب کند. برای کسب نمره خوب در این قسمت، باید ۲ کار انجام دهید. یکی تقویت زبان انگلیسی خود و دیگری تقویت مهارت LISTENING و انتقال مطلب از ذهن به کاغذ و انتخاب گزینه درست که نیازمند مهارت تست زنی و مطالعه و تمرین بسیار است.

 • قسمت درک مطلب: ۳۰ مطلب

این قسمت نیازمند تمرکز و دایره واژگان خوب در عرصه های پزشکی و غیر پزشکی است. ۴ متن آکادمیک مطرح می شود که شما بایستی با توجه به متن ارایه شده، به سوالات پاسخ دهید.

 • قسمت واژگان: ۲۰ سوال

برای موفقیت در این قسمت، دایره واژگان خود را با مطالعه زیاد و مطالعه متون در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست، اقتصادی و هنری و پزشکی افزایش دهید. البته مترادف شناسی در حوزه پزشکی برای کسب نمره حداکثری در این بخش، اهمیت دارد.

 • قسمت گرامر: ۲۰ سوال

این بخش نیازمند تسلط به گرامر زبان انگلیسی است.

فرق آزمون MHLE با آزمون MSRT چیست؟

آزمون MHLE با آزمون MSRT یک فرق اساسی دارد. آزمون اول توسط وزارت بهداشت برگزار می شود و متولی ان نهاد پزشکی کشور است، اما آزمون MSRT توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری (نهاد غیر پزشکی حاکمیتی) برگزار می شود. آزمون MHLE فقط مختص به داوطلبان شرکت کننده در رشته های تخصصی پزشکی است و ارتباطی به رشته های علوم انسانی یا مهندسی ندارد.

در آزمون MHLE ، محتوا و سیستم نمره دهی تقریبا یکسان است و نسبت به آزمون MSRT، سوالات و تم موضوعات، پزشکی است. در واقع مفاهیم و موضوعات در حوزه پزشکی بوده در حالی که MSRT همچون آیلتس، عمومی تر است. آزمون MHLE تنها ۲ بار در سال برگزار می شود، اما آزمون MSRT بیش از ۱۰ بار در سال برگزار می شود.

پرسش و پاسخ برای شرکت در آزمون MHLE

۱-برای موفقیت در آزمون MHLE چه باید کرد؟

پاسخ: این سوال بسیاری  از شرکت کنندگان در این آزمون تخصصی زبان رشته های تخصصی پزشکی در داخل کشور است. برای موفقیت در هر آزمون زبان مثل MHLE، بایستی دانش زبان انگلیسی شما در سطح قابل قبولی باشد. یعنی در حد آیلتس آکادمیک ۶.۵ از ۹. یعنی شما از نظر گرامر، درک مطلب و مهارت شنیداری ، ظرفیت خوبی در فهم موضوعات گوناگون و تحلیل آن باشید. برای این موفقیت، بایستی دایره واژگان خوب داشته باشید. نمی شود شما سطح گرامر خیلی خوب داشته باشید و خیلی خوب مقاله بنویسید، اما واژگانی که می دانید ضعیف و محدود باشد. پس نخستین گام برای افزایش موفقیت در آزمون، ارتقای دایره واژگان است. چون آزمون به صورت تخصصی برای دانش آموختگان پزشکی برگزار می شود، مرور کلمات تخصصی دوره پزشکی و مترادف ها و کاربرد آن ها در جملات، ضروری است.

برای این کار باید وقت بگذارید و نمونه سوالات دورههای گذشته را مرور کنید.

۲-در بخش شنیداری چه راهکارهایی برای توسعه مهارت شنیداری دارید؟

پاسخ: ممتحین آزمون هایی مانند آیلتس و تافل که بخش LISTEINING در آنجا برگزار می شود، به داوطلبان برای تقویت مهارت شنیداری توصیه میکنند تا میتوانند، گوش خود را معرض مکالمه های عمومی و تخصصی زبان انگلیسی قرار بدهند تا گوش و ذهن، با تلفظ کلمات با لهجه های مختلف و معنی آنها آشنا شود. راهی جز تکرار، تمرین و تکرار برای تقویت مهارت شنیداری نیست.

تقویت مهارت شنیداری به صورت ضربتی امکان ندارد. یعنی شما نمیتوانید مهارت شنیداری را ظرف ۲ هفته از ۱۰ درصد به ۵۰ درصد برسانید! چرا که مهارت شنیداری، در کنار خوش گوش کردن، نیازمند دایره واژگان و مدام گوش کردن فایل های موسیقی، فایل های ویدیویی مستندهای مختلف ، گوش کردن اخبار انگلیسی، دیدن فیلم ها و امثالهم است و زمان بر است.

