۱۷ نظر

حکم اعدام دختر باکره در اسلام چیست؟ روش اجرای حکم اعدام دختر باکره چه فرقی با دختر غیر باکره دارد؟ چرا دختران باکره اعدام نمی شوند؟ دلیل صیغه شدن دختر باکره قبل اعدام چیست؟ چرا از نظر اسلام، دختر باکره نباید اعدام شود؟ این ها نمونه سوالاتی است که در ۴۸ ساعت اخیر طبق گزارش های گوگل ترند، در فهرست پر جست و جو ترین سوالات برخی از کاربران ایرانی در گوگل قرار گرفته است.

سوالاتی کاملا غلط که کاربران به دنبال پیدا کردن پاسخی برای سوالات نادرست خود هستند. در واقع طبق فقه اسلام، ممنوعیتی برای اعدام دختر باکره، در نظر گرفته نشده است و در هیچ جای فقه اسلام و شریعت، سخنی درباره ممنوعیت اعدام دوشیزگان و دختران باکره و لزوم صیغه شدن دختر باکره محکوم به اعدام، ذکر نشده است و لذا، ممنوعیت اعدام دختر باکره، صحت ندارد.

سایت پاسخگو، مرکز ملی پاسخ گویی به سوالات دینی که در نشانی: pasokhgoo.ir قرار دارد، بیست و یکم مرداد ماه سال نود و یک در پاسخ به سوالی درباره اعدام دختران باکره، با ارجاع سوال کننده به کتاب تحریر الوسیله جلد دوم ، تجاوز به دختر باکره پیش از اجرای حکم اعدام را تهمت به شریعت خطاب کرده بود.

در سایت پاسخگو دات آی آر آمده بود که اگر دختر باکره، مرتکب قتل نفس شود و اولیای مقتول، درخواست قصاص داشته باشند، حکم قصاص با همان حالت باکره بودن دختر، جاری می شود. ادعای بهشت رفتن دختر باکره، مستند به منابع دینی نیست و نادرست است.

مسائل مربوط به اعدام دختران باکره از آن جا در میان افکار عمومی مطرح شد که در بعضی رسانه ها گفته شده بود که دختران باکره عضو گروهک منافقین را در دهه شصت پس از زایل شدن باکرگی آن ها اعدام می کردند.

درباره اعدام منافقین در سال ۶۷، علی رازینی قبلا توضیحاتی ارائه کرده بود. البته اظهارات وی در این برنامه تلویزیونی، ارتباطی به حکم اعدام دختران باکره نداشت.

حکم اعدام دختر باکره

نظر مرکز ملی پاسخ گویی به سوالات دینی درباره حکم اعدام دختر باکره و روش اجرای حکم اعدام دختر باکره در ایران

در فقه اسلامی، صیغه به زور، ممنوع و باطل است. سایت پرسمان وابسته به اداره مشاوره نهاد رهبری درباره اعدام های سال ۶۷ و صیغه دختران باکره محکوم به اعدام توضیحاتی ارائه کرده است که در ادامه مرور میکنیم.

حکم اعدام دختر باکره

روایت سایت پرسمان درباره حکم اعدام دختر باکره

در برخی رسانه ها ادعا شده بود که پس از عملیات مرصاد، زندانیان سیاسی زن که باکره بودند، به عقد در می آمدند و پس از زایل شدن باکرگی آنها، اعدام می شدند. پاسخ سایت پرسمان به این ادعا ها به این شرح است:

 • این اعدام‌ها نه برای راحت شدن از شر زندانیان، بلکه در پی شورش آنها در زندان همزمان با عملیات مرصاد بوده است. افرادی محاکمه می‌شدند که پیش‌تر در عملیات تروریستی شرکت داشتند و فقط کسانی اعدام می‌شدند که بر سر مواضع خویش باقی مانده بودند. ضمن اینکه این عمل پیش از این هم در مورد تروریست‌ها انجام شد و البته بسیاری از آنان نیز به خاطر نداشتن خط مشی پیشین از اعدام نجات یافتند و بعدها آزاد گشتند.
 • یکی از ادعاهای ضدانقلاب این است که از آنجایی که در اسلام اعدام دختران باکره ممنوع است، دختران باکره‌ای که به اعدام محکوم می‌شدند را سپاهیان صیغه می‌کردند و بعد از تجاوز و از بین رفتن باکرگی آنها را اعدام می‌کردند! گذشته از اینکه اگر مبنای اعدام‌کنندگان اسلام می‌بود (که به‌خاطرش نتوانند دختران باکره را اعدام کنند) بر مبنای همین اسلام نمی‌توانستند یک دختر را به زور صیغه کنند و باکرگی او را بردارند و روی همین حساب باطل بودن این ادعا ثابت می‌شود.

آیت‌الله منتظری در کتاب خاطرات خود در بخش مربوط به اعدام‌های سال ۶۷، از بحث‌های بین خود و امام خمینی توضیحاتی می‌دهد که آشکار می‌کند این داستان چگونه ساخته شده است. به طور خلاصه ایشان اشاره می‌کند که وقتی بحث اعدام‌ها مطرح شد، من اعتراض کردم که در زندان‌ها زنان نیز اعدام می‌شوند.

اعدام زن در اسلام بسیار محدود است و دختران را نیز اعدام نمی‌کنند. امام نیز گفت خب به آقایان بگویید دخترها را اعدام نکنند. بعد آمدن این طرف و آن طرف این‌طور وانمود کردند که منتظری گفته دخترها را اعدام نکنید، اول آنها را صیغه کنید و بعد اعدام کنید. در خارج از کشور هم منافقین این را دست گرفته بودند. (کتاب خاطرات آیت‌الله منتظری، اتحادیه ناشران ایرانی در اروپا، نشر باران، نشر خاوران و نشر نیما، چاپ دوم ۱۳۷۹، فصل دهم، صفحه ۳۴۵-۳۴۴)

پس آشکار است که این شایعه ابتدا در مورد آیت‌الله منتظری ساخته شده است و در واقع هم ایشان زمانی که قائم مقام رهبری نظام بودند، بسیار منفور بودند و بسیاری از این حرف‌ها در مورد ایشان ساخته می‌شد. طبیعی است که بعد از تغییر نگرش ایشان و قرار گرفتنشان در برابر طیف اصلی نظام، دیگر نمی‌شد این سخنان را در مورد او بگویند و به جای اینکه بگویند منتظری گفته، گفتند در زندان‌ها روالشان چنین بوده است!

 • اعدام زندانیان سیاسی، ممنوعیت اعدام دوشیزگان و عقد آنها همه شایعات ساخته و پرداخته منافقین برای تطهیر جنایات و خیانت‌های خود به کشور و تخریب وجهه نظام اسلامی می‌باشد.
 • در تبیین واقعیات مربوطه گفتنی است پس از تهاجم نیروهای سازمان منافقین در سال ۶۷ با پشتیبانی ارتش عراق به داخل ایران، حضرت امام (ره) حکمی را درباره بررسی مجدد پرونده منافقین زندانی که همچنان بر سر موضع خود بودند و صدور محکومیت اعدام برای کسانی که برنامه شورش در زندان، هم‌زمان با برنامه‌های بیرون سازمان داشتند، صادر کردند.
 • در زمینه دلایل صدور این حکم که از مبانی فقهی و حقوقی مستحکمی برخوردار است به اختصار می‌توان به وضعیت کلی نیروهای نظامی ایران در جبهه‌ها، روحیه مردم در داخل کشور به واسطه انعکاس تحولات جبهه‌ها، تبلیغات وسیع درباره پیشروی‌های عراق از سوی رادیوهای بیگانه، ورود مستقیم آمریکا به صحنه جنگ با ایران از طریق هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری، پیشروی نیروهای منافقین به داخل خاک ایران و تصرف چند روستا و شهر اسلام‌آباد غرب و . .  اشاره داشت.

مطالبی که در شبکه های اجتماعی درباره ثواب حج تمتع به متجاوزین دختران باکره محکوم به اعدام به اشتراک گذاشته شده است، نادرست است. برای اطلاع از حواشی موضوعات و تحلیل ها درباره حکم اعدام دختر باکره در اسلام و شبهات مربوطه به سایت مراجع معظم تقلید مراجعه کنید.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 2.7 / 5. تعداد رای: 41

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: ایسنا ،
۱۷ نظر

ورود

 • فرزانه مهر 6, 1399

  دیگه معلومه که باید دفاع کنند، تو این مملکت همه چی انکار میشه، شما دیگه چرا روزیاتو، شما که روشنفکرین، معلومه ایسنا وقتی شروع می کنه این مطلب رو کار کنه دنبال چه نتیجه ای است، والا نمیره شراغ این خبر

  • علی زمانی مهر 6, 1399

   با سلام
   به دلیل اینکه سوالات زیادی کاربران ایرانی درباره این مزخرفات داشتن، در مقام شفافیت و پاسخ به ابهامات، مطلبی ارائه شد. همین
   ممنونم

   • fazmetr مهر 7, 1399

    به چه دلیل این سوالات رو مزخرف می دونید ؟
    الان با توضیحات شما ابهامات رفع شده ؟
    چرا فکر کردید با خوندن این مطالب آدم قانع می شه ؟
    این مطلب جز ریپورتاژ آگهی برای جلب نظر کسانی که ازشون می ترسید چون ممکنه اگر واقعیت رو بگید سایتتون رو و خودتون رو فیلتر کنن نیست!!

