مهم‌ترین اتفاقات جهان در سال ۲۰۲۰: از شهادت سردار تا کلید دار کاخ سفید

مهم‌ترین اتفاقات جهان در سال ۲۰۲۰: از شهادت سردار تا کلید دار کاخ سفید

سال ۲۰۲۰ میلادی از ۱۱ دی ۹۸ آغاز شد. دهه سوم قرن بیست و یکم میلادی در حالی آغاز می‌شود که کلید دار کنونی کاخ سفید که یکی از جنجال ترین شخصیت های سال ۲۰۱۹ میلادی بود، از طریق آیفونش، نخستین تبریک سال نو میلادی را با طعم تهدید، منتشر کرد تا دوباره، توییت های دونالد ترامپ، در کانون توجه رسانه ها قرار بگیرد.

مهم ترین اتفاق جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی، شهادت سردار قاسم سلیمانی در دوم ژانویه ۲۰۲۰ میلادی در فرودگاه بغداد است که به نظر می رسد پایه بسیاری از رخدادهای سیاسی و نظامی منطقه و جهان در این سال عجیب و غریب باشد.

ترامپ چند ماه آینده باید به عنوان نماینده  حزب جمهموری خواه آمریکا در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ میلادی حاضر شود و منتظر طوفانی باشد که با پرونده استیضاح هرچند ناکامش و ترور قاسم سلیمانی، رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.

جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی در وضعیت عدم قطعیت به سر می برد. اما به نظر می رسد که اقتصاد برخی از کشورهای دنیا در این سال بهتر از سال ۲۰۱۹ میلادی باشد. به نظر می رسد در سال ۲۰۲۰ میلادی، ایران با یکی از سخت ترین دوران خود پس از انقلاب اسلامی مواجه باشد و این را از کسری بودجه صدها هزار میلیاردی دولت تدبیر و امید که ۱۷ آذر ۹۸ به مجلس تقدیم کرد می‌توان دریافت.

نام این بودجه را بودجه مقاومتی گذاشته اند که باید ببینیم بالاخره در مجلس، چه فرجامی پیدا میکند. در سال ۲۰۲۰ میلادی، ایران باید تکلیف خود را با FATF روشن کند. FATF یک موضوع جنجالی است.

تایید یا عدم تایید آن، هر دو تبعات دارد. باید نقطه بهینه را دولت و مجلس و حاکمیت تشخیص دهد که پیوستن یا عدم پیوستن به آن، کدام به مصحلت است. در سال ۲۰۲۰ میلادی، بورس ایران به روند صعودی بلند مدت خود با شدت بیشتری ادامه می دهد.

علت هم مشخص است، افزایش رکود تورمی در اقتصاد ایران و گران شدن کالاها که آتش آن را تراژدی بنزین در هفته آخر آبان ماه ۹۸ شعله ور تر کرد. در سال ۲۰۲۰، علاوه بر رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رقابت های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که در بهار ۱۴۰۰ برگزار می شود را شاهد خواهیم بود.

از همین الان، رسانه ها وافکار عمومی، منتظر رقابت عارف و لاریجانی و احتمالا رئیسی در رقابت های آینده هستند. باید ببینیم که ترکیب مجلس یازدهم که ۲ اسفند ۹۸ انتخابات آن برگزار می شود چه گونه رقم می خورد تا اصلاح طلبان و اصولگرایان، چه خوابی برای بهار سال ۱۴۰۰ دیده اند.

در سال ۲۰۲۰ میلادی که از دی ماه ۱۳۹۸ آغاز و تا دی ماه ۱۳۹۹ ادامه دارد، دو اتفاق مهم در عرصه ورزش جهان را شاهد خواهیم بود. یکی المپیک تابستانی در توکیو ژاپن که احتمالا، میلیون ها گردشگر را به سمت سرزمین آفتاب تابان در تابستان ۱۳۹۹ بکشاند. سایت المپیک توکیو در این نشانی در دسترس است. ویزای شنگن هم از سال ۲۰۲۰ میلادی، ۸۰ یورو می شود.

سال ۲۰۲۰

ایندکس سایت المپیک ۲۰۲۰ توکیو ژاپن

دیگری، رقابت های فوتبال جام ملت های اروپا که جذابیت های تابستان ۱۳۹۹ را به اوج خواهد رساند و درآمد تبلیغاتی خوبی را نصیب رسانه ملی خواهد کرد. در سال ۲۰۲۰ میلادی، تکلیف حضور تیم ملی فوتبال ایران در رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مشخص می شود. آن هم در شرایطی که نه فدراسیون فوتبال ایران پس از استعفای تاج، رئیس دارد و نه تیم ملی پس از استعفای ویلموتس، سرمربی!

مهم ترین اتفاقات جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی به تفکیک ماه

ژانویه ۲۰۲۰

۱۱- انتخابات سراسری تایوان

۲۶- انتخابات پارلمان پرو

فوریه ۲۰۲۰

انتخابات پارلمان آذربایجان

۱۴ تا ۱۶- کنفرانس امنیتی مونیخ

۱۶- انتخابات پارلمان گینه

۲۱- انتخابات مجلس ایران

۲۹- انتخابات پارلمان اسلواکی

مارس ۲۰۲۰

۲- انتخابات پارلمان رژیم صهینویستی

آوریل ۲۰۲۰

۱۲- انتخابات پارلمان مقدونیه شمالی

۱۵- انتخابات پارلمان کره جنوبی

در ماه آوریل، بدون تاریخ مشخص- انتخابات پارلمان صربستان

مه ۲۰۲۰

۷- انتخابات محلی انگلیس

۱۷- انتخابات ریاست جمهوری جمهوری دومینیکن

در ماه مه، بدون تاریخ مشخص- انتخابات سراسری اتیوپی/ انتخابات ریاست جمهوری لهستان

ژوئن ۲۰۲۰

۷- انتخابات محلی مکزیک

۱۰ تا ۱۲- چهل و ششمین نشست گروه هفت در کمپ دیوید

۱۲- آغاز رقابت‌های جام ملت‌های اروپا

۱۳- آغاز یازدهمین دوسالانه برلین

ژوئیه ۲۰۲۰

۱۲- پایان رقابت‌های جام ملت‌های اروپا

۱۳ تا ۱۶- کنوانسیون ملی حزب دموکرات آمریکا

۲۴- آغاز المپیک تابستانی توکیو ۲۰۲۰

اوت ۲۰۲۰

۹- پایان المپیک تابستانی توکیو

۲۵- آغاز پارالمپیک تابستانی توکیو

۳۰- انتخابات ریاست جمهوری بلاروس

سپتامبر ۲۰۲۰

۶- پایان پارالمپیک تابستانی توکیو

۱۳- پایان یازدهمین دوسالانه برلین

۱۵ تا ۳۰- مجمع عمومی سازمان ملل

در ماه سپتامر، بدون تاریخ مشخص- انتخابات پارلمان اردن/ انتخابات سراسری سریلانکا

اکتبر ۲۰۲۰

۴- انتخابات پارلمانی قرقیزستان

۱۱- انتخابات پارلمانی لیتوانی

۲۰- آغاز به کار اکسپوی جهانی ۲۰۲۰ در دوبی

۳۱- انتخابات سراسری ساحل عاج

نوامبر ۲۰۲۰

۳- انتخابات ریاست جمهوری، سنا، مجلس نمایندگان و فرمانداری آمریکا

۹ تا ۱۹- کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در گلاسگو

۲۰ و ۲۱- نشست گروه ۲۰ در ریاض

دسامبر ۲۰۲۰

۳۱- پایان دوره گذار بریگزیت در صورت اعمال

حتما بخوانید: بورس های تحصیلی نروژ در سال ۲۰۲۰ میلادی

مطالب مرتبط
۳ نظر

ورود

 • برف دی ۱۳, ۱۳۹۸

  فتف یا fatf یه خیانته. هر وقت ما دسترسی به حساب مالی غربیها داشتیم اونوقت اونام به حسابهای ما دسترسی میتونن داشته باشن.

  • ilia دی ۱۴, ۱۳۹۸

   اخه بیسواد میدونی fatfچیه؟ فتف به حساب دسترسی نداره. فتف یه سازمان بین دولتیه. یه سازمانی مثل پلیس بین الملل. مگه پلیس بین الملل که تو تهرانه و زیر سازمان ناجا حساب میشه خارجیه؟ من رفتم پلیس بین الملل. همش ایرانیه. حتی یه خارجی توش نمیبینی. نهایتا سالی دو سه بار همکار میان همکاری میکنن. fatf همینه. نه قراره کسی حساب شما رو ببینه نه شما حساب بقیه رو. برا جلوگیری از پولشوییه. یعنی اگه یه خاوری اختلاس کرد اول ماجرا بفهمن نه اخر ماجرا

  • پویا دی ۱۴, ۱۳۹۸

   ساندیس بدم خدمتتون؟!?