گشتی در جنگل دالخالی رامسر، طبیعت مه آلود شمال کشور

جنگل نوردی رویایی در عروس شهرهای ایران

گشتی در جنگل دالخالی رامسر، طبیعت مه آلود شمال کشور

دالخانی یکی از لوکیشن های بکر عکسبرداری در طبیعت شمال است. رامسر را بعضی ها، عروس شهرهای ایران می دانند. شهری زیبا با مردمانی خونگرم و البته طبیعتی که از دست سرمایه داران و سرمایه سالارها در امان نیست و روی کوه ها، ویلاهای لاکچری اش مثل باستی هیلز لواسانات، به چشم می خورد.

در بهار ۹۸ یکی از جاهای زیبا و بکر کشور، پس از سوباتان و مازیچال و فیلبند، حتما رامسر است. محیطی سحر انگیز در جنگل دالخانی، شما را به میزبانی مه و درختان تنومند می برد. جایی که آش زغالی و چای هیزمی، روایت گر طبیعت گردی جذاب برای عاشقان ایرانگردی در شمال کشور است.

جنگل دالخالی رامسر را باید یکی از زیبا ترین مسیرهای جنگلی در ایران دانست. برای عاشقان کوله پشتی گردی و کمپ و پیاده روی در طبیعت، دالخانی رامسر را بهار نود و هشت توصیه می کنیم. اگر به دنبال مقصد عالی برای جنگل نوردی هستید، دالخانی را فراموش نکنید. روستاهای اطراف، فرصت اقامت در خانه اهالی خونگرم را می دهد.

جنگل دالخانی در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر است. جایی نیمه کوهستانی در ارتفاعات البرز و در مسیر جاده ییلاق جنت رودبار در ارتفاع هشتصد متری از سطح دریا و شصت هکتار مساحت. دالانی بهتشی و پوشیده از پوشش سبز متراکم که مقصدی جذاب برای سلفی بازهای اینستاگرام است.  دالخانی، این جنگل سرسبز و انبوه به مانند دالانی از درختان سر به فلک کشیده دست شما را می گیرد و در نهایتِ زیبایی غرق می کند. جاده ای سحرانگیز که هر لحظه، جلوه ای تازه از طبیعت بکر خود را در برابرتان به نمایش می گذارد و شما را به وسوسه دیدن زیبایی های بیشتر، به انتهای مسیر می کشاند.

پاییز دیدنی را در جنگل دالخانی رامسر تماشا کنید. اگر به دنبال لوکیشن رویایی برای عکاسی در طبیعت هستید، دالخانی، حتما گزینه فوق العاده ای برای عکاسان خواهد بود
کلبه های چوبی در جنگل دالخانی رامسر، فرصت خوبی برای استراحت جنگل نوردها است
فضای مه آلود و رمانتیک جنگل دالخانی رامسر

چگونه به دالخانی برویم؟

 • برای رسیدن به ابتدای مسیر جنگل نوردی اول باید خود را به شهر رامسر برسانید.
 • از اهالی کمک بگیرید.
 • در جاده رامسر به تنکابن، سراغ سه راهی جنت رودبار را بگیرید.
 • وقتی وارد این جاده شدید  و راه را تا روستای گالش محله ادامه دادید، در این نقطه باید ماشین سواری را کنار گذاشته و پیاده دل به جاده بزنید.
 • خود را گرم کنید، وسایل لازم را برداشته و راهی شوید.
 • در این قسمت از جنگل (روستای گالش محله) می توانید پیمایش خود را در امتداد رودخانه ای کوچک آغاز کنید. پس از طی چند کیلومتر راه را به سمت جنگل تغییر دهید.
 • در جهت غرب، مسیر خود را ادامه داده و در امتداد یک جویبار کوچک، ارتفاع بگیرید تا به سرِ یال (۱) برسید. در امتداد یال دوباره به سمت بالا حرکت کنید تا به جاده جنت رودبار برسید.
 • جنگل هایی که در مسیر از دل آنها گذر می کنید بسیار زیبا و رویایی هستند و اگر خوش شانس باشید انبوه قارچ ها را نیز در راه می بینید.
 • دقت داشته باشید کوچکترین اشتباه در تعیین مسیر می تواند شما را از راه اصلی دور کند و به سمت شیب ها و دره های خطرناک بکشاند. زمانی که به کنار جاده رسیدید می توانید دوباره با استفاده از ماشین های سواری یا به سمت جاده اصلی (رامسر) برگردید یا در همان منطقه چادر برپا کنید. البته در طول مسیر آلاچیق هایی نیز وجود دارد که می توانید از آنها برای شب مانی استفاده کنید.
 • اگر علاقه و وقت کافی برای گشت و گذار دارید می توانید روز بعد در ادامه راه از ییلاق های انتهای مسیر جنگل دالخانی مانند ییلاق گرسماسر و جنت رودبار نیز بازدید کرده و از صفای روستا و طبیعت راه لذت ببرید.
جنگل دالخانی رامسر
تابلو خوش امدگویی به جنگل دالخانی

روستاهای معروف انتهای مسیر جنگل دالخانی عبارتند از روستای گرسماسر، جنت رودبار که بهشت گل گاوزبان ایران است. مزارع تماشایی و چشم اندازهای خیره کننده و آبشارهای متعدد، شما را به بهشتی رویایی در فضایی مه آلود فرا میخواند.

بهار: جوانه های سبز بهاری، مه و نم نم باران، شکوفه های ریز گل ها که در گوشه گوشه زمین به چشم می خورند از زیبایی های بهار دالخانی هستند.

تابستان: هوای شرجی و نفسگیر تابستان رامسر را پشت سر بگذارید و از هوای خنک و فرحبخش دالخانی لذت ببرید.

پاییز: نقش زیبای پاییز به دالخانی نیز می رسد و آن را غرق در رنگ های شگفت انگیز خود می کند. این زمان از سال، هوا به نسبت در جنگل سرد است و باران های مداوم باعث لغزندگی جاده و گل شدن زمین می شود. بنابراین با تجهیزات کافی به دل جنگل بزنید.

دشت گل گاوزبان در ییلاق جنت رودبار
شاهکار نقاش طبیعت را در دالخانی رامسر تماشا کنید

زمستان: زمستان های دالخانی سرد است؛ اما مگر می شود از منظره حیرت انگیز سپید برف بر روی درختان سر به فلک کشیده دست کشید و از زیبایی های بی حد و حصر آن لذت نبرد!

اگر مسافر دالخانی بودید، نظرات و تصاویر خود را از طریق کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

 • کیومرث قورچیان خرداد ۱۷, ۱۳۹۸

  کجفقط یک هنرمند نقاش شاید اینهمه زیبایی را در عمق وجودش ادراک کند. ، اگر افراد یا گروههایی همراه باشند با کمال میل پذیرای چنین سفری هستمkiumarc ghoorchian