بدون نظر

در ۴ قسمت قبلی، درباره آزمون GRE، ساختار آزمون جی آر ایی، شیوه آمادگی در آزمون آشنا شدیم. در این گفتار به معرفی بخش های کوانت و رایتینگ می پردازیم که نکات خوبی برای متقاضیان شرکت در آزمون دارد.

با ما همراه باشید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا با بورس تحصیلی در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا، دانشجویان خارجی می بایست مدرک آزمون بین المللی GRE را ارائه کنند که برخی از دانشگاه ها، حداقل نمره ای را برای پذیرش دانشجویان در نظر می گیرند. مثلا از شما می خواهند برای پذیرش در مقطع دکترا مهندسی مکانیک سیالات دانشگاه کالیفرنیا، نمره وربال ۱۶۰ از ۱۷۰ داشته باشید یا برای قبولی در دانشکده مدیریت دانشگاه تگزاس، نمره رایتینگ شما ۴ از ۶ باشد.

همانطور که در قسمت های ۴ گانه قبلی گفتیم، آزمون جی آر ایی به صورت اینترنتی برگزار می شود و تسلط کار با رایانه و تایپ یکی از مهم ترین مقولات در اخذ نمره حداکثری در این آزمون است. در گفتار امروز ادامه مباحث را پیگیری می کنیم.

شرایط پذیرش در دانشگاه تگزاس آمریکا (بخش GRE)

Graduate Record Exam (GRE) Requirement

The Computer Science program requires an official Graduate Record Exam (GRE) score to be submitted prior to admission consideration with a preferred score of 286 with no less than 140 on the verbal section and 148 on the quantitative section is required. If you took the GRE within the last five years and prior to the new examination, the following preferred scores will be considered – 1000 (300 verbal and 600 quantitative).

 The GRE score is valid for five years after the exam date.  GRE scores must be sent directly from the Educational Testing Service in Princeton, New Jersey, to our Graduate College.  The college code for Texas State is 006667.  The Educational Testing Service can be contacted at www.ets.org/gre.Texas State applicants are required to take only the General Test.  The GRE may be waived if the applicant holds a master’s degree from an accredited US institution. 

GRE waivers will be submitted to the department on a case-by-case basis if the degree was granted from an accredited international university.

رویه بالا که در دانشگاه تگزاس آمریکا اعلام شده است، تقریبا برای اکثر دانشگاه های امریکای شمالی مشاهده می شود. همانطور که مشاهده می کنید، استثنائاتی (WAIVER) برای ارائه مدرک جی آر ایی در اختیار طیف های خاصی از متقاضیان قرار می گیرد. اما فراگیر نیست.

یک توصیه خوب

در اینجا لازم است که نکته خوبی را به علاقمندان به شرکت در آزمون جی آر ایی توصیه کنیم. هر ۲۱ روز یک بار، می توانید در آزمون جی آر ایی در یکی از سنترهای تهران و مراکز استان ها در کشور شرکت کنید.

اما حق ندارید بیش از ۵ بار در سال در آزمون جی آر ایی کشور خود شرکت کنید. اگر بار اول نمره خوبی کسب نکردید، چند هفته وقت بگذارید و نقاط ضعف خو د را به خصوص در بخش نوشتاری اصلاح کنید. نمره بالا در بخش نوشتاری، پرستیژ خوبی است و ارزش بیشتری از بخش ریاضیات دارد.

در بار دوم، با امید و انگیزه و دانش بیشتری شرکت کنید. باید توجه داشته باشید که داشتن مدرک GRE-GMAT برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور،‌حتی اگر دانشگاه این دو مدرک را به عنوان پیش نیاز پذیرش قلمداد نکند، ‌عاملی مثبت در روزمه تحصیلی دانشجویان و عاملی رقابتی محسوب می شود که شانس پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی را افزایش می دهد.

پس، اگر فرصتی برای آمادگی جهت این دو آزمون دارید،‌برای ارتقای شانس خود اقدام کنید. توجه داشته باشید که دریافت یکی از این دو مدرک، سطح زبان آکادمیک شما را به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد و شیوه نگارش آکادمیک و نقد علمی را در مسیر اخذ این دو مدرک، فرا خواهید گرفت.

بنابراین‌، کسب این مدارک را تنها به عنوان کاری که دانشگاه شما را به دریافت آن موظف کرده ندانسته و در این مسیر،‌ اطلاعات عمومی و سطح زبان انگلیسی آکادمیک را افزایش دهید.

اگر احیانا متوجه نشدید که برای پذیرش تحصیلی در رشته یا دانشگاه خاص، نیاز به داشتن این مدرک هستید یا نه، با هماهنگ کننده رشته (PROGRAM’S COORDINATOR) یا رییس پذیرش (DEAN) یا مسئول پذیرش (admission officer)‌ که معمولا در بخش Gradate office یا international office قرار دارند، از طریق پست الکترونیک مکاتبه کنید. حتی اگر این افراد نتوانند به پرسش شما پاسخ درستی بدهند، درخواست شما را به بخش های مختلف دانشگاه برای تصمیم گیری نهایی ارسال می کنند.

معرفی کامل آزمون جی آر ایی

۱- بخش کلامی VERBAL

توانایی شما در درک مطلب موضوعات مختلف سیاسی و فرهنگی و هنری و اجتماعی و علمی را می سنجد. این بخش، دایره واژه گان خوبی نیاز دارد تا شما بتوانید پرسش ها را به خوبی متوجه شده، و پاسخ مربوط به آن را از بین گزینه ها انتخاب کنید. بعضی وقت ها پرسش ها، ۲ پاسخ دارند که بر اساس ساختار پرسش، می بایست جواب صحیح را انتخاب کنید.

بخش کلامی می کوشد تا سطح دانش زبان انگلیسی شما در سطح بالایی از زبان بسنجد. بنابراین برای آمادگی در این بخش، می بایست خیلی کتاب های مختلف بر اساس رفرنس های اعلامی ets را مطالعه کنید و تست های زیادی هم بزنید تا با شکل و ساختار و فرم آزمون در بخش کلامی آشنا شوید و در این کار مهارت لازم و را کسب کنید.

اما همان طور که عرض شد، حتی دانشجویان دکترای زبان شناسی هم شاید نتوانند نمره ۸۰ درصدی در این بخش کسب کنند. تلفیقی از هوش و etymology (ریشه شناسی) و دایره وسیع واژه گان و دانستن کاربرد آن ها در جملات گوناگون، برای موفقیت در این بخش ضروری است.

بخش کلامی توانایی ارزیابی و تجزیه و تحلیل مطلب نوشته شده ،توانایی تولید و اطلاعات از مطلب مذکور ،توانایی درک ارتباط بین کلمات و محتوای مطالب و توانایی تجزیه و تحلیل ارتباط بین بخشهای مختلف جملات را مورد تست قرار می دهد.

در این بخش، نمونه پرسش هایی که ets در این بخش مطرح کرده است را بررسی کنید. این بخش از ۳ نوع فرمت سوالی تشکیل شده است:

The Verbal Reasoning section of the GRE® General Test contains three types of questions:

  • Reading Comprehension
  • Text Completion
  • Sentence Equivalence

Reading Comprehension questions appear in sets; Text Completion and Sentence Equivalence questions are independent.

بخش درک مطلب، یک متن به شما داده می شود و بر اساس آن، پرسش های مطرح می شود که شما باید بر اساس درکی که از متن پیدا کردید، به پرسش های پاسخ دهید. بعضی وقت ها بیش از ۱ پاسخ،گزینه صحیح است.

بخش Reading comprehension که متون آن از حوزه های علوم انسانی، علوم فنی و مهندسی و علوم تجربی انتخاب می شود، شامل ۳ بخش است که عبارتند از :

Multiple-choice Questions — Select One Answer Choice: These are the traditional multiple-choice questions with five answer choices of which the examinee must select one.

(سوالات چند گزینه ای که تنها ۱ گزینه صحیح است)

Multiple-choice Questions — Select One or More Answer Choices: These provide three answer choices and ask the examinee to select all that are correct; one, two or all three of the answer choices may be correct. To gain credit for these questions, the examinee must select all the correct answers, and only those; there is no credit for partially correct answers.

(سوالات چند گزینه ای که بیش از ۱ گزینه پاسخ صحیح خواهد بود. اگر فقط ۱ گزینه صحیح را انتخاب کنید، نمره ای به شما تعلق نخواهد گرفت)

Select-in-Passage: The question asks the examinee to click on the sentence in the passage that meets a certain description. To answer the question, the examinee chooses one of the sentences and clicks on it; clicking anywhere on a sentence will highlight it.

(سوالی که از شما میخواهد گزینه مورد نظر را در داخل متن از طریق موس انتخاب کنید)

نمونه سوال در قسمت Reading Comprehension بخش verbal آزمون GRE

Policymakers must confront the dilemma that fossil fuels continue to be an indispensable source of energy even though burning them produces atmospheric accumulations of carbon dioxide that increase the likelihood of potentially disastrous global climate change. Currently, technology that would capture carbon dioxide emitted by power plants and sequester it harmlessly underground or undersea instead of releasing it into the atmosphere might double the cost of generating electricity. But because sequestration does not affect the cost of electricity transmission and distribution, delivered prices will rise less, by no more than 50 percent. Research into better technologies for capturing carbon dioxide will undoubtedly lead to lowered costs.

Sample Multiple-choice Question — Select One Answer Choice

The passage implies which of the following about the current cost of generating electricity?

It is higher than it would be if better technologies for capturing carbon dioxide were available.

It is somewhat less than the cost of electricity transmission and distribution.

It constitutes at most half of the delivered price of electricity.

It is dwelt on by policymakers to the exclusion of other costs associated with electricity delivery.

It is not fully recovered by the prices charged directly to electricity consumers.

(طبق پرسش بالا، شما می بایست فقط یکی از گزینه ها را از بین A تا E انتخاب کنید و انتخاب بیش از ۱ مورد، نمره ای به شما نمی دهد). 

۲- بخش کمی Quantities

بخش کمی توانایی علت یابی به یک شیوه کمی، توانایی حل مشکلات کمی و فهم شخص از ریاضیات ،جبر ،هندسه و تجزیه و تحلیل داده ها را مورد آزمون قرار می دهد.  پرسش هایی که در این بخش مطرح می شود، اصولا در سطح ریاضیات دوره دبیرستان است. مثلا از شما درباره مساحت متوازی الاضلاع، آمار و احتمالات، قانون فیثاغورث و موضوعاتی در این سطح سوال می شود.

gre5

استفاده از قضیه فیثاغورث در آزمون GRE بخش کمی متداول است

برای آگاهی از ساختار پرسش هایی که در این قسمت مطرح می شود، نمونه سوالات را از سایت رسمی آزمون دانلود کنید.

gre6

نمونه یکی از پرسش هایی که در آزمون ریاضی جی آر ایی مطرح می شود و از شرکت کننده در آزمون می خواهد که یک گزینه را انتخاب کند. بعضا این احتمال دارد که چند گزینه (Multiple choice) صحیح باشد

برای موفقیت در این بخش، باید مسائل ریاضی  متنوع و زیادی حال کنید و بر اساس ساختار و چارچوب آزمون،  خود را با شرایط آزمون و شیوه بررسی و حل مساله آشنا کنید. کتاب هایی که در زمینه آمادگی برای آزمون ریاضی جی آر ایی ارائه میشود را دانلود و مطالعه کنید.

بعضی وقت ها شما توانسته اید پاسخ صحیح را پیدا کنید، اما راهی که برای پیدا کردن پاسخ انتخاب کرده اید از نظر زمانی بهینه بوده و نه روش منطقی. بنابراین حتی الامکان شیوه پاسخ گویی بهینه به پرسش های این بخش آزمون را در پاسخ نامه های تشریحی کتاب هایی که برای امادگی آزمون خریداری می کنند یا دانلود می کنید، مد نظر قرار دهید.

 ۳- بخش نگارش تحلیلی Analytical writing

آزمون جی آر ایی به صورت اینترنتی برگزار می شود و پرسش های به صورت انلاین ار مرکز اصلی برگزاری آزمون به center  های منطقه ای در سراسر جهان ارسال می شود و حتی سنتر نیز از وجود پرسش ها اطلاعی ندارد و نمی تواند زمان آزمون را جلو یا عقب ببرد. شما تنها بر اساس بازه زمانی که در اختیار دارید، می بایست به پرسش ها پاسخ داده و جواب ها را به صورت اینترنتی وارد کنید. امکان ویرایش پاسخ ها در طول زمان هر یک از بخش های سه گانه وجود دارد اما پس از آن، امکان تغییری وجود ندارد.

این آزمون به صورت اینترنت است و به همین منظور، باید تلاش کنید که مهارت های کار با رایانه به خصوص در موضوع نوشتن سریع و صحیح با صفحه کلید را تمرین کنید.  بخش نگارش تحلیلی توانایی بیان کردن ایده های پیچیده بصورت واضح وروشن ، توانایی درک و بررسی ادعاها و شواهد ، توانایی پشتیبانی کردن از ایده ها و افکار توسط مثالها و دلایل کاربردی و ضروری و توانایی نوشتن یک مقاله دقیق و فصیح و توانایی درک و استفاده از زبان انگلیسی و نوشتاری بصورت استاندارد را مورد آزمون قرار میدهد.

در آزمون GRE نگارش تحلیلی بخش اول می باشد و متشکل از دو قسمت متفاوت است .

قسمت اول یک کار موضوعی است issue analysis .

قسمت دوم یک کار استدلالی است  argument analysisکه در آن داوطلب باید یک وظیفه محوله را انجام دهد .

  • Articulate complex ideas clearly and effectively.
  • Examine claims and accompanying evidence.
  • Support ideas with relevant reasons and examples.
  • Sustain a well-focused, coherent discussion.
  • Control the elements of standard written English

قسمت نوشتاری در آزمون جی آر ایی، بین ۰ تا ۶ نمره دارد. اگر شما یک متن خیلی معمولی بعضا بی ربط هم بنویسید، بین ۱ تا ۲ نمره به شما تعلق می گیرد. اما گرفتم نمره ۳.۵ به بالا کار آسانی نیست ومهارت زیادی طلب می کند.

برای نوشتن متن خوب می بایست:

۱- بدون غلط املایی بنویسید.

۲- بدون غلط گرامری بنویسید

۳- نقطه گذاری ها را رعایت کنید.

۴- از کلمات متنوع بر اساس جمله بندی های که به کار می برید استفاده کنید.

۵- اصطلاحا از کلمات undergraduate در مقالات scholarly papers استفاده نکنید. مثلا به جای good، از معادل های آکادمیکی مانند appropriate  استفاده کنید.

۶- از اصطلاحات و واژه گان مصطلح در متون علمی استفاده کنید.

۷- ادعاهایی که مطرح می کنید را بتواند با شواهد و مدارک مرتبط، توسعه بدهید.

۸- از ایده ها و متون خود به طور خوبی پشتیبانی کنید.

۹- المان های نوشتن یک مقاله استاندارد انگلیسی را که در کتاب های اموزش رایتنیگ برای جی آر ایی ارائه می شود را رعایت کنید.

همچنین ممکن است یک بخش تحقیق مطرح شود این بخش تحت عنوان بخش تحقیق مطرح خواهد شد و اگر مطرح شود بخش نهایی خواهد بود-در ایران مطرح نمی گردد. این بخش هم جزء نمره آزمون GRE محسوب نمی شود. تعداد سوالات و زمان لازم جهت انجام پیش آزمون و بخشهای تحقیق متفاوت خواهند بود.

برای قبولی در آزمون GRE چه کار کنیم؟

GRE8

برای موفقیت در آزمون جی آر ایی، نوشتن مقاله و خواندن مقالات علمی توصیه می شود

در بخش وربال، می بایست کتاب های مختلفی را مطالعه کنید تا برای آزمون آماده شوید. دانش واژگان قوی (خیلی بیشتر از کتاب ۵۰۴ و ۱۱۰۰ واژه که این روز ها مرسوم شده است)، برای کسب نمره خوب در آزمون نیاز خواهد بود.

منابع خوب برای آزمون GRE

 کتاب های خوب برای GRE با توجه به دشواری که در بخش verbal این آزمون وجود دارد، کتابهای بسیار زیادی توصیه شده است، قبل از شروع این کتابها از بلد بودن لغات ۵۰۴ ( ۵۰۴ Absolutely Essential Words ) و لغات ضروری تافل ( Essential Words for Toefl ) اطمینان حاصل فرمایید، سپس این منابع توصیه شده است:

– ۱۱۰۰Words you need to know – word smart – Essential words for GRE – Verbal advantage

اگر شما از بهترین دانشگاه های ایران، مقاطع لیسانس و فوق لیسانس را گذرانده اید و حتی چند مقاله در ژورنال های ISI دارید، به شما توصیه می شود که بر اساس نیاز دانشگاه مقصد، در یکی از دو آزمون GRE یا GMAT شرکت کنید. قبلا هم گفتیم که برای ثبت نام در آزمون GRE، می توانید از طریق پرتال رسمی این آزمون اقدام کنید و برای پرداخت هزینه های آن، باید کارت اعتباری معتبر بین المللی داشته باشید.

