کاهش ۵۰ درصدی سفرهای خارجی نوروز ۹۸

قیمت دلار، مسافران نوروزی اروپا را نصف کرد

کاهش ۵۰ درصدی سفرهای خارجی نوروز ۹۸

نوروز ۹۸، بدترین زمان ممکن برای سفر داخلی به نقاط مختلف کشور بود. سیل و سیلاب و بارندگی و سرمای هوا در نیمه شمالی و غربی و بعضا جنوبی کشور سبب شد تا ده ها کشته و هزاران زخمی، ماحصل تعطیلات نوروز ۹۸ باشد. تلفات جاده ای هم کمتر از سال پیش نبود. به نظر می رسد، با توجه به تعطیل شدن ۳ هفته ای کشور در آغاز سال و خسارت های چند صد میلیون دلاری به اقتصاد ملی در این بازه زمانی، باید فکری به حال تعطیلات نوروزی کرد. تلفات نوروز، چه مالی و چه جانی، بسیار بیشتر از فوایدش است و این موضوع اقتصاد و امنیت کشور را تهدید می کند.

اقتصاد نوروز، چه باور کنیم چه باور نکنیم، اقتصاد ملی را تهدید می کند. برای کشوری که با معضل بیکاری و تورم و اقتصاد نفتی دست به گریبان است، تعطیلی، نه برگ برنده برای کارفرماست نه کارگر. تعطیلی، نه برای دانشجو مفید است و نه دانش آموز. جاده های کشور، توان این سیل عظیم مسافر نوروزی را به استان های خاص ندارد. تعطیلات نوروز، در زمانی هست که برخی از استان های توریستی، روزگار پایان زمستان را سپری می کنند و هوا، آماده پذیرایی از مسافران اول بهار نیست. به هر حال، به نظر می رسد مدیریت نوروز را هم باید به فهرست مدیریت بحران در کشور، به معیارهای پدافند غیرعامل، اضافه کرد.

بگذریم . . . .

حتما ببینید: نوروز گردی در دیار اولین‌های ایران

کاهش سفرهای نوروزی

گران ترین نوروز سال‌های اخیر را در نوروز ۹۸ تجربه کردیم. امسال نوروز ١٨‌میلیون نفر ایرانی به سفر رفته‌اند. گرچه پیش‌بینی می‌شد گرانی‌ها آمار سفرهای نوروزی را پایین بیاورد، اما مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی می‌گویند میزان سفرهای نوروزی امسال حدود ٢٢‌درصد بیشتر شده است. حالا بماند که خیلی‌ها آمار سازمان میراث‌فرهنگی را چندان دقیق نمی‌دانند، اما آژانس‌های مسافرتی تهران از بازار شدیدا کساد سفرهای خارجی می‌گویند.

سیل حدود یک‌چهارم تورهای نوروزی را کنسل کرد و زیان سنگینی به آژانس‌های مسافرتی رساند. جالب است بدانید امسال سیل و بارندگی مانع از اقامت بسیاری از مسافران در چادر شد و بازار هتل و خانه‌های اجاره‌ای حسابی داغ بود.
با وجود تمام پیش‌بینی‌ها تعداد سفرهای نوروزی امسال بیشتر شد. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد روزهای نخست تعطیلات نوروز امسال  با ٢٢ و ٢٣‌درصد رشد نسبت به‌ سال گذشته آغاز شد، اما با اتفاقاتی که افتاد و شرایط بد آب‌وهوا این رقم در روزهای بعدی کاهش پیدا کرد.

با این وجود ولی تیموری، معاون گردشگری و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر سازمان میراث‌فرهنگی گفته است: «تا ١۴  فروردین، ٧۴‌میلیون و ٣٠٠ اقامت شبانه ثبت شده است، به‌طور میانگین می‌توان گفت ١٨‌میلیون نفر در طول نوروز سفر کرده‌اند، با همه شرایط آب‌وهوایی و شرایط جوی، ۶‌درصد افزایش در اقامت را نسبت به ‌سال گذشته داشته‌ایم.»

مازندران و خراسان رکورددار مسافرت‌های نوروزی 

مازندران همچنان در صدر فهرست سفرهای گردشگران داخلی قرار دارد. براساس آخرین آماری که ستاد خدمات سفر مازندران اعلام کرده  تا ١۴ فروردین امسال ١۵‌میلیون و ٨۴۶‌هزار و ١٧۴ نفر در این استان اقامت داشته‌اند. بعد از آن می‌توان خراسان‌رضوی را مسافرپذیرترین استان کشور دانست. آمارها نشان می‌دهد که از ٢۵ اسفند پارسال تا ١٣ فروردین ماه جاری ١٢‌میلیون و ٧۵٣‌هزار و ١۵٩ نفر وارد استان خراسان‌رضوی  شدند، اصفهان، یزد، قشم و کیش در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

کاهش مسافران مشهد 

هرچند خراسان‌رضوی را دومین قطب سیاحتی – زیارتی داخلی در نوروز امسال می‌توان دانست، اما آمارها از کاهش ۴,۵‌درصدی تعداد سفرها به این استان خبر می‌دهد. مهدی فروزان، سخنگوی ستاد خدمات سفر خراسان‌رضوی درباره تعداد زائران و مسافران مشهد هم می‌گوید: «در مدت یاد شده ٧میلیون و ٨٠۵‌هزار و ٧١۴ نفر وارد این کلانشهر شدند که در مقایسه با مدت مشابه‌ سال گذشته ١.٨درصد کاهش دارد.»

اقامت مسافران نوروزی طولانی‌تر شد 

سیل خرج مسافران نوروزی را بالا برد و بازار هتلداران را داغ کرد.امسال مسافران نوروزی مدت اقامت‌شان را در شهرهای میزبان افزایش دادند و رفت‌وآمد در جاده‌ها بشدت کم شد و تعداد سفرهای بین‌شهری به حداقل رسید. به دلیل بارندگی‌ها امسال خبری از چادرزدن در کنار خیابان‌ها نبود و تعداد مسافرهایی که در هتل‌ها و مسافرخانه‌ها اقامت می‌کردند، نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شد و همین مسأله بازار هتلداران را حسابی رونق بخشید. هرچند همین مسأله بازار هتل‌ها و مسافرخانه‌های کشور را داغ کرد، اما این فعال گردشگری معتقد است که هزینه اقامت در هتل‌ها امسال تغییر زیادی نکرده است.

٢۵‌درصد تورها کنسل شد 

به دلیل شرایط نامساعد جوی بسیاری از مردم تورهای خود را کنسل کردند. ١٠الی ٢۵‌درصد کسانی که در تورهای نوروزی ثبت‌نام کرده بودند، از تصمیم خود انصراف دادند. همین مسأله زیان سنگینی به دفاتر مسافرتی وارد کرده است. با این وجود دفاتر مسافرتی موظف هستند تمامی هزینه‌های پرداختی توسط گردشگرهای داخلی را مسترد کنند، در غیر این صورت با متخلفان برخورد می‌شود.

مشهد،مقصد شماره ۱ گردشگری نوروزی ایرانیان

بازار کساد تورهای خارجی 

بازار تورهای خارجی امسال حسابی کساد بود. امسال نوروز مسافران ایرانی کشورهای اروپایی به نصف رسیدند و ایرانی‌های زیادی به کشورهای همسایه بسنده کردند. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که در مجموع سفر خارجی ایرانی‌ها ٣٢‌درصد کاهش داشته است. بر اساس آماری که ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر سازمان میراث‌فرهنگی اعلام کرده است، امسال تنها ٣٧٧هزار نفر به خارج از کشور سفر کرده‌اند که نسبت به ‌سال گذشته ٣٢‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. کاهشی که ریشه آن را در گرانی دلار می‌توان جست‌وجو کرد.

تعداد مسافران کشورهای اروپایی در نوروز امسال نسبت به سال‌های گذشته بیش از ۵٠‌درصد کاهش را تجربه کرد و بیشتر ایرانی‌ها کشورهای همسایه را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب کردند. آمارها نشان می‌دهد ترکیه، گرجستان و امارات بیشترین سهم از مسافرت‌های خارجی ایرانی‌ها را به خود اختصاص دادند و از تورهای ایتالیا و اسپانیا هم در بین کشورهای اروپایی استقبال بیشتری شد. هزینه سفر خارجی حدود ٣ برابر شده بود.

هزینه بالا سفر به کشورهای همسایه

البته هزینه سفر به کشورهای همسایه هم خیلی ارزان نبود. در ایام نوروز اگر می‌خواستید با یک تور به مدت ۵ شب در یک هتل ۵ستاره استانبول اقامت کنید، حدود ٩‌میلیون تومان باید هزینه می‌کردید. این درحالی است که هزینه سفر به این شهر در سال‌های گذشته چیزی حدود ۵‌میلیون تومان خرج روی دست شما می‌گذاشت. همچنین هزینه یک سفر به آنتالیا با ایرلاین SunExpress  به اضافه ۶ شب اقامت در یک هتل ۵ستاره حدود  ١٠‌میلیون تومان برای ایرانی‌هایی که می‌خواستند نوروز ٩٨ را در یک کشور دیگر سر کنند،  آب می‌خورد.

سفر نوروزی

فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

فرودگاه مشهد با اعزام و پذیرش بیش از ۴٠٣‌هزار مسافر در مقاصد داخلی و خارجی و میزبانی نشست و برخاست ٢‌هزار و ٧۶٨ پرواز در جایگاه سوم، فرودگاه شیراز با اعزام و پذیرش بیش از ١۶٣‌هزار مسافر و میزبانی یک‌هزارو ۵١٧ پرواز، در جایگاه چهارم و فرودگاه اصفهان با اعزام و پذیرش حدود ١٠٣‌هزار مسافر در قالب ٩٢۵ پرواز، در جایگاه پنجم قرار گرفتند.

نظر شما درباره تعطیلات نوروز و سفر نوروزی چیست؟

یک نظر

ورود

  • حسین فروردین ۲۰, ۱۳۹۸

    حسن و رفقاش خیلی به مردم حال دادن ، علی برکت ا..
    موندم چقدر دیگه میتونیم تحمل کنیم زنده بمونیم ! 🙁