رتبه بندی ۱۸ بازیگر برتر اکشن تاریخ سینما؛ از بروس ویلیس تا کیانو ریوز [قسمت دوم]

رتبه بندی ۱۸ بازیگر برتر اکشن تاریخ سینما؛ از بروس ویلیس تا کیانو ریوز [قسمت دوم]

در قسمت اول بهترین بازیگران اکشن تاریخ سینما شما را با ۹ نفر از این بازیگران و فیلم هایشان آشنا کردیم و اکنون در قسمت دوم این مطلب نیز بدون فوت وقت می خواهیم شما را با ۹ بازیگر اکشن برتر تاریخ ژانر اکشن آشنا کنیم. قسمت اول این مطلب را در این لینک مشاهده نمایید.

۹- بروس ویلیس

بروس ویلیس بازیگر فوق العاده ای بود و بازی های دراماتیکی در فیلم هایی مانند Pulp Fiction، Unbreakable و The Sixth Sense و فیلم های کمدی تری مانند Moonrise Kingdom از خود ارائه داده است. اما هیچ کدام از این نقش ها به پای نقش جان مک کلین نمی رسد. مک کلین یک قهرمان بسیار معمولی در فیلم های Die Hard است، جایی که وی وظیفه دارد در سناریویی بدون شانس پیروزی موفق شده و از هوش خود برای زنده ماندن و نجات دیگران نهایت استفاده را ببرد.

فیلم Die Hard باعث خلق فیلم های تقلید کننده بسیاری شد که روایت های مشابهی را دنبال کرده و تنها از لوکیشن های جدید استفاده می کردند اما هیچ قهرمانی هرگز نتوانست به اندازه مک کلین در این بخش از سینمای اکشن ماندگار شود. دنباله های این فیلم به ویلیس امکان دادند تا مک کلین را بیش از پیش توسعه دهد. Die Hard 2: Die Harder بیش از پیش به مشکلات خانوادگی و ازدواج شخصیت اصلی فیلم می پرداخت و Die Hard with a Vengeance او را به نقشی کمدی تر در کنار ساموئل ال جکسون تبدیل کرد و Live Free or Die Hard نیز به اندازه کافی هیجان انگیز بود، هر چند بهتر است A Good Day to Die Hard را به طور کامل نادیده بگیریم.

همچنین بروس ویلیس در فیلم های اکشن علمی تخیلی نیز بسیار خوب ساخته شده است، فیلم هایی که توسط کارگردانان دارای دیدگاه های خاص و هیجان انگیز ساخته شدند. فیلم ماجراجویانه سفر در زمان تری گیلیام به نام Twelve Monkey، فیلم ماجراجویانه باشکوه فاجعه محور مایکل بی به نام Armageddon، تریلر سفر در زمان تاثیرگذار رایان جانسون به نام Looper و اودیسه فضایی عجیب لوک بسون به نام The Fifth Element نشان دادند که ویلیس می تواند با افسانه پردازی های پیچیده نیز کار کند. تریلرهای جذابی مانند Sin City و Lucky Number Slevin نیز ثابت کردند که ویلیس می تواند در کنار گروهی از ستارگان هالیوود نیز بدرخشد. او همچنین کمدی های اکشن بامزه ای مانند The Last Boy Scout و سری فیلم های Red را نیز در کارنامه دارد.

رتبه بندی بهترین بازیگران فیلم های اکشن قسمت دوم

۸- آرنولد شوارتزنگر

اگر فیلم های اکشن به شخصیت های متمایز و خاص نیاز داشته باشند، ستارگان متعددی می توانند به اندازه آرنولد شوارتزنگر خاص و تک باشند. شوارتزنگر تنها یک ستاره اکشن خارق العاده نیست بلکه یک زندگی الهام بخش واقعی دارد که او را به شخصی تبدیل می کند که مخاطبان شیفته وی باشند. شوارتزنگر در اتریش بزرگ شده و حتی در ارتش کشورش نیز خدمت کرده اما رویای نقل مکان به ایالات متحده را در سر داشت. داستان مهاجرت شوارتزنگر بسیار تاثیرگذار بوده و به او کمک کرد تا برخی از بهترین فیلم های اکشن تاریخ سینما را بسازد.

شوارتزنگر بیشتر به خاطر شخصیت مشهورش در فیلم های ترمیناتور شناخته می شود، شخصیتی که در هر فیلم از این مجموعه از نو اختراع شده است. فیلم اورجینال سال ۱۹۸۴ او را در نقش یک شخصیت شرور فولادی ترسناک به تصویر می کشید اما جیمز کامرون در دنباله Terminator 2: Judgment Day در سال ۱۹۹۱ همه چیز را تغییر داد. هدف اورجینال شخصیت شوارتزنگر، جان کارتر، او را از نو برنامه ریزی می کند تا وی را به محافظش تبدیل کرده و بسیار بامزه است که شاهد همکاری کارتر جوان و مادرش سارا در کنار دشمن اصلی سابقشان هستیم. اگر چه برخی از دنباله های ترمیناتور از لحاظ کیفیت بسیار ضعیف بودند اما Terminator: Dark Fate در سال ۲۰۱۹ یک راه اندازی مجدد کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.

قدرت فیزیکی شوارتزنگر او را در نقش یک قهرمان نظامی نیز قابل قبول می سازد. Conan the Barbarian و Commando او را در خشن ترین و بیرحم ترین شکلش به تصویر می کشند و در Predator نیز او در نقش تنها بازمانده یک خونریزی بی پایان، قابل باور است. همچنین وقتی شوارتزنگر در True Lies نقش یک جاسوس وسوسه گر را بازی می کند نیز نقش او بسیار کاریزماتیک و قابل باور است. نقش های شوارتزنگر در Last Action Hero، The Running Man و Kindergarten Cop نیز نشان می دهند که او به خوبی از هویت خود آگاه است.

رتبه بندی بهترین بازیگران فیلم های اکشن قسمت دوم

۷- کلینت ایستوود

کلینت ایستوود یک نماد در سینمای معاصر و یکی از بهترین کارگردانانی که تاریخ هالیوود به چشم دیده است. او همچنین بهترین بازیگر تاریخ ژانر وسترن نیز هست و در حالی که بسیاری از وسترن های او دراماتیک یا درون نگرانه هستند اما بیشتر بهترین آثار ایستوود در دسته اکشن قرار می گیرند. اولین نقش بزرگی که ایستوود را به شهرت رساند نقش مرد بدون نام در سه گانه پر از اکشن سرجیو لئونه به نام سه گانه Dollars بود که برخی از ماندگارترین و نمادین ترین سکانس های تیراندازی تاریخ وسترن را در خود دارد. A Fistful of Dollars، For A Few Dollars More و The Good, the Bad, and the Ugly، شخصیت شکاک او را در مقابل شخصیت های شرور و عجیبی قرار می داد که در سکانس هایی هیجان انگیز با هم روبرو می شدند، از جمله سکانس پایانی آخرین فیلم این سه گانه.

وسترن هایی مانند The Outlaw Josey Wales، High Plains Drifter و Pale Rider همگی دارای سکانس های اکشن خارق العاده ای هستند که در آن ها ایستوود در مقابل گروهی از شخصیت های شرور قرار می گیرد. Unforgiven در سال ۱۹۹۱ یک وسترن نادر با اکشن فراوان است که جایزه بهترین فیلم سال اسکار را به خود اختصاص داد و سکانس درگیری بزرگ پایان آن فراموش نشدنی است.

اما کارنامه هنری کلینت ایستوود محدود به وسترن های قوی نیست و او یکی از بهترین قهرمان های ژانر اکشن را خلق کرده است که شخصیت و فیلم Dirty Harry در سال ۱۹۷۱ بود. این کارآگاه غیرکلیشه ای اداره جنایی پلیس سانفرانسیسکو به نام هری کالاهان برای به دام انداختن مجرمان، قانون را زیر پا می گذارد و دنباله های آن به نام های Magnum Force، The Enforcer، Sudden Impact و The Dead Pool تنش را بیشتر نیز می کنند. دیگر نقش های اکشن ماندگار کلینت ایستوود شامل Escape From Alcatraz، In the Line of Fire، True Crime، Absolute Power و The Gauntlet هستند.

رتبه بندی بهترین بازیگران فیلم های اکشن قسمت دوم

۶- میشل یئو

میشل یئو یک رزمی کار فوق العاده و بازیگر ژانر رزمی است که هنوز هم بدلکاری هایش را خود انجام می دهد. بازی او در فیلم Crouching Tiger, Hidden Dragon در سال ۲۰۰۰ کمک کرد تا یکی از بهترین فیلم های رزمی تاریخ سینما ساخته شود. شاهکار عرفانی و احساسی آنگ لی دارای بدلکاری های خارق العاده ای از تمام ستارگان فیلم است اما این فیلم تاثیر احساسی کنونی اش را نمی داشت اگر به خاطر بازی قهرمانانه یئو در نقش یو شو لین نبود. اما میراث یئو به فضایی فراتر از این فیلم نیز می رود. او با انرژی خود باعث افزایش جذابیت فرانچایزهای اکشن زیادی شد.

در حالی که بسیاری از شخصیت های زن در فیلم های جیمز باندی رام و بدون قدرت چندانی در مقایسه شخصیت اصلی مرد به تصویر کشیده می شوند، اما شخصیت جاسوس چینی، سرهنگ وای لین با بازی یئو در فیلم Tomorrow Never Dies در جای خود یک قهرمان قابل باور بود و بسیار سرسخت تر از مامور ۰۰۷ی که پیرس برازنان نقشش را بازی می کرد. نقش مکمل او در فیلم Police Story 3: Super Cop در کنار جکی چان چنان دوست داشتنی بود که اسپین آف آن با نام Supercop 2 با بازی او نیز ساخته شد. او اخیراً با در نقش کاپیتان فیلیپا در Star Trek: Discovery قدرت رزمی و بازیگری خود را به فضا نیز برده و سال گذشته با فیلم Everything Everywhere All at Once نیز بسیار خبرساز شد و جایزه های زیادی را به خود اختصاص داد و البته از شانس های اصلی اسکار بخش بهترین بازیگر زن نقش اول اسکار امسال نیز هست.

رتبه بندی بهترین بازیگران فیلم های اکشن قسمت دوم

۵- کرت راسل

رسیدن کرت راسل به شهرت با ارائه جایگزینی برای دیگر ستاره های اکشن دهه ۸۰ همراه بود. استالونه، شوارتزنگر و ویلیس شخصیت های بزرگی داشتند اما راسل نوع متفاوتی از قهرمان بود. او دائماً بامزه بود اما همزمان آسیب پذیر. در حالی که اکثر ستاره های اکشن در این رقابت گرفتار شده بودند که کدام یک سرسخت تر و ترسناک تر است و از نشان دادن حساس بودن در فیلم هایشان واهمه داشتند، راسل هم می توانست خودش را دست بیندازد و هم مفاهیم کلیشه ای مردانگی را به چالش بکشد.

بدون شکل، بهترین کارهای کرت راسل از طریق همکاری هایش با جان کارپنتر بزرگ رخ داد. کارپنتر استاد ژانر وحشت بود و تنوع بازی راسل به او امکان داد تا ژانرهای فرعی اکشن بسیاری را با او امتحان کند. تریلر پساآخرالزمانی Escape From New York در سال ۱۹۸۱ عناصر نئو وسترن را با داستانی علمی تخیلی ترکیب می کرد و شخصیت اسنیک پلیکسن راسل کرو شبیه یک هفت تیرکش کلاسیک است. در فیلم The Thing از کارپنتر، راسل کرو در یک کابین ترسناک گرفتار شده و با وحشت فیزیکی شکنجه می شود، در حالی که بامزه ترین اثر او در سال ۱۹۸۶ با فیلم Big Trouble in Little China و شخصیت جک برتون بود. برتون یک هولیگان دست و پاچلفتی است که تقریباً در همه کارهایش ناموفق است، چیزی که دیگر ستارگان دهه ۸۰ هرگز انجام نمی دادند.

خارج از فیلم های کارپنتر، راسل در کلاسیک های بسیاری بازی کرده است. او در کنار استالونه در Tango and Cash بازی کرد و با Tombstone نقش یک شخصیت مشهور در ژانر وسترن را زنده کرد و در Breakdown نیز نقش یک قهرمان هیچکاکی را بر عهده داشت.

رتبه بندی بهترین بازیگران فیلم های اکشن قسمت دوم

۴- کیانو ریوز

کیانو ریوز یکی از دوست داشتنی ترین ستارگان سینما در کره زمین است اما همزمان چنان تعهدی به نقش های اکشنش دارد که هرگز بیرحمی خاص این شخصیت ها را نادیده نمی گیرد. همچنین تمرینات بدلکاری فراوان ریوز به او اجازه می دهد تا آسیب پذیری را وارد نقش هایش کند و به همین خاطر او یکی از قابل درک ترین ستارگان اکشن در سه دهه اخیر بوده است. ریوز حرفه اش را با بازی در نقش های کمیک نادان و نقش های دراماتیک تاریک تر آغاز کرد، تا اینکه با فیلم Point Break در سال ۱۹۹۱ وارد ژانر اکشن شد. جانی یوتا، مامور اف بی آی، یک ویژگی خود جدی پندار خاصی دارد که با شخصیت ضد قهرمان پاتریک سویزی هماهنگ است، شخصیتی که بهترین شخصیت منفی برای فیلم خودآگاه کاترین بیگلو است.

او با Speed یک کلاسیک دیگر را در دهه ۱۹۹۰ ساخت، که یکی از تصویرسازی های مجدد از فیلم های جان سخت بود اما در دنباله آن به نام Speed 2: Cruise Control به وضوح غیبت ریوز حس می شود. ریوز به لطف The Matrix به بازی در ژانرهای فرعی و متفاوت اکشن ادامه داد. در این فیلم خواهران واچوفسکی به تم های علمی تخیلی پیچیده ای مانند مفهوم واقعیت، مصرف گرایی، حکومت های توتالیتر و هویت می پردازند اما اکشن جذاب را نیز فراموش نمی کنند. ترکیب تیراندازی، هنرهای رزمی و تکنولوژی رباتیک در این فیلم حقیقتاً منحصربفرد بود.

اگر چه دنباله های The Matrix Reloaded و The Matrix Revolution به اندازه فیلم اورجینال مورد توجه قرار نگرفتند اما طرفداران ریوز همچنان از تماشای آن ها لذت بردند. اگر چه حرفه بازیگری ریوز در دهه ۲۰۰۰ با افت مواجه شد، اما وی با فرانچایز John Wick دوباره به اوج بازگشت. ترکیب بی نقص عناصر نئونوآر با تیراندازی های سریع در این فیلم به خلق یک کلاسیک مدرن منجر شد و دنباله هایی که به همان اندازه خوب هستند.

رتبه بندی بهترین بازیگران فیلم های اکشن قسمت دوم

۳- سیگورنی ویور

سیگورنی ویور یکی از بهترین قهرمانان اکشن تاریخ سینما را با الن ریپلی خلق کرد. فیلم Alien ساخته سال ۱۹۷۹ قطعاً یک فیلم ترسناک است اما ویور باید مهارت های اکشنش را نشان دهد تا بتواند به تنها بازمانده حمله یک موجود فرازمینی روی سفینه نوسترومو تبدیل شود. در دنباله سال ۱۹۸۶ به نام Aliens، ریپلی به قهرمان اکشن پرسروصدایی تبدیل می شود، وقتی به تیمی از نیروهای مسلح می پیوندد تا در مورد موجودات ساکن سیاره اگزومون LV-426 تحقیق کنند. ریپلی مامور می شود یک دختر به نام نیوت را نجات هد و یکی از بهترین دیالوگ های تاریخ سینما را در این فیلم ارائه می کند: از او دور شو، هرزه!

در حالی که Alien 3 در سال ۱۹۹۲ و Alien: Resurrection در سال ۱۹۹۷ دنباله هایی ناامید کننده بودند، بازی ویور هنوز هم قابل احترام بود. ویور در مورد قدرت ستارگی خود کاملاً واقع بین بوده و در کمدی اکشن علمی تخیلی و کلاسیک Galaxy Quest در نقشی کنایه آمیز ظاهر شد. او در سال ۲۰۰۹ در فیلم Avatar بار دیگر به همکاری با جیمز کامرون پرداخت و در دنباله آن نیز که سال گذشته منتشر شد و دنباله سال ۲۰۲۴ نیز ظاهر شده است.

رتبه بندی بهترین بازیگران فیلم های اکشن قسمت دوم

۲- تام کروز

بسیاری از ستاره های اکشن به خاطر به خطر انداختن جانشان در نقش های فیلم هایشان شناخته می شوند اما تام کروز در حقیقت با بدلکاری های ترسناکش این کار را انجام می دهد. تحول تام کروز به عنوان یک ستاره اکشن بسیار هیجان انگیز است. در اواخر دهه ۸۰، ۹۰ و ۲۰۰۰، کروز با بسیاری از فیلمسازان تمام دوران در پروژه های قابل احترامی بازی کرده بود که تنوع فوق العاده بازی او را نشان می داد اما اکنون کروز بهترین ستاره کاریزماتیک اکشن نیز هست.

کروز انتخابی غیرمنتظره برای بازی در نقش ایتان هانت در فیلم Mission: Impossible در سال ۱۹۹۶ بود اما کلاسیک برایان دی پالما نشان داد که او می تواند بدلکاری های فوق العاده ای انجام داده و بازی های دراماتیک قوی از خود ارائه دهد. سکانس پایانی قطار در این فیلم و فرار از آکواریوم، از قدرت فیزیکی بازیگر خبر می دهند اما ایتان هنوز هم به خاطر از دست دادن تمام تیمش شکنجه می شود. هر سکانس ژانر متفاوتی را خلق می کند و فضاها نیز با این ژانرهای متفاوت سازگار هستند. Mission: Impossible II اوج هنر اکشن سازی جان وو بوده، Mission: Impossible III یک فیلم جاسوسی علمی بسیار هیجان انگیز و Mission: Impossible — Ghost Protocol نیز فیلمی است که ژانر جاسوسی بین المللی را بازتعریف می کند و Mission: Impossible — Rogue Nation شبیه یک تریلر هیچکاکی است. Mission: Impossible — Fallout نیز حاوی برخی از بهترین بدلکاری های این فرانچایز است، از جمله تعقیب و گریز با موتور در پاریس و هالو جامپی که سرگیجه می آورد.

خارج از فرانچایز ماموریت غیرممکن، کروز کارهای فوق العاده ای در ژانر اکشن علمی تخیلی انجام داده است، مانند Minority Report، War of the Worlds، Oblivion و Edge of Tomorrow. کروز همچنین در فیلم های تریلر اکشن تاریک تری مانند Collateral، Jack Reacher و Valkyrie نیز ایفای نقش کرده است.

رتبه بندی بهترین بازیگران فیلم های اکشن قسمت دوم

۱- هریسون فورد

بازیگران اندکی هستند که بتوانند شخصیت های ماندگار متعددی به اندازه هریسون فورد خلق کرده باشند. فورد به وضوح شخصیتی فراتر از یک ستاره اکشن است زیرا او بازی های لایه دار و زیرپوستی در فیلم هایی مانند Witness، The Fugitive، Presumed Innocent و Frantic ارائه کرده است. اما اولین تصویری که با شنیدن نام هریسون فورد به ذهن می آید، نقش های اکشن او هستند، که نمی توان آن ها را با بازیگر دیگری مرتبط دانست. موضوع جالب در مورد فورد این است که شخصیت های اکشنش بسیار با هم متفاوت هستند. اگر لوک اسکای واکر در فیلم اورجینال Star Wars در یک ماجراجویی قهرمانانه ماندگار بود، هان سولو قهرمانی بود که به این سری فیلم یک جنبه شکاکیت و بامزه خاص می داد. هان در سراسر سه گانه اول خود به بلوغ می رسد. وقتی هریسون فورد در نقش ایندیانا جونز ظاهر می شود، انسانیت قابل درکش را حفظ می کند اما او تنها در حال تکرار موفقیت گذشته اش نیست. نه تنها فیلم ها در یک برهه واقعی از تاریخ روایت می شوند بلکه ایندیانا شبیه یک شخصیت واقعی با اشتیاق، ترس و احساسات واقعی است.

ریک دکار در Blade Runner یک شخصیت رنج کشیده است که تنها رفته رفته قابل درک می شود و آرام آرام مخاطب با وی همزاد پنداری می کند. فورد نشان داد که می تواند شخصیت های تثبیت شده را نیز از نو بسازد و بازی او در نقش جک رایان در Patriot Games و Clear and Present Danger قوی ترین نقشی است که تاکنون در جایگاه شخصیت آنالیزور سازمان سیا در رمان های تام کلنزی ارائه شده است. اما فورد تنها به فرانچایزها نیز متکی نبوده و Air Force One نیز یک تصویرسازی دوباره بی نقص از داستان جان ساخت است که یک قهرمان غیرمعمول را به تصویر می کشد: رییس جمهور ایالات متحده.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۸ نظر

ورود

 • D فروردین ۱, ۱۴۰۲

  اسمی از دانی ین و بروسلی نیست در حالیکه هاریستون فورد در رتبه اول قرار گرفته و سیگورنی ویور و کرت راسل و.. جزو ده نفر اولند بسیار تو دوق میزنه

 • حمزه فروردین ۱, ۱۴۰۲

  شوخی میکنی دیگه آره ؟؟؟؟!!!هریسون فورد اوله؟؟خخخخ چجوری چیدین

 • بی نام فروردین ۱, ۱۴۰۲

  این لیست بدون جمشید هاشم پور فاقد اعتباره

  • سعید فروردین ۳, ۱۴۰۲

   جمشیدهاشمپور هم افغانی ها نمیشناسنش بعد میخوای اسمشو کنار این استوره ها ببینی

 • امیر فروردین ۲, ۱۴۰۲

  اسکات ادکینز ??

 • علیرضا فروردین ۲, ۱۴۰۲

  واقعا عجیبه اسم جیسون استتهام کبیر تو لیست نیست

 • Esei فروردین ۲, ۱۴۰۲

  فکر نکنم این لیست رتبه بندی شده باشه احتمالا فقط صرفا یه لیسته ، اگه همینجور که دوستان دارن میگن رتبه بندی شده ،خیلی رتبه بندی مضحکی انجام دادین خیلی خیلی مضحک و خنده داره .

 • Goorbe88 فروردین ۷, ۱۴۰۲

  مزخرفه دنیل کریگ با نقش جیمز باند عالی بود
  همچنین جای جیسون استاتهام و دوآن جانسون (راک) هم خالیه
  و بروس لی هم نیست