راهنمای تحصیل در دانشگاه دولتی تگزاس آمریکا

همه چیز درباره شیوه و شرایط پذیرش و اخذ بورس تحصیلی

راهنمای تحصیل در دانشگاه دولتی تگزاس آمریکا

دانشگاه تگزاس آمریکا یکی از بهترین مقصدهای تحصیلی رشته های علوم انسانی ارزان و با کیفیت است. تحصیل در دانشگاه های آمریکا به جز تعداد محدودی، نیازمند مدرک آیلتس ۶.۵ از ۹ یا تافل اینترنتی ۹۰ از ۱۲۰ است و دانشجویان بین المللی می بایست مدرک GRE General یا GRE Subject ارائه کنند. بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی که نشان دهنده English language proficiency است، نمیتوان برای دوره های ارشد و دکترا در دانشگاه های آمریکا اقدام کرد. بدون داشتن جی آر ایی و جی مت هم که در فهرست admission’s requirements های جدی است، مدارک شما بررسی نمی شود.

هر دو مدرک زبان و جی آر ایی میبایست از مراکز صادر کننده کارنامه خواسته شود تا رونوشتی از نمرات خود را به دانشگاه مقصد ارسال کنند. این کار با پرداخت هزینه دلاری انجام می شود و ارسال این دو مدرک به همراه اپلیکیشن شما، منجر به ریجکت تقاضا خواهد شد. موضوع دیگری که درباره تحصیل در دانشگاه های آمریکا پس از روی کار آمدن رییس جمهور جنجالی باید بدانید آن است که دریافت ویزا گردشگری و تجاری ایالات متحده برای هموطنان سخت شده است و یکی از روش های خوب برای دریافت ویزا آمریکا بر اساس تجارب چند سال اخیر هموطنان، اخذ ویزای تحصیلی یکساله است که هر سال تمدید می شود.

موضوع بعدی که باید توجه کنید آن است که پذیرش هایی که full fund باشند برای دریافت ادمیشن و همچنین ویزای تحصیلی از سفارت خانه های آمریکا در کشورهای اطراف ایران، راحت تر هستند. وقتی دانشگاه آمریکایی، شما را برای دریافت بورس و تحصیل رایگان دعوت میکند، سفارت آمریکا در کشورهای مقصد ایرانیان (مثل باکو و ایروان و دوبی و آنکارا) بهتر و راحت تر نسبت به صدور ویزا تحصیلی توجیه می شود.

هستند دانشجویانی که حتی بدون بورس در مقطع کارشناسی ارشد، موفق به دریافت ادمیشن شده و سفارت را نسبت به صدور ویزا تحصیلی متقاعد کرده اند. به دلیل اینکه شما پس از دریافت پذیرش، می بایست نسبت به وقت مصاحبه سفارت آمریکا در کشورهای اطراف اقدام کنید و کارهای انگشت نگاری و مصاحبه انجام دهید، لذا آگاهی از رویه ها و پرسش های متداول آفیسرها اهمیت دارد.

سوال همه آفیسرها از دانشجویان ایرانی این است که علت انتخاب شما نسبت به این دانشگاه چیست و در ایران در چه زمینه ای مشغول به فعالیت بودی و قصد انجام چه کاری در آمریکا دارید. برای این سوال  کلی، پاسخ قانع کننده مستند قابل فهم در نظر داشته باشید.

موضوع بعدی درباره دریافت ویزا تحصیلی آمریکا آن است که شما بتوانید دانشگاه هدف را بر اساس رزومه و اهداف خود، نسبت به صدور admission letter قانع کنید. قانع کردن دانشگاه ها سخت نیست. چون صدها دانشگاه با هزاران رشته و ده ها هزار فرصت بورسیه در دسترس دانشجویان است و میتوان با حوصله و بررسی، نسبت به انتخاب بهترین گزینه ها اقدام کرد. قرار نیست شما در آن واحد برای ۱۰ دانشگاه اپلای کنید و برای هر کدام application fee پرداخت کنید.

شما میتوانید ۳۰ دانشگاه در حوزه کاری خود را انتخاب کنید. سپس ۲۰ دانشگاه که اساتید آن ها در حوزه مورد علاقه کارشناسی یا کارشناسی ارشد شما فعال بودند را گزینش کرده و ۱۰ مورد از این  ۲۰ مورد را که خیلی به موضوع مورد علاقه شما نزدیک است در نظر بگیرید.

حال با اساتید این ۱۰ دانشگاه در دانشکده مورد نظر خود وارد مکاتبه شوید. اگر ای میل زدید و جواب نداند، حتما زنگ بزنید. اگر استاد مورد نظر شما مسن است، با دستیاران ایشان صحبت کنید. معمولا فهرست دستیاران در بخش faculty members در دسترس خواهد بود. خلاصه پس از رایزنی با اساتید، تلاش کنید تا راه حلی برای متقاعد کردن استادهای مورد نظر نسبت به حمایت از اپلیکیشن خود پیدا کنید و potential supervisor پیدا کنید که بتوان ایشان را motivate خوب کرد.

برای دانشجویان غیر رشته های فنی و مهندسی، دانشگاه دولتی ایالت تگزاس آمریکا یکی از دانشگاه های مطرح است که توصیه میکنیم در دستور کار علاقمندان به تحصیل این حوزه در آمریکای شمالی قرار بگیرد. از  بازاریابی و مدیریت و فناوری تا ریاضیات و فیزیک و بیوشیمی را در این دانشگاه میتوانید بخوانبد. اگر علاقمند به تحصیل و زندگی در مناطق سرد شمالی ایالات متحده نیستید و میخواهید در جایی گرم با هوای آفتابی و به نسبت ارزان تر از کالیفرنیا و نیویورک و واشنگتن زندگی و تحصیل کنید، تگزاس میتواند گزینه خوبی باشد.

دانشگاه تگزارس
ایندکس سایت دانشگاه تگزاس: http://www.txstate.edu

برای آشنایی با فرصت های تحصیلی و بورس دانشگاه تگزاس آمریکا، می بایست به سایت دانشگاه تگزاس مراجعه کنید  که در تصویر بالا مشاهده میکنید. برای اینکه متوجه بشوید که بخش های مهم سایت کدام است، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  •  بخش future students: همه اطلاعات مورد نیاز دانشجویان بین المللی در این بخش قرار دارد.
  • بخش current students: همه اطلاعات مورد نیاز برای دانشجویان فعلی دانشگاه تگزاس در این بخش است.
  • بخش  faculty & staff: بخشی برای آشنایی با اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه تگزاس در این بخش است.
  • بخش Alumni: بخش آشنایی با دانش آموختگان دانشگاه تگزاس را در این قسمت ببینید که خیلی خوب است.
  • بخش admission: همه اطلاعات مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه تگزاس را در این قسمت تماشا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مستقیم به این نشانی: http://txstate.edu/admissions بروید.

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه دولتی تگزاس آمریکا

برای پذیرش در دانشگاه دولتی تگزاس آمریکا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، نیاز دارید تا تکلیف خود را اول با تافل/آیلتس و جی آر ایی/جی مت روشن کنید. اگر این دو مدرک را ندارید از طریق سایت سازمان سنجش برای شرکت در آزمون، پس از ۶  ماه آمادگی قبلی اقدام کنید. آزمون را خیلی طول ندهید تا ارز گران نخرید! ۲ توصیه نامه حتما نیاز ندارید.

ما قبلا گفتیم  که چگونه توصیه نامه (recommendation letter) خوب آماده کنید. سپس رزومه آکادمیک (cv) مهیا کنید. روزمه اکادمیک، داستان نیست. ۱ صفحه است و همه اطلاعات علمی و مهارتی شما را بیان میکند. بیانیه هدف نیاز دارید تا دانشگه متوجه شود که دلیل شما برای تحصیل در دانشگاه دولتی تگزاس چیست. چرا این رشته خاص را انتخاب کردید. پس از تحصیل در دانشگاه دولتی تگزاس چه کمکی به علم و دانش و اقتصاد آمریکا و کشور خود خواهید کرد. پرداخت اپلیکیشن فی هم بخشی از فرآیند اپلای است.

دانشگاه تگزاس در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، ۱۰۷ رشته دارد

مهلت ارسال مدارک به دانشگاه دولتی تگزاس

هر سال تا اول جولای فرصت دارید مدارک خود را برای پذیرش ترم پاییز (fall semester admission) ارسال کنید. برای ترم بهار نیز تا اول فوریه هر سال فرصت دارید.

نمره زبان برای پذیرش دانشگاه دولتی تگزاس

اگر در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل نکرده اید (سوئد و نروژ و فنلاند و مالزی و تایلند محسوب نمیشود) میبایست مدارک زبان را بر اساس نمرات مندرج در جدول بالا در اختیار دانشگاه قرار دهید.

نمره زبان GRE مورد نیاز دانشگاه دولتی تگزاس

http://www.bio.txstate.edu/prehealthadvising/application-info/tests/gre.html

هر دانشکده در این دانشگاه، نمره خاصی از داوطلبان درخواست میکند. اطلاعات بیشتر را در لینک ارائه شده در کپشن عکس فوق مشاهده کنید.

اپلای برای بورس تحصیلی در دانشگاه تگزاس

دانشگاه تگزاس
http://www.gradcollege.txstate.edu/funding.html

اگر میخواهید در دانشگاه Texas State University به صورت رایگان تحصیل کنید، برای فرصت های بورسیه اقدام نمایید. جهت کسب اطلاعات بیش تر به قسمت FUNDING در سایت دانشگاه تگزاس رجوع کرده و از مسئولان بورسیه دانشگاه تگزاس شیوه  و مدارک اپلای را پرس و جو کنید که به خوبی راهنمایی میکنند.

برای موفقیت در فرآیند اپلای دانشگاه های آمریکا، باید رزومه آکادمیک خود را در فرآیند رقابتی اپلای، تقویت کنید. نوشتن مقالات خوب، تعامل با اساتید، شرکت در کنفرانس های بین المللی مهم است. ارتباط با دانشگاه های آمریکایی برای دریافت هر گونه اطلاعات برای ادمیشن فراموش نکنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود