بازتاب‌های کشته شدن «خاوری» توسط مامور وزارت اطلاعات در کانادا

بازتاب‌های کشته شدن «خاوری» توسط مامور وزارت اطلاعات در کانادا

سعید جهانشاهی از دوستان محمود رضا خاوری در سریال خانه امن از وی یاد می شود. موضوعی که در سکانس ترور خاوری به آن اشاره شده است. سعید جهانشاهی از مفسدان اقتصادی معرفی می  شود که در سریال بازداشت می شود. کشته شدن خاوری مدیرعامل فراری بانک ملی ایران توسط مامور وزارت اطلاعات در خانه اش در کانادا از سکانس های جنجالی این سریال است.

مهندس سعید جهانشاهی معرفی شده در سریال خانه امن ربطی به سعید جهانشاهی از مدیران آموزش و پرورش ندارد.

شلیک به خاوی با قناسه در قسمت دوم فصل سوم سریال خانه امن شبکه اول سیما، با هزاران توییت در شبکه های اجتماعی ایرانیان همراه شده که هر یک از جنبه ای، به این موضوع پرداخته اند. از دیگر سکانس های جنجالی قسمت دوم فصل سوم سریال خانه امن شبکه اول، تحت نظر قرارگرفتن یکی از عناصر داعش در یک مسافرخانه در محله های جنوبی پایتخت است.

در این سکانس، ساختمان روبرویی محل استقرار این تروریست که قصد بمب گذاری دارد، شیشه های رفلکس داشته و نیروهای واجا در آنجا مستقر می شوند. نوع شناسایی، بازداشت و تخلیه اطلاعاتی خاوری در کانادا در سریال خانه امن شبکه اول سیما نیز از موضوعات جنجال برانگیز ۲۴ ساعت اخیر بوده است.

پخش سریال خانه امن از شبکه اول سیما که روایتی است از تقابل واقعی وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی کشور با گروهک تروریستی داعش، بازتاب های زیادی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی داشته است.

در قسمت دوم این سریال، مامور وزارت اطلاعات (با بازی امین زندگانی)، شخصی به نام خاوری را در خانه مجللش که لوکیشن آن در شهر تورنتو کانادا نشان داده می شود، با سلاح دوربین دار، به قتل می رساند. موضوعی که با واکنش های بسیاری در میان کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شده است.

سریال خانه امن

امین زندگی در سکانسی در سریال خانه امن

به قتل رسیدن این مجرم اقتصادی دانه درشت معروف در فضای سریال خانه امن، در حالی صورت میگیرد که شلیک کننده به مقتول سریال می گوید که دادگاه وی تشکیل و حکم او صادر شده است. موضوعی که با واکنش هایی در میان منتقدان درام های جاسوسی همراه گردید.

در قسمت دوم فصل سوم سریال خانه امن ، بیننده دیالوگ هایی می شنود که در آن، مفسدان فراری اقتصادی، به صورت غیابی محاکمه شده و در صورت محکومیت به اعدام، حکم آن ها در هر جایی اجرا می شود. همان گونه که امین زندگانی با چند گلوله با اسلحه دوربین دار، خاوری را به قتل می رساند.

البته این سریال  می تواند در قسمت های بعدی، جزییات بیشتری از اقدامات وزارت اطلاعات را به نمایش بگذارد. موضوعی که فارغ از واقعیت های اطلاعاتی، یک سریال امنیتی پر بحث و جدلی را در روزگار پس از انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ۳ نوامبر ۲۰۲۰، وارد کنداکتور شب های پاییزی شبکه اول کرده است.

سکانس نحوه کشته شدن خاوری در تورنتو را در قسمت دوم سریال خانه امن در ویدیو زیر تماشا کنید.

وزارت اطلاعات ۳ سال پیش، در ویدیویی که خبر ۲۰:۳۰ شبکه ۲ سیما آن را پخش کرد، گزارشی از خانه امن داعشی ها قبل از انجام عملیات تروریستی در تهران را به نمایش گذاشت.

سریال خانه امن شبکه اول سیما که هر شب ساعت ۲۲ روی انتن می رود، تلاش کرده تا اشراف اطلاعاتی وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی را بر اعضا برجسته داعش و فعالیت های آن ها در کشور و مرزها و بیرون مرزها، تا حدودی به تصویر بکشد و نام ها و سکانس ها و دیالوگ های جنجالی اش، به نوعی یادآور جنجال های سریال «گاندو» شود.

کوتاه از سعید جهانشاهی

سعید جهانشاهی فردی است که در قسمت دوم فصل سوم سریال خانه امن شبکه اول از او نام برده می شود. سعید جهانشاهی احتمالا از دوستان خاوری است که در سکانس مربوط به دیالوگ فردی به نام خاوری در لوکیشن خانه کانادا با امین زندگانی نیز از او نام می برند. سعید جهانشاهی فردی است که نیروهای اطلاعاتی ایران در این سریال، وی را شناسایی می کنند و اطلاعاتش را فردی به نام خاوری لو می دهد. سعید جهانشاهی یک متهم فراری به خارج از کشور است.

در قسمت دوم فصل سوم سریال خانه امن می بینیم که آن مردی که سعید جهانشاهی را لو می دهد، باعث می شود که سعید جهانشاهی توسط ماموران، شناسایی و دستگیر شود.

کوتاه از خاوری

محمود رضا خاوری متولد ۵ خرداد سال ۱۳۳۱ در مهر ماه سال ۱۳۹۰ از مقام خود به عنوان مدیرعامل بانک ملی استعفا کرد و به کانادا گریخت. او متهم به مشارکت در اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی است. او به ۲۰ سال حبس محکوم شده است و نامش به عنوان شخص در حال تعقیب توسط پلیس اینترپل دیده نمی شود. محمود رضا خاوری ۳ فرزند به نام اردوان، خشایار و پرندیس دارد.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل در ۶ سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی اعلام کرده بود که محمود رضا خاوی، خانه ۳ میلیون دلاری لاکچرش اش در تورنتو کانادا را به دخترش پرندیس اعطا کرده است.

سعید جهانشاهی

تصویر آخرین تغییرات روزنامه رسمی بانک ملی ایران با حضور محمود رضا خاوری به عنوان مدیرعامل بانک ملی ایران. درباره سعید جهانشاهی در روزنامه رسمی، مطلبی مرتبط نیست

محمود رضا خاوری طبق اطلاعات سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه، در دهه هشتاد و نود شمسی، در هیات مدیره شرکت هایی چون: توسعه صنایع بهشهر، پتروشیمی خارک، شرکت بانک ملی ایران (مدیرعامل در سال ۱۳۸۸)، شرکت سرمایه گذاری سپه (به نماینده شرکت چاپ و نشر سپه)، شرکت سرمایه گذاری امید، شرکت چادر ملو که از شرکت های بورسی بعضا هستند، عضو هیات مدیره بود.

آخرین تغییرات روزنامه رسمی بانک ملی ایران با حضور محمود رضا خاوری مربوط به خرداد سال ۱۳۸۸، یعنی ۲ سال پیش از فرار او به کانادا است.

۳ نظر

ورود

 • فرید آبان ۱۴, ۱۳۹۹

  طرف همش ۳ میلیارد دلار اختلاس کرده.
  بابک زنجانی ۱۲ میلیارد یورو. فکر کنم ۱۵ میلیارد دلار میشه.
  بابک زنجانی گفت کسایی هستن که انگشت کوچیکشون نمیشم. یعنی چی؟ یعنی کسایی هستن که اختلاسهاشون بیشتر از بابک زنجانیه. کیا هستن؟
  چرا هیچکی از پاسپورتای جزیه ی کومور یا قمر حرفی نمیزنه؟ مگه تو مجلس نگفتن کسایی پاشون تو قضیه ی پاسپورتای جزیره ی قمر گیره بیشتر از خاوری بردن؟
  ایا این سریال های جدید رد گم کنی هستن؟؟ ایا برا این ساخته و پخش میشن که بگن بله فقط خاوری بود؟ ایا برا این ساخته میشن که مردم با باقی اختلاس گرا اشنا نشن؟

  چرا ترامپ میگه ۱۶۰ میلیارد دلار پول نقد اوباما تحویل ایران داد. اما تو ایران همون زمان میگفتن همش ۱۲ میلیارده؟ ایا امریکا و ترامپ دروغ میگه؟ پس کی دروغ میگه؟ امریکایی که حتی سود تک تک سالهایی که پول بلوکه بود رو تا قرون اخر حساب کرد و با فاکتور پس داد ایا دروغ میگه؟ اگه دروغ میگه پس چرا مسئولین ساکتن؟
  لابد من ۱۶۰ میلیارد دلار رو هاپولی کردم. حالا ۱۶۰ میلیارد دلار هیچی. گفتن طی یه بازه ۸ ساله حدود ۷۸۰ میلیارد نفت فروختن اما ۲۵۰ میلیاردش معلومه. باقیش معلوم نیست. چرا معلوم نیست؟ عین دکل گم شده؟
  چرا شب و روز قارچ گونه ایرانیای تاجر و بیزینس منی تو کشورای خارجی سر در میارن؟ مگه میشه ادم یک شبه تاجر و صاحاب بیزینس بشه؟ کسایی که نه تو ایران معروفن و نه تو خارج. اما طی چندسال صاحاب بیزینسای میلیاردی میشن.
  اگه جایی از این پولا پخش میکنن به ما هم بگین خب

  • امیر آبان ۱۷, ۱۳۹۹

   اسرار ازل را نه تو دانی و نه من

   وین حرف معما نه تو خوانی و نه من

   هست از پس پرده گفتگوی من و تو

   چون پرده در افتد نه تو مانی و نه من

 • جواد آبان ۱۷, ۱۳۹۹

  سلام با قناصه نبود با سلاح m4 بود شلیک به خاوری