پترو پروشنکو، رئیس جمهور سابق اوکراین برای بار دوم در مرز لهستان متوقف شد

پترو پروشنکو، رئیس جمهور سابق اوکراین برای بار دوم در مرز لهستان متوقف شد

پترو پروشنکو، رئیس‌جمهور اسبق اوکراین، در مرز اوکراین با لهستان متوقف شد. با حکومت نظامی در سراسر اوکراین، شهروندان مرد ۱۸ تا ۶۰ ساله مشمول خدمت هستند و نمی توانند به خارج از کشور بروند. انتظار می رود این قانون حداقل تا ۲۳ آگوست در سراسر کشور برقرار باشد.

گمان می رود پروشنکو احتمالا برای اجتناب از درگیری قصد داشت دو بار از مرز کشورش با لهستان عبور کند. دلیل دیگری که برای ترک اوکراین مطرح شد، این است که او در حال حاضر به خاطر خیانت دولتی، کمک به سازمان های تروریستی و تامین مالی تروریسم متهم است. این اتهامات در دسامبر سال گذشته و پس از آن مطرح شد که مشخص شد او خرید زغال سنگ از مناطق تحت کنترل جدایی طلبان اوکراین را سازماندهی کرده.

حکم دادگاه به او اجازه می داد در حین بازجویی در مورد اتهاماتش، که به گفته او انگیزه های سیاسی دارند، آزاد باشد. اما پوروشنکو که از ژوئن ۲۰۱۴ تا مه ۲۰۱۹ رئیس جمهور اوکراین بود، تلاش خود را برای عبور از مرز به هر یک از این دلایل رد کرده است.

او روز یکشنبه در بیانیه‌ای به رقیب سیاسی خود، ولودیمیر زلنسکی، خطاب به ملت گفت: «آقای رئیس جمهور محترم! من در مسیرم از کیف به کنگره و اجلاس سران حزب اروپا، که اعضای آن رهبران ساختارهای اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای عضو هستند، شما را خطاب می‌کنم. در آنجا است که تصمیماتی در مورد چشم انداز تقویت تحریم ها علیه روسیه، مکانیسم بازسازی اوکراین پس از جنگ و امکان اعطای وضعیت عضویت در اتحادیه اروپا به کشورمان اتخاذ خواهد شد.» او در ادامه مدعی شد که یک دعوتنامه رسمی از رئیس بخش خلق اروپا برای یک سفر کاری دارد که توسط رئیس شورای عالی اوکراین امضا شده است.

وی افزود: «در زمینه تهدید خارجی، حفظ وحدت و هماهنگی، اجتناب از هرگونه درگیری داخلی و همکاری با یکدیگر در همه پلت‌فرم‌های ممکن بین‌المللی، به‌ویژه پلتفرم‌های مهمی مانند حزب خلق اروپا، بسیار مهم است.»

پترو پوروشنکو گفت که مردم اوکراین در این دوران سخت سزاوار خرد سیاستمداران هستند. «رمز موفقیت اوکراین همیشه یک ارتش قوی، اتحاد داخلی، حمایت قوی بین المللی و همبستگی بوده است. امروز، همه با هم، دولت، مخالفان و جامعه مدنی، برای ساختن یک اوکراین اروپایی قوی، مستقل، دموکراتیک و مرفه کار می کنند.»

پوروشنکو ماه گذشته زمانی که علناً گفت روسیه در مسیر تبدیل شدن به یک کره شمالی بسیار بسیار بزرگ قرار دارد، خبرساز شد. او در مصاحبه ای گفت که رهبران جهان باید متعهد شوند که روسیه را پوتین زدایی کنند.

بیشتر بخوانید:

اولین تصاویر از سربازان زخمی و خسته اوکراینی در کارخانه آزوفستال ماریوپول

لحظه دراماتیک دستگیری پیرزن اوکراینی به جرم جاسوسی برای نیروهای روسی + ویدیو

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود