سهام پالایشگاهی در شهریور ۹۹؛ چرا مسکن و دلار ارزان نمی‌شود؟

سهام پالایشگاهی در شهریور ۹۹؛ چرا مسکن و دلار ارزان نمی‌شود؟

گروه پالایشگاهی بورس ایران به دلیل مساله صادرات و افزایش قیمت ارز و تولیدات استراتژیکی که دارد، همواره از گروه های پر پتانسیل، با بنیاد و ممتاز بازار سرمایه کشور بوده و بارها در نقش لیدر بازار، نقش آفرینی کرده است.

بورس ایران از اواخر مرداد تا هفته پایانی شهریور ۹۹ به خاطر مسائل گوناگونی (از اوراق سلف نفت تا اصلاح دستوری و تایید و تکذیب های وزارتین و . . .)، روند اصلاح در پیش گرفت و از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد تا ۱.۵ میلیون واحد اصلاح داشت. با این حال، طلا، ارز، مسکن و سکه همچنان به روند صعودی خود ادامه داده و پراید نیز بالای ۱۰۰ میلیون تومان تثبیت شده است.

مسکن و دلار و طلا و ارز، ارزان نمی شود و فعالان این عرصه، به تحلیل هیچ نهاد مسئول، غیرمسئول، ادمین کانال های تلگرامی و پیج های اینستاگرامی کاری ندارند. چون بازار را شناخته اند و می دانند این ها روند نزولی بلند مدت ندارد. اما در بورس، به دلیل نا آشنایی اکثریت سهامداران به خصوص سهامداران تازه وارد به اصول سرمایه گذاری در بورس، شاهد افت شدید قیمت هستیم که البته نمی تواند به دلیل افزایش قیمت ها در بازار های موازی، ادامه دار باشد.

دولت بقیه سهام خود در ۴ پالایشگاه نفت تهران (شتران)، پالایشگاه اصفهان (شپنا)، پالایشگاه بندرعباس (شبندر) و پالایشگاه تبریز (شبریز) را در قابل صندوق پالایشی ۱ یا دارا دوم یا ETF دوم عرضه کرده و به هر کد ملی در صورتی که در خرید دارا یکم، مشارکت نکرده باشد، ۵ میلیون تومان سهام این ۴ سهم را در قالب بلوک صندق ای تی اف می فروشد.

این ۴ سهم،‌از سهام خوب و با ارزش گروه پالایشی بوده و با تداوم روند صعودی شاخص کل بورس ایران از مهر ۹۹، شاهد افزایش قیمت سهام این ۴ پالایشگاهی خواهیم بود که به روند رشد قیمتی خود در سال ۱۴۰۰ شمسی نیز ادامه خواهند داد.

۴ سهم پالایشگاهی که نام برده شد با تجدید ارزیابی دارایی و افزایش سرمایه همراه بوده و انتظار رشد قیمتی خوب برای این ۴ سهم در بازه یک سال آینده داریم. لذا اگر این ۴ سهم پالایشی را در سبد دارید یا خریدار صندوق پالایشی بودید، حتما به مدت ۱۲ ماه سهامداری کنید و بدون توجه به فراز و نشیب ها و اصلاح های موقت شاخص کل بورس و شاخص گروه پالایشی باشید. در سبد سهام بلند مدتی، باید سهام بنیادی دیده شود تا ریسک کمی را به سبد تحمیل کند و شما بتوانید از سیو سود سهام میان مدتی و کوتاه مدتی، نسبت به افزایش سهام بنیادی اقدام کنید.

بخاطر اصلاح قیمت خوراک پالایشی ها، شماری از نمادهای پالایشی از سوی ناظر بازار، متوقف شد. همین امر در کاهش حجم معاملات و تداوم اصلاح شاخص کل بورس، تاثیرگذار بود. اما پس از بازگشایی نماد شراز (پالایش نت شیراز)، امروز ۲۴ شهریور ۹۹ شاهد بازگشایی نماد شاوان بودیم.

نماد سهام پالایشگاهی
تابلو معاملاتی سهم شراز در ۲۵ شهریور ۹۹

پالایش نفت شیراز که کلا ۱ میلیارد قطعه سهم است، امروز ۳ شنبه ۲۵ شهریور ۹۹ به ۱۱۵۵۰ تومان رسید و صف خرید میلیونی برایش تشکیل شد و حجم مبنا نیز همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید داده شد. اگر شراز دارید بدانید که دوباره به سقف قبلی یعنی ۱۸۲۰۰ تومان بازمیگردد و حداقل تا ۳۰ هزار تومان روی این سهم سهامداری کنید.

نماد سهام پالایشگاهی
تابلو معاملاتی سهم شاوان در فرابورس در ۲۵ شهریور ۹۹

پالایش نفت لاوان نیز امروز بازگشایی شد. این سهم نیز با صف خرید به کار خود پایان داد. شاوان کلا ۱ میلیارد و ۱۴۳ میلیون سهم بوده و در بازار دوم فرابورس قرار دارد. اگر شاوان دارید، تا سقف قبلی یعنی ۲۰ هزار و ۶۰۳ تومان سهامداری کنید. شاوان در گام اول باید بالای ۳۰ هزار تومان تثبیت شود.

نماد سهام پالایشگاهی
تابلو معاملاتی سهم شپنا در ۲۵ شهریور ۹۹

شپنا و شبندر همچنان بسته است. این ۲ سهم نیز از جمله سهام صندوق پالایشی است که رشد قیمتی برای آن ها در بازه یک ساله آینده انتظار داریم. شپنا از شهریور ۹۸ تا شهریور ۹۹، حدود ۹۰۰ درصد بازدهی داشت. شپنا طبق گزارش ناظر در ۱۵ شهریور ۹۹، تا ۲۶ شهریور ۹۹ تعلیق است.

نماد سهام پالایشگاهی
تابلو معاملاتی سهم شبندر ۲۵ شهریور ۹۹ پیش از بازگشایی سهم که به خاطر تعلیق توسط ناظر مسدود شده بود

شبندر نیز پس از بازگشایی در قدم اول، تا سقف قبلی یعنی ۶۲۳۳ تومان رشد خواهد کرد. شبندر اهداف بالایی داشته و فقط ۱۴ درصد سهم، شناور دارد.

نماد سهام پالایشگاهی
تابلو معاملاتی سهم شتران در بازار دوم بورس در زمان تعلیق

شتران حتما افزایش سرمایه دارد. قیمت بالایی برای آن در پرتفو بلند مدتی ها انتظار داریم و تنها سهم در تاریخ بورس است که قیمتی بالای ۱۲۰ هزار تومان را تجربه کرده است. شتران در ۲۴ شهریور ۹۹، مستندات افزایش سرمایه ۷۰ درصدی از محل سود انباشه را روانه کدال کرد و منتظر تایید سازمان بورس است.

نماد سهام پالایشگاهی
تشریح طرح افزایش سرمایه شتران ن

تصویری از گزارش ۲۳ صفحه ای افزایش سرمایه شتران. جزییات PDF طرح افزایش سرمایه شتران را در این لینک بخوانید.

نماد سهام پالایشی
شاخص گروه پالایشی را در عکس بالا مشاهده می کنید. منفی های فعلی پولبک به سقف قبلی است. از منفی های سهام ارزنده پالایشی استفاده کنید

انتظار داریم تا اسفند ۱۴۰۰، حدود ۱۴۰ عرضه اولیه داشته باشیم. وسپهر، ۳۰ شهریور ۹۹ عرضه اولیه می شود. شاخص کل بورس ایران حداکثر در بازه بهار و تابستان ۱۴۰۱ شمسی، بالای ۸ میلیون واحد تثبیت خواهد شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • فرشاد شهریور ۲۶, ۱۳۹۹

  می‌تونید تحلیلی از اینکه چرا عرضه‌های اولیه‌ای که به تازگی عرضه شدن و رشدی نداشتن (مثل سیتا، امین و آبادا) صف فروش هستن و خریداری ندارن؟ خیلی عجیبه این اوضاع.

 • علیرضا قاسمی آبان ۷, ۱۳۹۹

  بخدا من خسته شدم میانگین خریدم شبندر ۵۲۰۰هست
  الان روی ۲۸۰۰نمیدونم چیکار کنم دیگ هیشکی نمیتونه پیش بینی کنه

  • علی زمانی آبان ۷, ۱۳۹۹

   اتفاقات خوبی روی شبندر تا اسفند ۹۹ رخ میدهد
   فقط سهامداری و بس

 • کاظمی آبان ۱۱, ۱۳۹۹

  متاسفانه روزهای بسیار بدی برای بورس داره اتفاق میفته

  میتونن به سقف قیمتی برگردن؟

 • علیسان دی ۲۴, ۱۳۹۹

  خدا لعنتتون کنه هرچی پس انداز جمع کرده بودم توی ۲۰ سال دود شد رفت