با ۱۰ شهری در سراسر دنیا آشنا شوید که اسامی یکسانی دارند

با ۱۰ شهری در سراسر دنیا آشنا شوید که اسامی یکسانی دارند

در سراسر دنیا شهرهای زیادی وجود دارند که اسامی یکسانی دارند. گاهی ارتباطی بین این شهرها وجود دارد. برای مثال، نام شهر سنت پترزبورگ در ایالت فلوریدای امریکا را از روی این شهر مشهور کشور روسیه انتخاب کردند. اما گاهی هم این شباهت اسمی تنها یک اتفاق تصادفی بوده است. برای مثال، ۸۸ شهر در امریکا وجود دارد که نام همه ی آن ها واشنگتن است. در حقیقت امریکایی ها نام رئیس جمهور پیشین خود را برای شهرهایشان انتخاب کرده بودند اما ارتباط مستقیمی بین این شهرها وجود ندارد.

در ادامه نگاهی می اندازیم به ۱۰ شهر در سراسر دنیا که اسامی یکسانی دارند.

۱- ممفیس در مصر – ممفیس در ایالت تنسی امریکا
ارتباط بسیار جالبی میان این شهر باستانی در مصر و محل تولد ژانر موسیقی راک اند رول در ایالت تنسی وجود دارد. پایه گذاران شهر ممفییس ایالت تنسی تصمیم گرفتند نام شهر باستانی کشور مصر را بر روی این شهر بگذارند چون هر دوی این شهرها بر روی شاخه های رودهای معروف نیل و می سی سی پی واقع شده بودند.
۲- ملبورن در ایالت فلوریدای امریکا – ملبورن در استرالیا
اگرچه هر دوی آن ها شهرهایی ساحلی با سواحلی زیبا هستند، اما در ملبورن فلوریدا هرگز از عبارت «سلام رفیق» (G’day mate) که اصطلاحی رایج در میان استرالیایی ها است استفاده نکنید چون بدون شک تمسخر خواهید شد!
۳- لبنان در ایالت نیوهمپشایر امریکا – کشور لبنان
در امریکا ۴۷ شهر مختلف به نام لبنان وجود دارد و جالب آنکه این اسم از روی کشور لبنان برای آن ها انتخاب نشده. لبنان در حقیقت یکی از اسامی موجود در کتاب انجیل است و از آنجایی که پایه گذاران اولیه ی کشور امریکا بسیار مذهبی بودند، بسیاری از شهرهای امریکا به این اسم نامگذاری شدند. اولین شهر امریکا که لبنان نام گرفت در ایالت کنتیکت و در دهه ی ۱۷۰۰ میلادی بود.
۴- گلاسگو در اسکاتلند – گلاسگو در ایالت مونتانای امریکا
نام شهر گلاسگوی ایالت مونتانا از روی این شهر مشهور در کشور اسکاتلند انتخاب شد، اما شباهت زیادی میان این دو شهر وجود ندارد. گلاسگوی ایالت مونتانا شهر کوچکی است که به مزرعه ها و تپه های کوتاهش شهرت دارد، در حالی که گلاسگوی اسکاتلند یک شهر بزرگ تجاری و صنعتی با جمعیتی بیش از ۶۰۰ هزار نفر است.
۵- اسپرینگفیلد در ایالت نیوجرسی امریکا، اسپرینگفیلد در ایالت ایلینویز امریکا
در امریکا ۴۱ شهر مختلف با نام اسپرینگفیلد وجود دارد و این دومین نام رایج در میان شهرهای بزرگ و کوچک امریکا است. رتبه ی اول به نام واشنگتن اختصاص دارد.
۶- گرانادا در اسپانیا – جزیره ی گرنادا
اگرچه جزیره ی دریای کارائیب و شهر مشهور کشور اسپانیا نام یکسانی دارند، اما تلفظ آن ها متفاوت است. این نامگذاری انتخاب هوشمندانه ی کاشفان اسپانیایی ای بوده که برای اولین بار در این جزیره ساکن شدند.
۷- پاریس در فرانسه – پاریس در ایالت تگزاس امریکا
اگرچه می توانید برج ایفل را در شهر پاریس ایالت تگزاس ببینید اما احتمالا آن چیزی که به دنبالش بودید نیست چون برج ایفل ایالت تگزاس، یک کلاه کابویی قرمز رنگ روی نوک خود دارد و البته قطعا به بزرگی برج اصلی نیست.
۸- بورلی هیلز در ایالت کالیفرنیای امریکا – بورلی هیلز در ایالت تگزاس امریکا
این دو شهر با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. یکی از آن ها به نور آفتاب، حضور سلبریتی ها و عمارت های ویژه اش مشهور است، اما دیگری یک شهر معمولی است.
۹- مسکو در روسیه – مسکو در ایالت کانزاس امریکا
ساکنانی که شهر مسکوی ایالت کانزاس را پایه گذاری کردند نام این شهر را از روی پایتخت کشور روسیه انتخاب نکردند. این اتفاق در حقیقت نتیجه ی سوء تفاهم یک کارمند اداره ی پست در واشنگتن بود. تصمیم بر آن بود که این شهر به افتخار لوییز دِموسکوسو کاشف اسپانیایی، موسکو (Mosco) نامگذاری شود. اما زمانی که مدارک ثبت شهر به واشنگتن رسید، آن کارمند با تصور اینکه املای کلمه اشتباه است، یک حرف W به انتهای آن اضافه کرد.
۱۰- ناپلز در ایتالیا – ناپلز در ایالت فلوریدای امریکا
در دهه ی ۱۸۸۰ وقتی شهر ناپلز ایالت فلوریدا در حال ساخت بود، مدیر یک روزنامه ی محلی این شهر را به زیبایی خلیج ناپلز ایتالیا توصیف کرد. اگرچه این توصیف کنایه ای ظریف به شهر زیبای ایتالیا به نظر می رسد، اما درواقع هدف از آن توصیف زیبایی شهر به شکلی بود که سازندگان بزرگ را به این منطقه جذب کند و البته این هدف محقق شد. این نام روی شهر باقی ماند و ناپلز ایالت فلوریدا به یکی از ثروتمندترین شهرهای امریکا تبدیل شد.

منبع: businessinsider
۴ نظر

ورود

 • یحیی اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷

  ۱- کاشان ایران و کاشان چین
  ۲- اگه لبنان ۴۷ و اسپرینگفیلد ۴۱ بار استفاده شدن و واشنگتن اوله چطور اسپرینگفیلد میشه دوم پس لبنان چی میشه؟

 • Emad اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷

  میامی سمنان.میامی امریکا

 • محمد رضا مهر ۱۰, ۱۳۹۷

  مشهد ایران و مشهد اسرائیل

 • Mahsa شهریور ۲۴, ۱۳۹۸

  به نظر من شهر میامی تو امریکا و شهر میامی تو ایران هم اضافه کنید
  شهر میامی در استان خراسان رضوی قرار دارد