سفر به سرتاسر اتریش با تنها ۳/۵۰ دلار به لطف سیستم حمل و نقل عمومی جدید این کشور

سفر به سرتاسر اتریش با تنها ۳/۵۰ دلار به لطف سیستم حمل و نقل عمومی جدید این کشور

پس از مدت ها انتظار، فروش بلیت های سیستم حمل و نقل عمومی جدید اتریش به نام کلایمتیکت (Klimaticket) رسماً از دیروز آغاز شد، سیستمی سازگار با آب و هوا که نقطه ی عطفی به شمار می رود.

با خرید بلیت کلایمتیکت می توان با صرف هزینه ای اندک به سرتاسر اتریش سفر کرد.

وزیر محیط زیست اتریش، در مراسم معرفی کلایمتیکت، این سیستم حمل و نقل عمومی جدید را روز بزرگی برای آب و هوا عنوان کرد.

دولت اتریش نزدیک به ۱۵ سال بر روی این پروژه کار کرده است. به گفته ی وزیر محیط زیست اتریش، بحران آب و هوایی به این کشور هم رسیده و او استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را برای آب و هوا مفید دانست.

کلایمتیکت ۱۶۴ خط اتوبوس و مترو دارد و تمامی ایالت های اتریش را دربرمی گیرد.

هزینه ی استفاده از این سیستم حمل و نقل جدید، سالانه ۱،۲۶۷ دلار و به عبارتی هفته ای تنها ۲۴ دلار یا روزانه ۳/۵۰ دلار است. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اتریشی ها تشویق خواهند شد خودروهای شخصی خود را کنار بگذارند و از روش های سازگار با آب و هوا برای حمل و نقل استفاده کنند.

وسایل حمل و نقل عمومی از قبل در اتریش پرطرفدار بوده اند. ترکیب وجود خدمات قابل اتکا، باکیفیت و یکپارچه، سهولت خرید بلیت و قیمت مناسب، مدت ها است وسایل نقلیه عمومی را به گزینه ی مناسبی برای مسافران در اتریش بدل ساخته است.

گرچه اتریشی ها در مقایسه با هر کس دیگری در اروپا، جز سوئیس، سالانه مسافت بیشتری را با قطار طی می کنند، اما طبق آمار ارائه شده توسط دولت اتریش، در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۶ درصد سفرها در این کشور با وسایل نقلیه عمومی انجام شدند. حالا امید می رود کلایمتیکت به دلیل مقرون به صرفه و در دسترس تر بودن این امر را تغییر دهد.

البته استقبال از کلایمتیک بسیار خوب بوده و از روز گذشته بسیاری از بلیت های آن به فروش رفته اند.

سیستم های حمل و نقل سراسری و کارت های تخفیف دار وسایل نقلیه عمومی، چیز تازه ای در اروپا نیستند. سوئیس، اتریش و آلمان از جمله کشورهای اروپایی هستند که با ارائه ی انواع تخفیف ها مردم را به استفاده از وسایل نقلیه عمومی تشویق می کنند.

اما چیزی که سیستم حمل و نقل عمومی جدید اتریش را از بقیه متمایز می سازد، هزینه ی بسیار اندک آن است.

یکی دیگر از مزایای کلایمتیکت آن است که بلیت آن برای همه ی انواع وسایل نقلیه عمومی قابل استفاده است و نیازی به خرید بلیت های متعدد نیست. این امر سفر را بسیار را راحت تر می سازد.

دولت اتریش در برنامه ای کلان و بلند مدت قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ سهم خودروهای شخصی از مجموع مسافت طی شده در سال را از ۷۰ درصد به ۵۴ درصد برساند و همزمان، سهم وسایل نقلیه عمومی را از ۲۷ درصد به ۴۰ درصد افزایش دهد. آن ها همچنین در نظر دارند سهم سفرهایی که با دوچرخه و پای پیاده انجام می شود را نیز دو برابر سازند، یعنی از ۳ درصد به ۶ درصد برسانند.

یک مسافر در یک قطار الکتریک به تنها ۵۵ درصد انرژی ای نیاز دارد که توسط باتری الکتریک خودرو برای همان میزان مسافت مصرف می شود. این بدان معنی است که یک افزایش اندک در استفاده از وسایل نقلیه عمومی، به کاهش قابل توجه میزان کربن دی اکسید منتشره خواهد انجامید.

 

بیشتر بخوانید:

۱۵ شهر دنیا که بهترین سیستم حمل و نقل عمومی را دارند

با ۹ مورد از عجیب ترین وسایل نقلیه عمومی در سراسر دنیا آشنا شوید

از هواپیما تا اتوبوس و خودرو؛ امن ترین صندلی وسایل نقلیه کجا است؟

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود