خواب؛ بی دردسرترین شیوه لاغری

خواب؛ بی دردسرترین شیوه لاغری

شاید در نگاه اول، نود دقیقه خوابِ بیشتر شیوه ای برای لاغری به نظر نرسد اما بر اساس پژوهشی جدید، می تواند روشی برای کم کردن اضافه وزن باشد.

طبق یافته های دانشمندان کالج کینگ در لندن، کسانی که خواب بیشتری دارند، احتمال استفاده از مواد قندی یا کربوهیدرات های خانگی در آن ها کمتر است.

تا پیش از این کمبود خواب را ریسک فاکتوری در خصوص چاقی می دانستند چرا که سطح هورمون های کنترل کننده ی اشتها را تغییر می دهد.

اما پژوهشی جدید نشان داد داشتن خواب بیشتر باعث انتخاب و استفاده از غذاهای سالم تر در طول هفته می شود و شخص روزانه به طور متوسط ده گرم کمتر از قند استفاده می کند.

دکتر وندی هال پژوهشگر ارشد دپارتمان علوم تغذیه می گوید: «این مسأله که افزایش خواب سبب کاهش مصرف قندهای آزاد می شود بیانگر آن است که یک تغییر ساده در سبک زندگی ما می تواند به داشتن رژیم غذایی سالم تر کمک کند. منظور از قندهای آزاد، قندی است که به مواد غذایی صنعتی یا خانگی مانند عسل، شربت و آب میوه افزوده می شود.»

در این پژوهش، به بیست و یک نفر از داوطلبان شرکت کننده در تحقیق که خوابی کمتر از هفت ساعت در شب داشتند، آموزش داده شد چگونه عادات خواب خود را تغییر دهند و خواب طولانی تری داشته باشند.

از داوطلبین خواسته شد ساعت خواب منظمی داشته باشند، از مصرف کافئین و مواد غذایی نامناسب پیش از خواب پرهیز کنند و استراحت و آرامش گرفتن را از سر شب شروع کنند. در مدت زمان هفت روزه ی پژوهش، این افراد به طور میانگین توانستند نود دقیقه به خواب روزانه ی خود اضافه کنند.

گزارش مصرف مواد غذایی این افراد نشان داد آن ها تا انتهای هفته و در مقایسه با پیش از آن، قند و کربوهیدرات کمتری مصرف کردند.

هایا الخطیب پژوهشگر ارشد از کالج کینگ می گوید: « توجه به مسأله ی کمیت و کیفیت خواب در رابطه با سلامت عمومی در حال افزایش است و آن را ریسک فاکتوری برای شرایط مختلف دانسته اند. علاوه بر این یافته های ما نشان می دهد افزایش یک ساعته یا بیشتر خواب به انتخاب و مصرف مواد غذایی سالم تری منجر می شود. این موضوع ارتباط میان خواب ناکافی و رژیم های غذایی ناسالم را که در تحقیقات پیشین بیان شده بود قوت می بخشد.»

پژوهش ها نشان می دهد خواب بیشتر سبب کاهش تمایل به مصرف مواد قندی می شود.

راهکارهایی برای بهبود خواب شبانه

  • هر شب و حتی در روزهای آخر هفته، در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید. بیشتر از زمان معمول در رختخواب نمانید چرا که به خواب رفتن در شب بعد را دشوارتر می کند و در هفته ی پیش رو برایتان مشکل ساز خواهد شد.
  • از استفاده از وسایل الکترونیکی در شب به ویژه لپ تاپ و تبلت خودداری کنید. نور صفحات این وسایل ذهن را دچار این اشتباه می کند که هنوز روز است.
  • دست کم یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب استراحت و آرامش گرفتن را شروع کنید. این کار باعث کم شدن فعالیت ذهن و آرام گرفتن آن می شود. حتی اگر خسته باشید، فعالیت زیاد، چه کار باشد چه ورزش، شما را بیدار نگه می دارد.
  • آب بنوشید. کم شدن آب بدن، اولین دلیل سطحی بودن خواب است. به قدر کافی آب بنوشید تا نه از تشنگی و نه برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار نشوید.
  • هرگز گرسنه به رختخواب نروید. اما دقت داشته باشید که از غذاهای مناسبی استفاده کنید. شیر گرم، عسل و دم نوش بابونه از جمله مواد غذایی توصیه شده است.

منبع: telegraph
دیجیاتو
بدون نظر

ورود