باسوادترین و کم سوادترین کشورها کدامند؟ شکاف سواد زنان و مردان ایرانی چقدر است؟

باسوادترین و کم سوادترین کشورها کدامند؟ شکاف سواد زنان و مردان ایرانی چقدر است؟

امروزه توانایی خواندن برای اکثر مردم جهان ابزاری ضروری برای گذران زندگی محسوب می‌شود. با این حال، علی رغم اهمیت سوادآموزی، حدود ۷۷۳ میلیون نفر در سرتاسر جهان به این مهارت اساسی و اغلب نجات‌بخش دسترسی ندارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید وقتی صحبت از نرخ سواد به میان می‌آید کدام کشورها پیشرو هستند و کدام‌یک عقب مانده‌‌اند.

در این سایت نرخ سواد بیش از ۱۵۰ کشور و میزان سواد مردان و زنان هر کشور با استفاده از داده های یونسکو به تصویر کشیده شده است. تصویر زیر نرخ سواد مردان و زنان در ایران را نشان می‌دهد.

کدام کشورها بیشترین و کدام‌ یک کمترین نرخ سواد را دارند؟ جایگاه ایران کجاست؟

کشورهایی که بالاترین نرخ سواد را دارند

از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۵ سواد جهانی از ۴۲ درصد به ۸۶ درصد افزایش یافته است که با این حساب می‌توان گفت هر پنج سال یک‌بار تقریبا چهار درصد افزایش داشته است.

با وجود افزایش کلی نرخ سواد در جهان، برخی از کشورها نسبت به سایرین رشد بیشتری داشته‌اند. فهرست زیر کشورهایی با بالاترین نرخ سواد را نشان می‌دهد که همگی بالای ۹۹ درصد هستند و در این میان اوکراین و ازبکستان نرخ سواد ۱۰۰ درصدی دارند.

کدام کشورها بیشترین و کدام‌ یک کمترین نرخ سواد را دارند؟ جایگاه ایران کجاست؟

یکی از کشورهای موجود در این فهرست که ارزشِ پرداخته شدن دارد کوباست. نرخ بالای سواد این کشور با ۹۹.۸ درصد مسلما نتیجه کارزاری است که فیدل کاسترو در سال ۱۹۶۱ با هدف از بین بردن بی‌سوادی در کشورش راه‌اندازی کرد. در کمتر از یک سال بیش از ۷۰۰ هزار کوبایی مهارت‌های پایه‌ای سوادآموزی را آموختند.

کشورهایی که کمترین نرخ سواد را دارند

همان‌طور که داده‌ها نشان می‌دهد تعداد خیره‌کننده‌ای از جمعیت بی‌ سوادهای جهان در جنوب صحرای بزرگ آفریقا هستند. کشوری که کمترین میزان سواد را در این داده‌ها به خود اختصاص داده چاد است که در آن تنها ۱۴ درصد زنان و ۳۸.۹ درصد مردان باسواد هستند. یکی از دلایل این امر دسترسی ضعیف ساکنین این کشور به آموزش است. در سال ۲۰۱۹ بیش از ۷۰۰ هزار کودک به مدرسه نرفتند که حدود ۵۰۰ هزار نفر از آنها دختر بودند.

کدام کشورها بیشترین و کدام‌ یک کمترین نرخ سواد را دارند؟ جایگاه ایران کجاست؟

تفاوت های جنسیتی در سواد جهانی

یکی از اهداف گسترده در فهرست رسمی توسعه پایدار سازمان ملل کاهش شکاف جنسیتی در آموزش است. همان‌طور که داده‌ها نشان می‌دهند برخی از مناطق در حال حاضر تقریبا به این هدف رسیده‌اند؛ کشورهای آسیای مرکزی، اروپا، آمریکای شمالی، آسیای شرقی و جنوب شرقی آن و آمریکای لاتین.

کدام کشورها بیشترین و کدام‌ یک کمترین نرخ سواد را دارند؟ جایگاه ایران کجاست؟

کشورهای شمال آفریقا، جنوب صحرای آفریقا، آسیای غربی و آسیای جنوبی هنوز تفاوت های قابل توجهی بین جنسیت نشان می‌دهند. گینه بیسائو در غرب آفریقا دارای بیشترین شکاف سواد جنسیتی است و نرخ سواد در مردان ۳۱.۴ درصد بیشتر از زنان است. یکی از دلایل احتمالی این شکاف، نرخ بالای ازدواج کودکان در این کشور است. زیرا تقریبا ۳۷ درصد از زنان قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

کدام کشورها بیشترین گاز طبیعی جهان را تولید می کنند؟ جایگاه ایران کجاست؟

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۸ نظر

ورود

 • امیر مرداد ۲۱, ۱۴۰۱

  یعنی واقعا ۱۰ درصد مردها و ۲۰ درصد زنهای کشورم، سواد ندارن و نمی تونن از این نعمت بزرگ استفاده کنن؟ این واقعا دردناک ترین چیزی بود که توی این چند سال خوندم.

  • E مرداد ۲۳, ۱۴۰۱

   ما ما هر چی در مورد ایران خوندیم دردناک بوده

  • آرمان خرداد ۳۱, ۱۴۰۲

   خیر ،این آمار قدیمی هست و مال سال ۲۰۱۵. الان نرخ باسوادی در ایران بالای نود و هفت درصده

 • امار الکیه مرداد ۲۲, ۱۴۰۱

  اوکراین فقط مونده مریخ بره. این چند وقته چی شده اوکراین داره از همه جلو میزنه؟
  قضیه سادس. یه قربانی و میخوان بگن بله اوکراین خیلی خوبه فقط روسیه باهاش میجنگه. اوکراین اروپای شرقیه. دختر هاشون رو برا سکس میفروشن. بعد ۱۰۰ درصد باسوادن؟

  • امیر مرداد ۲۳, ۱۴۰۱

   نمی دونم واقعا چرا هرجوری هست توی هر ماجرایی میخاید ثابت کنید که روسیه مظلوم بوده که به اوکراین حمله کرده؟ جدول رو حداقل درست بخونید، خود روسیه هم عملا ۱۰۰ درصد هستش (۹۹.۷) به علاوه تقریبا همه کشورهای اون منطقه.

 • فرانگیس اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۲

  هدفتان از تعریف در مورد ردسیه و کوبا چیه بله اون کشورها با داشتن نظام کمونیستی مبتنی بر شخص پزستی سواد رو اجباری کردند ولی اون ور قضیه فقر همگی مردم هم هست دقیقا می خواهید این رو توی ایران پیاده کنید چون‌می دونیم الگو شما روسیه ، کوبا و کره شمالی‌هست.

  • آرمان خرداد ۳۱, ۱۴۰۲

   چقدر بی سوادند بعضیا. روسیه و کمونیست؟؟!! آپدیت کن خودت رو . حزب کمونیست روسیه حزب اپوزسیون هم حتی در دومای روسیه محسوب نمیشه و حزب سوم و چهارم پارلمانه. ناسیونالیست ها الان در روسیه دولت و پارلمان رو در اختیار دارند. حزب روسیه واحد که حزب پوتین هست یک حزب با گرایشات ناسیونالیستی است. ولی فکر کنم امثال تو از سیاست فقط یک کلمه کمونیست رو شنیدند و چیز دیگه ای بلد نیستند. خخخخخ

 • داریوش خرداد ۳۱, ۱۴۰۲

  این آمار ۲۰۱۵ هست. الان نرخ باسوادی در ایران نود و هفت درصده