    • علی زمانی مهر 7, 1399

     چرا باید سوال غلط و احمقانه پرسید وقتی که میشه با یه سرچ خیلی ساده، به نادرستی سوال پی برد؟
     اینکه کسی قانع میشه یا نمیشه مهم نیست. به خودش مربوطه. شما میتونی به خودت تلقین کنی که شتاب جاذبه زمین ۴ متر به مجذوز ثانیه است و ۹.۸ متر به مجذور ثانیه نیست!! اما در اصل فیزیک، توفیری حاصل نمیشه. اینکه یه عده دنبال پیدا کردن جواب برای سوالات غلط هستند، تراوش های ذهن فریبکار آنهاست. مقصرش ما نیستیم که پاسخ های ساده برای غلط بودن اصل سوال ارائه کردیم.
     ما برای هیچ شخص حقوقی دولتی در ایران، رپرتاژ ننوشته و نخواهیم نوشت. صرفا برای پاسخ به سوالاتی که عده ای در گوگل دنبال جواب برای ان بودند، پاسخ مستند و مستدل بر اساس ۲ منبع رسمی ارائه کردیم. همین. واقعیت هم همین است که گفتیم. هیچ دختر باکره محکوم به اعدامی در ایران، محکوم به تجاوز پیش از اجرای حکم نیست.
     شما بهتره بیشتر مطالعه کنید و ذهن و فکر خود را درگیر این چرندیات عده ای نکنید

     • fazmetr مهر 9, 1399

      پس شما در یک دنیای آرمانی و ایده آل زندگی می کنید. اینکه قانونی در فقه وجود نداره یا حتی در قانون اساسی هم وجود نداره دلیل بر انجام نشدن اون عمل نیست .
      نمونه های زیادی وجود داره که قانون یه چیزی می گه اما خلاف اون انجام می شه و منجر به قطع عضو یا از دست دادن جان و … می شه
      “به قولی امیدوارم کارتون به قانون نیوفته چون در اون صورت دچار تناقض های شدیدی می شید”
      بهتون پیشنهاد می کنم در مواجهه با مسائل اینچنینی خنثی باشید
      بر اساس منابع اونچنینی که گفتید ، ما در بهشتِ روی زمین زندگی می کنیم….

     • علی زمانی مهر 9, 1399

      من منکر قوانین غلط و اشتباه نیستم. اما فقه اسلامی، هیچ جا اشاره نکرده دختر باکره نباید اعدام شود و برای اعدامش، باید به وی تجاوز شود. چنین چیزی نشنیدیم چون دختران باکره زیادی تا کنون اعدام شدند و پیش از اعدام به خانواده درباره تجاوز جنسی چیزی نگفته اند. بعضی مسائل که در جامعه bold میشه، ناهشی از ذهن فر یبکار و اطلاعات غلط است. من طرفدار واقعیت هستم نه تخیلاتی که دنبال جوابش در گوگل باشم!!

     • -- خرداد 3, 1400

      با یا حالت توهینی حرف میزنید شما
      منه نوعی یه جا ی مطلبی میبینم تعجب میکنم ازش
      میرم سرچ میکنم سوال میکنم تا بفهمم اصل موضوع چیه
      حقیقت ماجرا چیه که یه همچین چیزایی گفته میشه
      اصلا درست نیست اینطوری حرف میزنید
      بنظر شما مزخرفه
      میتونی بهش جواب بدی
      ولی نمیتونی توهین کنی که

  • آنتی رضا ستوده مهر 6, 1399

   به نظرم دخترای با پنیر باید اعدام شن.نظرتون چیه؟

 • یک آدم معمولی مهر 6, 1399

  نزدیک سال ۲۰۲۱ هستیم و دنیا داره ثانیه ای پیشرفت میکنه،بعد ملت انسان نمای ایران تو فکر چه مضخرفاتی هستن.
  واستون متاسفم، حتی واسه خودم که دارم واسه مطلبای چرت کامنت میزارم. ملت ایران هیچوقت درست بشو نیست.

 • زنده باد مریم رجوی مهر 15, 1399

  “زمانی” فکر کردی خیلی راحت میتونی تو اروپا بشینی و بر علیه مردمت بنویسی و منتشر کنی؟؟
  بزودی پرونده تو رو هم می بندیم!!

 • لببب آبان 10, 1399

  مگه دهه شصت دختران باکره رو هم اعدام کردند؟

 • آیت اللّه زراعتکار آبان 19, 1399

  ——————————————————————

  آمیزش با منافقین و کفاری که به اسارت گرفته میشوند طبق آیات پنج تا هفت قرآن کریم کاملاً حلال میباشد و حتی نیاز به خواندن صیغه هم نیست.
  میتوانید رساله مراجع تقلید را در مورد آمیزش با برده و اسیر مطالعه فرمایید
  ——————————————————————

  • امین دی 28, 1399

   جدا از اینکه اون مطلب برای زمانی است که حکومت اسلامی وجود ندارد که تعهدی داشته باشد
   باید این رو هم متذکر شد که قبل از اسلام اسرا رو چه مرد چه زن چه کودک رو درجا میکشتن.

  • گل بهمن 20, 1399

   مطالعه کردیم این چیزی که شما میگید نیست لطفا کمی بهتر وبا دقت مطالعه کنید واطلاعات اشتباه ندید‌

  • ناشناس فروردین 24, 1400

   😐 قرآنو پرده رو امیال کثیفتون نکنید خواهشا آقای مثلا آفت الله

 • مرده متحرک بهمن 9, 1399

  یه جوری اعدام اعدام میکنن انگار دارن سر مرغ میبرن ایوای ببخشید ما گوسفندیم نه مرغ :/

 • جاودانی تیر 10, 1400

  دخول به دختران باکره در ایران ب وفور انجام میشود، ماست مالی نکنید .