از فایل هایی که در اینترنت برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی ارائه شده است استفاده کنید.

۳-آیا مدرک زبان MHLE جایگزین مدرک آیلتس و تافل برای تحصیل در خارج از کشور است؟

پاسخ . خیر. اعتبار این مدرک تنها برای ورود به مقطع تخصصی پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های مرتبط با وزارت بهداشت ایران است و در خارج از کشور اعتباری ندارد.

۴-حداقل نمره قبولی در آزمون چند است؟

پاسخ: پاسخ صحیح به حداقل ۵۰ درصد سوالات آزمون مورد انتظار است. اگر داوطلبی نتواند به نیمی از سوالات پاسخ صحیح بدهد، سطح زبان خوبی ندارد و باید با تمرین و ممارست بیشتر، خود را برای شرکت در آزمون ۶ ماهه آینده آماده کند و مهارت تست زنی خود را در مدت زمان برگزاری آزمون ارتقا دهد.

۵-آیا متقاضیان تحصیل در دوره دکترای تخصصی اعزام به خارج از کشور می بایست در این آزمون شرکت کنند؟

پاسخ. منحصرا داوطلبان شرکت در دوره های دکترای تخصصی پزشکی اعزام به خارج از کشور بایستی نمره قبولی در آزمون را بر اساس معیارهای اعلامی وزارت بهداشت کسب کنند.

۶-شرایط شرکت در آزمون MHLE چیست؟

پاسخ: دانشنامه کارشناسی ارشد در رشته های مربوط به پزشکی و پیرا پزشکی یا دکترای حرفه ای پزشکی- دندان پزشکی و داروسازی-دامپزشکی و یا علوم آزمایشگاهی، برای شرکت در این آزمون الزامی است.

۷-من مدرک معادل کارشناسی ارشد دارم. مجاز به ثبت نام هستم؟

پاسخ. خیر.

۸-من مشغول به تحصیل دور دوره دکترای تخصصی (دستیاری) هستم. میتوانم دوباره در آزمون شرکت کنم؟

پاسخ. خیر.

۹-آیا برای دریافت امکانات مادی و معنوی دانشگاه ها برای کسب فرصت های مطالعاتی در خارج از کشور، شرکت در آزمون نیاز است؟

پاسخ . بله

۱۰-بهترین منابع برای آمادگی در آزمون MHLE چیست؟

پاسخ. بهترین منابع را کسانی که در آزمون دوره های قبلی نمرات خوبی کسب کرده اند میتوانند به شما معرفی کنند. البته چون سطح زبان انگلیسی پزشکی افراد در حوزه بهداشتی  وسلامت متفاوت است، نیاز است بر اساس سطح زبان خود و بازه زمانی برای امادگی در آزمون، از منابع سطوح مختلف استفاده کنید.

طراحان سوالات زبان انگلیسی تخصصی پزشکی در این آزمون، معمولا از متون ژورنال های تخصصی پزشکی با IMPACT FACTOR بالا استفاده می کنند و البته فهم سوالات زبان کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نیز  میتواند یک منبع ارزنده باشد.

توصیه میکنیم این منابع را در نظر داشته باشید:

 • TOEFL PREPRATION KIT
 • BARRON’S (HOW TO PREPARE FOR TOFEL)
 • LONGMAN
 • ۵۰۴ ESSENTIAL GUIDE FOR TOEFL
 • PREPRATION FOR THE PAPER TESTS
 • مقالات رایگان قابل دانلود سایت معتبر پزشکی PUBMED

۱۱- چگونه میتوان نمره تضمینی در آزمون زبان MHLE بدست آورد؟

پاسخ: در هیچ آزمون زبان انگلیسی، تضمین نمره غیر ممکن است و اگر در سایت ها و اگهی ها، با چنین مواردی مواجه شدید، مراتب را به پلیس سایبر استان محل سکونت یا وزارت بهداشت اطلاع دهید.

همواره فرصت های تحصیلی و بورس و آزمون در داخل و خارج از کشور را با روزیاتو دنبال کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • سامان خرداد ۱۸, ۱۳۹۷

  سلام. دوستان من خودم منابع استاد مهرداد زنگیه وندی رو مطالعه کردم، بسیار جامع و جمع و جور هستن. خیلی از دوستان هم نتیجه گرفتن. نمونه سولات آزمون رو هم با پاسخ تشریحی دارند. بنظرم از هر نظر کامل هستند.
  خواستم فقط تجربه خودم رو با دواطلبان آزمون mhle در میان بگذارم.
  یاعلی

 • فریده مهر ۱۶, ۱۳۹۷

  من لینک ثبت نام برای ایجاد پروفایل را یدا نمیکنم. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون