آناکوندای عظیم الجثه‌ی ۸ متری؛ بزرگترین مار جهان در جنگل های آمازون + ویدیو

آناکوندای عظیم الجثه‌ی ۸ متری؛ بزرگترین مار جهان در جنگل های آمازون + ویدیو

یک آناکوندای عظیم الجثه با طول ۷.۹ متر و وزن ۱۹۹.۵ کیلوگرم که سر آن به اندازه یک انسان است، در جنگل های آمازون کشف شد. آناکوندای سبز شمالی توسط پروفسور فریک ونک (Freek Vonk) مجری حیات وحش تلویزیون پیدا شد. بدن بزرگترین مار جهان ضخامت یک لاستیک ماشین را دارد و این پروفسور ۴۰ ساله، ترسی از نزدیک شدن و تماس با آن ندارد.

تصاویر شگفت انگیز نشان می دهد که این زیست شناس هلندی در کنار این آناکوندای عظیم الجثه شنا می کند.

تا به امروز، تنها یک گونه از مار سبز آمازون یا همان آناکوندای غول پیکر شناخته شده بود. اما در یک مطالعه جدید که در ماه جاری در مجله Diversity منتشر شده است، گونه جدیدی از مار سبز شمالی آمازون به عنوان یک گونه متمایز تایید شده است.

بزرگترین مار جهان

پروفسور فونک می گوید: «همراه با ۱۴ دانشمند دیگر از ۹ کشور، ما کشف کردیم که بزرگترین گونه مار جهان، مار سبز آمازون که از فیلم ها و داستان های مارهای غول پیکر می شناسیم، در واقع یک گونه متفاوت است.»

بزرگترین مار جهان

گونه نخست که آناکوندای سبز جنوب نام گرفته همان «Eunectes murinus» است که در پرو، بولیوی، گویان فرانسه و برزیل زندگی می‌کند.

دومین گونه که تازه کشف شده است، آناکوندای سبز شمال «Eunectes akayima» نام گرفته است و در اکوادور، کلمبیا، ونزوئلا، ترینیداد، گویان و سورینام زندگی می‌کند.

بزرگترین مار جهان

بر اساس پژوهش جدید دو گونه آناکوندا حدود ۵.۵ درصد تفاوت ژنتیکی دارند که نشان می‌دهد حداقل ۱۰ میلیون سال پیش راهشان از هم جدا شده است. برای مقایسه، انسان و شامپانزه تنها حدود ۲ درصد تفاوت ژنتیکی با یکدیگر دارند.

بزرگترین مار جهان

محققان می گویند که این گونه تازه کشف شده در معرض تهدید قرار دارد.

بزرگترین مار جهان

پروفسور فونک توضیح داد: «منطقه آمازون تحت فشار شدید تغییرات اقلیمی و جنگل زدایی مداوم قرار دارد. بیش از یک پنجم آمازون از بین رفته است که این مساحت ۳۰ برابر مساحت کشور هلند است. بقای این مارهای غول پیکر و نماد طبیعت به طور تنگاتنگی به حفاظت از زیستگاه طبیعی آنها گره خورده است.»

منبع: .dailymail
بدون نظر

ورود