صادر شدن حکم قاتل غزل حیدرنوا دختری که در اهواز سر بریده شد

صادر شدن حکم قاتل غزل حیدرنوا دختری که در اهواز سر بریده شد

قوه قضاییه حکم قاتلان غزل حیدرنوا، دختر نوجوانی که سال گذشته در اهواز به دست همسرش سر بریده شد را اعلام کرد.

در حالی که اردیبهشت امسال پدر غزل حیدرنوا اعلام کرده بود خواستار قصاص قاتل دختر خود است، بر اساس خبر جدید قوه قضاییه، اولیای دم این دختر اهوازی از همسر وی، سجاد حیدرنوا گذشت کرده اند اما به دلیل جنبه ی عمومی جرم، سجاد حیدرنوا به ۷ سال حبس محکوم شده است.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز خود به پرسش خبرنگاران درباره ی حکم صادره برای متهمان پرونده غزل حیدرنوا، دختر ۱۷ ساله ی اهوازی که قربانی یک قتل فجیع ناموسی شد، پاسخ داد.

به گفته ی سخنگوی قوه قضاییه، همسر مقتول، سجاد حیدرنوا، متهم ردیف اول پرونده است که با اتهامات مباشرت در قتل عمدی و ایراد ضرب و جرح عمدی و اخلال در نظم عمومی محکوم شده است.

متهم ردیف دوم پرونده فرد دیگری به نام حیدر حیدرنوا به اتهام معاونت در قتل عمدی محکوم شده است.

به گفته ی مسعود ستایشی، اولیای دم متوفی گذشت کردند و با توجه به قابل گذشت بودن این قسمت از اتهام در موردی که واجد جنبه خصوصی این پرونده است، منتهی به صدور قرار موقوفی تعقیب شده است.

با این حال به گفته ی سخنگوی قوه قضاییه، جنبه عمومی جرم باقی است و بر این اساس، همسر غزل حیدرنوا، متهم ردیف اول از لحاظ جنبه عمومی مباشرت در قتل عمدی به تحمل ۷ سال و نیم حبس تعزیری و از حیث جنبه عمومی ایراد ضرب و جرح عمدی به ۸ ماه حبس محکوم شده است.

متهم ردیف دوم نیز به ۴۵ ماه حبس تعزیری از باب معاونت در قتل عمدی محکوم شده است.

مسعود ستایشی افزود رأی صادره قطعیت یافته است و متهمان در زندان به سر می برند.

غزل حیدرنوا در کنار پدرش

غزل حیدرنوا که ابتدا نام او از سوی برخی رسانه ها به اشتباه مونا حیدری عنوان شده بود، دختر ۱۷ ساله ی اهوازی بود که بهمن ۱۴۰۰ به دست همسرش سجاد که پسرعموی او نیز بود، سر بریده شد. گفته می شد برادر سجاد نیز در این قتل همدست وی بود. همسر غزل پس از مرتکب شدن این قتل هولناک، سر او را با خوشحالی در خیابان چرخاند.

انتشار تصاویر این حادثه شوک بزرگی به جامعه ی ایران وارد و بار دیگر بحث قتل‌ های ناموسی و کودک‌ همسری را مطرح کرد.

پدر غزل حیدرنوا در گفتگویی با خبرگزاری فارس گفته بود سن غزل در هنگام ازدواج به قدری کم بود که زمانی که می‌ خواستند او را به عقد پسرعمویش درآورند مجبور به گرفتن گواهی رشد از دادگاه شدند.

این دختر ۱۷ ساله ی اهوازی از همسر خود یک پسر کوچک نیز داشت.

به ادعای خانواده ی غزل و همسرش، این دختر نوجوان پس از آشنایی با مردی سوری به نام عبد جمونگ از طریق فضای مجازی، برای زندگی با او مخفیانه به ترکیه گریخته بود. پس از این اتفاق پدر و عموی غزل (پدر سجاد) برای بازگرداندن او به ترکیه می روند اما پس از بازگشت غزل به ایران، همسرش سجاد با همدستی برادر خود این جنایت هولناک را رقم می زند.

غزل حیدرنوا در کنار همسر و فرزندش
غزل حیدرنوا در کنار عبد جمونگ (نفر پایین تصویر)

مادر سجاد در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که چرا پسرش بعد از جنایت سر غزل را در خیابان چرخانده بود، گفت: «در هر محله‌ و خیابانی که به سجاد انگ بی‌غیرت زده بودند سر غزل را گَرداند تا مثلاً به همه بگوید من آدم بی‌غیرتی نیستم.»

بیشتر بخوانید:

مونا حیدری چگونه قربانی قساوت شوهرش شد؟

صحبت های پدر مونا حیدری درباره قتل دخترش و باند خرید و فروش دختران در اهواز

صحبت های مادر قاتل مونا حیدری درباره ماجرای سفر او به ترکیه و فرزند خردسالش

پدر مونا حیدری خواستار قصاص برادرزاده اش شد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • PH دی ۲۹, ۱۴۰۱

    کار خودشونه

  • علی دی ۲۹, ۱۴۰۱

    معلوم نشد چرا اون خانم(مقتول) از خونه فراری شده؟