کشورهای همسابه آزمون کامپیوتری را نیز برگزار می کنند که در صورتی که توانایی و تجربه قبلی برای شرکت در آزمون کامپیوتری دارید، نسبت به ثبت نام در این شیوه آزمونی اقدام کنید . ولی در صورتی که سیستم کاغذی را آشنا هستید و به محتوای آزمون مسلط هستید، از صرف هزینه های مختلف جهت حضور در کشورهای همسابه برای شرکت در آزمون کامپیوتری خودداری کنید.

البته سایت مگوش هم اطلاعات و منابع خوبی برای علاقمندان شرکت در آزمون ارائه می کند که توصیه میکنیم بعضا به آن مراجعه کنید. برای دانلود برخی از کتاب های ارزشمند جهت آمادگی آزمون به سایت مراجعه کنید. در این سایت، کلیمه منابع آموزشی منهتن نیز در اختیار مخاطبان است. برای بخش READING در آزمون GRE باید همانند آزمون آیلتس زیاد کار کنید تا مهارت های خود را افزایش دهید.

GRE9

مگوش منبع خوبی برای آزمون جی آر ایی است

توصیه هایی برای شرکت کنندگان در آزمون GRE

۱- قبل در ثبت نام در آزمون، حتما از کسانی که قبلا ثبت نام کرده اند مشاوره لازم را کسب کنید.

۲- برای پرداخت ارزی، از درگاه های پرداخت ارزی با دریافت وجه ریالی استفاده کنید.

۳- تغییر روز امتحان، هزینه بر خواهد بود. بنابراین به داوطلبان همواره توصیه می شود به دقت این روز را انتخاب کنند.

۴- کد دانشگاه های مورد نظرتان که کارنامه جی آر ایی به آنجا باید ارسال شود را به درستی یادداشت کنید.

۵- آزمون جی آر ایی هر سال گران تر از سال قبل می شود. اگر تا چند سال دیگه قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی را دارید، نسبت به آمادگی شرکت در آزمون اقدام کرده و تا چند ماه دیگر در آزمون شرکت کنید.

۶- مدرک جی آر ایی بر خلاف تافل و آیلتس، ۵ سال اعتبار دارد.

۷- داشتن مدرک جی آر ایی نه شرط لازم برای پذیرش است نه شرط کافی.

۸- اگر علاقمند به تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی با بورس هستید، نمره بخش VERBAL و WRITING شما باید بیش از ۶۰ درصد نمره کل را کسب کند.

۹- عدم توجه به انتخاب کد دانشگاه های مد نظر در روز امتحان برای ارسال کارنامه، حدود ۳۰ دلار آمریکا برای شما هزینه در برخواهد داشت.

۱۰- آزمون جی آر ایی اکنون اینترنتی برگزار می شود. قبل از شرکت در آزمون نهایی، با نرم افزارهای شبیه ساز کار کنید تا در روز آزمون، با محیط آشنایی و اشراف اطلاعاتی داشته باشید.

۱۱- برای موفقیت بهتر و اثربخش در روز آزمون، مقالات خود را حتی المقدور توسط متخصصان زبان انگلیسی یا فریلنسرهای ویراستاری که در سایت های داخلی و بین المللی بسیار هستند، تصحیح کنید تا نکات واقعی ایرادات گرامری خود را متوجه شوید.

۱۲- در قسمت ریاضیات، اگر کارشناس  ریاضیات هم باشید، تضمینی برای نمره ۱۷۰ از ۱۷۰ نیست. این قسمت نیاز به حوصله، دانش تحلیل و انتقال مطلب و محاسبات بدون ماشین حساب و تسلط به مبانی ریاضیات دوره دبیرستان با دانش زبان دارد که تمرین و حل هزاران مساله، میتواند شما را یاری دهد.

۱۳- ظرفیت سنترهای تهران و مراکز استان ها هر ۲ ماه یکبار تعیین و خیلی سریع تکمیل می شود. به مدیریت زمان در آزمون جی آر ایی توجه کنید.

امیدواریم مجموعه مطالب معرفی شده بتواند راهنمای خوبی برای علاقمندان شرکت در آزمون GRE باشد. سایت ETS بهترین منبع برای آمادگی در آزمون جی آر ایی است.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود