هر آنچه درباره « های سیزن » و « لو سیزن » باید بدانید

هر آنچه درباره « های سیزن » و « لو سیزن » باید بدانید

های سیزن و لو سیزن، دو اصطلاح متداول آژانس های گردشگری است که در کسب و کار آن ها تاثیر بسیار دارد. از هفته آینده، حجم گردشگری نه در ایران بلکه نقاط مختلف دنیا کاهش می یابد و مناطق سردسیر، با کاهش میزان گردشگر مواجه می شوند. بالطبع، هزینه های سفر نیز کاهش یافته و میتوان هتل  های لوکس را با قیمت های هیجان انگیزی رزرو کرد. به خصوص بلیط هواپیما در مسافت های طولانی. اگر چه افزایش قیمت  نرخ  ارز در چند ماه اخیر، کام سفر خارج از کشور را شیرین نمی کند، اما به هر حال با دلار ۱۴ هزار تومان به بالا، سفر برای خیلی ها امکان پذیر نیست. اما هستند گردشگران خودمانی و کوله پشتی گردها که از هر فرصت برای گشت و گذار ارزان استفاده می کنند.

های سیزن، فصل رونق صنعت گردشگری است. البته برخی از مناطق دنیا که مقصد گردشگری سلامت و گردشگری پزشکی هستند مثل ایران، برای خیلی از گردشگرانی که به این منظور به کشورمان سفر می کنند، های سیزن و لو سیزن اهمیتی ندارد. خدمات عالی پزشکی از جراحی های تهاجمی گرفته تا دندانپزشکی در ایران، بسیار کمتر از کشورهای غربی و بعضا عربی است و به همین خاطر، آینده اقتصاد گردشگری سلامت در ایران روشن است و فرصت سرمایه گذاری عالی.

گردشگری
هر فصل سال در مقصدهای گردشگری دنیا، جذابیت های خاص خود را در لو سیزن و های سیزن دارد

در طی فصل های سیزن، مقاصد معمولا بهترین آب و هوای خود را تجربه می کنند، یا اینکه ممکن است زمان خوبی برای سفر به مقصدی خاص باشد به این دلیل که تعطیلات رسمی در آن زمان وجود دارد (مثلا نوروز که تعطیلات رسمی است تقریبا می توان گفت که همه جای ایران، های سیزن محسوب می شود).

مثالی برای فصل های سیزن این است که اگر قصد سفر به شهرها یا جزیره های جنوبی مانند قشم را دارید، فصل «های سیزن» آن را می توان زمستان دانست. اما برای اینکه به جایی مانند تبریز برید، باید فصل تابستان را انتخاب کنید تا از آب و هوای سرد آنجا در امان باشید. برخی مواقع نیز، های سیزن به زمانی گفته می شود که یک رویداد یا اتفاق خاص در مقصدی رخ می دهد، مثلا در رویدادهای ورزشی و هنری در یک کشور خاص، فصل مهاجرت بزرگ با اینکه شاید آب و هوا چندان هم خوب نباشد، های سیزن محسوب میشود.

دیسنی لند پاریس در تابستان، های سیزن پر رونقی را تجربه می کند

البته گاهی های سیزن، یک فصل کامل را شامل نمی شود و ممکن است مثلا از ماه اردیبهشت تا تیر ماه در یک مقصد خاص، به عنوان های سیزن معرفی شود. سفر در طول فصل رونق گردشگری گاهی اوقات کمی چالش بر انگیز است؛ همانطور که شما دلتان می خواهد که در فصلی به مقصد مورد نظر سفر کنید که آب و هوای بهتری دارد، باقی مردم نیز همین تفکر را دارند. به همین دلیل، در این فصل ممکن است با مسائل گوناگونی از جمله گزینه های زیر روبرو شوید:

 • شلوغی جاذبه های گردشگری
 • پیدا نکردن بلیط هواپیما یا دیگر وسایل حمل و نقل
 • گران بودن بلیط ها
 • پر شدن زود اقامتگاه ها
 • گران بودن اقامتگاه ها
 • شلوغی مقصد های مهم گردشگری
 • شلوغی وسایل حمل و نقل عمومی
 • قیمت بالا رستوران ها و کافه ها

در این فصل ها، همه گردشگران تمایل به بازدید از مقصد خاصی دارند و به همین دلیل، هزینه های اقامت، پرواز و حتی تاکسی های درون شهری نیز در بعضی از مکان ها بالا می رود. پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید در فصل های سیزن سفر کنید، برنامه خود را از مدتی قبل چیده و اقدام به رزرو هتل، پرواز، قطار، اتوبوس و هر مورد دیگری که قرار است حمل و نقل و اقامت شما را داشته باشد، انجام دهید. مثلا از booking.com  یا expedia.com استفاده کنید و برای سفر ارزان، میلیون ها توصیه جهانگردان تریپ ادوایزر را فراموش نکنید.

عکسی کارت پستالی که زمستان سرد ونیز، شهر رویایی ایتالیا را به تصویر می کشد که low season این شهر است

در چنین شرایطی، هم از پر شدن آن ها خیالتان راحتتر خواهد بود و هم اینکه زودتر از موعد رزرو کردن، معمولا قیمت پایین تری به همراه خواهد داشت. مسافرت درست قبل یا بعد از فصل های سیزن، می تواند یکی از بهترین زمان ها برای سفر باشد که به آن فصل معمولی یا شولدر سیزن می گویند.

هوا به خوبی فصل های سیزن نیست، اما هنوز هم دلپذیر است و از آن طرف، گردشگران کمتری در مقصد شما هستند. شولدر سیزن فصل بین «های سیزن» و «لو سیزن» است. در این فصل بلیط لوازم حمل و نقل راحت تر پیدا می شود و همچنین قیمت کمتری نسبت به های سیزن خواهد داشت. بسیاری از گردشگران حرفه ای، این فصل را بهترین زمان برای مسافرت می دانند.

تریپ ادوایزر، بهشت گردشگران سایبر است. در های سیزن و لو سیزن و شولدر سیزن از توصیه های گردشگران استفاده کنید
بوکنیگ شما را با میلیون ها فرصت اقامتی ارزان آشنا می کند

از های سیزن و شولدر سیزن که بگذریم، به لو سیزن می رسیم. روزگار افول گردشگری و کاهش قیمت ها. مثل سفر به روسیه و اسکاندیناوی از ماه اکتبر تا فوریه! گردشگری در دوران لو سیزن به معنای آن است که شما کمترین قیمت ها و خلوت ترین جاذبه ها را تجربه خواهید کرد. لو سیزن یا آف سیزن (Off-Season)، به دلایل مختلفی زمانی است که گردشگران خیلی تمایل به مقصدی خاص نخواهند داشت؛ برخی از این دلایل عبارتند از:

 • آب و هوای نامطلوب: مثلا فصل های پر باران، سردی یا گرمی بیش از حد دما.
 • نبود خدمات کامل: مثلا امکان دارد که در فصل های سیزن در یک مقصد خاص، بازارهای محلی یا جشن های خاصی برگزار شود که در لو سیزن، شما آن ها را تجربه نخواهید کرد.
 • نبود ایونت خاص در مقصد مورد نظر
 • نبود حراجی ها و کارناوال ها و بسته بودن موزه ها و گالری ها

همواره پیش از سفر، برنامه سفر را زیر نظر حرفه ای های گردشگری در شهر و کشور مقصد برنامه ریزی کنید و از سایت  های تخفیف عمده استفاده کنید. سفر گروهی همیشه امن تر و هزینه های کمتری به شما مخصوصا در سفر به خارج از کشور تحمیل می کند. البته همیشه استثنائاتی هست.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود