ثبت لحظه شکار یک پرنده توسط لاکپشت برای نخستین بار + ویدیو

ثبت لحظه شکار یک پرنده توسط لاکپشت برای نخستین بار + ویدیو

محققان موفق به ثبت لحظه‌ای شده‌اند که یک گیاهخوار از آیین خود دست کشیده و به خوردن گوشت رو آورده است. و چیزی که این اتفاق را «هولناک» کرده این است که این گیاهخوار سابق یک لاک پشت است. این لاک پشت غول‌ پیکر در جمهوری سیشل به یک پرستوی دریایی حمله می‌کند و آن را می‌خورد. دانشمندان می‌گویند این اولین واقعه‌ی ثبت‌شده از لحظه‌ی شکار توسط یک لاک‌ پشت وحشی است.

جاستین جرلاک، مدیر مطالعات پیترهاوس در کمبریج و سرپرست این پژوهش که دوشنبه در ژورنال Current Biology به چاپ رسید، می‌گوید: «این یک رفتار کاملاً غیرمنتظره است و پیش از این هرگز در لاک پشت‌های وحشی دیده نشده. لاک پشت غول‌پیکر جوجه‌ی پرستوی دریایی را دنبال کرد و در نهایت آن را کشت و خورد. این یک رویارویی خیلی کند بود و لاک پشت طبق معمول آهسته حرکت می‌کرد. کل این اتفاق ۷ دقیقه طول کشید و حقیقتاً هولناک بود.»

حمله لاک پشت

آنا زورا، یکی از نویسندگان پژوهش مذکور، از این واقعه که در ژوئیه ۲۰۲۰ اتفاق افتاده، فیلم گرفته است. او می‌گوید: «وقتی دیدم لاک پشت به طرز عجیبی دارد حرکت می‌کند، نشستم و تماشا کردم. و وقتی متوجه شدم چه قصدی دارد شروع کردم به فیلم گرفتن.»

جرلاک می‌گوید: «حرکت لاک پشت خیلی حساب شده است. در حال پرسه زدن نیست. دارد به این پرستوی دریایی نگاه می‌کند و مستقیم به سمتش می‌رود. و به‌وضوح قصد انجام کاری را دارد. این یعنی دارد این کار را با قصد و نیت انجام می‌دهد. می‌داند دارد چه کار می‌کند و قبلاً این کار را انجم داده.»

حمله لاک پشت

اگرچه لاک پشت‌های زمینی گیاهخوار هستند ولی بعضاً هنگام خوردن جانور مرده، استخوان و لاک حلزون ـ به خاطر کلسیم‌شان ـ دیده شده‌اند.

جرلاک می‌گوید: «در اصل این که یک گیاهخوار کمی گوشت یک حیوان مرده را به عنوان منبع پروتئین بخورد، اتفاق شایعی‌ست. اما این اولین مدرک ویدیویی است که آن را در حال کشتن برای خوردن نشان می‌دهد.»

حمله لاک پشت

با این حال، اعضای این تیم تحقیقاتی نمی‌توانند با قطعیت درباره‌ی فراوانی این نوع رفتار اظهار نظر کنند و قصد دارند درباره‌ی آن بیشتر تحقیق کنند. به گفته‌ی پژوهشگران، لاک پشت‌های زمینی غول‌پیکر، بزرگ‌ترین گیاهخواران جزیره‌های گالاپاگوس و سیشل هستند که ۱۱ درصد پوشش گیاهی آن‌ها را می‌خورند.

این بار اولی نیست که حمله‌های مرگبار بین حیوانات در حیات وحش دیده شده است. در سال ۲۰۱۹، برای اولین بار شامپانزه‌ها در حال حمله و کشتن گوریل‌ها دیده شدند.

بیشتر بخوانید:

لاک پشت غول پیکر منقرض شده سالم و سرحال پیدا شد!

با جاناتان آشنا شوید؛ پیرترین لاک پشت جهان با تجربه زندگی در ۳ قرن متفاوت

منبع: CNN
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود