هر آنچه درباره زندگی دانشجویی در آلمان باید بدانید

هر آنچه درباره زندگی دانشجویی در آلمان باید بدانید

آلمان، از قدیم الایام، همچون انگلستان و فرانسه، یکی از مقصدهای اصلی گردشگری، زندگی، مهاجرت و تحصیل ایرانیان در قاره سبز بوده و روابط سیاسی و اقتصادی و تجاری و فرهنگی دو کشور در نیم قرن اخیر نیز، با وجود همه فراز و نشیب های تاریخ قرن بیستم، تاثیر منفی در این تعاملات تجاری و فرهنگی نگذاشته است.

آلمان و سوئد را می توان یکی از پر مسافرترین مقصدهای گردشگری و تحصیلی و تجارت و زندگی ایرانیان در شمال اروپا دانست که البته از سال ۲۰۱۰ میلادی که سیستم تحصیل رایگان در دانشگاه های سوئد برای دانشجویان خارج اتحادیه اروپا لغو شد، تمایل ایرانیان برای تحصیل رایگان یا کم هزینه در دانشگاه های آلمان افزایش یافته است.

اکنون در اروپا، تنها در نروژ می توان تحصیل کاملا رایگان در مقطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی داشت و فنلاند نیز از سال ۲۰۱۶ میلادی، تحصیل رایگان در مقطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی (غیر فنلاندی) را لغو کرد. به همین خاطر، اشتیاق بین متقاضیان ایرانی تحصیل در آنسوی آبها در سرزمین ژرمن ها، روند صعودی به خود گرفته است.

تحصیل رایگان در آلمان، آرزویی غیر قابل دسترس نیست و اکنون می توان در یکی از ۲۵ دانشگاه ممتاز آلمان از نظر کتاب ارزشیابی دانشگاه های خارج از کشور که توسط اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم ایران تهیه شده است، مشغول به تحصیل شد. تحصیل در مقاطع کارشناسی تا دکترا در صدها دانشگاه آلمان، تا حد زیادی منوط به تسلط متقاضی به زبان انگلیسی است. البته دیگر شرایط پذیرش نیز باید رعایت شود تا دانشگاه مقصد، نسبت به صدور دعوتنامه رسمی برای applicant اقدام کند.

طبق اعلام ایالت فدرال  Baden-Württemberg، از زمستان ترم تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ میلادی، دانشجویان خارج اتحادیه اروپا موظف به پرداخت شهریه ۱۵۰۰ یورویی در زمان تحصیل در این کشور هستند که فعلا اجرایی نشده است. دانشجویان دکترا از این شرط معاف هستند.

ge21

از سال ۱۳۹۴، دریافت وقت مصاحبه سفارت آلمان در تهران حتی برای دانشجویان، تنها با درخواست اینترنتی امکان پذیر است و وقت تلفنی ارائه نمی شود.

شرط دریافت روادید اقامت بلند مدت دانشجویی برای متقاضیان روادید در سفارت آلمان در خیابان فردوسی تهران،‌ دارا بودن مدرک B1 زبان آلمانی (یا معادل آن) و دریافت ADMISSION’S LETTER از دانشگاه آلمانی است. البته گواهی تمکن مالی و ترجمه مدارک هویتی و علمی و رزومه تحصیلی و بیانیه هدف نیز معمولا از متقاضیان درخواست می شود.

با توجه به اینکه برخی از مخاطبان، علاقمند به تحصیل در این کشور و آشنایی با اصول کلی زندگی و تحصیل دانشجویی در آلمان هستند،‌ در این گفتار به موضوعات مهم به طور اجمالی نگاه می کنیم.

با آلمان گردی ما همراه باشید.

چرا  آلمان؟

شاید برای شما این پرسش پیش آمده باشد که در میان این همه کشور دنیا، چرا آلمان برای تحصیل و زندگی دانشجویی، انتخاب و گزینه مطلوبی به شمار می رود. گر چه ما همواره تاکید کرده ایم که دانشگاه ها و ظرفیت علمی کشور در بسیاری از رشته ها و مقاطع تحصیلی، همه جور سلایق علمی مشتاقان کسب علم و دانش را پوشش می دهد، اما برای کسانی که خواستار تجربه یک زندگی دانشجویی در خارج به خصوص در قاره سبز هستند، آلمان گزینه مطلوبی به نظر می رسد.

g20

یکی از مهم ترین دلایل، اقتصاد آلمان است که اقتصادی دانش بنیان است. آلمان،‌ کشور صادرات (export country)  است و همچون سوئد و سوئیس، رشد ناخالص ملی این کشور، صادرات مبتنی  بر محصولات و خدمات فناورانه را شامل می شود. به همین خاطر، آلمان همچون روسیه و فرانسه، صدها دانشگاه دولتی و خصوصی با اعتبار بین المللی دارد.

هم اکنون صدها هزار دانشجوی بین المللی از سراسر دنیا در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل و تحقیق هستند که خود بیانگر جایگاه و کیفیت نظام آموزش عالی آلمان در میان ده ها کشور منطقه اروپا است. از دیگر مسائلی که سبب می شود آلمان برای تحصیل دانشجوی خارجی گزینه خوبی باشد، تحصیل رایگان یا کم هزینه در این کشور است. هزینه تحصیل، بخش قابل ملاحظه ای از هزینه دانشجوی خارجی را تشکیل می دهد.

وقتی دانشجویی به عنوان شهریه، تنها چند صد یورو هر چند ماه یک بار پرداخت می کند، این میزان در مقایسه با شهریه های چند هزار یورویی فنلاند،‌ سوئد، دانمارک، بلژیک و هلند و حتی انگلستان، رقمی محسوب نمی شود.

از طرفی، کشور هشتاد میلیونی آلمان، ظرفیت های متنوعی برای سطوح مختلف جامعه فراهم کرده تا بتوانند با سطح درآمد گوناگون، از حداقل امکانات بهره مند شوند. به همین خاطر، هزینه های زندگی شامل خورد و خوراک و اجاره مکان و حمل و نقل، در آلمان به نسبت نروژ و سوئیس و هلند و حتی بریتانیا، کمتر است.

اقتصاد اول اروپا، اکنون یکی از برترین و با امکانات ترین دانشگاه های قاره سبز را در اختیار دارد و به همین دلیل است که شمار زیادی از دانشجویان ایرانی مشتاق به تحصیل در این کشور، رهسپار دانشگاه های فنی و مهندسی و پزشکی می شوند.

تحصیل در آلمان از مقطع دیپلم

اگر مشتاق به تحصیل در آلمان پس از اتمام دوره متوسط در ایران هستید، باید توجه داشته باشید که فردی که علاقمند به تحصیل در یک مرکز آموزش عالی در این کشور است، می بایست گواهی تحصیلی ورودی (HZB) که معادل دیپلم آلمانی است، را در اختیار داشته باشد. در صورتی که قصد ورود مستقیم به دانشگاه ها را دارید، می بایست به طور مستقیم از دانشگاه های آلمان، پذیرش بگیرید.

دانشگاه های آلمان بر خلاف سوئد و فنلاند، سیستم یکپارچه ای برای پذیرش دانشجو ندارند و هر فرد می بایست به طور مجزا برای دانشگاه های مختلف آلمان بر اساس علاقمندی های تحصیلی اقدام کند. با توجه به اینکه شرایط ادمیشن و ورود به دانشگاه های آلمان کاملا متفاوت است، لذا متقاضیان می بایست با حوصله و وقت، شرایط پذیرش هر دانشگاه را بررسی کرده و مدارک مورد نیاز را بعد از ترجمه رسمی (ممهور به مهر وزارت خارجه و دادگستری ایران)، به دانشگاه مقصد ارسال کند.

ge1

مناسب‌ترین راه برای اطلاع از شرایط هر دانشگاه تماس با دفتر بین المللی علمی دانشجویان‌‌‌ همان دانشگاه است. برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش متقاضیان خارجی نیاز به کنکور ورودی یا تست برای ورود دارند و نتایج آن در پدیرش افراد موثر است. به همین خاطر،‌ توصیه می شود که همواره با بخش:‌ Undergraduate Dep یا Graduate Dep یا بخش مهم: International Department در تعامل باشید تا جدید ترین اطلاعات و سریع ترین راهنمایی ها را دریافت کنید.

درگاه DAAD و TESTAS از جمله درگاه هایی است که راهنمایی خوبی برای ورود به دانشگاه های آلمان به دانشجویان خارجی می کند.

ge2

سایت DAAD.de یکی از درگاه های اطلاع رسانی خوب و غنی درباره فرصت های تحصیلی و بورس در دانشگاه های آلمان است

یکی از مواردی که برای تحصیل در دانشگاه های آلمان ضروری است (همانند IELTS-TOEFL برای دانشگاه های انگلیسی زبان)، مدرک زبان آلمانی است. اگر شما نمی دانید که مدارک تحصیلی شما برای تحصیل در آلمان کافی هست یا خیر ، شما می‌توانید در این باره با آزمونی آن را ارزیابی کنید.

GRE3

البته مراکز آموزشی و دوره‌های آماده سازی زیادی برای کمک به شما وجود دارند که یک مورد در این نشانی در دسترس است.

یادگیری زبان آلمانی

نخستین گام برای اقدام جهت تحصیل در دانشگاه های آلمان، در صورتی که رشته تحصیلی مورد نظر شما به زبان انگلیسی ارائه نمی شود، یادگیری زبان آلمانی است. زبان آلمانی، زبان آموزش در بیشتر دانشگاه‌های  این کشور است. داشتن سواد آلمانی در سطح B2/C1 ضروری اعلام شده است.

gre4

تصویر ایندکس درگاه TestDaf برای یادگیری و آموزش زبان آلمانی جهت ورود به دانشگاه های آلمان

توجه داشته باشید که دو آزمون زبان: آزمون آلمانی به عنوان زبان خارجی (TestDaF) و آزمون زبان آلمانی برای پذیرش دانشجویان خارجی (DSH) توسط همه دانشگاه‌ها یه رسمیت شناخته شده و مورد قبول است و متقاضیان می بایست مدرک زبانی که صلاحیت (proficiency) آنها را در زبان آلمانی در سطح مورد نظر تایید می کند، ضمیمه مدارک کنند.

gre5

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان همانطور که گفتیم، به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی، در حد وسط قرار دارد و متعادل است. علت این است که به طور مثال، دانشگاه های نروژ هم رایگان است، اما هزینه اجاره محل مسکونی ۲۰ متری و هزینه های خوراک در ماه، بیش از ۱۰۰۰ یورو در ماه می شود. اما در آلمان می توان در غیر از برلین، با کمتر از ۷۵۰ یورو هم گذران زندگی کرد و این مبلغ برای کسانی که گروهی زندگی می کنند،‌ کمتر هم می شود.

به منظور تحصیل در آلمان هزینه‌های مختلفی را باید در نظر بگیرید که ۵ مورد آن را در زیر مشاهده می کنید:

 1. عوارض و هزینه دانشجویی و تحصیلی
 2. کمک هزینه‌های دانشجویی
 3. هزینه‌های دانشجویی دیگر
 4. هزینه‌های بیمه درمانی
 5. هزینه‌های عمومی
 • هزینه‌های دانشجویی: هر یک از ایالت‌های آلمان قانون و حکم آزاد و مستقلی درباره هزینه‌ها و عوارض دانشجویی و آموزشی دارا هستند. به همین خاطر، در هر ایالتی از ایالات آلمان که ادمیشن دریافت کردید، وارد سایت شهرداری شده و درباره عوارض و هزینه های جاری،‌ کسب اطلاع کنید. مثلا شهرداری برلین در این نشانی در دسترس است.  توجه داشته باشید که در موسسات عالی آموزشی، هزینه‌های پرداختی برای هر دوره و ترم آموزشی ۵۰۰ یورو است. دانشجویان نخبه قانونا از پرداخت هزینه معاف هستند و تشخیص نخبه بودن نیز توسط شورایی علمی مشخص می شود. البته دانشجویان کار‌شناسی ارشد و نیز دانش آموختگان کشور‌های دیگر در موسسات آموزشی عالی مستقل و آزاد موظف به پرداخت هزینه هستند که رقمش را هر دانشگاه به طور اختصاصی مشخص و اول ترم به دانشجویان اعلام می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به این درگاه رجوع کنید. متوسط هزینه های تخمینی برای زندگی دانشجویی در آلمان در زیر ارائه شده است.
Rent and utilities € ۲۹۸
Food and drink € ۱۶۵
Clothing € ۵۲
Learning materials € ۳۰
Car and public transportation € ۸۲
Health insurance, medical costs, medicine € ۶۶
Telephone, internet, TV € ۳۳
Recreation, culture, sports € ۶۸
Total € ۷۹۴
 • هزینه‌ های ترم تحصیلی: کمک هزینه تحصیلی در آلمان شامل تمامی دانشگاه های آلمان است و همچنین هزینه‌هایی مانند هزینه‌های اداری، خوابگاه دانشجویی، ناهار خوری دانشجویان را در بر می‌گیرد. علاوه بر این در بسیاری از دانشگاه‌ها، شامل هزینه بلیط برای استفاده از حمل و نقل عمومی هم می‌شود. این کمک هزینه با توجه به نوع دانشگاه در هر ترم بین ۵۰ یورو تا ۲۰۰ یورو متغیر است. البته هر دانشگاه شرایط خاصی را برای اعطای این کمک هزینه به دانشجویان خود در نظر می گیرد.
 • دیگر هزینه‌ های دانشجویی دانشجویان در هنگام تحصیل باید به این امر توجه داشته باشند که برخی از هزینه‌های دانشگاه شامل: خرید کتاب، گردش‌های علمی و تجهیزات کامپیو‌تر را خودشان پرداخت کنند. اگر خرید کتاب و تجهیزات رایانه ای را از سایت های آلمانی یا درگاه های اطلاع رسانی محلی خریداری کنید، در هزینه های شما صرفه جویی می شود. سایت های دست دوم فروشی، letgo یا آمازون و حتی ebay انتخاب خوبی خواهد بود.
 • هزینه‌ های بیمه درمانی کسانی که در آلمان تحصیل می‌کنند بایستی بیمه درمانی داشته باشند. شرکت‌های بیمه طبق قانون موظف هستند که دانشجویان را تا سن ۳۰ سالگی و ۱۴ ترم با قیمت مناسب بیمه کنند. این هزینه‌ها حدود ۸۰ یور در ماه است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ماویستا مراجعه کنید.
ge6

از طریق سایت های اینترنتی هم میتوان نسبت به خرید بیمه دانشجویی در اروپا اقدام کرد

نکته مهم درباره خرید بیمه دانشجویی آن است که می بایست بررسی کنید که بیمه خریداری شده، در آلمان به عنوان یک بیمه معتبر شناخته می شود.  در این مورد به یک تاییدیه نیار دارید تا بتوانید از خدمات معافیت بیمه ایی برخوردار شوید.

شهروندان اتحادیه اروپا با کارت بیمهٍ درمانی (EHIC) می‌توانند در آلمان از خدمات بیمه ایی برخودار شوند. این درگاه اطلاعات خوبی را برای خرید بیمه دانشجویی در آلمان، در اختیارتان قرار می دهد.

 • خدمات عمومی هزینه‌های عمومی شامل هزینه‌های جانبی مانند خوراک و پوشاک و هزینه اقامتی است و همچنین بطور متوسط یک سوم از هزینه‌های تحصیلی را هم در بر می‌گیرد. برای دانشجویان امکانات اقامتی مختلفی وجود دارد که مناسب‌ترین آن‌ها می‌تواند زندگی در یک خوابگاه دانشجویی با خانه‌های مشترک دانشجویی باشد. برای اطلاعات از خدمات عمومی که در اختیار دانشجویان بین المللی هست، به سایت وزارت کار و امور اجتماعی دولت فدرال مراجعه کنید.
gre7

سایت اتحادیه دانشجویان آلمان

در خوابگاه دانشجویی هزینه اتاق یک نفره بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ یوور و یک آپارتمان کوچک بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو است. برای کسب اطاعات بیشتر در مورد وضعیت مسکن و خوابگاه دانشجویی شما می‌توانید به وب سایت اتحادیه دانشجویان و یا به خود دانشگاه مراجعه کنید.

gre8

سایت برای پیدا کردن مکان های اقامت دانشجویی در کلیه شهرهای آلمان. منبع: http://www.wg-gesucht.de

 • خانه های دانشجویی: دانشجویان آلمانی بیشتر ترجیح می‌دهند در خانه‌های مشترک دانشجویی زندگی کنند تا در هزینه ها صرفه جویی شده و در مدت زندگی دانشجویی، با حضور در جمع های دانشجویی بین المللی، از فرصت های زندگی جمعی استفاده کنند.  هر شخصی اتاق مخصوص خودش را دارد که حمام و آشپزخانه مشترک است. هزینه اینگونه خانه‌ها بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو است. برای پیدا کردن خانه‌های دانشجویی می‌توانید به درگاه های زیر مراجعه کنید.

gre9

درگاه زیر نیز با استقبال دانشجویان بین المللی آلمان در سال های اخیر مواجه شده است.

gre10

سایتی برای پیدا کردن محل اقامت متنوع در شهرهای آلمان منبع: limba.co

کسی که می‌خواهد در آپارتمانی زندگی کند، بایستی از قبل تمامی جوانب را بدقت بسنجد. هزینه‌ها بستگی به اندازه، استاندار بودن آن و موقعیت آپارتمان کاملاً متفاوت است. پیدا کردن آپارتمانی با قیمتی کمتر از ۲۵۰ یورو بسیار دشوار است. همچنین شما باید توجه داشته باشید که برق، گاز، تلفن و اینترنت خود را هم به ثبت برسانید. صاحب خانه می‌تواند در صورت لزوم میزان درآمد شما و یا حتی ودیعه‌ای را هم درخواست کند.

gre11

از جمله سایت های خوب برای پیدا کردن محل اقامت کم هزینه در شهرهای مختلف آلمان. منبع: immonet.de

حتی المقدور اگر خارج از کمپ های اقامتی دانشجویی که دانشگاه ها در اختیار دانشجویان محلی و بین المللی قرار می دهند، مکانی را برای اجاره در نظر گرفتید، اجاره نامه ای را تنظیم و از واحد accmodation office دانشگاه خود بخواهید تا مفاد این اجاره نامه را بررسی کند تا در حق شما اجحاف نشود.

gre12

از سایت های پیدا کردن محل اقامت در آلمان. منبع: https://www.immobilienscout24.de

gre13

اگر شما در آلمان هستید اما هنوز نتوانستید مکانی را برای اقامت خود پیدا کنید، می‌توانید بطور موقت از یک هتل یا خوابگاه جوانان و یا حتی هتل دانشجویی اتاقی را اجاره کنید یا از خدمات airbnb  یا EXPEDIA در آلمان استفاده کنید.

Image result for AIRBNB GERMANY

توجه داشته باشید که درگاه های بین المللی: هاستل ورلد، یوگن و هاستل بوکرز برای پیدا کردن محل های اقامت کم هزینه موقت در آلمان می توان استفاده کرد.

 • بسته‌های خدماتی برای دانشجویان بین المللی: برخی از اتحادیه‌های دانشجویی به متقاضیان خارجی بسته‌های خدماتی ارائه می‌دهند. این خدمات شامل: اتاق نشیمن، بیمه درمانی، موادغذایی، سهمیه دانشجویی و همیچنین رویدادهای فرهنگی است. بعضی از اتحادیه‌های دانشجویی خدمات بیشتری همچون دوچرخه، کامپیو‌تر، ظروف یا دوره‌های کلاس زبان را هم عرضه می‌کنند. این خدمات می‌تواند برای یک یا دو ترم باشد. شما می‌توانید در این رابطه از اتحادیه دانشگاهی خود تحقیق کنید.

توجه در آلمان برای دانشجویان در مراکزی همچون: موز‌ها، سینما‌ها، استخرهای شنا، همچنین در برخی تعرفه‌های تلفن، بلیط قطار، و اشتراک روزنامه‌ها یک سری تخفیف ویژه قائل هستند. شما می‌توانید شخصاً در این باره تحقیق کنید.

فرصت های ادامه تحصیل در آلمان

gre14

سایت DVV یکی از درگاه های آشنایی با فرصت های تحصیلی متنوع در آلمان است. برای کسب اطلاعات بیشتر به درگاه:  http://www.dvv-international.de مراجعه کنید.

برای آگاهی از فرصت های ادامه تحصیل در آلمان از درگاه هایی مانند: BIBB، DIE-BONN، DVV و Kursnet استفاده کنید.

بیمه درمانی در آلمان

در آلمان شما می‌توانید بیمه دولتی (قانونی) یا خصوصی را انتخاب کنید. هر دو مزایای خود را دارند: خدمات بیمه درمان خصوصی به طور کلی بهتر است (به عنوان مثال، مصرف داروهای بدون نسخه یا درمان توسط پزشکان). در بیمه‌های درمانی رسمی نیز اغلب فرانشیز پرداخت می‌شود که با توجه به میزان درآمد افراد درصد آن فرق می‌کند.

کسانی که دستمزدهای پایین دارند میزان پرداخت آن‌ها کمتر است. سن، نقشی در بیمه درمانی دولتی افراد ندارد اما در بیمه درمانی خصوصی با توجه به سن افراد قیمت‌ها متفاوت است و هر چه سن افراد بیشتر باشد حق بیمه بیشتری پرداخت می‌کنند.

کسانی که خود را بیمه درمانی خصوصی می‌کنند، نمی‌توانند بیمه خود را به آسانی تبدیل به بیمه درمانی عمومی کنند. فقط کسانی که بیش از ۵۵ سال سن داشته باشند و درآمد ماهیانه آن‌ها به اندازه حداقل معاش باشد، می‌توانند بیمه خود را از خصوصی به بیمه اجباری عمومی تبدیل کنند. بنابراین، تصمیم به انتخاب بیمه درمانی خصوصی، معمولا تصمیم گیری مهمی در زندگی افراد است. بیمه خصوصی شخص ثالث در آلمان را می توان از این درگاه مطلع شد.

مالیات و افتتاح حساب بانکی

GRE15

سایت رسمی اداره مالیات آلمان

همه افرادی که مشمول پرداخت مالیات هستند، ملزم هستند که شخصا اظهارنامه مالیاتی را پر و ارسال کنند. این اظهار نامه برای تعیین مالیات بر درآمد شخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در سال گذشته، مالیات بالا‌تر از آنچه که در اظهارنامه اعلام شده، محاسبه و پرداخت شده باشد، تفاوت مسترد خواهد شد. معمولا اظهارنامه مالیات بر درآمد باید تا ۳۱ مه ارسال شود.

شما همچنین می‌توانید نسبت به تکمیل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی به صورت آنلاین اقدام کنید.

gre16

به طور کلی، هر فرد بالغی با اثبات هویت می‌تواند حساب بانکی باز کند. هر چند، شرایط اضافی توسط برخی بانک‌ها هم تعیین می‌شوند به عنوان مثال داشتن گواهی اشتغال. افراد زیر سن قانونی می‌توانند حساب بانکی باز کنند اگر رضایت پدر و مادر یا قیم خود را داشته باشند.

Image result for WL BANK

اگر باز کردن یک حساب بانکی عادی برای کسی نفی شود، فرد می‌تواند یک حساب اعتباری باز کند. اطلاعات بیشتر را می‌توان در Sparkasse، Volksbank و یا در مرکز مشاوره مصرف کننده گان کسب نمود. البته DLBANK و WLBANK  هم انتخاب دیگری است.

هنگام افتتاح حساب، مشتریان مختار به انتخاب بین بانک‌های اصلی یا شعبه‌ای هستند. بانک‌های اصلی اغلب شرایط مطلوبی دارند و معمولا حساب آنلاین بوده و توسط خود صاحب حساب اداره می‌شود، اختصاص می‌دهند. در بانک‌های شعبه‌ای یا غیر مستقیم مشتری به صورتِ با واسطه از خدمات بانکی و دیگر مشاوره‌های جانبی استفاده می‌کند.

نکاتی درباره تعرفه برق و آب و گاز و تلویزیون

GRE17

درگاهی برای بررسی تعرفه های انرژی در آلمان

به غیر از مکان های اقامت دانشجویی دانشگاهی، اگر شما در محل جدیدی در آلمان اقامت کنید، معمولا باید دوباره برای استفاده از برق ثبت نام کنید. برای این کار، به محدودیت زمانی توجه داشته باشید. اگر شما سرویس دهنده‌ای را انتخاب نکنید به طور خودکار توسط ارائه دهنده محلی برق را دریافت خواهید کرد.

توجه داشته باشید، قیمت برق ممکن است به طور گسترده‌ای بین ارائه دهندگان متفاوت باشد. با این حال، تغییر ارائه دهنده بسیار آسان است: شما برای تعرفه مناسب، فقط نیاز به سفارش جدید دارید تا ارائه دهنده برق جدید برای شما آن را انجام دهد.

توجه کنید که هنگام جابه جایی و اسباب کشی لازم است که اشتراک انرژی خود را لغو کنید! مقایسه تامین کنندگان برق را در این درگاه دنبال کنید.

اگر گرمایش محل اقامت شما با گاز تامین می‌شود، در زمان مناسب و زود‌تر ثبت نام کنید. ارائه دهندگان گاز امروزه شرایط پیچیده‌ای را در سایت‌های اینترنتی خود منتشر می‌کنند که می‌تواند استفاده از خدمات آن‌ها برای شما زمان بر باشد. هنگامی که می‌خواهید اشتراک خود را لغو کنید باید قبل از مدت زمان مشخصی شرکت مذکور را مطلع کنید که از چه تاریخی خدمات آن‌ها را لازم ندارید. توجه قبل از جابجایی و اسباب کشی، شما نیاز به لغو اشتراک گاز دارید!

GRE18

توجه کنید که هزینه رادیو و تلویزیون از ژانویه ۲۰۱۳ میلادی در آلمان، با نرخ ثابتی برای هر خانواده تعیین و پرداختنی است، صرف نظر از اینکه آیا شما از رادیو، تلویزیون، کامپیوتر استفاده می‌کنید یا نه در هر صورت مبلغ ماهیانه از شما گرفته می‌شود. از سال ۲۰۱۳ هزینه هر خانواده € ۹۸. ۱۷ در هر ماه تعیین شده است. اطلاعات بیشتر در این مورد را می‌توانید در این نشانی دنبال کنید.

gre22

تصویر درگاه درخواست وقت مصاحبه اینترنتی از سفارت آلمان در تهران

توجه داشته باشید که برای دریافت هر گونه روادید از سفارت آلمان در تهران، می بایست وقت مصاحبه اینترنتی را از طریق این نشانی دریافت کنید. برای کسب اطلاعات دقیق از فرصت های تحصیلی و زندگی و کار در آلمان، از سفارت آلمان در تهران،  سفارت تهران در برلین، رایزن فرهنگی ایران در برلین و درگاه رسمی دولت آلمان (bundesregierung) استعلام کنید.

راهنمای تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در آلمان

اکنون شماری از متقاضیان ایرانی تحصیل در آلمان، به دنبال تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پزشکی و دندانپزشکی این کشور هستند تا پس از اتمام تحصیل، در این کشور مشغول به کار شوند. اگر به دنبال تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان هستید، باید به این نکته توجه کنید که این رشته ها، به دلیل آنکه با بیمار سر و کار دارد، نیازمند سطح تعاملی و ارتباطی خوب دانشجو یا پزشک با بیماران (شهروندان آلمان) است. بنابراین، تسلط به زبان آلمانی، حداقل نیازمندی برای پذیرش دانشگاه و فعالیت در این حوزه است.

اگر علاقمند به تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان هستید، حتما باید سطح زبان آلمانی خود را در سطح قابل قبول مورد نیاز دانشگاه مقصد برسانید. اما در مورد رشته های مهندسی یا بازرگانی، شاید چنین الزامی برای شما وجود نداشته باشد و از طرفی هم دانشگاه های انگلیسی زبان برای این رشته ها در آلمان بسیار است.

جهت اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های آلمان معمولاً دو راه وجود دارد، روش اول اینکه شخص از دانشگاه های ایران قبولی کنکور را داشته باشد، در این روش شخص باید در کنکور سراسری ایران قبول شده باشد و مدرک آن از سازمان سنجش و مراکز مربوطه اخذ کند، شرط ادامه ی تحصیل در آلمان در همه ی رشته ها قبولی کنکور است. مدرک مذکور همراه با مدارک دیگر تحصیلی و هویتی فرد می بایست ترجمه رسمی شده و به دانشگاه مورد نظر در آلمان به همراه رزومه و اپلیکیشن ارسال شود.

شایان ذکر است افرادی که قصد دارند از این روش برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام کنند، با توجه به روال و مراحل باید حداقل شش ماه قبل از شروع تحصیل اقدام کنند و توجه داشته باشید که حجم تقاضا برای دریافت وقت مصاحبه از سفارت آلمان نیز همچنان بالاست و این موضوع را نیز باید به مدت زمان اپلای، اضافه کنید.

اکنون کلیه مراحل دریافت وقت سفارت آلمان در ایران، به صورت اینترنتی انجام می شود. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان و عموماً رشته های از این دسته همراه با ورودی یا کنکور هستند. امتحان ورودی پزشکی آلمان به زبان آلمانی است و معمولاً زبان آلمانی نیز از مواد امتحانی است.

نکته ای که در همین جا باید ذکر شود این است که سطح زبان آلمانی امتحان ورودی پزشکی آلمان در حدود b2 است و رساندن سطح زبان به این سطح، حداقل ۹ ماه تلاش نیاز دارد.  افرادی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام می کنند، قبل از شروع تحصیل و در حدود دو ماه قبل از شروع تحصیل باید در این ورودی شرکت کنند

. زمان شروع تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان فقط یک بار در سال و در ماه سپتامبر می باشد، افراد باید توجه داشته باشند دانشگاه های دولتی این کشور برای ترم ژانویه پذیرش ندارند و افرادی که به ترم سپتامبر نرسیده اند باید تا سال بعد جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان منتظر بمانند.

ge1

درگاه مد MEDKnowledge که به اطلاع رسانی فرصت های پزشکی در دانشگاه های آلمان می پردازد. همچنین دسترسی به ژورنال های پزشکی آلمان در این تارنما وجود دارد

محدودیت سنی برای پذیرش دانشجویان خارجی مشتاق به تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان تا سن ۲۶ سالگی وجود دارد. اما اگر دانشجویی بالاتر از این سن هم داشته باشد، روش هایی برای متقاعد کردن دانشگاه به اعطای پذیرش در صورت در اختیار داشتن سایر شرایط عمومی ادمیشن، وجود خواهد داشت.

GER2

تصویر ایندکس بخش انگلیسی زبان دانشگاه پزشکی برلین آلمان که فرصت های تحصیلی و شرایط پذیرش و آنجه دانشجوی خارجی نیاز دارد را ارائه کرده است

اگر قصد تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان دارید، حتما به درگاه پزشکی آلمان مراجعه کنید و اطلاعات دقیق و به روز را دریافت کنید. شرایط انگلیسی زبان تحصیل در رشته های پزشکی آلمان را میتوانید در سایت DAAD نیز دنبال کنید. یکی از مقصدهای تحصیلی پزشکی در آلمان، دانشگاه برلین است. برای آشنایی مخاطبانی که قصد تحصیل پزشکی در این دانشگاه دارند، راهنمایی زیر می تواند سودمند باشد.

GER3

بخش های مختلف قسمت آموزش دانشگاه پزشکی برلین آلمان

برای آگاهی از فرصت های تحصیلی در این دانشگاه معتبر پزشکی اروپا، به قسمت training بروید. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، با ۶ قسمت روبرو هستیم.

 • بخش Degree Programs که فرصت های تحصیل در مقطع کارشناسی تا دکترا دانشگاه پزشکی را معرفی می کند.
 • بخش Advice که مشاوره هایی درباره شیوه ادمیشن و شرایط تحصیل و زندگی به عنوان دانشجوی پزشکی را ارائه کرده است.
 • بخش Our Service to you که تلاش دارد تا معرف خدماتی باشد که دانشگاه در زمینه های مختلف به دانشجویان خود ارائه می دهد.
 • بخش International students قسمتی است که شما باید به آن مراجعه کنید و شرایط دریافت ادمیشن و بورس و دعوتنامه و پیدا کردن محل اقامت و شرایط زندگی در دانشگاه و آلمان را در ان مشاهده نمایید.
 • بخش Scholarship قسمتی است که برای افرادی که عاشق دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی برای زندگی و درس خواندن در آلمان به خصوص در پایتخت این کشور هستند، اطلاعات خوبی ارائه می کند.
 • بخش Locations به شما کمک میکند تا اگر از دانشگاه پزشکی برلین آلمان، برای ترم جدید پذیرش گرفتید، محل اقامت خوب و مناسبی پیدا کنید. یادتان باشد که همه دانشگاه های آلمان، accommodation officer دارند.

در بخش دندانپزشکی میخوانیم:

The course program is run in accordance with the Licensing Regulations for Dentists. The program, which comprises ۱۰ semesters, is divided into pre-clinical (5 semesters) and clinical dentistry (5 semesters). As part of their clinical training, students will be supervised by professionals, and actively involved in the treatment of patients. The course options offered range from microscopic anatomy to surgical techniques. Students are required to pass preliminary examinations in science and dentistry during the first part of the course. The second part concludes when students take the dental licensing examination 

به منظور اپلای رشته دندانپزشکی در دانشگاه پزشکی برلین آلمان که ۵ سال (۱۰ ترم) طول می کشد، به این بخش مراجعه کنید. توجه کنید که ۵ ترم پیش کلینیک و ۵ ترم کلینیکال است.

برای اپلای در بخش پزشکی دانشگاه به این لینک مراجعه کنید.رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه پزشکی برلین به شرح زیر است:

Cerebrovascular Medicine, Consumer Health Care, International Health, Medical Neuroscience, Molecular Medicie, Toxicology, Health Profession Education

اطلاعات مربوط به نوروساینس پزشکی دانشگاه برلین را در این لینک دنبال کنید.

شرایط دریافت ادمیشن پزشکی از دانشگاه های آلمان

همانطور که گفتیم، تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان نیاز به داشتن مهارت های زبان آلمانی است. حتی از دانش آموزانی که میخواهند در دوره های کالج های دانش آموزی برای بهتر شدن توانایی زبانی زبان آلمانی خود شرکت کنند نیز انتظار می رود که یک سطح خاص مهارت را درست از همان روز اول به دست آورده باشند.

دانش آموزان ممکن است مهارت های زبان آلمانی خود را به ارائه دادن یک مدرک دال بر قبول شدن در آزمون های DSH و یا TestDafثابت کنند (نهایتا بعد از ۴۰۰-۶۰۰ساعت کلاس)، که تقریبا متناظر با سطح B1  “چهار چوب مرجع معمول اروپایی برای زبان ها” خواهد بود.

ویزای دانشجویی پزشکی آلمان

دانش آموزان بین المللی ای که برای ورود به جمهوری فدرال آلمان نیاز به ویزا دارند باید به سفارت خانه ی آلمان رفته و درخواست ویزای دانشجویی بدهند. در نظر داشته باشید با ورود به کشور آلمان، دیگر نمیتوانید ویزای توریستی و یا هر ویزای دیگری را به ویزای دانشجویی تغییر دهید. حتما باید روادید دانشجویی بلند مدت بگیرید.

آزمون پزشکی آلمان

برای درخواست ویزای دانشجویی، دانشجو باید یک مدرک پزشکی ارائه دهد. ممکن است از او او خواسته شود که در هنگام خواستن گسترش اجازه ی اقامت خود، یک مدرک سلامت ارائه دهد. دانش آموزان بین المللی در رشته پزشکی دانشگاه های پزشکی کشور آلمان باید اصل و نسخه ی تصدیق شده ی ترجمه ی مدارک دبیرستان خود را ارائه دهند (معادل با ابیتور).

بیشتر دانش آموزان بین المللی که برای تحصیل به کشور آلمان می آیند، دانش آموزانی هستند که مخارجشان را خودشان تامین میکنند. حتی اگر دانش آموزان کشور آلمان مجاز به کار کردن باشند، این امر برای تعداد ساعات بسیار محدودی در مدت زمان خارج از جلسه (تعطیلات) اجازه داده شده است. این امر برای قادر بودن برای تامین تمام مخارج تحصیل در دانشگاه کافی نیست.

بورسیه ها  این امکان را برای دانش آموزان بین المللی به وجود می آورند که برخی از مخارج طول تحصیلشان در کشور آلمان را پوشش دهند. البته برای تحصیل در رشته پزشکی، انتظار دریافت بورسیه خاصی به عنوان دانشجوی بین المللی نداشته باشید.

چند لینک مهم

ger4

برای آشنایی با ظرفیت های تحصیل و زندگی در آلمان به عنوان دانشجوی خارجی، پیشنهاد میکنیم با انجمن های بین المللی در تعامل باشید. مانند انجمن دانشجویان اراسموس در آلمان که در این درگاه در دسترس است. شبکه دانشجویان هندی مقیم آلمان نیز در این لینک ارائه شده است که دانش آموختگان هندی از دانشگاه های آلمان را شامل می شود. یکی از لینک های خوب، درگاه اطلاع رسانی شبکه دانشجویان در آلمان است که در این آدرس در دسترس شما خواهد بود.

gre5

تصویر ایندکس درگاه اطلاع رسانی چند زبانه وزارت علوم و تحقیقات فدرال آلمان که برای آگاهی از فرصت های تحصیل و بورسیه و همچنین قوانین دانشگاهی و فرصت های تحقیقاتی این کشور مناسب است

اگر برای تحصیل در آلمان، نیازمند اطلاعات رسمی بودید، وزارت علوم و تحقیقات فدرال آلمان را در این درگاه دنبال کنید. اگر هم به دنبال آگاهی از فرصت های بورسیه ماهانه و به روز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آلمان در رشته های مختلف از مهندسی تا پزشکی هستید، حتما به این درگاه مراجعه کنید. متقاضیان تحصیل در رشته پرستاری و مامایی در آلمان، از طریق درگاه اطلاع رسانی انجمن پرستاری آلمان، از شرایط کاری و تحصیلی این رشته ها کسب اطلاع کنند.

راهنمای دریافت روادید دانشجویی آلمان

ger6

تصویر ایندکس بخش دانشجویی درگاه اطلاع رسانی فارسی زبان سفارت آلمان در تهران که برای دریافت آخرین اطلاعات، فرم های مربوطه، تعیین وقت و نیازمندی های مورد نیاز دانشجویان بررسی شود

از ۲۱ ماه مه ۲۰۱۲ سفارت برای بالابردن ظرفیت پذیرش یک چک لیست برای متقاضیان ویزای دانشجوئی و تحقیقات ایجاد می کند. به همین دلیل اهمیت دارد که شما هنگام گرفتن وقت برای مراجعه به بخش ویزاو  ارائه درخواست ویزا ، چک لیست را پرینت گرفته و در محل هائی که برای مدارک لازم در نظر گرفته شده است، علامت بزنید که می توانید آن مدرک را ارائه کنید. شما باید مدارک خود را به ترتیب همان چک لیست تنظیم و مرتب کنید.

در مجموع به دو نسخه از مدارک  نیاز است. لطفا دقت کنید که اصل تمام مدارک نیز باید ارائه شود. علاوه بر این باید یک قطعه عکس جدید که شش ماه از تاریخ گرفتن آن نگذشته باشد نیز داشته باشید. عکس باید از نوع عکس های گذرنامه ای باشد.

دقت کنید:

اگر حتی یکی از مدارک کم باشد ، و یا عکس شما قدیمی باشد، به شما اجازه نخواهند داد تا مدارک خود را ارائه نمایید. این مورد در باره بورسیه ها هم صدق می کند.

برای جلوگیری از این که به شما اجازه ارائه تحویل مدارک ندهند، لطفا برگه های اطلاعاتی را دقیق بخوایند و توجه کنید که مدارکتان کامل باشد.

مدارک مورد نیاز به این شرح است:

۱- سری اول مدارک باید اصل و سری دوم مدارک باید کپی باشد.

۲-هنگام تقاضا، اصل مدارک باید به همراه داشته باشید.

۳-گذرنامه و کپی از صفحات اول و دوم که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

۴-فرم درخواست اقامت دانشجویی.

۵- عکس جدید با پس زمینه روشن که قدیمی تر از شش ماه نباشد.

۶-شناسنامه و ترجمه رسمی از کلیه صفحات شناسنامه

۷-نامه پذیرش یا تایید دانشگاه مبنی بر دریافت تقاضای پذیرش

۸-برای دوره دکترا و فرصت مطالعاتی، حتما دعوتنامه استاد راهنما و مدرک دال بر چگونگی تامین مخارج در مدت تحصیل ارائه شود.

۹-ترجمه رسمی مدارک تحصیلی به انگلیسی یا آلمانی.

۱۰- رزومه ای از وضعیت شغلی و تحقیقاتی

۱۱-انگیزش نامه که توسط خود متقاضی نوشته و امضا شود.

۱۲-مدارکی دال بر آشنایی به زبان آلمانی.

۱۳-مدارک سوابق حرفه ای متقاضی

۱۴- سایر مدارک مورد نیاز برای دوره دکترا و فرصت های مطالعاتی را می توان توضیح کامل موضوع تحقیق یا ذکر کلمات کلیدی علمی دانست.

توجه کنید که در صورت همراهی همسر، کپی آخرین مدرک تحصیلی و زندگینامه به همراه گذرنامه معتبر مورد نیاز خواهد بود.

 تعیین وقت اینترنتی برای مصاحبه سفارت آلمان در تهران

لطفا فرم ها را با دقت تکمیل نماییدحتی کوچیکترین اشتباه در شماره گذرنامه ویا نام و نام خانوادگی وارد شده موجب می شود تا به شما اجازه ورود به بخش ویزا داده نشوداستثنا وجود ندارداین امر برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی بوده و سفارت در این رابطه هیچ گونه استثنایی را نمی پذیرد

توجه: چنانچه همزمان مبادرت به گرفتن چند وقت برای خود نمایید و یا اقدام به ارایه تائیده های جعلی نمایید, این امر سوء استفاده از سیستم تعیین وقت تلقی شده و شما برای مدت طولانی از دریافت وقت محروم خواهید شد. این موارد به نفع اکثریتی می باشد که صادقانه رفتار نموده و مدت زمان انتظار را برای همه متقاضیان کوتاهمی نما یید.

بنا به گفته تعداد کثیری از متقاضیان، شرکتهای بیمه مدعی گرفتن وقت در قبال دریافت وجه هستند. در صورتیکه رسید تعیین وقت ارسال شده برای آنان جعلی بوده است.
به هیچ وجه وقت خود را از طریق شخص ثالث تعیین نفرمایید زیرا تبعات این سوء استفاده متوجه شخص شما خواهد بود. از طریق این لینک می توانید در سیستم تعیین وقت سفارت در خواست وقت مصاحبه نمایید.

به دلیل تعداد زیاد مراجعه کنندگان و نیز محدودیت های مکانی و پرسنلی بخش ویزای سفارت ، بخصوص در فصل تابستان (ماه می تا اکتبرو نیز ایام نوروز، امکان دارد که تعین وقت چند هفته بطول.بیانجامدعلاوه بر این حدود چهارده روز نیز بررسی تقاضا جهت دریافت ویزای شنگن زمان می بردبنابراین لطفأ در برنامه ریزی مسافرت خود به این زمان بندیها توجه نماییداستثناء در سیستم تعیین وقت فقط به دلایل انساندوستانه و یا اضطراری صورت می گیرد.

ارائه درخواست برای ویزا فقط با مدارک کامل

هنگام ارائه درخواست ویزا باید تمام مدارک بطور کامل تکمیل شده و تمام گواهی ها ارائه داده شودبه این ترتیب روند کار تسریع می یابدکمبود مدارک می تواند موجب رد درخواست شود. برای درخواست کنندگان زیر سن قانونی الزامی است که هر دوی والدین یا قیمین فرم درخواست را امضاء کنند.

توجه: ارایه مدارک ناقص پس از انجام مصاحبه امکان پذیر نیستاینکار تنها با تعیین وقت مجدد که زمان زیادی را در بر می گیرد امکان پذیر استبه نفع خودتان است که برگه های راهنمای سفارت را به دقت مطالعه فرمائیددر این برگه ها جزئیات امر و مدارک لازم ذکرشده اند.این امکان وجود دارد که قوانین اعلام شده تغییر نمایند. بنابراین قبل از آن که در تاریخ تعیین شده مراجعه نمایید، یک بار دیگر برگه ها را مطالعه فرمایید تا از تغییرات احتمالی مطلع شوید.

ger7

تصویر بخش دریافت وقت سفارت آلمان در تهران

لطفا قبل از روز تعیین شده هیچ مدرکی (بطور مثال دعوت نامه) را برای سفارت ارسال نفرمایید. تمام مدارک را باید شخص متقاضی هنگام ارائه درخواست بطور کامل به همراه داشته باشد. مدارکی را که قبلا و بدون درخواست از شما و یا مدارکی که توسط فاکس یا پست الکترونیک می فرستید، دلیلی برای درخواست صدور ویزا نمی باشند ونمی توانند مورد توجه قرار گیرند.

اگر برای درخواست رواید از سفارت آلمان با پرسشی روبرو شدید، با سفارت آلمان یا سایت سفارت آلمان در تهران تماس بگیرید. برای راهنمایی از شیوه دریافت ادمیشن و بورسیه از دانشگاه های آلمان نیز سلسله گفتارهای تحصیل و بورس روزیاتو را بررسی کنید. اگر به سوال شما پاسخی داده نشد، کامنت زده و تلاش میکنیم تا راهنمایی برای متقاضیان تحصیل در آلمان باشیم.

منبع: DEUTCH ، STUDY ، Study in Germany
دیجیاتو
بدون نظر

ورود