فائزه هاشمی چرا دستگیر شد؟

فائزه هاشمی چرا دستگیر شد؟

شب گذشته خبر دستگیری و بازداشت فائزه هاشمی دختر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در خبرگزاری ها منتشر شد. خبرگزاری تسنیم در توضیح علت بازداشت فائزه هاشمی آورده است که او به دلیل تحریک معترضان به تجمعات خیابانی در منطقه شرق تهران، توسط یک نهاد امنیتی بازداشت شده است.

فاطمه هاشمی دیگر فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی خبر بازداشت خواهرش را تایید کرد و گفت: «هنوز اطلاعات بیشتری از علت دستگیری خواهرم نداریم و به تازگی در جریان بازداشت او قرار گرفته‌ایم.»

علت بازداشت فائزه هاشمی چه بود؟

در روزهای اخیر یک فایل صوتی از فائزه هاشمی از سوی یکی از رسانه های خارج از کشور منتشر شد که در آن خانم هاشمی مواضع تندی نسبت به جمهوری اسلامی ایران گرفته و مساله حجاب را چیزی جدای از انقلاب خوانده بود که بعدا به ماهیت نظام اضافه شد.

پیش از این مالک شریعتی نیاسر، نماینده مجلس و عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، در ۵ شهریور ۱۴۰۱ اعلام کرده بود که فائزه هاشمی بر اساس اظهارنظر نهادهای امنیتی از فعالیت حزبی منع و محروم شده است. شریعتی نیاسر به جزئیات محرومیت فائزه هاشمی از فعالیت حزبی اشاره نکرد، اما گفت او اقداماتی علیه مصالح کشور و تبلیغاتی علیه نظام داشته است و به‌دلیل محکومیت‌هایی که داشته و بنا بر اظهارنظر نهادهای امنیتی، اجازه فعالیت حزبی ندارد و این محرومیت به خودش اعلام شده است.

علت بازداشت فائزه هاشمی چه بود؟

با این حال حسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی که فائزه هاشمی از اعضای بنیان‌گذار و عضو شورای مرکزی آن بوده است، در واکنش به این خبر گفت: «در این رابطه چیزی به حزب کارگزاران سازندگی ابلاغ نشده و فائزه هاشمی در جلسات حزب حضور فعال دارد.»

فائزه هاشمی، دومین دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی، به اظهارنظرها و مصاحبه های جنجالی مشهور است و پیش از این نیز چندین بار بازداشت و محاکمه شده بود.

علت بازداشت فائزه هاشمی چه بود؟

او که از منتقدان الزام به حجاب در ایران است در سال ۱۳۸۲ به عنوان مدیر مسئول روزنامه «زن» به دلیل نقد حجاب اسلامی و حمایت از حقوق زنان به دادگاه احضار شد. روزنامه زن به مدیرمسئولی خانم هاشمی اولین روزنامه مربوط به زنان در جمهوری اسلامی بود که تنها یک سال پس از آغاز انتشار توقیف شد.

فائزه هاشمی، نماینده پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی، در سال ۱۳۹۰ به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، به شش ماه حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی و در سال ۱۳۹۵ با اتهاماتی چون نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نسبت به قوه قضائیه و سپاه و همچنین سیاه‌نمایی علیه نظام بار دیگر به شش ماه حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • حامد مهر ۶, ۱۴۰۱

    روزیاتو خوب بلدی از اب گل الود ماهی بگیری 😊