با ۱۳ مورد از مرگبارترین جاذبه های گردشگری دنیا آشنا شوید

با ۱۳ مورد از مرگبارترین جاذبه های گردشگری دنیا آشنا شوید

شاید بعضی از ما ترجیح بدهیم تعطیلات خود را با سفر به مکانی آرامش بخش سپری کنیم. اما کسانی هم وجود دارند که به دنبال تجربه ی هیجان و حتی ترس در تعطیلات خود هستند. در سراسر دنیا جاذبه های گردشگری بسیار خطرناکی وجود دارد که هر ساله گردشگران زیادی را به دلیل همین ویژگی و هیجانی که می بخشند به خود جذب می کنند.

در ادامه به ۱۳مورد از خطرناک ترین و مرگبارترین جاذبه های گردشگری سراسر دنیا می پردازیم.

۱- قله ی هف دام- ایالت کالیفرنیا، پارک ملی یوسمایت

قله ی ۱۵۲۴ متری «هَف دام» دشوارترین مسیر پیاده روی را در دره ی یوسمایت دارد و ۱۲۲ متر انتهایی مسیر صعود به آن پرخطر ترین بخش آن است. این قله تقریبا شکلی عمودی دارد و اگرچه کابل های فلزی نردبان مانندی در آن جا تعبیه شده تا به کوهنوردان کمک کند بدون تجهیزات مخصوص صخره نوردی به قله صعود کنند، اما سقوط از آن مرگبار خواهد بود. این قله ی مرگبار در زمان وقوع رعد و برق مانند یک میله ی صاعقه گیر عظیم عمل می کند، به طوری که در سال ۱۹۸۵، پنج دوست که به این قله رفته بود دچار صاعقه شدند؛ ۲ نفر از آن ها فوت شدند و ۳ نفر دیگر آسیب دیدند.

۲- صخره های موهر- ایرلند

صخره های موهر که چشم اندازی نفس گیر رو به جزایر آرن و خلیج گالوی دارد، یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ایرلند است. با این حال، این صخره ها یکی از خطرناک ترین مناطق گردشگری دنیا به شمار می رود و یک قدم اشتباه در لبه ی این پرتگاه می تواند منجر به سقوط از ارتفاع ۲۱۳ متری آن به درون اقیانوس اطلس شود. امن ترین راه برای تماشای زیبایی های این پرتگاه از طریق مسیر رسمی یا یکی از سه سکویی است که برای تماشای گردشگران در نظر گرفته شده است.

۳- مسابقه ی گاو بازی- اسپانیا، پامپلونا

هر ساله هزاران گردشگر به شهر پامپولانا سفر می کنند تا با حضور در نمایش گاو بازی هیجان زیادی را تجربه کنند. جالب آنکه، از سال ۱۹۲۴ تاکنون تنها ۱۵ نفر در این فستیوال بر اثر حمله ی گاوها جان خود را از دست داده اند. اگرچه تعداد کسانی که در اثر حمله ی گاوها یا لگدمال شدن در زیر جمعیت مجروح شده اند بیشتر است اما خوشبختانه همچنان آمار پایینی دارد. برای آنکه تصور دقیق تری از این موضوع پیدا کنید، باید بدانید که احتمال آنکه یک فیلمنامه ی ساخته نشده تبدیل به یک فیلم شود با احتمال جراحت در اثر دویدن با گاوهای این نمایش برابر است.

۴- قله ی اورست، نپال

بلندترین قله ی جهان هر ساله نزدیک به ۱۲۰۰ کوهنورد را به خود جذب می کند. با این حال، تنها نزدیک به نیمی از آن ها موفق به فتح این قله می شوند و تعداد کمی نیز در مسیر صعود به آن جان خود را از دست می دهند. در سال ۲۰۱۷، شش نفر در این کوهستان جان خود را از دست دادند و به این ترتیب مجموع آمار رسمی کشته شدگان اورست به حدود ۳۰۰ نفر رسید. سرمای شدید، سقوط از ارتفاع و دیگر مشکلات جسمانی، عوامل وقوع مرگ در اورست هستند.

۵- استخر شیطان- زامبیا

در ماه های خشک تر سال، آب رودخانه ی زامبزی به میزان چشمگیری کاهش می یابد و عمق بسیار زیاد استخر شیطان را از لبه ی آبشار ویکتوریا (بلندترین آبشار دنیا) نشان می دهد. با این حال، تنها در ماه های گرم سال می توان وارد آب های آن استخر شیطان شد و خارج از این ماه ها، ورود به آب منجر به مرگ خواهد شد.

۶- پل تریفت- سوییس

پل تریفت سوییس امن تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. این پل مدرن، به تقلید از پل های ریسمانی نپال، در سال ۲۰۰۹ با استفاده از فولاد و چوب مقاوم ساخته شد. این پل که در ارتفاع ۹۱ متری واقع شده و بیشتر از ۱۷۰ متر طول دارد، یکی از بلندترین و مرتفع ترین پل های معلق پیاده روی در کوهستان است و بعد از طی کردن مسیری طولانی از طریق سه تله کابین می توان به محل این پل رسید.

۷- ساحل نیو اسمیرنا- ایالت فلوریدا

ساحل نیو اسمیرنا در ناحیه ی ولوشا، روزانه صدها نفر را به خود جذب می کند و هر چه تعداد کسانی که به داخل آب می روند بیشتر باشد، احتمال حمله ی کوسه ها بیشتر می شود. به همین دلیل است که ناحیه ی ولوشا را پایتخت حملات کوسه ها در دنیا می دانند، به طوری که در سال ۲۰۱۷، نه مورد حمله ی کوسه در آب های این منطقه گزارش شد. با وجود این، بد نیست بدانید که احتمال مرگ در اثر برخورد صاعقه ۳۰ برابر بیشتر از احتمال مرگ بر اثر حمله ی کوسه ها است.

۸- آتشفشان ویلاریکا- شیلی

سفر به یک آتشفشان فعال همیشه با کمی خطر همراه است. در سال ۲۰۱۷، زمانی که گردشگران تازه به قله ی ویلاریکا رسیده بودند، آتشفشان شروع به فوران کرد. خوشبختانه فوران آتشفشان مختصر بود و کسی آسیب ندید. با این حال، یک شرکت توریستی برای کسانی که مایلند این آتشفشان را از نزدیک ببیند، امکان تجربه ی بانجی جامپینگ از داخل یک هلیکوپتر به درون دهانه ی آتشفشان را فراهم کرده است.

۹- پارک ملی یلوستون- امریکا

مسئولان پارک ملی یلوستون به گردشگران هشدار داده اند که در حین پیاده روی، اردو زدن یا گردش در نقاط دیگر پارک، آمادگی مواجهه با خرس ها را داشته باشند (در هر صورت این گردشگران هستند که وارد محل زندگی آن ها شده اند!). با این حال، احتمال آنکه مواجهه با خرس های گریزلی منجر به درگیری با این حیوانات شود بسیار کم است. با توجه به آنکه از سال ۱۹۸۰ تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از پارک یلوستون دیدن کرده اند، احتمال صدمه دیدن توسط یک خرس در این پارک، ۱ در ۲/۷ میلیارد است.

۱۰- دره ی مرگ- ایالت کالیفرنیا

از دست رفتن آب بدن خطری همیشگی برای گردشگران دره ی مرگ است. این دره گرم ترین، خشک ترین و کم ارتفاع ترین پارک ملی دنیا است. انجام اقدامات پیشگیرانه مثل نوشیدن روزانه یک گالون آب، پرهیز از پیاده روی در گرما و دور نشدن از جاده های ساخته شده، در همه ی مواقع سال توصیه می شود و محتص به روزهای تابستان که دمای هوا به بیش از ۴۹ درجه ی سانتیگراد می رسد نیست. علیرغم بالا بودن دمای هوا در این منطقه، آمار مرگ و میر بر اثر تصادف خودروها بیشتر از مرگ و میر ناشی از گرمای هوا است.

۱۱- چرنوبیل- روسیه

احتمالا تصور نمی کنید که محل یک فاجعه ی هسته ای بتواند جاذبه ی گردشگری باشد، اما منطقه ی ممنوعه ی چرنوبیل همواره گردشگرانی را به خود جذب می کند. یک اتوبوس گردشگری از شهر کی یف با طی مسافتی ۲ ساعته گردشگران را به شهر پریپیات می رساند. در آنجا می توانید حال و هوای اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۸۶ را ببینید و البته این تنها کاری است که می توانید در آنجا انجام دهید. به دلیل تشعشعات ناشی از انفجار هسته ای، به گردشگران هشدار می دهند که از لمس وسایل و پوشش گیاهی این منطقه و حتی نشستن بر روی زمین خودداری کنند.

۱۲- ترن هوایی فرمیولا روسا- امارات متحده ی عربی، ابوظبی

ترن هوایی فرمیولا روسا در ابوظبی با سرعت ۲۴۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند و سریع ترین ترن هوایی دنیا به شمار می رود. این ترن هوایی که به یک سیستم پرتاب هیدرولیک مجهز است، در ۹۲ ثانیه، ۲ کیلومتر را طی می کند و تجربه ای شبیه به حرکت با یک ماشین فرمول یک را ایجاد می کند. این ترن هوایی علیرغم سرعت بسیار بالایش خطر زیادی ندارد، مگر آنکه مستعد دچار شدن به حالت ماشین زدگی باشید.

۱۳- سد ورزاسکا

سد ورزاسکا در سوییس، علاوه بر آنکه یکی از بلندترین جایگاه های پرش در دنیا است، دلیل دیگری هم برای شهرت دارد چرا که کاراکتر سینمایی مشهور جیمز باند در فیلم «چشم طلایی» مربوط به سال ۲۰۰۲، درون این سد شیرجه زد. کسانی که شیفته ی هیجان هستند می توانند از بالای این سد بانجی جامپینگ را تجربه کنند یا حتی برخی پا را فراتر می گذارند و پرش از سد را در شب ها تجربه می کنند. اگرچه پرش از ارتفاع ۲۱۹ متری این سد می تواند خطرناک باشد، اما باید بدانید که احتمال مرگ بر اثر دوچرخه سواری بیشتر از احتمال مرگ بر اثر بانجی جامپینگ است.

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود